Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka a vplyv na dieťa. Príznaky zmierni správny jedálniček

Gestačná cukrovka alebo tehotenská cukrovka patrí k relatívne častým sprievodným ochoreniam tehotenstva. Na základe štatistík sa tehotenská cukrovka týka približne 2 až 5 % tehotenstiev. Niektoré výskumy udávajú výskyt až u 15 % tehotných žien. Toto ochorenie zapríčiňuje nárast hladiny cukru v krvi. Skúsenosti s tehotenskou cukrovkou sú u žien rôzne. Najčastejšie sa v spojitosti s tehotenskou cukrovkou hovorí o vplyve na dieťa a možných rizikách aj pre matku. Existujú tiež rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku cukrovky u tehotnej ženy. Ako sa prejavuje tehotenská cukrovka a aké sú jej príznaky? Aký mať jedálniček, ak mám tehotenskú cukrovku? Je potrebné podstúpiť vyšetrenie pre diagnostiku gestačnej cukrovky?

Publikované: 06.06.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Vznik tehotenskej cukrovky môže mať rôzne príčiny. Prečo sa však problém s nedostatkom inzulínu, ktorý má regulovať hladinu cukru v krvi, objavuje práve počas tehotenstva, nie je úplne zrejmé. S veľkou pravdepodobnosťou ide o činnosť tehotenských hormónov v organizme. Test na tehotenskú cukrovku podstupujú tehotné ženy medzi 24. – 28. týždňom. Vykonáva sa OGTT – orálny glukózový tolerančný test a odber krvi. V prípade, že sú prítomné rizikové faktory, test na tehotenský diabetes sa môže vykonať aj skôr počas 1. trimestra. Aké hodnoty OGTT značia tehotenskú cukrovku? Pomôže pri tehotenskej cukrovke diéta? Aké má tehotenská cukrovka riziká pre dieťa?

Čo je tehotenská cukrovka?

Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes mellitus sa označuje ako metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje, že ženské telo v tehotenstve nedokáže produkovať hormón inzulín. Ten zodpovedá za reguláciu hladiny cukru v krvi. Tento typ cukrovky je zistený výhradne počas tehotenstva a po pôrode alebo v období šestonedelia prirodzene odznieva. Tým, že počas tehotenstva prebiehajú zmeny v metabolizme ženy, cukor sa vstrebáva obecne pomalšie a mierne zvýšená hladina cukru v krvi nemusí ešte znamenať, že ide o tehotenskú cukrovku.

Za vznikom tohto ochorenia u tehotných žien stojí viacero faktorov, pričom v niektorých prípadoch sú predispozície na vznik cukrovky väčšie. Diagnostika prebieha zvyčajne okolo 24. až 28. týždňa tehotenstva. Práve okolo 24. až 30. týždňa (druhá polovica gravidity) sa predpokladá jej možný výskyt. V prípade, že sú u ženy prítomné niektoré z rizikových faktorov, vyšetrenie tehotenskej cukrovky je vhodné podstúpiť ešte v priebehu 1. trimestra. Preto sa prvé vyšetrenie niekedy preventívne vykonáva už do 14. týždňa tehotenstva. Vyšetrenie tehotenskej cukrovky netreba podceňovať. Tehotenská cukrovka môže mať vplyv na dieťa i na zdravotný stav matky.

Čo je tehotenská cukrovka?

Čo spôsobuje tehotenskú cukrovku?

To, prečo tehotenská cukrovka vzniká u žien v tehotenstve, je komplikovaná a komplexná záležitosť. Primárne ide o genetickú – vrodenú predispozíciu. Ďalej sú to profilové hormonálne zmeny v tehotenstve, ktoré môžu znižovať citlivosť organizmu na inzulín. Úlohou hormonálnych zmien je zabezpečiť zdravý vývoj plodu a udržať tehotenstvo.

Niektoré hormonálne zmeny negatívne vplývajú na produkciu inzulínu, ktorý hladinu cukru v krvi reguluje a prispieva k distribúcii glukózy do buniek organizmu. Pri nesprávnej regulácii sú typické výkyvy hladiny cukru v krvi a hodnoty nie sú optimálne. Mierne odchýlky pri meraní nemusia značiť vznik tehotenskej cukrovky, no ak vyšetrenie ukáže, že hladina cukru stúpne nad určitú hodnotu, ide o tehotenskú cukrovku.

Rizikové faktory pre vznik tehotenskej cukrovky

Na vzniku tehotenskej cukrovky sa môžu významne podieľať aj niektoré rizikové faktory. Na základe skúseností z praxe práve tieto aspekty môžu stáť za vyššou pravdepodobnosťou vzniku tehotenskej cukrovky. Zároveň platí zásada, že ak je zrejmá prítomnosť niektorého z rizikových faktorov u tehotnej ženy, vyšetrenie za pomoci orálno-glukózového tolerančného testu by malo byť vykonané do 14. – 16. týždňa tehotenstva. Ktoré faktory zvyšujú riziko výskytu cukrovky v tehotenstve?

  • Vek nad 30 rokov,
  • nadváha alebo obezita,
  • výskyt cukrovky v rodine – genetická predispozícia,
  • tehotenská cukrovka prítomná v predošlom tehotenstve,
  • predošlý pôrod dieťaťa s hmotnosťou nad 4 kg,
  • vysoký krvný tlak,
  • výskyt opakovaných potratov v minulých tehotenstvách – napr. biochemické tehotenstvá,
  • nezdravý životný štýl – zlé stravovacie návyky, sedavý životný štýl, stres,
  • výskyt ochorení spôsobujúcich inzulínovú rezistenciu – PCOS (syndróm polycystických vaječníkov).

Čo spôsobuje tehotenskú cukrovku?

Príznaky cukrovky v tehotenstve

Tehotenská cukrovka sa začne zvyčajne prejavovať po 24. týždni tehotenstva. Práve v tomto období sa odporúča podstúpiť laboratórne vyšetrenie. Prejavy tehotenskej cukrovky, resp. jej symptómy sú veľmi nevýrazné. Zvýšená glykémia, zvýšený krvný tlak, častejšie nutkanie na močenie alebo nadmerné smädenie. Príznaky takéhoto ochorenia je pomerne náročné počas tehotenstva spozorovať. K príznakom tehotenskej cukrovky možno zaradiť aj častejšie infekcie močových ciest alebo zápalové či plesňové ochorenia pošvy, ktoré zapríčiňuje cukor v moči, ktorý nedokáže telo spracovať.

Najväčším rizikom tehotenskej cukrovky pre tehotné teda je, že nebolí a mnohé ženy ani nepociťujú výraznejšie príznaky tohto metabolického ochorenia. Väčšina žien po diagnostikovaní tehotenskej cukrovky ani nevie, že ňou trpí. Často príznaky pripisujú tehotenskej nevoľnosti alebo iným procesom počas tehotenstva. Práve o to dôležitejšie je podstúpiť laboratórne vyšetrenie tehotenskej cukrovky.

Vyšetrenie tehotenskej cukrovky a diagnostika – OGTT

Diagnostika – vyšetrenie tehotenskej cukrovky sa vykonáva odberom krvi a testom tolerancie na glukózu, a to v podobe tzv. OGTT – orálno-glukózového tolerančného testu. Takéto vyšetrenie sa vo väčšine prípadov realizuje v 24. – 28. týždni tehotenstva, aby bolo možné vylúčiť prítomnosť gestačnej cukrovky v tehotenstve v tomto štádiu gravidity. V niektorých prípadoch, zvlášť vtedy, ak sú prítomné rizikové faktory, sa realizuje laboratórny odber krvi ešte do 14. týždňa tehotenstva, aby sa sledovala hladina cukru v krvi. Ďalšie vyšetrenie je realizované v stanovenom období.

Ide o laboratórne vyšetrenie, ktoré realizuje diabetológ alebo sám gynekológ. Pozostáva z odberu krvi nalačno. Pred vyšetrením OGTT nesmie žena aspoň 8 – 10 hodín nič jesť. Príjem čistej vody alebo nesladeného čaju je možný bez obmedzenia. Užívanie liekov pred ranným vyšetrením takisto vynechajte. Na test nechoďte, ak ste chorá alebo po úraze.

Samotné vyšetrenie prebieha v troch fázach. V prvej fáze sa žene odoberie krv a vyšetruje sa prítomnosť cukru v krvi. Ak sa pohybuje hladina cukru v krvi pod alebo okolo hodnoty 5,1 mmol/l, pristupuje sa k podaniu glukózového preparátu, ktorý žena vypije. Pokiaľ je hladina vyššia, odber krvi je vhodné zopakovať na druhý deň. Ak sa zvýšená hladina vyskytuje pri ďalšom odbere nalačno, ide o potvrdenú tehotenskú cukrovku.

V druhej fáze je žene podaný glukózový roztok v objeme 75 ml (riedi sa v 250 ml vody). Je veľmi sladký, preto jeho pitie nepredstavuje nič príjemné, zvlášť v období tehotenstva, keď je tráviaci trakt pomerne senzitívny. Niekedy je možné pridať pár kvapiek citróna. Roztok sa podáva preto, aby sa zistilo, ako si dokáže organizmus poradiť s reguláciou cukru v krvi. Potom, čo žena roztok vypije, je realizovaný opakovaný odber krvi o jednu hodinu. Pokiaľ je hodnota cukru v krvi po tomto odbere nad 10,0 mmol/l, ide o tehotenskú cukrovku. Tretí odber krvi sa vykonáva o ďalších 60 minút, teda 2 hodiny od požitia glukózového roztoku, ak ukáže hodnotu rovnú alebo vyššiu ako 7,8 mmol/l, ide tiež o diagnostikovanú tehotenskú cukrovku.

Vyšetrenie tehotenskej cukrovky

Liečba tehotenskej cukrovky

U viac ako 90 % prípadov je postačujúce prispôsobiť tehotenskej cukrovke jedálny lístok. Nastavenie vhodnej diéty a vyvarovanie sa určitých potravín je spravidla viac ako dostačujúce na zmiernenie príznakov tehotenskej cukrovky. K tomu pridajte aktívny pohyb a určitý režim stravovania. Liečbu rozhodne neignorujte. Ak zmena životného štýlu nezaberá a zvýšené hodnoty hladiny cukru v krvi pretrvávajú, potrebné bude pristúpiť k liečbe inzulínom. U tehotných žien nie je možné regulovať hladinu inzulínu tabletkami, preto sa na dodávku inzulínu do organizmu využíva inzulínové pero (injekčne). Existuje krátkodobý inzulín, ktorý si žena pichá viackrát do dňa, aspoň 30 minút pred hlavným jedlom alebo dlhodobý inzulín, ktorý si žena aplikuje injekčne raz do dňa. Napríklad nočný inzulín o 10. hodine.

Zároveň netreba mať obavy. Pri dodržiavaní životosprávy, režimových opatrení a prípadnej liečbe inzulínom väčšina žien porodí zdravé dieťa. Tehotenstvo s gestačným diabetom je vždy klasifikované ako rizikové. Pripraviť sa teda musíte na pravidelné kontroly a dôležitá je aj sebakontrola. Na meranie hladiny cukru v krvi sa používa glukomer. Zabúdať by ste nemali na kontrolu ani po pôrode. Absolvovať je potrebné vyšetrenie OGTT na toleranciu glukózy približne pol roka po pôrode. Vďaka tomu je možné potvrdiť, či šlo výhradne o tehotenskú cukrovku alebo zvýšená hladina cukru v krvi pretrváva a bude potrebné stanoviť vhodnú terapiu – liečbu inzulínom.

Jedálniček alebo diéta počas tehotenskej cukrovky

Ak ide o stravovanie, všeobecne sa odporúča obmedziť denný príjem do 200 g sacharidov, do 80 g bielkovín a do 30 g vlákniny. Samozrejme, nie každá mamička má tú potrebu počítať si kalórie. V takom prípade sa držte určitých zásad, ktoré súvisia s úpravou stravovacích návykov. Bielkoviny by mali pochádzať ideálne z mliečnych výrobkov alebo z chudého mäsa (kuracie, morčacie). Tuky by mali byť primárne rastlinného pôvodu. Dodržiavajte správne stravovanie v tehotenstve a rozdeľte si jedlo na 5 až 7 malých porcií denne. Skúste sa držať aj týchto nasledovných zásad.

  • Obmedzte sladké – sladkosti, džemy, topingy, napolitánky, koláče, kompóty, dezerty alebo čokolády. Uprednostnite skôr menej sladké druhy ovocia – biele hrozno, melón, mango, maliny, ríbezle.
  • Preferujte čisté mliečne výrobky bez ochucovadiel. Uprednostnite teda biely jogurt pred marhuľovým. Z mliečnych výrobkov sa zamerajte skôr na odtučnené mliečne syry či tvaroh.
  • Žiadne vyprážané jedlá ani údeniny. Preferujte chudé kuracie, morčacie alebo králičie mäso, prípadne ryby (skôr sladkovodné). Dobrým zdrojom bielkovín sú aj vajíčka. Vhodné sú pre príjem tukov i niektoré orechy (pozor na alergiu), semienka alebo rastlinné oleje lisované za studena.
  • Pre príjem vlákniny je vhodné do jedálnička zaradiť listový šalát, cuketu, špenát, špargľu, červenú repu, mrkvu, batáty (zdroje sacharidov). Naopak, radšej obmedzte škrob, ktorý sa nachádza v zemiakoch, ryži, cereáliách alebo cestovinách. Veľmi dobré alternatívne prílohy predstavuje pohánka, bulgur, dusená zelenina, celozrnné pečivo alebo strukoviny.
  • Žiadne sladené nápoje ani sladené čaje. Samozrejmosťou je vynechanie alkoholu.
  • Dia výrobky, ktoré bežne konzumujú diabetici, nie sú určené pre tehotné ženy. Sú určené ľudom so štandardne diagnostikovaným diabetom.

Ak žena trpí tehotenskou cukrovkou, je potrebné sledovať si hladinu cukru v krvi po jedle a hodnoty si zapisovať. Využiť môžete na tento účel glukomer a hodnoty si presne merať nalačno či po jedle. Glykémia nalačno by mala byť menej ako 5,3 mmol. Hodinu po jedle by nemala prekračovať hladinu 7,8 mmol/l a dve hodiny po jedle by mala byť menej ako 6,7 mmol/l. Ženy, ktoré sú vo fáze, keď je nutné, aby si pichali inzulín injekčne, by si mali merať hladinu cukru v krvi aspoň 4-krát do dňa.

Diéta počas tehotenskej cukrovky

Veľmi dôležitý je každodenný pohyb, aj keby malo ísť len o chôdzu. Veľmi dobré je okrem chôdze aj plávanie alebo joga. Vyhýbajte sa tlakovým cvičeniam alebo kontaktným športom, kde hrozí riziko pádu alebo úderov. Nikdy si nechoďte ľahnúť hneď po jedle. Pokojový režim po jedle môže viesť k zvyšovaniu glykémie v krvi.

Tehotenská cukrovka – vplyv na dieťa a matku

Riziká, ktoré súvisia s tehotenskou cukrovkou, sú veľmi špecifické a individuálne pre každé tehotenstvo. V každom prípade je známych niekoľko rizík, ktoré so sebou primárne neliečený stav tehotenskej cukrovky prináša. Diagnostika a liečba sú kľúčové práve preto, aby sa ďalej uvedeným komplikáciám a následkom predišlo.

U tehotných žien, ktorým bola diagnostikovaná tehotenská cukrovka, je 50- až 60-percentná šanca, že sa u nich v priebehu 10 až 15 rokov života rozvinie diabetes 2. typu. Takisto je tu vysoký predpoklad, že ak žena mala tehotenskú cukrovku v prvom tehotenstve, bude ju sprevádzať aj počas ďalších gravidít. Neliečený stav tehotenskej cukrovky zvyšuje krvný tlak, vzniká väčšie riziko výskytu infekcií v pošve a komplikácie môžu vzniknúť aj pri pôrode. Častým prípadom je rozvinutie preeklampsie, čo je ochorenie spôsobujúce opuchy a vysoký krvný tlak, čo môže viesť k problémom pri zásobovaní plodu živinami.

Často sa skloňuje, že u tehotných žien s cukrovkou je vysoké riziko, že sa u dieťaťa objavia vývojové vady, faktom však je, že toto riziko je vyššie v prípade, ak žene bola diagnostikovaná cukrovka ešte pred tehotenstvom. Tehotenský diabetes toto riziko nezvyšuje, pretože vzniká až v druhej polovici tehotenstva, keď už zásadný vývoj plodu prebehol. Môže však do istej miery vplývať na nábeh na obezitu u dieťaťa v neskoršom veku.

Pre bábätko neliečená tehotenská cukrovka môže znamenať vážnejší priebeh novorodeneckej žltačky. Veľmi časté tiež býva, že gestačná cukrovka zapríčiňuje zrýchlený prírastok hmotnosti plodu a rodia sa často deti s vyššou pôrodnou hmotnosťou nad 4 000 g. To môže viesť ku komplikáciám pri pôrode, napríklad k nútenému cisárskemu rezu. U novorodencov dochádza tiež k stavu hypoglykémie, čo je nedostatok cukru v krvi. Po pôrode sa môžu objaviť u detí problémy s dýchaním z dôvodu nedostatočného vývinu vnútorných orgánov a častý je aj nedostatok vápnika. Dieťaťu, ktoré sa narodilo matke s neliečeným diabetom, sa hovorí aj novorodenec diabetickej matky. Neliečený stav môže byť až fatálny a viesť k úmrtiu plodu v maternici pre spomenutú nezrelosť vnútorných orgánov.

Tehotenská cukrovka – skúsenosti

Väčšina žien, u ktorých bol tento stav diagnostikovaný, sa odvoláva na potrebu dodržiavať správnu životosprávu a upraviť stravovacie návyky. Napriek tomu sa mnohé mamičky strachujú. Iné diskutujúce so skúsenosťami s tehotenským diabetom poukazujú na fakt, že dieťa sa im narodilo bez komplikácií a zdravé. Považujú za dôležité obmedziť príjem sladkého a celkovo je podstatná sebakontrola. U niektorých žien sa stav zhoršoval a bolo potrebné pristúpiť k liečbe inzulínom. Zhoda tiež panuje, že ak sa cukrovka vyskytla pri jednom tehotenstve, objavuje sa i pod druhom.

Tehotenská cukrovka skúsenosti Modrykonik

Tehotenská cukrovka diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Viete, čo je tehotenská cukrovka? Ste tehotná a chcete vedieť, o aké ochorenie ide a aké sú jeho príznaky? V našom článku sa dočítate, ako prebieha vyšetrenie a kedy je vhodné ho podstúpiť. Máte skúsenosť s tehotenskou cukrovkou? Aký bol priebeh cukrovky vo vašom prípade? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a prispejte svojím vlastným názorom. Vaše rady, odporúčania a poznatky môžu byť veľmi nápomocné pre ostatné tehotné ženy.

Gestačný diabetes mellitus postihuje ženy výhradne v tehotenstve. Ide o diabetes, ktorý vzniká v dôsledku hormonálnych zmien v metabolizme ženy. Aj preto sa označuje ako metabolické ochorenie. Z dôvodu pôsobenia hormónov, ale aj iných faktorov v organizme ženy, nedochádza k dostatočnej produkcii inzulínu. Následne dochádza k nedostatočnej regulácii cukru v krvi v organizme a bunky nie sú optimálne zásobované glukózou. Postihuje ženy primárne v druhej polovici tehotenstva okolo 24. až 28. týždňa. Predispozície na vznik cukrovky zvyšujú aj niektoré rizikové faktory.

Za vznikom tehotenskej cukrovky sú komplexné procesy v ženskom tele. Jednou z hlavných príčin vzniku cukrovky u ženy v tehotenstve sú genetické predispozície a hormonálne zmeny v organizme. Tie negatívne pôsobia na tvorbu inzulínu a schopnosti regulovať hladinu cukru v krvi. Medzi rizikové faktory, ktoré môžu spôsobovať cukrovku, patrí – nadváha, obezita, cukrovka v rodine, tehotenstvo vo veku nad 30 rokov, výskyt tehotenskej cukrovky v predošlom tehotenstve, vysoký krvný tlak, nevhodný životný štýl a iné.

Orálno-glukózový tolerančný test predstavuje záťažový test, ktorého úlohou je zistiť, ako si dokáže organizmus tehotnej ženy poradiť s reguláciou hladiny cukru v krvi. Do akej miery je teda funkčná produkcia inzulínu, ktorý za reguláciu zodpovedá. Prebieha v troch fázach. Pozostáva z odberu nalačno – vtedy hodnota cukru v krvi nesmie presiahnuť 5,1 – 5,5 mmol/l. Následne tehotná žena vypije glukózový roztok a o 60 minút sa opakuje odber krvi. Hodnota nesmie presiahnuť 10 mmol/l, po ďalších 60 minútach sa opakuje tretí odber a hodnota musí byť pod hranicou 7,8 mmol/l. Pri prekročení je diagnostikovaná tehotenská cukrovka.


Komentáre
Linda 10.Jul.2023
Ja som tiež prípad, že 2 tehotenstvá a 2x diabetes. Pri oboch deťoch som pichala inzulín, krotila som stravu, pila nesladené nápoje, čaje, žiadne sladkosti, koláče. Mala som aj glukomer, tak som si priebežne monitorovala hladinu cukru. Najskôr som mávala zvýšené hodnoty 7-8 občas aj viac 9. Také rozhádzané. Takže sme to riešili s diabetologičkou. Nakoniec sa mi to ustálilo okolo 5 - 6 po jedle. Niekedy vyskočila na 7, ale to podľa toho, čo som zjedla. Nalačno som mávala okolo 4.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.6%)