Otec pri pôrode

Otec pri pôrode. Áno alebo nie? Výhody a nevýhody

Mnoho ľudí vníma pôrod, ako čisto ženskú a intímnu záležitosť. Čoraz viac sa do povedomia dostáva možnosť, aby bol súčasťou pôrodu aj samotný partner. Niektoré mamičky to vnímajú ako trend, ktorý k nám prišiel z „Ameriky“, no je nevyhnutné si uvedomiť, že prítomnosť otca pri pôrode má množstvo benefitov. Ide o jednu z možností, ako pomôcť žene pri pôrode. Už len samotná prítomnosť a dotyk milujúceho partnera dokáže byť počas pôrodu pre rodičku veľkou vzpruhou. Samozrejme, prítomnosť otca pri pôrode je v prvom rade na rozhodnutí tehotnej ženy. V neposlednom rade je dôležité, aby to chcel aj sám partner. Pred samotným pôrodom je tiež dôležité sa v pôrodnici informovať, za akých podmienok je sprevádzajúca osoba pri pôrode povolená.

Publikované: 28.06.2023
Aktualizované: 15.12.2023
Obsah článku:

Môže byť otec pri pôrode? Právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode má dnes každá žena a tejto požiadavke dnes vyhovie väčšina pôrodníc. Teda áno, otec dieťaťa môže byť prítomný pri pôrode. Avšak každá pôrodnica má podmienky upravené inak a je dôležité sa o tejto možnosti informovať. V minulosti bola táto možnosť spoplatnená, dnes by nemocnice za prítomnosť blízkej osoby pri pôrode poplatok pýtať nemali. Z pohľadu partnerov a hlavne tehotnej ženy je kľúčové zvážiť, či je v jej predstavách muž pri pôrode posilou alebo príťažou. Ak si žena želá prítomnosť muža pri pôrode, musí s tým byť stotožnený aj samotný partner, inak môžu negatívne emócie ľahko spôsobiť komplikácie vo vzťahu. Aké výhody má, ak je otec pri pôrode a naopak, aké sú nevýhody? Prečo je vhodné, aby bol muž pri pôrode a ako môže byť otec pri pôrode nápomocný?

Sprevádzajúca osoba pri pôrode – cena, zákon a prax

Samotné podmienky týkajúce sa prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode si dnes stanovuje konkrétna pôrodnica internými predpismi. Neoficiálne platí, že rodička má nárok mať pri pôrode blízku osobu. Väčšina pôrodníc na Slovensku umožňuje takúto prítomnosť inej osoby pri pôrode. Nejde však o právny nárok (zákon). V určitých prípadoch vplývajú na vyhovenie tejto požiadavky aj priestory, prevádzkové podmienky alebo okolnosti súvisiace s konkrétnym tehotenstvom. Prítomnosť môže byť podmienená absolvovaním poučenia či prednášky. Najčastejšie je to práve otec dieťaťa, no výnimočné nie sú ani prípady, keď je blízkou osobou pri pôrode matka rodičky, najlepšia kamarátka alebo pôrodná dula (vyškolená pracovníčka, ktorá žene poskytuje psychickú a fyzickú pomoc pri pôrode i v popôrodnom období).

Podmienky, za akých môže byť sprevádzajúca osoba či otec pri pôrode v danej pôrodnici, odporúčame si vopred zistiť. Od 1. júna 2024 vstúpi do platnosti parlamentom schválená novela zákona, ktorá bude mať právny charakter. Na sprievod pri pôrode bude mať zo zákona nárok každá žena. Po novom bude právne umožnená aj prítomnosť viacerých osôb pri pôrode, ak to podmienky zdravotníckeho zariadenie dovolia. V takomto prípade však môžu byť ďalšie osoby spoplatnené. Obmedzenie môže podľa novely nastať len v prípade nutnosti výkonu akútneho zákroku, vtedy môže byť sprievodu odopretá prítomnosť v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas.

V dnešnej praxi sa často deje, že otca alebo inú blízku osobu k žene ani počas štandardného pôrodu nepustia alebo je otec pripustený k pôrodu len v záverečnej fáze. Zákon má zabezpečiť, aby takéto situácie nevznikali a sprievod mal nárok na nepretržitú prítomnosť. Sprevádzajúca osoba môže byť s rodičkou od príjmu do pôrodnice, počas pôrodu až po príjem na izbu po pôrode. V prípade štátnych nemocníc, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR, bol poplatok (od februára 2018) za prítomnosť blízkej osoby pri pôrode zrušený. Napriek tomu sú v praxi známe prípady, keď aj po tomto období nemocnica poplatok za prítomnosť inej osoby pri pôrode vyberala. Súkromné či zahraničné pôrodnice majú svoje interné normy a ustanovenia a je pravdepodobné, že táto možnosť bude u nich spoplatnená.

Sprevádzajúca osoba pri pôrode

Otec pri cisárskom reze?

Vychádzajúc zo schválenej novely zákona o zdravotnej starostlivosti sa môže cisársky rez považovať za akútny zákrok. V takom prípade bude v právomoci pôrodnice zamedziť prítomnosti sprevádzajúcej osoby na pôrodnej sále v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas z dôvodu nezlučiteľnosti prítomnosti takejto osoby a charakteru samotného zdravotného výkonu. V prípade sekcie, teda pôrodu cisárskym rezom, ide o špecifickú a často akútnu záležitosť. Iná situácia však je, ak je pôrod cisárskym rezom – sekciou plánovaný. V takom prípade sú v praxi slovenských nemocníc, hoci ojedinele, známe prípady, v ktorých bola otcovi počas pôrodu sekciou umožnená prítomnosť.

Prax ukazuje, že zatiaľ čo v zahraničí je už dnes prítomnosť otca, resp. blízkej osoby aj pri cisárskom reze relatívne bežná, u nás sa v prípade sekcie od tejto možnosti upúšťa a prítomnosti blízkej osoby je v takomto prípade často zamedzené. Otec čaká zväčša na chodbe, na izbe alebo je nútený odísť domov. Takéto prípady potvrdzujú aj reálne skúsenosti mamičiek. Treba však pripustiť, že mnohokrát môže ísť o individuálne prípady a špecifické medicínske dôvody, ktoré môžu nastať. Taktiež v zahraničí sú prípady, keď prítomnosť blízkej osoby na pôrodnej sále možná nebola.

Viaceré vedecké štúdie preukázali pozitívny vplyv prítomnosti sprievodu na rodiace ženy a ich popôrodné stavy. Prítomnosť blízkej osoby pri pôrode dokonca výrazne zvyšuje pravdepodobnosť štandardného vaginálneho pôrodu a znižuje potrebu vyvolania – urýchlenia pôrodu syntetickým oxytocínom. Psychologické štúdie zasa preukázali, že ženy po pôrode nie sú traumatizované a je u nich nižšie riziko vzniku popôrodnej depresie.

Otec pri cisárskom reze?

Otec pri pôrode – výhody

O prítomnosti otca pri pôrode rozhoduje v prvom rade samotná žena. Jeho prítomnosť pri pôrode dokáže byť enormne prínosná, čo dokazujú tisícky skutočných, emotívnych a pozitívnych príbehov žien. Ak existujú možnosti, ako pomôcť žene pri pôrode, prítomnosť otca v tejto situácii dokáže byť už sama osebe veľkým benefitom. Ak si nie ste istá, či je prítomnosť muža pri pôrode správna, možno vás presvedčia práve nasledujúce benefity. Najdôležitejšia však je, aby ste sa na tomto kroku dohodli partnersky a obaja boli so situáciou stotožnení.

Psychická a fyzická opora

Silný vzťah medzi dvoma ľuďmi je založený na dôvere a pochopení. Otec dieťaťa a predovšetkým tehotná žena si musí uvedomiť, že v tejto situácii nie je sama. A nemusí to tak byť ani pri samotnom pôrode. Známa tvár milujúceho partnera dokáže byť medzi cudzími tvárami lekárskeho personálu obrovskou vzpruhou. Ak vám bol manžel oporou pri rannej nevoľnosti, pritom ako ste chodili na pravidelné kontroly ku gynekológovi a bol pri prvej kontrakcii, impulz, že ani pri poslednom kroku vás nenechá samu je obrovskou emocionálnou a psychickou podporou. Áno, tradičné držanie za ruku a hladenie po tvári je možno pre niekoho v takomto okamihu preceňované, no je to len dôkazom silného puta medzi oboma partnermi. Dôležitá je tiež komunikácia, ktorá môže pomôcť žene vo vnímaní celej situácie.

Silné puto s bábätkom

Žiadne klišé ani abstraktná realita. Otec, ktorý vidí pôrod dieťaťa, si omnoho viac uvedomí, čo sa práve udialo a že na svet prišiel nový život. Túžba, ktorú doteraz vnímal len cez bruško mamičky a cez sprostredkované pocity. Okamih, keď po prvýkrát uvidí plačúce bábätko na pôrodnej sále, vytvára silnú emocionálnu stopu. Ak to okolnosti dovolia, bude spolu s mamičkou prvou osobou v kontakte s bábätkom. Jedným zo silných okamihov môže tiež byť, že otecko prestrihne pupočnú šnúru. Tento krok však konzultujte s manželkou a následnej aj s pôrodníkom.

Otec pri pôrode výhody

Prvotná starostlivosť

V niektorých prípadoch je otec „prvou osobou“, ktorá spolu s lekárskym personálom zabezpečí prvotnú starostlivosť o bábätko. Pôrod nie vždy musí ísť podľa predstáv a objaviť sa môžu rôzne komplikácie. Ženu môže čakať po pôrode ďalšie šitie z dôvodu pretrhnutia – nastrihnutia hrádze, cisárskeho rezu, narkózy a práve otecko môže byť tým, ktorý sa postará o prvé silné spojenie a uistí ženu o tom, že novorodeniatko je v bezpečí. Prípadne to môže byť on, kto bude pri žene, kým to lekársky personál umožní a dodá jej potrebnú energiu. Poskytne dieťatku úzky telesný kontakt telo na telo (bonding), čím vytvorí silné emocionálne puto.

Asistent a pravá ruka

Prvorodička tento pocit zažíva prvýkrát, no príchod do nemocnice pred pôrodom dokáže byť pomerne stresujúci. Nehovoriac o tom, že začínajúce kontrakcie, odtok plodovej vody a iné sprievodné príznaky môžu tehotnú ženu významne rozrušiť. Pritom myslí na to, či má so sebou kabelku, zbalené všetko oblečenie a potrebné veci na izbu, či si nezabudla kartičku poistenca a podobne. Netreba sa báť, váš partner je tu preto, aby sa postaral o logistiku, bezpečne vás dopravil na parkovisko nemocnice a ovešaný taškami vás priviedol až na izbu, kde sa vám okrem neho budú venovať lekári. Mal by byť vaším koučom, podporovateľom a distribútorom lásky a nehy. A niekedy ženám naopak stačí, ak je partner len tichou podporou.

Komunikácia s lekármi a personálom

Lekári pri tomto odstavci zrejme prekrútia očami, no skúsenosti niektorých mamičiek hovoria o tom, že prítomnosť partnera u nich evokovala, že personál je v prípade prítomnosti otca dieťaťa či sprievodu ochotnejší a ich požiadavky rešpektuje viac. V skutočnosti však ide hlavne o to, že zabezpečuje komunikačný proces, ktorým veci môže zjednodušiť alebo urýchliť. Pokojne zavolá sestričku, osloví doktora a aj počas pôrodu v nevyhnutnej miere javí záujem o pôrod, ktorý sa pred jeho očami odohráva. Nejde však o zákonité pravidlo, no už len samotná snaha informovať ženu o všetkom, čo sa deje, je pre ňu upokojujúca a opätovne len potvrdzuje to, že v tomto okamihu nie je sama a „spolu je to najkrajšie miesto“.

Otec pri pôrode – komunikácia s personálom

Otec pri pôrode – nevýhody

Prítomnosť otca pri pôrode nemusí za každých okolností znamenať len výhody. Negatíva prítomnosti partnera pri pôrode môžu zle vplývať nielen na samotnú rodičku, ale takisto na lekársky personál a ďalší vzájomný vzťah medzi partnermi. Rozhodnutie o tom, či bude muž pri pôrode, je teda dobré konzultovať vzájomne vopred. Aké nevýhody má, ak je otec pri pôrode?

  • Partner si od začiatku nebol istý svojou prítomnosťou pri pôrode, čo môže spôsobiť jeho nervozitu a neistotu, ktorú bude prenášať aj na samotnú rodičku.
  • V akútnych situáciách môže lekárom prítomnosť otca pri pôrode skomplikovať postupy a pôsobiť môže ako stresový faktor.
  • Môže sa u otca dieťaťa dostaviť nevoľnosť (strach z krvi) či panika, čo môže spôsobiť komplikácie pre zdravotnícky personál a vyvolať obavy aj u rodičky.
  • Nevhodné správanie, nesprávne konanie či komunikácia môžu zapríčiniť neskoršie problémy vo vzájomnom vzťahu – predstavy o podpore pri pôrode sa môžu u partnerov odlišovať, čo spôsobí zbytočné komplikácie vo vzťahu.
  • Pôrod môže u muža spôsobiť negatívne následky, ktoré spôsobia nedostatky v ďalšom intímnom partnerskom živote.

Sprievod pri pôrode si vyberá žena

O téme prítomnosti partnera pri pôrode je vhodné diskutovať včas a nie pri vzniku samotnej situácie. Jedna vec je, ak budúca mamička chce, aby bol partner pri pôrode, no z jeho vyjadrení možno vnímať, že sa na to necíti. Možno chce byť oporou, no má pocit, že je to niečo intímne, niečo špecifické, čoho by nemal byť svedkom a necíti sa na to. Netreba sa na partnera hnevať a hľadať v tom nepriazeň alebo nedostatočnú lásku. Posledné slovo má vždy rodička. Aj žena môže mať obavy z toho, že ju partner uvidí v nekomfortnej situácii, bezmocnú, v bolestiach s grimasami a desiť môže budúcu mamičku aj predstava uvoľnenia stolice či zvracania a následný pocit trápnosti. Procesy, ktoré pri pôrodoch nie sú žiadnou raritou. Koniec koncov, je to žena, ktorá sa rozhodne, či niekoho iného okrem lekárov pri pôrode chce alebo nie.

Ak sa nakoniec žena rozhodne, že pri pôrode namiesto partnera bude jej oporou radšej matka, najlepšia kamarátka, profesionálna dula či pôrodná asistentka, netreba mať výčitky. S partnerom sa treba porozprávať a vysvetliť mu, že nejde o žiadny akt nedôvery ani vyjadrenie chýbajúcej lásky a pochopenia. Dôležitá je komunikácia. Môžete sa rozhodnúť tiež pre kompromis, že muž príde v záverečnej fáze priamo na sálu, keď bude náročnejšia časť pôrodu za vami. Aj sám otec si musí ujasniť svoje pocity a opýtať sa sám seba, či pohľad na takúto situáciu zvládne. Je úplne v poriadku priznať si, že prítomnosť na pôrodnej sále by nebola príjemná pre samotného muža a nebola by prínosná ani pre rodičku. Mnohé pochybnosti môže zmierniť absolvovanie prípravných kurzov na pôrod.

Sprievod pri pôrode

Otec pri pôrode – skúsenosti

Názory na prítomnosť otca – manžela pri pôrode sú veľmi rôznorodé. Niektoré ženy vo svojich skúsenostiach uvádzajú, že manžel bol ich „pôrodnou asistentkou“ a oporou. Mnohým ženám pomáhali dotyky a úsmevy partnera počas pôrodu. Jedna z diskutujúcich zastáva myšlienku, že spolu zvládnu všetko a partner oba jej pôrody absolvoval a bol veľkou oporou a on sám opisoval túto skúsenosť ako zážitok. Ženy tiež potvrdzujú, že rozhodné konanie ich partnera ich utvrdilo v tom, že majú po boku správneho človeka. Mnohokrát bol partner nápomocný aj v kritických situáciách. Na druhej strane sú názory žien, ktoré pri pôrode partnera nechceli, pretože mali obavy z toho, že omdlie, budú viac v strese a bude pre nich skôr príťažou.

Otec pri pôrode skúsenosti Modrykonik

Otec pri pôrode skúsenosti Modrykonik

Otec pri pôrode diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ste budúci otecko a túžite byť žene oporou pri pôrode? Ako budúca mamička túžite potom, aby ste počas pôrodu mohli držať partnera za ruku? Za akých podmienok je prítomnosť otca pri pôrode možná? Dovoľuje to zákon? Kedy otec pri pôrode byť nemôže? Môže byť otec pri cisárskom reze? V našom článku sa dočítate to najdôležitejšie. Prečítať si môžete aj skutočné skúsenosti iných mamičiek. Budeme tiež radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti. Pod článkom máte k dispozícii sekciu diskusia, kde môžete slobodne vyjadriť svoje názory.

Áno, otec môže byť pri pôrode. Každá žena má nárok mať pri pôrode sprievod v podobe blízkej osoby – otec dieťaťa, matka rodičky, najlepšia kamarátka či pôrodná dula alebo iné sprievodné osoby. Podmienky prítomnosti blízkej osoby pri pôrode upravuje konkrétna pôrodnica internými predpismi a je preto potrebné, aby ste sa o prítomnosti inej osoby pri pôrode vopred informovali. Od 1. júna 2024 vstúpi do platnosti novela zákona, ktorá zabezpečí právny nárok prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Nemocnice sa tak budú riadiť schválenou legislatívou a osobitnými predpismi.

Ak si žena želá prítomnosť otca pri pôrode, už len samotná prítomnosť milujúceho partnera, ktorý so ženou komunikuje, drží ju za ruku a hladí po tvári dokáže byť pre ženu obrovskou pomocou. V neposlednom rade môže byť otec komunikačným kanálom, ktorý komunikuje s pôrodnou asistentkou či samotným lekárom. Pomáha žene s dýchaním, utieraním potu, podáva jej vodu, ochladzuje čelo, podporuje ju, motivuje a rozpráva sa s ňou. Otec môže asistovať pri starostlivosti o dieťatko aj bezprostredne po pôrode.

Otec pri pôrode môže byť v niektorých prípadoch skôr príťažou. Napríklad ak od začiatku nebol rozhodnutý, že pri pôrode chce byť. Pôsobí neisto a nervózne. Nevýhodou môže byť stav nevoľnosti, neadekvátne správanie, prenášanie stresu na rodičku a znervózňovanie lekárskeho personálu. Partnerove nevhodné reakcie môžu mať za následok budúce komplikácie vo vzťahu. Vidieť pôrod môže tiež u muža spôsobiť určitý blok súvisiaci s ďalším intímnym spolunažívaním partnerov.

V aktuálnej praxi je len málo prípadov, v ktorých je v slovenských nemocniciach otcovi – blízkej osobe umožnené byť prítomným pri pôrode ženy sekciou. Dôvodom je samotná povaha zákroku. Cisársky rez môže byť charakterizovaný ako akútny zákrok. Aj nová novela zákona umožňuje pôrodnici zamedziť prítomnosti sprevádzajúcej osoby v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas, ak je zdravotný výkon nezlučiteľný s prítomnosťou inej osoby. Iná situácia môže nastať, ak je pôrod sekciou plánovaný. O tejto možnosti je však takisto potrebné sa informovať v samotnej pôrodnici.


Komentáre
Maja Jancsová 12.Jul.2023
Môj drahý bol pri oboch pôrodoch, oba hrdinsky zvládol a bude aj pri treťom už o pár mesiacov. Nie je nič lepšie ako mať na sále takúto milovanú oporu. Odporúčam to každej žene. Nevidím tam žiadne nevýhody. :-)))

Odpovedať

Petra 19.Jul.2023
Ja som mala pri pôrode moju maminu. Partner, dnes už manžel sa na to necítil, rozprávali sme sa o tom, mrzelo ho to, ale vraj mi to vynahradí hneď po pôrode. Tá kytica ruží ozaj skoro neprešla cez zárubne :D Ale skôr ma teší, že malého vie uspať lepšie ako ja. Nijak zle to nevnímam, že tam nebol. Je to na dohode každého páru.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(91%)