Vypadávanie vlasov po pôrode

Vypadávanie vlasov po pôrode. Aká je príčina a čo pomáha?

Hovorí sa, že ak žena počas tehotenstva viditeľne opeknie, vyčistí sa jej pleť a žiari, porodí chlapca. V prípade, že sa jej pleť zhorší a k opekneniu nedochádza, mala by porodiť dievčatko. Či už je táto povedačka pravdivá alebo nie, v oboch prípadoch počas tehotenstva zvyčajne dochádza k zlepšeniu kvality vlasov. Tie vyzerajú zdravšie – sú hustejšie a lesklejšie. Po pôrode sa až 90 % mamičiek (niektoré zdroje uvádzajú menšie číslo, len cca 50 %) stretáva asi 3 mesiace po pôrode s náhlym a výrazným vypadávaním vlasov.

Publikované: 16.08.2023
Aktualizované: 16.08.2023
Obsah článku:

Lesklá a hustá hriva bola pre vás v tehotenstve samozrejmosťou, po pôrode sa situácia otočila a neviete, ako si poradiť s množstvom vlasov, ktoré vám začali vypadávať. Prečo ženám po pôrode padajú vlasy? Je padanie vlasov po pôrode normálne? Ako to zastaviť?

Vypadávanie vlasov – príčina

Väčšina žien sa počas tehotenstva a následného pôrodu obáva predovšetkým prírastku na váhe a straty vlasov. Nadmernému prírastku na váhe môžete zabrániť správnym stravovaním a cvičením, za stratou vlasov stoja hormonálne zmeny, preto sa s týmto problémom bojuje ťažšie. Tehotenstvo, pôrod aj dojčenie predstavujú pre tehotné ženy výrazné hormonálne zmeny, ktoré sa na kvalite vlasov podpisujú.

Priemerná žena má na hlave asi 300-tisíc vlasov a denne stráca 80 až 100 vlasov, po pôrode sa môže toto číslo zvýšiť až štvornásobne. Väčšina vlasov je za bežných okolností v rastovej (anagénnej) fáze, počas tehotenstva dochádza vplyvom estrogénu k predĺženiu rastu vlasov a oddialeniu ich vypadávania. Doba medzi pôrodom a vypadávaním vlasov zodpovedá dĺžke pokojovej (telogénnej) fáze rastu, vlasy už nie sú „uväznené“ v rastovej fáze, dočasne vypadávajú rýchlejšie a dochádza k ich slabnutiu, predovšetkým na temene hlavy. Ženám sa tak po pôrode môžu tvoriť kúty a malé plešinky, viac vlasov sa objavuje na hrebeni i na podlahe a vankúši.

Hormonálne zmeny nie sú jedinou príčinou vypadávania vlasov, podieľať sa na ňom môže aj nedostatok spánku, problémy s výživou (nedostatok vitamínov a železa) a stres.

Vypadávanie vlasov po pôrode – príčina

Nadmerné vypadávanie vlasov u žien je len dočasné

Našťastie, vypadávanie vlasov a ich zhoršená kvalita sú len dočasné (telogen effluvium). Po cca 6 až 12 mesiacoch od pôrodu dôjde k úprave hormonálnej rovnováhy (hladina estrogénu a ďalších hormónov klesá na úroveň pred pôrodom) a vlasy získajú pôvodnú kvalitu aj hustotu. Nadmerné vypadávanie vlasov po pôrode sa často spája s dojčením, avšak to určite nie je príčinou tohto problému. Vlasy môžu vypadávať dojčiacim i nedojčiacim ženám. Intenzita vypadávania a dĺžka trvania sa môže líšiť, niektoré ženy sa dokonca s takýmto problémom ani nestretnú. Ak však k nemu dôjde, ide len o prechodný jav, proces, ktorý sa musí udiať. Správnou starostlivosťou a vitamínmi dosiahnete, že vám po fáze extrémneho vypadávania vlasov začnú rýchlejšie rásť nové vlasy a dostanú sa do kondície ako pred pôrodom.

Čo pomáha na vypadávanie vlasov?

Obnova rastu vlasov pomocou liečby nie je zvyčajne nutná, pretože popôrodná alopécia je len dočasná. To však neznamená, že nemôžete stratu vlasov spomaliť. Základom je vhodná strava s vysokým obsahom železa a vitamínov, vitamíny na vypadávanie vlasov si môžete dopriať aj vo forme výživových doplnkov. Medzi vitamíny a minerály, ktoré vplývajú na kvalitu a rast vlasov, sú zinok, železo, selén, vitamín C a vitamíny skupiny B – kyselina listová (B9) a niacín (B3). Doprajte si veľa ovocia a zeleniny, kvalitné mäso a proteíny. Stresu sa môžete zbaviť pravidelným pohybom. V prípade pekného počasia môžete s kočíkom nachodiť kilometre, vďaka čomu stratíte nejaké to tehotenské kilečko a upokojíte svoju myseľ.

Kvalitný šampón i vodička na rast vlasov

Zmena stravovania a eliminovanie stresu sú nápomocné, ale spôsobov, ako oživiť vašu korunu krásy, je viac. Zahŕňajú správnu starostlivosť o vlasy – šampón na padanie vlasov po pôrode, vhodný kondicionér či prípravky na rast vlasov. Pozor, nie sú odpoveďou na to, ako zastaviť vypadávanie vlasov po pôrode, pretože šanca úplne zastaviť popôrodné vypadávanie vlasov je minimálna. Existujú však možnosti, ktoré môžu pomôcť získať na pohľad dostatočný objem a hustotu vlasov, prípravky, ktoré pomáhajú na rast a hustotu vlasov.

Prvým krokom je správny strih vlasov, vďaka ktorému dosiahnete, aby vlasy vyzerali hustejšie a zdravšie, druhým používanie vhodnej kozmetiky. Obľúbenou voľbou mnohých žien je vodička na rast vlasov, teda vlasový aktivátor, ktorý obnovuje zdravý rast vlasov, regeneruje vlasovú pokožku a zvyšuje hustotu a kvalitu vlasov. Vyskúšať môžete napr. Biohar s obsahom prírodnej látky hyaluronan.

Pokúste sa predĺžiť interval umývania vlasov, pokiaľ si ich umývate každý alebo každý druhý deň, je vypádavanie výraznejšie. Skúste si ich umývať dvakrát do týždňa. Obmedzte ich žehlenie, kulmovanie a fénovanie, namiesto toho doprajte vlasom ozdravujúce kúry a zábaly. Nápomocné sú napr. kokosový, olivový, arganový alebo mandľový olej. Stačí ho do vlasov votrieť a po krátkom pôsobení zmyť.

Na umývanie si zvoľte osvedčené šampóny, ktoré sú určené na vypadávajúce vlasy, napr. kofeinový šampón pre ženy alebo Revalid šampón. Recenzie sú v oboch prípadoch pochvalné, ako uvádzajú zákazníci, pri pravidelnom používaní sú účinné.

Na česanie používajte riedky hrebeň, radšej sa vyhnite komplikovaným účesom a copom, dočasne zabudnite na farbenie, ktoré vlasy oslabuje. Ak sa ho nechcete vzdať, potom si radšej vyberajte z farieb, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze.

Šampón na rast vlasov

Bylinky a vajíčka proti vypadávaniu vlasov

Pokiaľ dávate prednosť zdraviu z prírody, na vlasy môžete používať prasličku, žihľavový čaj, šalviový odvar alebo jablčný ocot. Dobrým domácim pomocníkom je zázvor, ktorý proti vypadávaniu vlasov pomôže vo forme čaju, nanášať ho môžete aj priamo na vlasy. Látky schopné regenerovať vlasové folikuly obsahuje tekvicový olej, odporúča sa jeho vnútorné užívanie. Vyskúšať môžete taktiež žĺtkovú masku (jeden žĺtok zmiešajte s lyžicou ricínového oleja, pridať môžete aj lyžicu rumu), ktorý nechajte pôsobiť na hlave minimálne hodinu, ale pokojne aj celú noc.

Kedy navštíviť lekára?

Extrémne vypadávanie vlasov môže ženy po pôrode vystrašiť, v prípade, že vlasy výrazne padajú ešte rok od pôrodu, najlepšie bude sa poradiť s dermatológom, prípadne s endokrinológom. Príčin vypadávania vlasov môže byť okrem pôrodu totiž viac. Chudokrvnosť (anémia) či nesprávna funkciu štítnej žľazy.

Vypadávanie vlasov po pôrode – skúsenosti

Ženy majú s padaním vlasov po pôrode bohaté skúsenosti. Ako uviedli v diskusiách, problém začal okolo 3.-4. mesiaca po pôrode. Keďže ide o hormonálne zmeny, úplne sa vypadávaniu zabrániť nedá, ale dá sa obmedziť. Mamičky radia ostrihať vlasy aspoň o pár centimetrov, užívať Panthenol tablety, MethioninB-Komplex alebo zinok. Viaceré ženy odporúčajú šampón Revalid. Prizvukujú, že ide len o dočasný stav a treba vydržať, pri extrémnom vypadávaní odporúčajú radšej zájsť ku kožnému lekárovi.

Vypadávanie vlasov po pôrode skúsenosti Modrykonik

Vypadávanie vlasov po pôrode diskusia Modrykonik

Vypadávanie vlasov po pôrode diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Čo pomáha na rast a hustotu vlasov? Ako zastaviť vypadávanie vlasov po pôrode? Kedy radšej zájsť k lekárovi? Pokiaľ ste sa v článku nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti s týmto problémom a o rady a inšpirácie, ktoré vám pomohli pri vypadávaní vlasov.

K najvýraznejšiemu vypadávaniu zvyčajne dochádza 3 – 4 mesiace po pôrode, situácia by sa mala ustáliť do 6 až 12 mesiacov.

Môže sa podieľať na zníženej kvalite vlasov, ale zvyčajne priamo padanie vlasov nespôsobuje. Stoja za ním hormonálne zmeny. Pri dodržiavaní zásad správnej výživy, vďaka čomu doprajete svojmu telu všetky potrebné látky (napr. vitamíny, železo, zinok, omega-3 mastné kyseliny), prípadnému vypadávaniu vlasov spôsobenému dojčením predídete.

Áno, žihľavový šampón môže pri vypadávaní vlasov pomôcť, ešte viac je nápomocný žihľavový čaj, resp. odvar zo žihľavy. Vhodný je na vnútorné aj vonkajšie použitie.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(91%)