Ako zvýšiť tvorbu mlieka

Ako zvýšiť tvorbu mlieka? Potraviny, homeopatiká aj odsávanie

Téma nedostatku mlieka po pôrode alebo počas dojčenia je neustále aktuálna. Množstvo budúcich mamičiek sa už pred pôrodom strachuje, či pre ich dieťatko budú mať dostatok mlieka a či sa im vôbec začne tvoriť. Dôvodom týchto obáv sú často prípady, kedy „jedna mamička povedala druhej“. Dôvodov, prečo sa mlieko mamičke netvorí, môžu byť desiatky a rovnako tak existujú desiatky spôsobov, ako zvýšiť tvorbu mlieka počas dojčenia. Prípady, kedy mamičky siahnu po umelom mlieku, než aby zistili, čo nedostatok mlieka spôsobuje, sú čoraz častejšie. Materské mlieko je z hľadiska výživy nenahraditeľné. Čo je dobré na tvorbu mlieka? Zaberá čaj na tvorbu mlieka a aké sú babské rady, ktoré pomôžu podporiť tvorbu mlieka?

Publikované: 09.06.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Materské mlieko predstavuje pre dieťa ten najlepší zdroj potravy. Zloženie materského mlieka obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje v rámci svojich energetických a biologických potrieb. Pediatri sa zhodujú, že do približne 5. až 6. mesiaca nie je potrebné využívať žiadne príkrmy. Princíp tvorby mlieka – laktácie po pôrode je v zásade jednoduchý. Samozrejme, ženy sa môžu ocitnúť v rôznych stresových situáciách a tvorbu mlieka môže ovplyvniť aj zdravotný stav. V mnohých prípadoch však netreba mať dôvod na obavy a aj pri problémoch s dojčením to netreba vzdávať. Ako funguje tvorba mlieka? Čo robiť, keď strácam materské mlieko? Pomáhajú nejaké potraviny na tvorbu mlieka? Sú skutočne homeopatiká na tvorbu mlieka účinné?

Tvorba mlieka po pôrode

Mnoho mamičiek si to neuvedomuje, no tvorba materského mlieka začína už okolo 16. týždňa tehotenstva. Celý proces tvorby materského mlieka trvá dokonca ešte aj pár dní po pôrode. To, kedy sa ustáli tvorba mlieka po pôrode, je odlišné, no v praxi sú to zvyčajne 2 až 3 mesiace. S materským mliekom už vlastne prichádzate do pôrodnice a netreba mať zbytočné stresy z toho, že mlieko nebude. V tomto prípade ide o prvé materské mlieko, ktorému sa zvykne hovoriť aj kolostrum. Typické je svojou hustejšou konzistenciou.

Kolostrum obsahuje imunoglobíny, ktoré dieťatku umožňujú začať budovať obranyschopnosť svojho organizmu. Príjem kolostra napomáha tvorbe mikroflóry v tráviacom trakte bábätka. Tvorba mlieka je teda funkcia tela tehotnej ženy. Samozrejme, každé tehotenstvo je iné a už počas priebehu gravidity je množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú priebeh tehotenstva i samotné procesy, vrátane tvorby mlieka.

Predovšetkým v počiatkoch dojčenia u niektorých žien dochádza k obavám z nedostatku mlieka. Dôležité je takisto poznamenať, že veľkosť pŕs nijakým spôsobom neovplyvňuje proces laktácie u ženy. Väčšie prsia sú vyplnené tukovým tkanivom a nie mliekom. V tvorbe materského mlieka ide o fyziologické a hormonálne procesy. Tvorba mlieka prebieha v mliečnych žľazách, ktoré sa zväčšujú, čo spôsobuje prirodzene aj zväčšenie prsníkov.

Produkcia mlieka je závislá od dopytu po ňom. Prvé dni sú veľmi dôležité. Ako to? Nie nadarmo pediatri a pôrodníci hovoria, že priloženie dieťaťa po pôrode je veľmi podstatné. Prikladanie dieťatka k prsiam (koža na kožu) je pre telo istý signál, že tvorba mlieka v mliečnych žľazách je potrebná a žiadaná. Samozrejme, niekedy sú prípady, keď prikladanie nie je možné niekoľko hodín či dní po pôrode. Dôvody môžu byť opäť rôzne. Ani v takom prípade netreba nič vzdávať. V okamihu, ako bude možné priložiť dieťa, urobte tak. A nenechajte sa odradiť ani tým, ak budú prvé snahy o dojčenie z prsníka neúspešné. Mnohé mamičky, ktoré odchovali dieťa na materskom mlieku, by vám o komplikovaných začiatkoch vedeli rozprávať.

Tvorba mlieka po pôrode

Prečo je dojčenie dôležité?

Umelé mlieko pre mnohé mamičky predstavuje často jednoduchšiu cestu. V počiatkoch dieťa odmieta kojenie z prsníka, plače, nedokáže sa prisať alebo vypije veľmi málo. Mamičky to teda rýchlo vzdajú, žena následne stráca materské mlieko a zbavuje sa tak príležitosti dopriať dieťatku najkvalitnejšiu výživu v jeho živote. Žiadna umelá formula z fľašky dojčenie bábätka materským mliekom nenahradí. Napriek tomu, že výrobcovia uvádzajú, že umelé mlieko ponúka dieťaťu rovnocenný zdroj výživy, nie je to pravda.

Samotné materské mlieko obsahuje látky, ktoré nielenže zvyšujú obranyschopnosť detského organizmu, ale chránia ho pred infekciami. Vedecké štúdie potvrdili, že u dojčených detí je nižšie riziko vzniku hnačiek, refluxov a bežné civilizačné choroby typické pre deti majú omnoho miernejší priebeh. Materské mlieko obsahuje tiež laktoferín, ktorý prispieva k likvidácii škodlivých baktérií a vírusov. Materské mlieko takisto obsahuje aj látky, ktoré stimulujú rozvoj mozgu u novorodenca. Samotné dojčenie a prikladanie dieťaťa k prsiam matky, koža na kožu, pozitívne vplýva na rozvoj senzorických a kognitívnych zručností. Dieťa si osvojuje sací reflex, dotyk, vníma tvár matky, teplotu tela, čo prirodzene stimuluje jeho mozgové prepojenia.

Umelé mlieko ako núdzová voľba?

Neustále marketingové aktivity predajcov umelého mlieka spôsobili, že mamičky – rodičia uverili tomu, že umelé mlieko predstavuje adekvátnu výživu pre ich dieťa. Nie je to tak, avšak ich používanie je vhodné v prípadoch, keď je na to pádny dôvod – ideálne medicínsky. Aj preto sa umelá výživa pre dieťa považuje za núdzovú formu vyživovania detí. Väčšina umelých mliek sa vyrába z kravského mlieka, čo už samo osebe nepredstavuje optimálnu náhradu. Viaceré štúdie tiež uvádzajú, že nedojčenie a kŕmenie dieťaťa umelým mliekom zvyšujú šance na neskorší výskyt obezity u dieťaťa alebo diagnostiku cukrovky, vznik alergií a tiež je vyššie riziko vzniku zápalových ochorení.

Prečo je dojčenie dôležité?

Obavy a reálny nedostatok materského mlieka

S pocitom neistoty v otázke nedostatku mlieka na dojčenie dieťaťa sa stretáva množstvo žien. Často mamičky nadobúdajú pocit, že mlieka je nedostatok z nesprávnych dôvodov. Mnohé príčiny, pre ktoré laktácia neprebieha správne, sa dajú odstrániť.

V mnohých prípadoch mamička vysloví verdikt, že nemá mlieko, pretože dieťa saje, saje a pritom mlieko nepije. Tomuto efektu sa hovorí aj dudlovanie. Na správnom prisatí sa dá pracovať a týmto spôsobom dokážete v maximálnej miere podporiť tvorbu mlieka. Samotné laktačné poradkyne hovoria o tom, že aj keď dieťa vypije len pár kvapiek, môže to zabezpečiť, že laktácia bude v organizme ženy prebiehať správne. Prsia vždy vytvoria toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje, ak je ho po dojčení nadbytok a prsia sú na dotyk bolestivé, je možné mlieko odsať, čím umelo podporíte tvorbu mlieka.

Obavy majú aj mamičky, ktorých dieťa sa nechce prisávať alebo sa zdá, že to nedokáže. Dieťatko plače alebo zaspí na prsiach matky krátko po prisatí. Prípadne sa budí krátko po kŕmení. Skutočne môže ísť o nedostatok mlieka? Nenechajte sa odradiť a bábätko ďalej prikladajte, sací reflex si musí osvojiť. Ak však predsa máte podozrenie na nedostatok mlieka, pozorujte, ako bábätko počas prisatia pije a či vôbec pije. Prípadne kontaktujte laktačnú poradkyňu.

Ak dieťa mlieko naozaj prehĺta, môžete si všímať pohyb brady, ktorá pri pití poklesne (malá prestávka), pretože dieťa prehĺta. Pri saní naprázdno dieťa s vyššou frekvenciou saje, no mlieko sa do jeho úst nedostáva a neprehĺta ho (brada nepoklesne). Pomôcť môžete dieťaťu stlačením prsníka alebo skúste prsník vymeniť. Problémy so zníženou tvorbou mlieka môžu naznačovať nasledovné komplikácie pri dojčení:

  • medzi dojčeniami sú veľké rozostupy a bábätko sa po priložení nemá záujem prisať na prsník,
  • pri pokuse o prisatie sa je dieťa plačlivé a odtláča sa či otáča hlavičku od prsníkov,
  • doba pitia mlieka sa náhle skrátila a po dojčení je dieťa ďalej nespokojné – môže ísť o laktačnú krízu alebo sekundárne zníženú tvorbu mlieka,
  • bábätko nepriberá na hmotnosti a vyžaduje si dokrmovanie.

Obavy o nedostatok mlieka

Rady, ako zvýšiť tvorbu mlieka

Ak u vás pretrvávajú obavy z toho, že mlieka pre svoje dieťa nebudete mať dostatok, máme pre vás niekoľko rád, ktoré môžete skúsiť aplikovať. Neexistuje žiadna univerzálna rada ani zázračná tabletka, ktorá sa postará o to, aby ste mali istotu, že mlieka počas dojčenia bude zaručene dostatok. Najdôležitejšia je trpezlivosť a takisto odhodlanie nevzdať dojčenie aj v prípade neúspechov. Nasledujúce rady môžu podporiť tvorbu mlieka a pomôžu tak predísť prípadným komplikáciám pri dojčení.

Prikladanie, kontakt s bábätkom a pokoj

Už niekoľkokrát a stále dookola. V začiatkoch dojčenia nie je nič lepšie, ako využívať priamy kontakt matky s dieťaťom. Následným prikladaním k prsníku je otázkou času, kedy dieťa bude mať ochotu prisať sa na prsník. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch tento proces trvá dlhšie, čo vedie k tomu, že mamičky radšej volia cestu umelého mlieka, čo rozhodne nie je správne riešenie. Pri prikladaní dieťatka sa neriaďte hodinkami. K prsníku ho prikladajte tak často, ako je treba. Vôbec sa neriaďte tým, že bábätko jedlo pred 2 – 3 hodinami. Ak sa mu žiada materského mlieka doprajte mu ho aj keby malo ísť len o pár kvapiek.

Nesnažte sa tiež o to, aby novorodenec prespal celú noc. V počiatkoch môžete spať s dieťatkom alebo pri ňom a skúste si ho prikladať aj počas noci. Znížená laktácia sa môže vyskytnúť u žien, ktoré bábätko počas noci neprikladajú alebo ho prikrmujú umelou formulou. U malých novorodencov môžete tiež pozorovať signály, ktorými sa doslova dožadujú kŕmenia. Často otvárajú ústa a otáčajú hlavičkou, pretože hľadajú mamu a jediné, čo chcú, je jej teplé telo a prsník, ktorý im dodá potrebné živiny. V neposlednom rade mamička potrebuje pokoj, nerozmýšľať negatívne a dopriať si s dieťatkom oddych. Zvedavých návštevníkov po príchode z nemocnice domov zdvorilo odmietnite a nechajte si čas vzájomnej blízkosti pre seba s dieťatkom a partnerom.

Prikladanie, kontakt s bábätkom

Správna technika dojčenia a polohy pri dojčení

Tvorbu mlieka a správne dojčenie možno zabezpečiť správnou technikou. Často sa stretnete s rôznymi názormi, ktoré súvisia s najlepšou polohou na dojčenie, no následne sú tu mamičky, ktoré preferujú inú polohu a vyhovuje im omnoho viac. Oplatí sa vyskúšať, ktorá poloha dojčenia vyhovuje bábätku najviac. Samozrejme, chce to čas a trpezlivosť prísť na to, ktorá poloha je najviac vyhovujúca. Najtypickejšia je poloha v sede alebo poloha na boku a známym trendom sa tiež stáva dojčenie v šatke.

V rámci správnej techniky je napríklad vhodné, predovšetkým v začiatkoch, stlačenie prsníka, čím podporíte dojčenie a sací reflex dieťatka. Veľmi nápomocné môže byť v niektorých prípadoch striedanie prsníkov. Striedať môžete prsia priamo počas dojčenia. Je to vhodné aj z dôvodu, aby dieťa jeden prsník neodmietalo. Vždy však zmeňte prsník až po dlhšej dobe kojenia. Časom sa neobmedzujte, či bude dieťatko prisaté 30 minút alebo hodinu, doprajte mu čas a sledujte, či prehĺta a riadne pije. Techniku nenarušujte používaním cumlíka či klobúčika. Ak je potrebné dokrmovanie, skúste laktačnú pomôcku na prsník a fľašu nechajte na neskôr.

Správna technika dojčenia

Čo odstrekovanie a odsávanie mlieka?

Názorov na odstriekavanie a odsávanie mlieka je množstvo a rozporuplných ešte viac. Áno či nie? V praxi platí zásada, že ak je novorodenec riadne dojčený, pravidelne odstrekovať či odsávať mlieko nie je nutné. Prirodzené dojčenie je najlepší spôsob podpory laktácie. Tým, že dieťa dokáže piť a má určitý odber mlieka, tvorba mlieka sa reguluje sama. K odstrekovaniu či odsávaniu sa pristupuje väčšinou v prípadoch krátko po pôrode, keď novorodenec nemôže byť dojčený, napríklad zo zdravotných dôvodov. Materské mlieko je však veľmi dôležité, preto je ním dieťa dokrmované a odstrekovanie je teda niekedy nevyhnutné. Mlieko môže matka odstriekavať aj vtedy, ak je od dieťaťa odlúčená na dlhší čas, zabezpečí sa tak proces mliekotvorby. Usmernenie by vám mal poskytnúť personál pôrodnice alebo laktačná poradkyňa.

Niektoré ženy pristupujú k odstrekovaniu či odsávaniu mlieka z dôvodu, aby v prvých dňoch po pôrode podporili laktáciu. Tento zvyk môže neskôr pri pravidelnom odstrekovaní vyvolať nadprodukciu mlieka, naliatie prsníkov a následne bolesti. Na zvýšenie tvorby mlieka je vhodné spomenuté odstrekovanie mlieka v prvých dňoch po pôrode, keď dieťa nemôže byť z určitých dôvodov dojčené a žena chce laktáciu podporiť. Za iných okolností je to práve dieťa, ktoré tvorbu mlieka „naštartuje“. Samozrejme, niekedy, ak je mlieka dosť, je vhodné odsávať materské mlieko na uskladnenie do zásoby. Napríklad po dojčení. Zísť sa môže kedykoľvek.

Odsávanie mlieka po dojčení

Ak dieťa pije dostatočne, je spokojné, priberá a žena po kojení nemá aké mlieko odsať, je to v poriadku. Prsia nemusia ostať po dojčení vždy naliate a pevné. Ženy, ktorých deti dobre pijú, majú prsia mäkké. Obavy z toho, že prsia sa nenalievajú a žena stráca mlieko, nie sú opodstatnené. Práve naopak, okolo 2 až 3 mesiacov sa tvorba mlieka ustáli (niekedy to trvá dlhšie) a vznikne ideálny pomer medzi spotrebou a dopytom. Nie je pravda, že prebytočné mlieko v prsníkoch musí vyvolať zápal alebo upchať mliekovody. Po dojčení – kŕmení nie je určite vždy potrebné, aby zvyšné mlieko bolo odsaté. Áno, ak si mlieko odsávate do zásoby, je v to v poriadku, no, ak to robíte len preto, aby prsia boli prázdne, nie je to nutnosť.

K odsávaniu môžete pristúpiť napríklad v prípade, že sú prsia bolestivé. Odsávajte a odstrekujte len dovtedy, kým pocítite úľavu, inak stimulujete mliekotvorbu a opätovne sa situácia zopakuje. Rada odstriekavať a odsávať mlieko deň čo deň nie je na mieste, pretože to môže naopak vyvolať práve nadprodukciu a prsia budú bolestivé a ani dojčenie bábätka nepomôže. Navyše, bábätko je pri odsávaní omnoho efektívnejšie ako odsávačka mlieka.

Odsávanie mlieka po dojčení

Potraviny na tvorbu mlieka

Faktom je, že jedálniček ovplyvňuje množstvo procesov v tehotenstve i po pôrode. Životospráva je preto veľmi dôležitá. Existujú tiež určité pravidlá, čo nejesť pri dojčení a naopak, čo do jedálnička zaradiť. Ak však ide o podporu laktácie, existujú určité druhy potravín, ktoré k tvorbe mlieka počas dojčenia prispievajú.

A ktoré potraviny na tvorbu mlieka pozitívne vplývajú? Skloňuje sa napríklad mrkva a zelená listová zelenina, ako brokolica, špenát, ľadový šalát alebo kapusta. Pri listovej zelenine však pozor na nafukovanie. Mrkva je veľmi dobrým zdrojom sacharidov. Ak ste počuli o tom, že k tvorbe mlieka prispievajú aj ovsené vločky, babské recepty o tom hovoria taktiež. Navyše znižujú cholesterol a sú zdrojom vlákniny. Pridať k nim môžete ľanové alebo sezamové semiačka. Pozitívne majú pôsobiť strukoviny a rôzne zeleninové či mäsové polievky – vývary, ktoré sú zároveň i zdrojom tekutín. Niektorým pomáha zázvor na ranné nevoľnosti, iným zasa pomôže pri podpore laktácie.

Dostatok vody a čaj na tvorbu mlieka

Dostatok tekutín by mal byť samozrejmosťou a základnou potrebou. Často sa však stáva, že žena vypije málo tekutín počas dňa a následne márne dobieha zameškané. Pravidelný pitný režim je najdôležitejší. Áno, aj z hľadiska správnej mliekotvorby. Ak sa pýtate, ako podporiť tvorbu mlieka, môže to byť práve dostatočný príjem tekutín.

Okrem čistej vody aj čaj na tvorbu mlieka môže vplývať veľmi pozitívne, zvlášť ak obsahuje účinné bylinky. Najčastejšie sa skloňujú špeciálne bylinné zmesi, ktoré zakúpite napríklad v lekárňach. Tie by mali tvorbu mlieka účinne podporiť. Účinné sú taktiež bylinky, ako fenikel, žihľava, rasca alebo aníz.

Hroznové šťavy či Vinea na tvorbu mlieka? Je to skutočne tak. Ideálne by podpore pomohol napríklad čistý hroznový mušt, no niektoré mamičky spomínajú práve Vineu, ktorá im pri zvýšení tvorby mlieka pomohla. Zaujímavosťou je napríklad, že pšeničné nápoje Melta či Caro na tvorbu mlieka takisto vplývajú pozitívne. Práve takýmto nápojom môžete nahradiť v jedálničku kávu.

Čaj na tvorbu mlieka

Bylinky a homeopatiká na tvorbu mlieka

Homeopatická podpora laktácie súvisí s voľbou vhodných byliniek a užívaním vhodných doplnkov výživy, ktoré obsahujú podporné zložky. Tvorbu mlieka dokáže podporiť napríklad ricín vo forme oleja alebo tabliet. Známe sú výživové doplnky obsahujúce senovku grécku, benedikt lekársky alebo jarabinu lekársku. Účinnou superpotravinou je tiež moringa olejová, ktorá prispieva ku komplexnému vyživovaniu organizmu ženy. Existuje v práškovej alebo tabletovej podobe. Vyhýbajte sa bylinkám ako mäta alebo šalvia, ktoré tvorbe mlieka neprospievajú. Vitamíny a podporné látky spôsobujú, že laktačná aktivita v organizme sa zvyšuje, čo prispieva k tvorbe mlieka. Pri výbere výživových doplnkov a ich dávkovaní sa vždy poraďte s lekárom.

Ako podporiť tvorbu mlieka – skúsenosti

Mnoho dojčiacich mamičiek ostatným ženám, ktoré majú problém s tvorbou mlieka, odporúča rozbiehať laktáciu prirodzeným spôsobom, a to neustálym prikladaním bábätka. Takisto odporúčajú na podporu kojenia dostatočný pitný režim. Čoraz častejšie sa ženy obracajú na laktačné poradkyne, ktoré ochotne prídu poradiť do domácich podmienok. Na vine môže byť taktiež zlá technika dojčenia. Prispieť k laktácii môže podľa diskutujúcich konzumácia byliniek, Viney, hroznovej šťavy a bylinných čajov na tvorbu mlieka (senovka grécka, benedikt lekársky, fenikel, aníz). Niektoré ženy si laktáciu spustili odsávaním alebo odstrekovaním mlieka.

Ako podporiť tvorbu mlieka – skúsenosti Modrykonik

Ako podporiť tvorbu mlieka – diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Je pre vás tvorba mlieka počas dojčenia témou? Zaujímate sa o to, prečo je dojčenie dôležité? Ako prebieha tvorba mlieka počas tehotenstva? Kedy sa začína mlieko v prsiach tvoriť? Ak máte „babské rady“ alebo vlastné odporúčania, ktoré dokážu byť nápomocné, budeme radi za váš komentár. Viete, ako zvýšiť tvorbu mlieka pri dojčení? Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Existuje veľa možností a spôsobov, akým podporíte tvorbu mlieka. Základom je prikladanie dieťaťa k prsiam čo najskôr. Napomôcť môže správna technika dojčenia a rôzne polohy pri dojčení. V niektorých prípadoch je nápomocné odstrekovanie mlieka alebo jeho odsávanie, čo umelo spustí proces laktácie. Existujú tiež niektoré druhy potravín na podporu tvorby mlieka, čaje a dôležitý je pitný režim. Zároveň mamička musí dať stres bokom a dopriať si pokoj.

Na základe skúseností z praxe sa tvorba mlieka u mamičiek ustáli približne 2 až 3 mesiace po pôrode. Je to však pomerne individuálne a u niektorých mamičiek trvá tento proces dlhšie.

Potraviny pozitívne pôsobiace na tvorbu mlieka sú napríklad mrkva, špenát, brokolica, kapusta, ľanové semiačka, sezamové semiačka, strukoviny, zázvor, ovsené vločky a veľmi nápomocné sú aj zeleninové a mäsové vývary. Spomedzi byliniek sú to fenikel, aníz, rasca, jarabina lekárska, senovka grécka, moringa olejová alebo benedikt lekársky.


Komentáre
Gabika 04.Jul.2023
Za seba môžem povedať že mne realne pomohli homeopatiká. Počas dojčenia prvej dcérky som nemala žiadne problémy, ale v druhom tehotenstve so synom som bola na rizikovom, mala som dokonca problém s chudokrvnosťou takže som to riešila aj s lekárom. Ale dojčila som aj tak do 9 mesiaca. Len okolo 3 mesiaca po pôrode som nejak pociťovala, že malý saje naprázdno tak som dostala odporučenie od kamarátky na Ricinus communis 5CH a po zhruba 4 dňoch užívania som mala pocit, že mliečko nabehlo. Neviem garantovať, že to bolo tým alebo sa malý začal viac snažiť :D, ale možno tie bylinky naozaj majú nejaký účinok.

Odpovedať

Laura 11.Jul.2023

Potvrdzujem Gabi. :-) Tiež mi Ricinus zabral a pri druhom synovi mi lekár odporučil senovku grécku od firmy Swanson. Je to bežne dostupné v lekárňach bez predpisu.

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.2%)