Novorodenecká žltačka

Novorodenecká žltačka – hodnoty, trvanie, liečba slnkom, fototerapia

Novorodenecká žltačka (icterus neonatorum) je bežným stavom, vyskytujúcim sa u viac ako 50 % novorodencov (45 až 65 % zdravých donosených novorodencov a 80 až 85 % predčasne narodených novorodencov). Môže sa objaviť niekoľko dní po narodení – pokožka a časť očných bielok bábätka zožltnú a dieťa je ospalejšie ako zvyčajne. Väčšinou nie je dôvod na obavy, pretože nejde o bolestivé ochorenie a často prebehne bezproblémovo.

Publikované: 02.05.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Komplikovanejší býva priebeh u predčasne narodených bábätiek, ktoré nemajú dostatočne vyvinutú pečeň a v ich organizme sa hromadí bilirubín. Dôležitá je včasná liečba a monitoring novorodenca. Mamičky sa s ochorením stretávajú zvyčajne už v nemocnici, pretože nástup je rýchly, novorodenecká žltačka po príchode domov je nemenej častým javom. Dĺžka pobytu v nemocnici po pôrode je zvyčajne 4 dni, dovtedy by sa novorodenecká žltačka mala prejaviť, aspoň tá patologická, fyziologická sa môže objaviť do 2 až 14 dní. Vždy sa však o nej treba poradiť s lekárom.

Rizikové skupiny

Nedá sa už počas tehotenstva povedať, či bude mať dieťa po narodení novorodeneckú žltačku alebo nie, avšak existuje rizikové skupiny, u ktorých sa tento stav vyskytuje častejšie. O niečo pozornejšie by ste mali sledovať stav svojho bábätka v prípade, že sa má nízku pôrodnú hmotnosť, narodilo sa predčasne, prejavy zvýšenej hodnoty bilirubínu sa objavili po narodení u jeho súrodencov, mamička trpí cukrovkou. Rizikovými faktormi vzniku závažnej žltačky sú inkompatibilita krvných skupín medzi mamičkou a dieťaťom (matka má Rh faktor negatívny a novorodenec Rh faktor pozitívny, matka má krvnú skupinu 0 a dieťa krvnú skupinu A, resp. B), pôrodné poranenia (napr. modriny či zlomenina kľúčnej kosti), predčasný pôrod, vrodené infekcie, vrodené chyby tráviaceho systému, znížená činnosť štítnej žľazy, enzýmové poruchy a vrodené defekty červených krviniek. Dieťa môže dostať žltačku aj z materského mlieka. Novorodenecká žltačka je bežnejšia u chlapcov.

Novorodenecká žltačka rizikové skupiny

Príčiny vzniku žltačky

Dieťa dostáva počas tehotenstva kyslík z okysličenej krvi matky – jeho krvinky obsahujú tzv. fetálny hemoglobín, ktorý dokáže viazať kyslík pevnejšie než hemoglobín dospelých. Po narodení bábätka sa fetálny hemoglobín odbúrava a nahradza ho štandardný hemoglobín. Červené krvinky majú v priemere životnosť 120 dní, potom sa v slezine a pečeni rozpadnú. Jednou z hlavných zložiek červených krviniek je bilirubín, ktorého akumulácia v tele spôsobuje žltačku. Bilirubín, žltkastá až žlto-červená látka, je nerozpustný vo vode, avšak vďaka rôznym chemickým procesom v tele sa v normálnom prípade rozpustným stáva a vylučuje sa z tela obličkami a črevným traktom – močom a stolicou.

Novorodenci ešte nemajú dostatočne vyvinutú pečeň. V prvých dňoch v ich tele dochádza k zvýšenému rozpadu červených krviniek (ich životnosť je kratšia ako v prípade dospelých), pečeň nie je schopná všetok bilirubín spracovať, preto sa hromadí v ogranizme. Za novorodeneckú žltačku je zodpovedná kratšia životnosť červených krviniek a nezrelosť pečene a obličiek.

Fyziologická vs patologická žltačka – hodnoty bilirubínu

Žltačka je prejav zvýšenej hodnoty bilirubínu v krvi, tzv. hyperbilirubinémia. V prípade novorodencov môže ísť o fyziologickú žltačku (bez chorobného podkladu) alebo o patologickú žltačku, ktorá je následkom chorobných zmien v organizme. Fyziologická novorodenecká žltačka dieťa neohrozuje a spontánne odoznie aj bez liečby. Pri patologickej žltačke je vysoká hodnota bilirubínu nebezpečná pre nervový systém a mozgové bunky. Ak sa nelieči, môže v najzávažnejších prípadoch spôsobiť nezvratné poškodenie mozgu.

Fyziologická novorodenecká žltačka sa môže u dieťaťa rozvinúť vo veku 2 až 14 dní, pričom príčinou je nadmerný rozpad červených krviniek a neschopnosť pečene spracovať rozpadajúci sa hemoglobín. U dospelých sa za normálne hodnotu považuje < 1 mg/dl (17,1 μmol/l) bilirubínu v krvi, u detí je normálne číslo > 1 mg/dl (17,1 μmol/l). Hyperbilirubinémia je definovaná ako zvýšenie koncentrácie bilirubínu v krvi nad 1,5 mg/dl (25 μmol/l). Hodnota bilirubínu u novorodencov zvyčajne nepresahuje 12,9 mg/dl (220 μmol/l), malé percento novorodencov dosahuje koncentráciu 15 mg/dl (256,5 μmol/l). Fyziologická žltačka obvykle ustupuje v priebehu 7 až 14 dní. V niektorých prípadoch môže dôjsť v 2. a 3. týždni k vzostupu bilirubínu, prípadne žlté sfarbenie pretrvať 3 až 10 týždňov. Patologická dá o sebe vedieť už po 24 hodinách od pôrodu.

Fyziologická novorodenecká žltačka

Žltačka dojčených detí nie je to isté, čo žltačka z materského mlieka

Žltačka sa počas prvého týždňa života vyskytuje aj u donosených dojčených detí. Dôvodom je oneskorený odchod smolky (prvá stolica novorodenca) a nedostatok tekutín a kalórií, buď z dôvodu problematického prisávania bábätka k prsníku, alebo z dôvodu nedostatočnej či oneskorenej produkcie materského mlieka. Preto je počas prvých dní života bábätka dôležité včasné a frekventované dojčenie. Dieťa by nemalo byť bez jedla dlhšie ako 4 hodiny, v prvých dňoch by ste mali dojčiť 8- až 20-krát denne.

Žltačka z materského mlieka je spôsobená zvýšenou koncentráciou enzýmu (b-glukuronidázy) v materskom mlieku, ktorý spôsobuje spätné vstrebávanie bilirubínu z čreva do krvného obehu. Žltačka môže pretrvávať prvé 3 mesiace života a dieťa neohrozuje.

Novorodenecká žltačka – príznaky

Žltačku nie je náročné diagnostikovať, keďže sa prejavuje žltým sfarbením pokožky, slizníc a očných bielok. Najprv začne koža žltnúť na tvári a krku (najviac prekrvených častiach tela), potom na hrudníku, bruchu a stehnách, predlaktiach a predkoleniach a nakoniec na chodidlách a dlaniach. Za normálnych okolností by pri stlačení pokožky v oblasti nosa alebo čela malo dôjsť k miernemu zosvetleniu pokožky, pri žltačke stlačené miesto zožltne.

Pri žltačke dochádza taktiež k zmene správania dieťaťa. Pre zvýšenú spavosť a apatickosť je ťažké novorodenca zobudiť na dojčenie, s čím súvisí nechuť k dojčeniu a nepriberanie na hmotnosti, typický je zvýšený plač.

Veľmi vysoké hodnoty bilirubínu môžu z krvi prestúpiť do mozgu a spôsobiť zvratné (akútna bilirubínová encefalopatia) alebo trvalé poškodenie (kernikterus alebo chronická bilirubínová encefalopatia). Bábätká z rizikových skupín je preto nutné počas prvých dní monitorovať a v prípade nutnosti liečbu začať čo najskôr.

Diagnostiku vykonáva lekár najprv neinvazívne, pomocou kožného testu – malým prístrojom bilirubínometrom. Ak hodnota na prístroji priveľmi stúpa, potrebný je odber krvi na overenie výsledkov.

Novorodenecká žltačka – príznaky

Novorodenecká žltačka – liečba

Novorodenecká žltačka je veľmi častá a vo väčšine prípadov neškodná, preto nevyžaduje liečbu. Ustúpi do 1-2 týždňov až mesiaca aj bez lekárskeho zásahu. V závažnejších prípadoch môže byť trvanie dlhšie a je nutné ihneď začať s terapiou.

Tekutiny a liečba slnkom

Prirodzenými spôsobmi, ako sa žltačky zbaviť, sú dostatočné dojčenie a vystavovanie bábätka dennému svetlu (helioterapia). Slnečné lúče sú totiž nápomocné pri rozkladaní bilirubínu v koži na neškodný metabolit. Keďže je pokožka novorodenca veľmi citlivá, dajte pozor na priame slnečné lúče.

Dojčenie pomôže dieťatku s vylučovaním bilirubínu. Naštartovaním tráviaceho systému sa zabezpečí vylučovanie pomocou moču a stolice. Stolica novorodenca je na začiatku tmavá a riedka, menej častá, neskôr sa objavuje častejšie a môže byť žltá alebo hnedá, tá s obsahom bilirubínu môže mať zelenú farbu.

Fototerapia

Ide o štandardný postup pri liečbe novorodeneckej žltačky. Dieťa je ožarované modrým svetlom s určitou vlnovou dĺžkou, ktoré spôsobuje rozklad bilirubínu na lumirubín rozpustný vo vode. V takejto podobe ho dieťa môže vylúčiť močom alebo stolicou. Dĺžku a frekvenciu fototerapie určí lekár na základe veku, donosenosti dieťaťa a podľa hladiny bilirubínu. Dieťa má z dôvodu ochrany zraku prekryté oči špeciálnymi okuliarmi.

Novorodenecká žltačka fototerapia

Medikamenty a transfúzia krvi

V závažnejších prípadoch sa pristupuje k medikamentóznej liečbe, prípadne k transfúzii krvi. Dieťa dostáva imunoglobulíny, ktoré viažu bilirubín. Ak ostatné terapeutické metódy zlyhajú, prichádza na rad posledná možnosť, výmenná transfúzia.

Ako predísť novorodeneckej žltačke?

Keďže hladina bilirubínu u novorodenca súvisí so schopnosťou odbúravania bilirubínu pečeňou, ktorá nie je dostatočne vyvinutá, nie je možné novorodeneckej žltačke 100-percentne predchádzať. Dôležitá je starostlivosť o bábätko, dostatočný príjem tekutín a zabránenie zvýšenému popôrodnému úbytku na váhe. Potrebné je pravidelné kŕmenie, aby malo dieťa pravidelnú stolicu, ktorou sa bilirubín vylučuje z tela von.

Skúsenosti

Mamičky, ktoré majú skúsenosti s novorodeneckou žltačkou, v diskusiách na fórach prezradili, že na tento problém je vhodné dojčenie, avšak len v prípade, že nejde o silnú žltačku. Vtedy treba kojiť nepriamo, mlieko prevárať a dieťaťu ho dávať po troškách. Slnko, prípadne vo vážnejších prípadoch fototerapia sú nápomocné vždy.

Novorodenecká žltačka skúsenosti Modrykonik

Novorodenecká žltačka diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Budeme veľmi radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a napíšete svoje skúsenosti s novorodeneckou žltačkou. Vaše rady a odporúčania môžu pomôcť ostatným rodičom prekonať tento stav. V komentároch sa nás môžete opýtať, ak vás ešte niečo ohľadom žltačky novorodencov zaujíma.

U väčšiny detí odznie ochorenie do jedného až dvoch týždňov. Vo vážnejších prípadoch môžu zvýšené hodnoty bilirubínu pretrvávať niekoľko mesiacov.

Zvýšenie bilirubínu je prítomné u väčšiny novorodencov. V krvi sa nachádza nekonjugovaný (nepriamy, viaže sa na bielkoviny) a konjugovaný (priamy) bilirubín. Pri zvýšení konjugovaného bilirubínu býva problém v žlčových cestách, u detí v samotnej pečeni, pri zvýšení nekonjugovaného bilirubínu je pôvodcom problému zvýšený rozpad krviniek. U novorodencov spôsobuje žltnutie kože, slizníc a očných bielok. Ak bilirubín dlhodobo presiahne určitú hranicu, môže spôsobiť poškodenie mozgu.

Dieťatko potrebuje dostatok slnka. Postieľku mu dajte tak, aby naň dopadalo nepriame slnečné svetlo, priamemu slnečnému žiareniu novorodenca nevystavujte. Dôležité je pravidelné a dostatočné kŕmenie, najlepšie materským mliekom. Častým kakaním totiž dochádza k lepšiemu vylučovaniu bilirubínu. Dieťaťko býva počas žltačky spavé, preto ho treba na kŕmenie budiť. Pokiaľ sa dobre nenadojčilo, nenechávajte ho zaspať, ale motivujte ho k aktívnemu satiu, napr. prihováraním sa bábätku, striedaním polôh pri dojčení či stláčaním prsníka počas dojčenia.

Prejavy žltačky môžete podávaním homeopatík zmierniť. Vždy je potrebné granuly (5 ks) rozpustiť vo vode (0,5 dcl) a dieťaťu nápoj podávať čajovou lyžičkou 1- až 3-krát denne, podľa zvoleného homeopatika. Pri zvýšených hodnotách bilirubínu sa odporúča China 9CH, pri žltačke, ktorá neustupuje ani po fototerapii, je vhodný Lycopodium Clavatum 9CH. Na regeneráciu pečene pomáha Phosphorus 9CH a účinný je taktiež Chelidonium Majus CH9.

Najvyššia hladina bilirubínu sa zaznamenáva v tele bábätka počas 2. a 3. týždňa po narodení. Vtedy môžete mať pocit, že žltačka neustupuje. V priebehu mesiaca by však mala jeho hladina klesnúť. Ak sa tak nestane, lekár pravdepodobne zvolí inú formu liečby.


Komentáre
Kaja 11.Jul.2023
Moj malý mal žltačku už v pôrodnici a ešte aj mesiac a pol potom, čo sme prišli z nemocnice. V nemocnici ho dávali pod lampu aj sa zdalo, že to ustupuje, ale potom znova sfarbenie. Žlté očká, aj taká farba kože...konzultovala som to s pediatrom. Častejšie som s malým chodila kočíkovať na slniečko a okrem mliečka dostával aj feniklový čajík, lebo sa k tomu pridružila pomerne riedka stolica. Vraj aj zvýšený pitný režim k tomu pomohol a zbaviili sme sa toho.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(92%)