Stolica po pôrode

Stolica po prirodzenom pôrode a po sekcii. Glycerínové čípky pomôžu

Tak ako prechádza zmenami telo v tehotenstve, prechádza nimi aj po pôrode. Jedným z najčastejších problémov po pôrode sú tie s črevami. Hemoroidy, zápchy, fekálna inkontinencia alebo hnačky – bez ohľadu na to, či ste dieťa priviedli na svet prirodzenou cestou alebo ste porodili cisárskym rezom, chodenie na toaletu môže byť stresujúce. V prípade vaginálneho pôrodu sa prejavujú obavy súvisiace s citlivosťou hrádze, pri prekonaní cisárskeho rezu zas z toho, že pri tlačení na toalete pocítite bolesť alebo to ovplyvní rez.

Publikované: 13.09.2023
Aktualizované: 13.09.2023
Obsah článku:

Áno, pohyby čriev po pôrode môžu byť stresujúce, obtiažne a bolestivé. K zmenám v stolici po tehotenstve dochádza v dôsledku kontrakcií, problémov s panvovým dnom a zmenou hormónov. Avšak vyprázdňovanie by malo byť pravidelné a viac-menej bezproblémové krátko po pôrode.

Popôrodne problémy s vyprázdňovaním sú normálne

Problémy s veľkou potrebou sú po pôrode natoľko typické, že by skôr pôsobilo zvláštne, keby k nim u ženy po pôrode nedošlo. Typická je nielen zápcha a hnačka po pôrode, ale aj hemoroidy či fekálna inkontinencia (poškodenie nervov a svalov okolo análneho otvoru spôsobuje náhodné presakovanie stolice alebo problémy s kontrolou plynov). Na pohyby čriev po pôrode má vplyv viacero vecí vrátane hormónov či toho, koľko toho zjete a vypijete. Vyprázdňovanie môžu ovplyvniť i infekcie a vírusy, môže ísť o reakciu na antibiotiká, ktoré ste dostali počas pôrodu. Črevné problémy zvyčajne nie sú chronické a odznejú po niekoľkých týždňoch od pôrodu, keď sa telo z neho zotaví.

Popôrodné problémy s vyprázdňovaním

3 až 5 dní od pôrodu

Najčastejšie majú ženy po pôrode problém so zápchou, k prvému vyprázdňovaniu preto dochádza 3 až 5 dní po pôrode. Samozrejme, rovnako ako samotné tehotenstvo, je aj priebeh po pôrode individuálnou zaležitosťou každej mamičky. Dôležité je vždy zohľadniť, aká bola frekvencia vyprázdňovania pred pôrodom. Niektoré ženy majú stolicu trikrát denne a považujú to za normálne, niektoré trikrát týždenne a považujú to za bežné. Preto sa treba zamerať na zmeny oproti tomu, čo bolo normálne konkrétne pre vás.

Pokiaľ ste mali stolicu každý deň (možno aj viackrát denne) a po pôrode ste sa nevyprázdnili 4-5 dní, mohlo by ísť o problém. Rovnako ako v prípade, ak ste toaletu navštevovali len párkrát týždenne a zrazu chodíte na veľkú niekoľkokrát denne.

Je prirodzené, že z prvého vyprázdňovania po pôrode máte obavy, ale nemali by ste sa tým stresovať. Potrebné je venovať pozornosť signálom tela a pri nutkaní ísť na toaletu to urobiť. Návštevu WC neodkladajte, pretože čím dlhšie budete čakať, tým ťažšie pre vás vyprazdňovanie bude.

Bolestivá stolica po pôrode – príčiny

Zmeny vo vašom tele, lekárske zásahy a strach môžu výrazne ovplyvniť vyprázdňovanie po pôrode. Príčiny týchto zmien sú rôzne, najčastejšie ide o:

  • Oslabené svaly a telesné zmeny: Po pôrode dochádza k zmenšovaniu delohy na jej normálnu veľkosť, čo sa môže prejaviť kontrakciami a kŕčmi vyvolávajúcimi redšiu a častejšiu stolicu. Zmeny v konečníku môžu spôsobiť i zmeny panvového dna, ktorého svaly sa pri pôrode naťahujú. Zápchu alebo hnačku môže spôsobiť stresový hormón kortizol, zápchu zas hemoroidy, ktoré často vznikajú pri pôrode, ale aj brušné svaly zodpovedné za vyprázdňovanie, ktoré sú po pôrode oslabené a ochabnuté.
  • Lieky proti bolesti: Popôrodné narkotiká po cisárskom reze, ale aj výživové doplnky s obsahom železa môžu vyprázdňovanie spomaliť a spôsobiť zápchu.
  • Tvorba mlieka: Keďže po pôrode dochádza k tvorbe mlieka, na ktoré je potrebná voda z tela, môže jej byť v črevách nedostatok. Tým je stolica tvrdšia a dochádza k zápche.
  • Nervy: Po pôrode môže byť veľmi nepríjemnou skúsenosťou prvé močenie, najmä v prípade vaginálneho pôrodu. Čo potom vyprázdňovanie a s ním spojené otázky? Bude to bolieť? Neporuším si stehy?

Mamičky po pôrode často trápi únava a stres, nemajú čas sa poriadne najesť, zanedbávajú pitný režim a nechodia na toaletu, keď by mali, pretože dieťa akurát plače, prípadne ho koja. Aj to môže mať nepriaznivý vplyv na vyprázdňovanie.

Bolestivá stolica po pôrode

Stolica po pôrode

Je len minimálna šanca, že by pri silnejšom tlaku mohlo dôjsť k narušeniu stehov po nastrihnutí hrádze alebo po komplikovanom pôrode, preto sa netreba stresovať. Ak však máte obavy, zatlačte si počas vyprázdňovania na hrádzu alebo miesto šitia toaletným papierom. Tlak pri tlačení sa týmto blokovaním presunie na správne miesto, teda do konečníka. Vďaka tomu by malo byť vyprázdňovanie jednoduchšie a menej bolestivé.

Stolica po sekcii

Pri stolici po cisárskom reze u mamičiek často prevládajú obavy ohľadom bolesti pri vyprázdňovaní. Preto nezriedka stolicu zadržujú a chodeniu na toaletu sa vyhýbajú. Aj v tomto prípade je výsledkom zápcha. Zo skúseností mamičiek je zrejmé, že stolicu netreba zadržiavať. Ak sa pri vyprázdňovaní netlačí, nemali by sa objavovať bolesti. Samozrejme, málokedy sa dokáže človek vyprázdniť bez toho, aby tlačil aspoň trochu, preto sú obavy z bolesti viac-menej opodstatnené. Väčšina mamičiek preto na stolicu po pôrode používa glycerínové čípky.

Stolica po sekcii

Čo pomáha na stolicu po pôrode

Je veľmi pravdepodobné, že prvé pohyby čriev po pôrode vám spôsobia menšie utrpenie, ako by ste čakali. Nič však netreba nechávať na náhodu a radšej by ste mali problémom so stolicou predchádzať, resp. si ich neprivolávať.

Pokúste sa ovládnuť svoj strach a nebáť sa. Pri vyprázdňovaní sa odporúča netlačiť intenzívne, pretože to bolesť zvyšuje. Ak je potrebné, aby ste tlačili príliš silno, môže ísť o znak, že vaše telo ešte nie je pripravené a treba skúsiť ísť na toaletu neskôr. Vhodné je dodržiavať pitný režim, avšak netreba piť priveľa, pretože to môže viesť k hnačke. Dve až tri litre vody denne postačia. Mali by ste sa udržiavať v psychickej pohode, ale aj v pohodlí. Najmä v prípade hemoroidov sú dobrou cestou sedacie kúpele či obklady. Veľmi nápomocná je pri problémoch s vyprázdňovaním vláknina. Stolicu zmäkčuje, vďaka čomu bude vykonanie veľkej potreby jednoduchšie. V prípade prirodzeného pôrodu je vhodné hýbať sa. Gynekológ vám pri pretrvávajúcich problémoch môže odporučiť zmäkčovač stolice, preháňadlo alebo glycerínové čapíky. V norme je návšteva WC 5-krát za deň až 1-krát za 5 dní. Ak chodíte na toaletu viackrát alebo menej často, treba navštíviť lekára, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu.

Stolica po pôrode – skúsenosti

Prvej stolice sa boja ženy po sekcii i tie, ktoré majú skúsenosti s prirodzeným pôrodom, predovšetkým vtedy, ak došlo k nastrihnutiu a šitiu. Bez ohľadu na formu pôrodu sa ženy v dikusiách zhodujú na tom, že treba robiť všetko preto, aby k vyprázdneniu došlo čo najskôr. Veľmi odporúčajú glycerínové čípky na stolicu po pôrode, ktoré vypázdňovanie výrazne uľahšia. Zabúdať netreba na dostatok tekutín a vlákninu, skúsiť môžete taktiež slivky, hrušky alebo psyllium.

Stolica po pôrode – skúsenosti Modrykonik

Stolica po pôrode – mamičky skúsenosti Modrykonik

Stolica po pôrode – diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Vyprázdňovanie po pôrode je problémom, o ktorom sa mnoho mamičiek hanbí hovoriť. Ide pritom o bežnú vec, ktorú treba riešiť. Týkať sa vás môže po vaginálnom pôrode i po sekcii. V článku nájdete všetky podstatné informácie o tejto téme, ktoré vám ozrejmia, prečo k problémom s vyprázdňovaním dochádza, či sa ich treba obávať a ako ich riešiť. Budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o svoje skúsenosti a tipy, ako ste si poradili so zápchou či hnačkou po pôrode.

Nervy, oslabené brušné svaly, popôrodné lieky a doplnky stravy, ale aj dehydratácia môžu spôsobovať zápchu po pôrode. Tento problém môžete zmierniť pitím veľkého možstva vody a prijímaním vlákniny v strave. Nápomocný je taktiež pohyb. Siahnuť môžete po zmäkčovadlách stolice a laxatívach, avšak tie nie sú vhodné na dlhodobé používanie. Vyprázdňovanie vám uľahčia i glycerínové čapíky.

Hnačka nie je po pôrode taká častá ako zápcha. Môže ísť o krátkodobý vedľajší účinok liekov podávaných pri popôrodnej liečbe, ale tiež o výsledok natiahnutia alebo natrhnutia rektálnych svalov. Nutná je rehabilitácia panvového dna a úprava stravy. Vyhýbať sa treba kofeínu, do jedálnička by ste mali zaradiť napr. ryžu a banány.

Mnoho mamičiek sa pýta, ako zaviesť glycerínové čípky a ako rýchlo účinkujú. Čapík treba zaviesť do konečníka zašpicatenou časťou dopredu. Účinok sa prejaví po 10-20 min., najneskôr do polhodiny. Čípky na báze glycerínu sú bezpečné, preto pokiaľ to bude znášať vaša sliznica, môžete ich používať podľa potreby. Na liek môže vzniknúť návyk, preto sa neodporúča jeho každodenné používanie dlhšie ako 1 týždeň.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(90.6%)