Apgar skóre

Apgar skóre novorodenca po pôrode. Čo to vlastne je?

Pôrod je náročný nielen pre matku, ale aj pre dieťa. Mamička sa po 9 mesiacoch, počas ktorých sa v jej lone vyvíjalo bábätko, musí vyrovnať s novou situáciou, ako sa postarať o dieťatko. Novorodenec sa zas musí adaptovať na podmienky života mimo maternice – z pokojného a bezpečného prostredia s optimálnou teplotou sa dostáva do prostredia plného stimulov s nestabilnou teplotou, kde už nemá všetko v jednom „balíčku“.

Publikované: 06.07.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Počas postnatálnej adaptácie sa novorodenec pomocou súboru adaptačných mechanizmov prispôsobuje novej situácii. Pomocou Apgar skóre sa vyhodnocuje stav novorodenca bezprostredne po narodení (v 1., 5. a 10. minúte). Celkovo môže novorodenec dosiahnuť 10 bodov.

Postnatálna adaptácia s normálnym priebehom

V maternici sú pľúca dieťatka naplnené tekutinou a výživu aj výmenu krvných plynov zabezpečuje placenta. Prechodom plodu cez pôrodne cesty dochádza k stlačeniu hrudníka, čím sa eliminuje časť pľúcnej tekutiny, po pôrode dochádza k roztiahnutiu pľúc a plaču dieťaťa. Pri cisárskom reze chýba fáza stlačenia hrudníka a k očisťovaniu od fetálnej pľúcnej tekutiny dochádza oneskorene.

Dotepaním a podviazaním pupočníka u novorodenca dochádza k stúpaniu systémového cievneho odporu a krvného tlaku, klesaniu cievneho odporu v pľúcach a postupne sa mení krvný obeh z fetálneho na dospelý – dochádza k uzatváraniu tzv. fetálnych skratov na srdci. Optimálny priebeh adaptácie je u väčšiny novorodencov narodených v termíne pôrodu, len asi 10 % potrebuje pri popôrodnej adaptácii určitý stupeň asistencie, aby začali dýchať. Práve hodnotiaci/skórovací systém slúži na posúdenie potreby resuscitácie novorodenca po pôrode.

Apgar skóre tabuľka

Apgarovej skóre  – čo to je?

Apgar skóre alebo Apgarovej skóre vyvinula v roku 1952 americká anesteziologička Virginia Apgarová. Ide o štandardizovaný skórovací systém, ktorý slúži na posúdenie stavu novorodenca bezprostredne po narodení. Toto skóre prezrádza, ako dieťa zvládlo pôrod a ako sa prispôsobilo na život mimo maternice.

Stav novorodenca sa vyhodnocuje v 1., 5. a 10. minúte po narodení, pričom sa ním hodnotí 5 vitálnych prejavov – vzhľad a farba kože, srdcová aktivita, reakcia na vonkajšie podnety, pohyb a aktivita svalov, dýchanie. Skóre sa hodnotí bodmi 0 až 2, celkovo tak môže novorodenec dosiahnuť 10 bodov. Podľa výšky skóre sa hodnotí, či je novorodenec zdravý, či si vyžaduje lekársku starostlivosť alebo je jeho stav kritický a vyžaduje si medicínsku intervenciu. Dva body sa udeľujú, ak je zdravotný stav dieťaťa úplne primeraný, 1 bod vtedy, ak je čiastočne primeraný a 0 bodov v prípade, ak nie je primeraný.

apgar skóre novorodenca

Kritériá Apgar skóre u novorodenca

Pri určovaní Apgarovej skóre sa berie do úvahy 5 kritérií, ktoré sa hodnotia na základe určitých aspektov:

  • Farba kože (Appearance): V tomto prípade sa skúmajú príznaky možného zmodrania, ktoré môžu naznačovať problémy s krvným obehom. Pokiaľ je koža novorodenca ružová po celom tele, dávajú sa 2 body, ak koža javí známky zmodrania na končatinách, udeľuje sa 1 bod, ak celý povrch tela javí známky zmodrania, dáva sa 0 bodov.
  • Srdcová aktivita (Pulse): Ide o kritérium, pri ktorom sa skúma funkcia srdca. Novorodenec dostane 2 body v prípade, že jeho srdcová frekvencia je nad 100 úderov. Pri hodnotách nižších ako 100/min. sa dáva 1 bod. Pri žiadnej srdcovej funkcii sa udeľuje 0 bodov.
  • Reakcia na vonkajšie podnety/reakcia na podráždenosť (Grimace): Pri obranných pohyboch a kriku sa udeľujú 2 body, v prípade grimás 1 bod a ak je reakcia na podnety neprítomná, 0 bodov.
  • Svalové napätie/pohyb a aktivita svalov (Activity): Monitoruje sa pohyb končatín a aktivita novorodenca. Dva body sa udeľujú novorodencovi, ktorý nadšene pohybuje končatinami, je aktívny. Jeden bod dostáva v prípade, že je pohyb menej intenzívny alebo má novorodenec slabo pokrčené končatiny. Pri ochabnutých svaloch sa udeľuje 0 bodov.
  • Dýchanie (Respiration): Pri pravidelnom dýchaní a prudkom plači novorodenca sa udeľujú 2 body, pri nepravidelnom dýchaní je to 1 bod a pokiaľ je dýchanie nedostatočné alebo novorodenec nedýcha, udeľuje sa 0 bodov.

Kritériá Apgar skóre u novorodenca

Kto a kedy vykonáva Apgar test?

Stav novorodenca hodnotí neonatológ (detský lekár) alebo sestra, ktorá je pri pôrode. Prvý test vykonajú 1 minútu po pôrode, druhý 5 minút a tretí 10 minút po pôrode. Celkovo tak môže získať 10-10-10 bodov, zvyčajne sa 10 bodov – najvyššie skóre používa ojedinele, obvykle 1 bod novorodenec stráca, pretože po narodení má dieťa často namodralé ruky a nohy. Ak je v 1. minúte skóre nižšie, dosahuje 1 až 6 bodov, je nutný zásah zdravotníckeho personálu a poskytnutie pomoci novorodencovi – odsatie dýchacích ciest, dotyková stimulácia či cirkulačná podpora. V prípade, že v nasledujúcich minútach skóre stúpa na 7 až 10 bodov, ide o dobrý ukazovateľ. Pokiaľ sa nezvyšuje, prognóza ohľadom zdravia bábätka nie je priaznivá.

Apgar skóre 7 až 10 zodpovedá zdravému novorodencovi, počet 4 až 6 bodov znamená, že novorodenec má určité ťažkosti, môže ísť len o prechodný stav, menej bodov značí, že u novorodenca je nevyhnutná lekárska intervencia, pretože sú narušené základné životné funkcie. Nízke hodnoty Apgarovej skóre po 1. minúte nemusia znamenať, že dieťa bude mať v budúcnosti problémy, platí to aj naopak. Deti narodené cisárskym rezom alebo predčasne narodené deti majú pri prvom meraní skóre nižšie ako deti narodené v termíne.

Pri meraní v 5. a 10. minúte má 80 až 90 % detí skôre 7 až 10 bodov, čo značí, že sa novorodenec po pôrode dobre adaptuje. Hodnoty 4 až 6 naznačujú, že novorodenec má ťažkosti s popôrodnou adaptáciou. Menší počet bodov je znakom, že novorodenec má problémy so životnými funkciami a vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť.

Nízke Apgar skóre po 5. minúte (menej ako 5 bodov) sa označuje termínom pôrodná asfyxia (porucha dýchania hneď po narodení). Skóre 0 znamená, že novorodenec nejaví známky života. Pri nízkom Apgar skóre sa vykonávajú ďalšie vyšetrenia, ktorými sa posúdi stav novorodenca, predovšetkým vyšetrenie krvných plynov zo vzorky pupočníkovej krvi. Pomocou neho sa zisťuje správne zásobovanie tkanív kyslíkom.

Kto a kedy vykonáva Apgar test?

Rizikové skupiny

Nižšie Apgar skóre sa dá v niektorých prípadoch predvídať. S popôrodnou adaptáciou môžu mať problém nielen novorodenci, ktorí sa narodili predčasne alebo išlo o inštrumentálny pôrod (cisársky rez, pomocou vákuumextraktora alebo klieští). Predikcia nízkeho Apgarovej skóre je aj v prípadoch choroby v gravidite (napr. tehotenská cukrovka, vysoký krvný tlak či preeklampsia), užívania liekov v gravidite a počas pôrodu, predčasného odtoku plodovej vody, urgentných stavoch (predčasné odlúčenie placenty), infekciách, vrodených chybách plodu alebo abnormalitách pri monitorovaní plodu (abnormálny kardiotokografický záznam či abnormálna amnioskopia).

Apgar skóre – skúsenosti

Mamičky v diskusiách prezradili, že nízke Apgar skóre nemusí automaticky znamenať, že bude mať dieťa s vývojom problémy. Väčšina mamičiek potvrdila, že skóre bolo u ich drobcov vysoké, zvyčajne boli hodnoty 8 až 10, avšak ani pri hodnotách 5/6-7-7 dokonca nižších sa neobjavili neskôr žiadne problémy. Pokiaľ Apgar skóre stúpalo, žiadne následky sa neobjavili.

Apgar skóre skúsenosti Modrykonik

Apgar skóre diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Každý rodič túži mať zdravé dieťa, Apgar skóre je jednou z metód, ako bezprostredne po pôrode zistiť stav novorodenca. Je síce veľmi nápomocné a prezradí, či je dieťatko v poriadku, alebo si vyžaduje zdravotnú starosltivosť, avšak neprezrádza, ako sa bude v budúcnosti vyvíjať. Chcete o tomto teste vedieť viac, prípadne potrebujete niečo dovysvetliť? Napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma.

Áno, ide o jedno z najvyšších čísel, v mnohých nemocniciach sa číslo 10 ani nepoužíva, pretože po pôrode majú deti často ruky a nohy namodralé, za čo strácajú 1 bod. Číslo 9 je tak veľmi dobrým výsledkom.

Skóre 7 až 10 po 5 minútach je považované za upokojujúce/povzbudivé, skóre 4 až 6 sa označuje ako mierne abnormálne a vyžaduje monitorovanie novorodenca a skóre 0 až 3 je znepokojujúce a je nutný lekársky zásah a asistencia pri dýchaní.

Maximálne skóre je 10, najnižšie možné skóre je 0. Skóre 7 a viac je znakom dobrého zdravia, nižšie si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.


Komentáre
Mila 17.Jul.2023
Ja mám 3 deturence, pri prvých dvoch som o Apgar skóre ani netušila. Pri treťom pôrode som bola na rizikovom, dcérka bola predčasne narodená v 34. týždni a až tam som sa o tejto metrike dozvedela. Ale tiež sme mali len dve čísla 6/5. Možno záleží aj od pôrodníckeho oddelenia ako to boduje.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(91.4%)