Šestonedelie

Šestonedelie – význam, strava, návštevy. Ako sa počíta a koľko trvá obdobie šestonedelia

Obrovskú záťaž na ženské telo, ktorú sprevádza nielen tehotenstvo, ale i samotný pôrod, musí, samozrejme, organizmus rodičky nejakým spôsobom spracovať. V popôrodnom štádiu si žena zároveň zvyká na nové životné okolnosti a situácie zahŕňajúce starostlivosť o novorodenca. Časový horizont, v ktorom sa všetky opísané procesy zlievajú do jedného celku, sa nazýva obdobie šestonedelia.

Publikované: 19.09.2023
Aktualizované: 19.09.2023
Obsah článku:

Čo vôbec šestonedelie je a koľko mesiacov táto fáza ženského života trvá? Napriek svojmu názvu nemusí ísť o obdobie trvajúce 6 týždňov, môže to byť pokojne aj menej. Zotavovacie procesy v tele ženy súvisia s regeneráciou pohlavného ústrojenstva, brušného svalstva, ale aj ostatných orgánov, ktoré boli počas tehotenstva zaťažované.

Čo je šestonedelie?

Keď sa hovorí o šestonedelí, myslí sa tým popôrodná perióda, ktorá primárne spočíva v zotavovacích procesoch prebiehajúcich v tele ženy. Týka sa to najmä pohlavného ústrojenstva, ktoré malo v uplynulých mesiacoch iné priority a funkcie, pričom po pôrode sa dostáva opäť do starých koľají.

Niekoľkotýždňový čas na regeneráciu však vyžadujú i ostatné orgány v ženskom organizme, od ktorých bola počas celého trvania tehotenstva vyžadovaná dvojnásobná práca v snahe dodať dostatok živín vyvíjajúcemu sa plodu.

Tehotenstvo zanecháva značné stopy aj na brušnom svalstve, ktoré taktiež potrebuje istý regeneračný čas s cieľom dostať sa do pôvodného stavu. Tento proces taktiež spadá do obdobia šestonedelia. Šestonedelie je však aj popôrodným štádiom, počas ktorého sa matka oťukáva so svojím novorodeným potomstvom. Dotykmi si na seba zvykajú a vzájomne sa spoznávajú.

Ide o naozaj magické obdobie, v ktorom intenzita emócií ženy dosahuje nevídané vrcholy. Potrebné je preto venovať dostatok času dieťatku, ale i sebe, pričom bežné úkony týkajúce sa starostlivosti o domácnosť by mali byť až druhoradé.

Čo je šestonedelie?

Koľko trvá šestonedelie?

Šestonedelie spočíva v dvoch na seba nadväzujúcich obdobiach, pričom obe sú charakteristické inými pre ženské telo dôležitými procesmi. Ako sa teda počíta šestonedelie? Skoré, resp. ranné šestonedelie označuje približne prvých 10 popôrodných dní, keď dochádza k zotavovaniu a hojeniu rán po samotnom pôrode, a to bez ohľadu na to, či prebehol prirodzeným spôsobom alebo bol potrebný lekársky zákrok.

Neskorším šestonedelím nazývame časové rozmedzie nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňov, ktoré je príznačné návratom fyziológie a anatómie ženy do pôvodného predpôrodného stavu. Pôvodným stavom sa však nemyslí vyšportovaná postava bez jediného kila navyše, skôr ide o návrat orgánov na svoje pôvodné miesto v dôsledku poklesu a zmenšenia maternice.

Prejavy obdobia šestonedelia v ženskom tele

V priebehu šestonedelia si ženské telo prechádza veľkým množstvom zmien. Zatiaľ čo sa mnohé odohrávajú vo vnútri organizmu, tie vonkajšie sú viditeľné voľným okom. Z vonkajšieho aspektu ide najmä o prirodzené zmeny vo váhe vplyvom pôrodu bábätka a s ním súvisiaceho vylúčenia placenty, plodovej vody a straty väčšieho množstva krvi.

V šiestich týždňoch šestonedelia sa hmotnosť väčšiny žien prinavráti na pôvodnú úroveň, pričom dojčenie, a teda zväčšenie prsníkov z dôvodu produkcie materského mlieka, nemá na váhu ženského tela prevratný vplyv.

Hoci veľkosť brucha a vzhľad ženy navonok môže naznačovať presný opak, potrebné je si uvedomiť, že s výzorom ženského tela v popôrodnom štádiu súvisí množstvo vnútorne prebiehajúcich procesov a zmien počas šestonedelia.

Obdobie šestonedelia

Zmeny pohlavného ústrojenstva v období šestonedelia

Odumretie a odlúčenie povrchovej vrstvy sliznice maternice sa prvotne po pôrode prejavuje krvácaním z pošvy. Tieto tzv. očistky trvajú približne tri týždne, pričom sa postupne mení sfarbenie vylučovaného sekrétu. Kým v prvých popôrodných dňoch ide o výrazne červený sekrét obsahujúci krvné zrazeniny či tkanivový mok, na tretí až štvrtý deň výlučky stmavnú dohneda.

V nasledujúcich dňoch dochádza k uzavretiu ciev, vďaka čomu sa farba výlučkov mení na žltú. Po vymiznutí červených a bielych krviniek naberá bielu farbu až sa zmení v priehľadný hlien. V priebehu šestonedelia je nutné dodržiavať prísnu hygienu, ktorá spočíva nielen v dôslednom umývaní, ale najmä v pravidelnej výmene hygienických vložiek.

Pri krvácaní je potrebné spomenúť fakt, že šestonedelie a menštruácia sa nemusia nevyhnutne vylučovať. Pričom veľmi vplyvným faktorom v tejto veci je kojenie. Ak sa produkcia materského mlieka z nejakého dôvodu zastaví, menštruácia sa môže vrátiť ešte pred koncom šestonedelia. V prípade, že dojčenie prebieha bezproblémovo, menštruácia sa nemusí objaviť dlhšiu dobu. Ak však žena vplyvom menštruačného cyklu krvácať predsa len začne, nie je potrebné prerušovať dojčenie.

Ďalším prirodzeným procesom prebiehajúcim v ženskom tele počas obdobia šestonedelia je zavinovanie maternice. Ide o postupné zmenšovanie tohto ženského pohlavného orgánu do pôvodnej veľkosti. Nielenže sa v priebehu šiestich týždňov znižuje váha maternice, ktorá v tehotenstve dosahovala úroveň 1 000 gramov, dochádza tiež k sťahovaniu svalových vlákien, čo môže byť často sprevádzané bolesťami podobnými kontrakciám. Maternica následne klesá na svoje originálne miesto v malej panve.

Pôrod zanecháva isté následky aj na krčku maternice, ktorý sa vplyvom veľkého tlaku pri rodení mierne pootvoril a ochabol, pričom jeho okraje môžu byť istým spôsobom taktiež narušené. V priebehu šestonedelia dochádza k postupnému uzatváraniu. Zatiaľ čo hrdlo krčka nadobúda tvar cylindra, bránka krčka maternice vytvára štrbinu.

Ak pôrod prebehne vaginálnym, resp. prirodzeným spôsobom, šestonedelie je obdobie, keď dochádza k regenerácii pošvy. Tá sa počas prvých troch týždňov po pôrode pomaly dostáva do pôvodného stavu, no jej elasticita sa vplyvom pôrodu znižuje. Jej povrch nadobúda tiež hladší charakter, pričom steny pošvy sa stávajú tenšími.

Zmeny pohlavného ústrojenstva v období šestonedelia

Zmeny ostatných systémov organizmu počas šestonedelia

Na správnom dodávaní živín a starostlivosti o vyvíjajúci sa plod sa v priebehu tehotenstva podieľa celá orgánová sústava ženy. Preto nie je žiadnym prekvapením, že počas šestonedelia dochádza k zmenám aj mimo ženského pohlavného ústrojenstva.

Keďže srdce v tehotenstve bije a pumpuje krv za dvoch, dochádza v období šestonedelia k postupnému poklesu srdečného výdaja. Klesá tiež bránica a tep v stave pokoja. Približne do polovice šestonedelia sa tiež znižuje objem krvi, pričom obsah bielych krviniek sa zvyšuje.

K zmenám dochádza i v tráviacom trakte, ktorého funkcie sa dostávajú späť do normálu. Vplyvom klesajúcej maternice sa všetky orgány vracajú späť na svoje pôvodné miesto. Rýchlosť peristaltických pohybov sa však k stavu pred tehotenstvom ani zďaleka nepribližuje. Preto sú pre šestonedelie príznačné vyprázdňovacie ťažkosti.

Pôrod môže spôsobiť ťažkosti aj vo vylučovacích procesoch, konkrétne v močovom systéme. Toto ústrojenstvo je extrémne náchylné na infekcie, čo môže viesť k nedostatočnému vyprázdňovaniu v prvých dňoch šestonedelia. Pre prvé popôrodné hodiny je dokonca typické bolestivé močenie. Ak žena po pôrode spozoruje nedostatočnú mieru vyprázdňovania močového mechúra, je primárne potrebné aplikovať rozličné metódy na spustenie nutkania močiť, pričom až posledným riešením je tzv. cievkovanie spočívajúce vo vyprázdnení močového mechúra zavedením hadičky.

Hormonálne zmeny sú prirodzenou súčasťou šestonedelia a popôrodného obdobia ako takého. Približne do 16. dňa dochádza totiž k postupnému poklesu tehotenského hormónu hCG (ľudský choriogonadotropín), pričom klesajú i hladiny estrogénov a progesterónov.

Avšak vplyvom zavinovania maternice a laktácie dochádza k uvoľňovaniu oxytocínu. Uvedené odchýlky hormonálnych hladín v ženskom tele sa evidentne odrážajú nielen na vzhľade vonkajšej anatómie ženy, ale tiež na psychickom stave matky. Kým u niektorých matiek sa tieto výkyvy označujú ako „Baby blues“, u iných môžu extrémne zmeny prerásť vo vážnejšie popôrodné depresie.

Šestonedelie únava

Bolesti v období šestonedelia sú prirodzené

Pôrod znamená pre ženské telo ohromnú záťaž, čo sa v období šestonedelia prejaví v podobe svalových bolestí. Tie sú príznačné nielen pre časti tela, ktoré sa v priebehu pôrodu využívajú najviac, ale aj pre chrbát či oba páry končatín. Zdrojom bolestí môžu byť aj boky. Svalovú bolesť v dôsledku pôrodu je možné zjemniť teplou sprchou, masážou jemnejšieho charakteru či zavedením miernej pohybovej aktivity do každodennej rutiny.

Bolesti v intímnej oblasti sú veľmi nepríjemné, no po pôrode úplne bežné. Najmä teda v prípade vaginálneho pôrodu, ktorý nakoniec vyžadoval nastrihnutie hrádze. Priamo po pôrode je vhodné aplikovať chladivé obklady, pričom v domácom prostredí je vhodné využiť metódu liečivého kúpeľa na hojenie popôrodných rán. Tento špeciálny kúpeľ spočíva v napustení lavóra vodou telesnej teploty a následnom primiešaní repíkového odvaru. Potom sa už stačí len v takomto kúpeli sedavo ponamáčať na päť až sedem minút. Opísanú kúru je vhodné absolvovať najmenej dvakrát denne.

Bežnými spoločníkmi žien v šestonedelí je bolesť hlavy. Tá sa môže objaviť buď vplyvom hormonálnych zmien, alebo ako vedľajší účinok epidurálnej analgézie. Kým v prvom prípade je možné bolesti eliminovať dostatkom odpočinku, výrazné vplyvy epidurálky často zmiznú až po hospitalizácii a užití príslušných medikamentov.

Šestonedelie je príznačné tvorbou materského mlieka, ktorá je veľakrát sprevádzaná bolesťami v oblasti poprsia. Prsníky sú vplyvom tohto procesu veľmi citlivé a teplé, čo môže viesť k zvýšenej telesnej teplote u matky. Najlepším liekom na tento typ bolestí je frekventované dojčenie.

Šestonedelie a strava

V rámci ranného štádia šestonedelia, a teda obdobia, keď sa mnohé mamičky ešte nachádzajú v pôrodnici, prípadne z nej len nedávno prišli domov, je vhodné telo zásobovať stravou, ktorá podporí správnu funkciu tráviaceho traktu. Procesy trávenia a následného vylučovania totiž nie sú v popôrodnej fáze vôbec také jednoduché. Primárne sa odporúča strava z domu, pretože jedlá podávané vo väčšine pôrodníc môžu mať na tráviace procesy práve opačný efekt. Množstvo živín s vysokou kvalitatívnou mierou sa nachádza v silnom vývare z vykostenej sliepky. Jej súčasťou by mali byť, samozrejme, koreňové druhy zeleniny, ale aj bylinky, slepačie mäso či koža.

Po pôrode je vhodné do jedálnička zaradiť obilninové kaše s prímesou zeleniny či pokrmy z varených jabĺk. Strániť sa treba mlieka, cukru, mastnej a tučnej stravy, no tiež nekvalitných živočíšnych zdrojov.

Čo sa týka podpory tvorby materského mlieka, je vhodné prijímať omega-3 mastné kyseliny zo živočíšneho zdroja, ktoré je možné užívať vo forme kvalitných výživových doplnkov. Okrem stravy je pre materské mlieko dôležité dodržiavať pitný režim, ktorý by mal pozostávať z rozličných čajov a vôd určených pre dojčiace ženy, no odporúčajú sa aj vody s obsahom horčíka.

Ako sme už vyššie spomenuli, cukru by sa mali matky novorodencov veľkým oblúkom vyhýbať, a inak tomu nie je ani v prípade prijímaných tekutín. Tie by rozhodne nemali byť vo forme sýtených a sladených nápojov.

Pre účinnú produkciu materského mlieka sú oveľa vhodnejšie niektoré bylinky s estrogénnymi účinkami, ako senovka grécka, jastrabina lekárska či aníz. V tomto prípade je potrebné myslieť na to, že ozajstný efekt a prípadné vedľajšie účinky jednotlivých byliniek boli zisťované skôr na báze prírodnej medicíny ako odbornými štúdiami.

V neskoršej fáze šestonedelia je potrebné brať do úvahy aj dobro samotného bábätka. Z jedálnička je preto potrebné vyškrtnúť akékoľvek potraviny podporujúce nafukovanie. K nim patrí napríklad kyslá kapusta a rozličné strukoviny.

Aby sa do mliečka, a tým pádom aj tela organizmu dieťaťa, dostávali kvalitné živiny, matka by sa mala strániť polotovarov, vysmážaných, spracovaných či konzervovaných jedál, ale tiež sladkostí a významných alergénov. Mlieko by stále nemalo byť súčasťou jedálnička kojacej matky.

Najdôležitejšou súčasťou každodenného príjmu mamičky by malo byť najmä ovocie, zelenina, oriešky, obilniny, živočíšne potraviny (najlepšie z domáceho chovu), rôzne rastlinné oleje a niektoré strukoviny bez rizika podráždenia trávenia. Všetky potraviny by mali, pravdaže, pochádzať z kvalitných zdrojov.

Šestonedelie a strava

Starostlivosť o ženu v šestonedelí

Starostlivosť o ženu počas šestonedelia spočíva najmä v čo najväčšom odbremenení od bežných úkonov v domácnosti, na ktoré nemá energiu, ale ani náladu. Počas šestonedelia by sa mala matka v prvom rade venovať vytváraniu vzťahu s bábätkom a popôrodnej regenerácii vlastného tela.

Okrem fyziologických zmien dochádza po pôrode k veľkému návalu emócií, ktoré zamávajú s každou ženou. To znamená, že je rovnako podstatné dbať aj na ich duševnú pohodu. Tá môže totiž veľmi rýchlo preklenúť z neškodného a bežného obdobia smútku s názvom „Baby blues“ k závažnému prípadu popôrodnej depresie.

Preto je vhodné ženu neustále podporovať a uisťovať ju o správnosti konania v súvislosti so starostlivosťou o bábätko. Okolie ženy a rodina by sa mali rozhodne vyhýbať akýmkoľvek uštipačným poznámkam a bezvýznamným radám, ktoré sa týkajú starostlivosti o novorodencov.

Čo nerobiť v šestonedelí...

Keď príde do reči slovo „šestonedelie“, väčšine ľudí sa toto obdobie automaticky spojí so zákazom intímneho spolunažívania ženy so svojím partnerom. Určité narušenie sexuálneho života je príchodom dieťaťa úplne prirodzené. Hlavne v prípadoch, ak pôrod spôsobil bolestivé popôrodné poranenia. Navyše, starostlivosť o dieťa a udržiavanie duševnej pohody na zdravej úrovni je vplyvom únavy a rozličných typov bolestí počas šestonedelia už beztak náročné. Preto sa odporúča zdržať akéhokoľvek pohlavného styku až do konca šestonedelia. Príčinou tohto odporúčania je aj náchylnosť ženského pohlavného ústrojenstva na infekcie, ktoré môžu pri regenerácii po pôrode narobiť väčšie problémy. Pozor si treba dávať pri pohlavnom styku po šestonedelí, pretože môže dochádzať k bolestivým momentom, ktoré zapríčiňuje nedostatočne zvlhčená sliznica pošvy. Z tohto dôvodu je nevyhnutná trpezlivosť oboch strán.

Šestonedelie je už beztak hektickým obdobím v živote ženy, takže si ho naozaj netreba komplikovať negatívnymi myšlienkami o svojej popôrodnej postave. Intenzívne cvičenie s cieľom schudnúť kilá navyše je to posledné, čomu by sa mala žena v šestonedelí venovať. To však neznamená, že sa nemá žena vôbec hýbať. Cvičenie so zameraním na regeneráciu zoslabnutého svalstva, a to najmä v oblastiach panvového dna, brušnej steny či dolných končatín, je viac než vítané. Takáto forma pohybu totiž pomáha pri fyziologických zmenách, ktorými si ženské telo v období šestonedelia prechádza. V súvislosti s brušnými svalmi je potrebné poznamenať, že ich posilňovanie by sa malo týkať výhradne šikmých brušných svalov. Cviky na posilnenie priamych abdominálnych svalov sa odporúča nechať na obdobie po šestonedelí. Na prvé tri popôrodné mesiace by si mala dať aktívne športujúca žena pauzu aj od bežných športov, ako tenis či behanie.

Dve slová, ktoré taktiež k sebe nepasujú, no predsa sa v jednej vete často skloňujú, sú šestonedelie a návštevy. Príbuzní a známi sú prirodzene zvedaví na prírastok do rodiny, čo ich niekedy vedie k neohláseným návštevám. Ženy v období šestonedelia často nevedia, kde im hlava stojí, takže prijímať návštevy s tip-top výzorom, upratanou domácnosťou a pripraveným bufetom pre hostí sa veľakrát nekoná. Zo strany okolia je vhodné návštevy nechať až na obdobie po skončení šestonedelia. Prípadné návštevy s cieľom pomôcť s domácnosťou alebo so samotným bábätkom je lepšie skonzultovať so samotnou matkou novorodenca. Ak si v tomto intímnom a citlivom období žena neželá žiadne návštevy, ohlásené či neohlásené, je dobré túto informáciu posunúť všetkým známym.

Cvičenie v období šestonedelia

Obdobie šestonedelia – skúsenosti

Keďže každé tehotenstvo či pôrod sa od ženy k žene líši, nie je žiadnym prekvapením, že to isté pravidlo platí aj v prípade šestonedelia. V súvislosti s pôrodom cisárskym rezom diskutujúce na známom internetovom fóre zodpovedali otázku ohľadom doby krvácania po pôrode. Mnohé ženy uviedli, že krvácanie po pár dňoch prestalo a potom sa opätovne spustilo. Trvanie takéhoto stavu ženského tela opísali ako približne dvojmesačnú záležitosť. V prípade niektorých diskutujúcich krvácanie, ako i celkové šestonedelie, ustalo po šiestich týždňoch. Opätovné krvácanie po piatich týždňoch od klasického pôrodu rozrušilo ďalšiu čerstvú dojčiacu mamičku, ktorej diskutujúce odporučili navštíviť lekára, ktorý jej môže ozrejmiť, či ide o prvú menštruáciu od pôrodu, alebo nejaké komplikácie s regeneráciou pohlavných orgánov v období šestonedelia.

Obdobie šestonedelia skúsenosti Modrykonik

Obdobie šestonedelia diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V našom článku o období šestonedelia sme sa snažili pokryť všetky aspekty týkajúce sa tejto témy. Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali a máte ohľadom tejto témy ešte nejaké otázky? Napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma, odpovieme čo najskôr.

Šestonedelie je príznačné zvýšenou koncentráciou emócií a možnou psychickou nestabilitou matky vplyvom veľkých zmien dejúcich sa v jej tele, ale aj v živote ako takom. Aj keď sa sladkosti neodporúča zaraďovať do jedálnička v záujme zachovania čo najzdravšieho príjmu živín pre dobro kojeného novorodenca, vhodnou alternatívou môže byť horká čokoláda. Má vysoký obsah potrebného horčíka, no nedisponuje veľkým počtom kalórií, čo je pre matku viac než potrebné. Následne je potrebné sledovať reakciu dojčaťa na túto zložku stravy, pretože môže dochádzať k podráždeniu žalúdka dieťatka.

Áno, ide o úplne prirodzený jav, ktorý vo veľkej miere súvisí s hormonálnymi zmenami, ktorými si ženské telo prechádza v popôrodnom období. Netreba sa však báť, pretože vypadávanie väčšieho množstva vlasových prameňov je len dočasný stav, ktorý po niekoľkých mesiacoch pominie. Dopomôcť k prinavráteniu zašlej slávy vlasov môžete užívaním zinku vo forme výživových doplnkov alebo prostredníctvom stravy. Jedlo i doplnky výživy je vhodné zosúladiť s tým, čo si vyžaduje zdravý rast dojčaťa.

Pravidelné močenie zabraňuje tomu, aby sa vo forme plného močového mechúra vytvárala prekážka pri odtekaní očistkov počas šestonedelia. Podstatné je močový mechúr vyprázdňovať aspoň štyrikrát denne. Frekvencia močenia súvisí aj s obnovou kapacity mechúra postupným znížením tlaku na tento orgán.

Áno, gynekologická prehliadka po ukončení obdobia šestonedelia je potrebná pre každú ženu po pôrode. Toto vyšetrenie spočíva v kontrole zahojenia popôrodných rán, stavu pôrodných ciest a hrádze. Ak v priebehu šestonedelia dôjde k akémukoľvek podozrivému javu, a to napríklad v súvislosti s očistkami, je vhodné ihneď navštíviť svojho gynekológa. Počas popôrodného hojenia je totiž žena náchylnejšia na infekcie, ktoré môžu negatívne ovplyvniť schopnosť dojčiť bábätko.

Áno, ak vaše tehotenstvo vyžadovalo dohľad akéhokoľvek špecialistu v odbore zdravotníctva, je nutné, aby ste po období šestonedelia navštívili aj jeho ambulanciu. Pôrod a následné šestonedelie totiž mohol vo vašom tele spôsobiť isté zmeny, ktoré sú hodné pravidelnej kontroly príslušným lekárom.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(89.2%)