Kedy začať cvičiť po pôrode?

Kedy začať cvičiť po pôrode?

Publikované: 06.07.2023
Aktualizované: 02.01.2024

Je úplne prirodzené, že na mnohé mamičky sa počas tehotenstva nalepí nejaké to kilo navyše. Možno aj dve či tri. To však nie je dôvodom na paniku alebo výčitky. Je to úplne normálne a po pôrode vám nebráni nič, aby ste nezačali pracovať na svojej vytúženej postave. Samozrejme, zohľadniť treba po pôrode svoj zdravotný stav a telesné pocity. Nie sa bezhlavo pustiť do tréningu. Každá žena totiž po pôrode regeneruje inak a aj zaradenie pohybových aktivít do denného plánu je veľmi individuálne. Zvlášť, ak šlo napríklad o sekciu (cisársky rez) alebo komplikovaný vaginálny pôrod. Tu je určite vhodné poradiť sa o možnostiach cvičenia po pôrode s lekárom. Samotné tehotenstvo i pôrod pre telo predstavujú enormnú záťaž.

To, kedy začať cvičiť po pôrode, v mnohom závisí od priebehu pôrodu. Niektoré mamičky začínajú s jednoduchými cvikmi už pár dní po pôrode. Niektoré zdroje hovoria, že organizmus a telo ženy by si mali po pôrode dopriať minimálne 2 týždne oddych od zvýšenej fyzickej aktivity. Telu by sa jednoznačne malo dostať dôkladnej regenerácie. Kedy však začnete praktizovať cvičenie po pôrode, závisí práve od zdravotného stavu po pôrode a pocitov, ktoré vám najlepšie napovedia, či je na cvičenie ten správny čas. Neexistuje žiadny univerzálny časový údaj, ktorý by určoval, kedy začať cvičiť po pôrode. Všeobecne sa odporúča začať s ľahkým pohybom aspoň 7 dní od vaginálneho pôrodu a minimálne 4 týždne po cisárskom reze. Tieto hodnoty sú len orientačné. Reč je o veľmi nenáročných cvikoch bez akejkoľvek prehnanej záťaže či intenzity.

Cvičenie po pôrode však automaticky neznamená, že sa vrátite k pôvodným tréningovým jednotkám ako pred tehotenstvom. Žiadne dlhé behy, crossfit, hodiny zumby alebo cviky s činkami sa neodporúčajú robiť po pôrode ešte niekoľko týždňov. Telo netreba preťažovať a cvičiť do úplného vyčerpania, napriek tomu, že sa môžete cítiť úplne fit. Napríklad s cvičením v šestonedelí sa odporúča začať len ženám, ktoré nerodili sekciou ani nemali žiadne pôrodné zranenia. Po šestonedelí je už telo zvyčajne zregenerované, stabilizované, hladiny hormónov ustálené a vo väčšine prípadov možno začať s primeranou fyzickou záťažou.

Ako cvičiť po pôrode? Zaradiť môžete v období po pôrode jednoduché bránicové dýchanie – plne sa nadýchnete, zadržíte dych na 5 sekúnd a vydýchnete. Samozrejmosťou môžu byť Kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Vhodné sú napríklad nožnice alebo bicyklovanie na chrbte. Neskôr môžete skúsiť zaradiť sklapovačky, výpady, drepy či zakopávanie. Pri cvičení vždy počúvajte svoje telo a postarajte sa o to, že mu doprajete dostatok času na regeneráciu. Všetko s mierou.

U žien po pôrode sa môže objaviť aj diastáza, čo je rozostúpenie a oslabenie brušných svalov. Ak takýmto stavom trpíte, práve cvičenie na jadro tela a spevňovanie brušných svalov je riešením. Problémom nie je ani cvičenie a dojčenie. Na internete sa určite dočítate o tom, že pri cvičení sa uvoľňuje v tele viac kyseliny mliečnej, čoho dôsledkom je kyslejšia chuť mlieka. Viacero výskumov však tento vplyv na kvalitu mlieka nikdy nepotvrdilo. Avšak odporúča sa držať sa nižšej frekvencie a intenzity tréningov. Dodržujte zdravú a vyváženú stravu, nepraktizujte žiadne diéty, zvlášť vtedy, ak dojčíte.

Aj zo skúseností mamičiek po pôrode je zrejmé, že o tom, kedy je správny čas začať cvičiť po pôrode rozhoduje, o aký náročný pôrod v prípade danej ženy ide. Dôležité sú teda predovšetkým pocity. Niektoré ženy aplikujú prvé tréningy až 4 týždne od pôrodu, iné s jednoduchými cvikmi začínajú už pár dní po pôrode. Niektoré mamičky odporúčajú počkať na obdobie po šestonedelí. V ďalších diskusiách ženy výrazne vyzdvihujú cvičenie na panvové dno, a to už v období šestonedelia. Iné zasa v rámci potreby pohybu zaradili dlhé kočíkovanie.

Kedy začať cvičiť po pôrode? skúsenosti Modrykonik

Kedy začať cvičiť po pôrode? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93%)