Strata mlieka počas dojčenia? Všetko je to o hlave

Strata mlieka počas dojčenia? Všetko je to o hlave (príbeh)

Publikované: 26.06.2023
Aktualizované: 30.06.2023

Tento príbeh je pre všetky mamičky, ktoré majú počas dojčenia obavy z toho, že stratia mlieko. A viem, že ich nie je málo. Aj moja osobná skúsenosť hovorí za všetko. Tešila som sa, že po pôrode mi zhruba za tri dni nabehlo mliečko a dojčenie si síce vyžadovalo trocha cviku a spolupráce, no napokon si môj drobec bez väčších problémov zvykol na jeden aj druhý prsník a dokonca si luxusne vyberal, ktorý prsník pôjde prvý. Viem, že niektoré mamičky s tým často bojujú a dieťa sa nie a nie vrhnúť na druhý.

Kríza však pre mňa nastala v období 3. mesiaca kojenia, keď som zrazu začala pociťovať, že mám mlieka menej. Malý bol prisatý paradoxne dlhší čas, na váhe priberal, no zo dňa na deň som mala pocit, že prsia sa mi nenalievajú tak, ako by mali. Teda nie tak, ako pár dní predtým. Začala som sa báť. Keďže som kráľovná stresu, začala som panikáriť a bola som extrémne nesvoja. Bála som sa, že moje dieťa bude hladovať, že nebude mať poriadny zdroj výživy. Prvé, čo mi prišlo na um bolo, že začnem malého počas dňa prikrmovať, aby sa mi stihlo mlieko tvoriť. Myslela som to dobre, veď nechcem, aby mi malý schudol. Tak som začala po rannom kojení syna prikrmovať zhruba 80 až 100 ml umelým mliekom. Začala som hľadať spôsoby, ako zvýšiť tvorbu mlieka. Trvalo to zhruba 4 dni. Potom mi svokra poradila jej známu, bývalú pôrodnú sestru. Povedala, že s prikrmovaním mám okamžite prestať, že mlieko určite mám.

Vysvetlila mi, že je to len v mojej hlave, že počas obdobia dojčenia je úplne normálne určité prechodné obdobie, keď sa mení produkcia materského mlieka a postupne sa tvorba mlieka stabilizuje podľa potreby dojčenia. Dokonca vraj práve obdobie medzi 3. až 5. mesiacom je často prechodné. Miestami som si prišla ako hrozná matka, že som toto nevedela.

Vraj ak dieťa čím viac ťahá, tým viac mlieka sa tvorí, no neznamená, že ak je prisaté dlhšie, vypije viac a keď vypije menej, mlieka sa menej aj vytvorí a prsia nemusia byť vždy naliate. Pomyslela som si, že teraz mi to príde logické. V prvých dňoch od nabehnutia mlieka bola moja laktácia často taká intenzívna, že mlieko mi samovoľne vytekalo. Aj preto som možno nadobudla pocit, že to tak musí počas kojenia byť stále. Takže mamičky, pozor, v mnohých prípadoch je to len pocit. Nie sú nevyhnutné žiadne homeopatiká na tvorbu mlieka alebo iné metódy zvyšujúce laktáciu. Ja som dojčila napokon do 15. mesiaca, samozrejme, už aj s pridaním príkrmov. Viem, že teraz som veľmi múdra a ten stres bol v skutočnosti zbytočný, dostala som vyhrešené za nepotrebné umelé mlieko, no aj mama sa vždy učí.


Komentáre
Monika 07.Jul.2023
Ako by som čítala svoj príbeh. :-) Ja som prsia nemala nikdy extra nalieta tak stááále som robila paniku, že určite nemám dosť mlieka. Ja som stresovala už len keď malá jeden deň zrazu nechcela piť z druhého prsníka, pričom mesiac ich striedala jedna radosť. Už som chcela začať odsávať nech t o rozbehnem a dostala som od mamy po prstoch, že nech nerobím scény. O dve hodiny už malá sala ako o preteky. :D

Odpovedať

Lea Malincová 18.Jul.2023
Citujem: počas obdobia dojčenia je úplne normálne určité prechodné obdobie, keď sa mení produkcia materského mlieka. Áno, je to normálne, vlastne je to bežné. Toto by mala o dojčení vedieť každá mamička. Je to základ, vedieť, čo po pôrode mamičku čaká, čo obnáša dojčenie, laktácia. Napríklad aj počas šestonedelia. Do budúcna odporúčam budúcim mamičkám buď, to viac čítať alebo absolvovať kurz popôrodnej starostlivosti o dieťa. :) Samozrejme, ešte pred pôrodom.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Príbehy

Vaše hodnotenie:
(92%)