1-mesačné bábätko

Mesačné bábätko – čo dokáže 4-týždňové bábätko a ako vníma mamu?

Od túžby cez očakávanie až po čarovný okamih. Narodenie dieťaťa je jedným z najemotívnejších udalostí v živote matky (partnerov). Spomeňte si na chvíľu, keď ste sa dozvedeli, že pod srdcom nosíte nový život. Deväť mesiacov ubehlo nečakane rýchlo a vedzte, že čas nemožno spomaliť a z vášho novorodeniatka bude týždeň čo týždeň nový človiečik. Všetky telesné i mentálne zmeny a pokroky sa budú odohrávať priamo pred vašimi očami. Preto je dobré vedieť, aký vývoj novorodenca po týždňoch môžete očakávať. Ako vníma bábätko mamu a čo dokáže 1-mesačné bábätko?

Publikované: 02.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Napriek tomu, že množstvo mamičiek si vopred zisťuje, čo by ich dieťatko malo v určitom veku vedieť, zvládať a vnímať, dajte predpísané tabuľky bokom. Samozrejme, určité vývojové míľniky netreba ignorovať, no prehnané upínanie sa na všetky vopred štruktúrované body podľa týždňa či mesiaca nie je správne. Každé dieťa je individuálne a zatiaľ čo v jednej fáze vývoja zaostáva, v inej napreduje alebo sa prirodzene začne rozvíjať neskôr. Sledujte psychomotorický vývoj dieťaťa, no nefixujte sa na všetko, čo sa dočítate či dopočujete, že by presne takto malo u bábätka byť. Nižšie si môžete prečítať určité charakteristiky, ktoré sú pre 4-týždňové bábätká typické, nie však výhradne určujúce.

Novorodenec je doma

Status novorodenca patrí vášmu drobcovi do 28. – 30. dňa života. Po tomto termíne sa už z novorodeniatka stáva „veľké“ dojča, ktoré bude ešte intenzívnejšie určovať chod celej domácnosti. Potom, čo si domov prinesiete zabalené bábätko v teplej perinke, je potrebné pripraviť sa na množstvo zmien. Nebudú sa týkať len vás, ale na nový režim si v priebehu niekoľkých dní a týždňov musí zvyknúť aj vaše bábätko. V priebehu 4 týždňov si malé „nemluvňa“ prejde výraznými zmenami. Možno si to ako rodič neuvedomujete, no stvorenie, na ktoré sa s láskou pozeráte, bolo donedávna zvyknuté na život v miernej tme a pohybovalo sa v plodovej vode. Vyživované bolo cez placentu a pupočník, nenosilo plienky a nemalo potrebu ani sať materské mlieko. Čím si mesačné bábätko počas prvých týždňov prechádza?

Novorodenec

Prvá návšteva pediatra

Prvá vstupná prehliadka u pediatra by mala po správnosti prebehnúť do 3 dní od okamihu, keď ste si dieťatko priniesli domov z pôrodnice. Realita môže byť s počtom dní mierne odlišná, no návšteva pediatra by mala byť samozrejmosťou a určite ju netreba odďaľovať. Lekár/ka si okrem založenia potrebnej dokumentácie začne viesť zdravotnú kartu vášho bábätka, kde sa budú zaznamenávať všetky vyšetrenia a nálezy. Nezabudnite si so sebou prípadne vziať aj správu z pôrodnice.

Počas prvej preventívnej prehliadky si lekárka bábätko odváži a zmeria (obvod hlavičky a hrudníka, dĺžka), pozoruje sa činnosť srdca i dýchanie. Lekár hodnotí taktiež psychomotorický vývin bábätka a pozoruje prípadné neurologické odchýlky. Krátko po pôrode lekárka kontroluje takisto hojenie pupka novorodenca a sleduje sa prípadný výskyt novorodeneckej žltačky, novorodeneckého akné alebo iných typických diagnóz. Na základe prvotných údajov bude možné sledovať ďalší progres vo fyzickom i mentálnom vývoji. V neskoršom priebehu bude dieťa absolvovať pravidelné preventívne prehliadky u pediatra, pričom postupne sa budú intervaly preventívnych kontrol predlžovať. S veľkou pravdepodobnosťou lekár bábätku po prvej prehliadke predpíše podpornú vitamínovú terapiu. Konkrétne vitamín D (pozn. na správny vývoj kostí) a vitamín K (pozn. prevencia pred krvácavou chorobou novorodencov, ktorá môže spôsobiť poškodenie centrálneho nervového systému).

Psychomotorický vývoj dieťaťa v 1. mesiaci

Čo asi tak dokáže 4-týždňové bábätko? Divili by ste sa, ale už po prvom mesiaci možno u dieťaťa pozorovať značný posun v oblasti psychomotorického vývoja. Hoci je toto bezbranné stvorenie neustále ležiace, prvý mesiac znamená, že dieťa začína kopať nožičkami a hýbe ručičkami. Paže má ohnuté a zovreté v päsť. Postupne by však malo byť bábätko schopné pršteky uvoľniť a dlaň na krátko roztvoriť. Ak mu do dlane dáte prst, prejavuje sa úchopový reflex. Primárna poloha je ležmo na chrbte. Dieťa dokáže mierne nadvihnúť hlavičku a otáčať ňou za rôznymi podnetmi. Ľah na brušku je pre dieťa neprirodzený, no pod dohľadom to dieťa zvládne. Zároveň natáčaním hlavičky v tejto polohe sa posilňuje chrbtové a krčné svalstvo. Pohyby sú v 1. mesiaci bábätka ešte nekoordinované a nekontrolované.

Z hľadiska vnímania dokáže vnímať tvár matky a reagovať na cudzie tváre. Veľkou odmenou môže pohyb kútikov úst značiaci úsmev alebo mrkanie očkami. Menej príjemné môže byť, že dokáže plakať, a to výdatne. Ide však o komunikačný nástroj, ktorým vyjadruje svoje požiadavky. V neposlednom rade je schopné kŕmenia a rozvinul sa sací reflex. Dokáže rozoznávať kontrastné pastelové farby a ich odtiene. Farebné videnie to však ešte úplne nie je.

Tieto prvotné prejavy sú znakom vývoja v prvom mesiaci. Nemajte obavy, ak sa niektoré z nich objavia neskôr. Každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom. V prípade obáv v súvislosti so psychomotorickým vývojom bábätka kontaktujte svojho pediatra. Pravidelnými preventívnymi prehliadkami sa na prípadné odchýlky či nedostatky príde včas a je možné zvoliť adekvátne riešenie. Existujú takisto vhodné cvičenia a masáže, ktoré dieťatku napomáhajú k optimálnemu psychomotorickému vývoju v oblasti jemnej i hrubej motoriky.

Psychomotorický vývoj dieťaťa v 1. mesiaci

Dojčenie novorodenca

Bezprostredne po pôrode je nevyhnutné prikladanie bábätka k prsiam matky. Cieľom je dosiahnuť, aby si bábätko vybudovalo sací reflex. Tento proces nie je vždy úplne automatický a v mnohých prípadoch sa objavujú pri dojčení problémy s prisatím bábätka. Pri problémoch s dojčením môže dochádzať tiež k spomalenej produkcii mlieka. Všetko je však o správnej technike dojčenia a polohovaní. Pomôcť môže pediatrička či laktačná poradkyňa, prípadne skúsenejšia mamička. Počas prvých 2 až 3 dní dieťatko z prsníkov získava kolostrum, čo je prvé mlieko s vysokým obsahom živín podporujúcich imunitu a rastový faktor. Postupne sa toto husté materské mlieko mení na štandardné a predstavuje pre dieťa základný zdroj živín.

Mnoho rodičov po kŕmení bezodkladne čaká na odgrgnutie. U mnohých dojčených bábätiek k tomuto javu dochádza, pretože počas dojčenia bábätko nasaje spolu s materským mliekom aj častice vzduchu. Avšak odgrgnutie nie je nevyhnutné za každých okolností. Po jedle môže 1-mesačné bábätko štikútať, čo taktiež nie je žiadnou chybou. Ak po kŕmení dieťatko trochu mliečka vygrcká, nič sa nedeje. Mliečka mohlo byť priveľa a pri tráviacom procese jednoducho vystúpilo hore.

U novorodencov sa môže objaviť tzv. dojčenská kolika. Ide o stav, v ktorom dieťa vytrvalo denne plače aspoň 3 hodiny, minimálne 3 dni v týždni a stav sa opakuje po dobu 3 týždňov. Dojčenská kolika je občas záhadou, pretože dieťatko inak prospieva a priberá. Postupne sa však u bábätka môžu prejavovať príznaky, ktoré môžu znamenať iné ťažkosti. Prejavy dojčenskej koliky spravidla vymiznú do 3 až 6 mesiacov veku. Príčinou koliky môže byť nadúvanie – plynatosť, reflux, nezrelosť tráviaceho systému, nesprávna manipulácia s dieťaťom, prevaha predného mlieka, no môže ísť aj o alergie na určitú zložku potravy či v prípade umelého mlieka na kravskú bielkovinu.

Kúpanie a stolica u 4-týždňového bábätka

V priebehu prvý štyroch dní sa môžete stretnúť s čiernou farbou stolice. Ide o tzv. smolku, ktorá obsahuje žlč, plodovú vodu a hlien. Postupne by sa pri dojčených deťoch mala objaviť žltá – horčicová až zelenožltá stolica. Takáto farba je v zásade znakom zdravej stolice. Zápach stolice je prenikavý, vzhľadom na mliečnu stravu. Kakať by malo dieťatko minimálne raz denne. Nie je výnimkou, ak dieťa prebaľujete aj viackrát za deň. Často sa stáva, že v prvom mesiaci je stolica menej pravidelná, napríklad každé 2 až 3 dni. Kontrolujte konzistenciu stolice, či nejde o dojčenskú zápchu alebo hnačku. Plienky by ste mali baliť naširoko – pre správny rast kĺbov.

Kúpanie postačuje každý druhý až tretí deň, ak nie je dieťa výdatne znečistené. Pri prebaľovaní oblasť genitálu vyčistite vždy. Umývať postačuje len čistou vodou. Krémovanie ani olejčekovanie nie je nevyhnutné. Odporúča sa len v prípade, že má bábätko príliš suchú pokožku.

4-týždňové bábätko kúpanie

Sluch a zrak novorodenca

Sluch majú novorodenci už od narodenia dobre vyvinutý. Dokážu si pamätať hlas matky a dokonca na zvuky reagujú. Na hlasité vokalizácie však reagujú negatívne a vyvolávajú u nich strach. So zrakom sú na tom novorodenci „horšie“. Sú veľmi krátkozrakí a vidia len na tzv. mamičkovskú vzdialenosť – 20 až 30 cm. Dokážu vnímať tvár matky počas dojčenia, hoci vidia hmlisto a rozmazane. Aj to je dôvod, prečo často svoj pohľad smerujú hore. Ak sa nachádzate v optimálnej vzdialenosti, dieťa dokáže pohybovať očami a natáčať hlavičku. Tieto pohyby sú ešte nekoordinované, preto sa môže objaviť škúlenie. Dieťa do 2 týždňov nerozlišuje farby. Až v tomto období začína vnímať rôzne farebné odtiene, no plné farebné videnie sa rozvíja až v 4. mesiaci.

Spánok, hry a komunikácia

Novorodenci väčšinu dňa prespia. Spať by malo bábätko výhradne na chrbte. Poloha na bruchu je pre spánok nie úplne vhodná. Ležanie na boku v klbku a na chrbte sa považuje za najprirodzenejšie polohy pre spánok. Počas dňa majú v rámci svojho biorytmu typické úseky, keď bdejú. Práve vtedy sa dožadujú, aby boli uspokojené ich potreby a požiadavky. Prebaľovanie, kŕmenie, nevyhnutná hygiena, ale aj komunikácia. Komunikácia formou očného kontaktu a dotykov je nevyhnutná pre získavanie vzájomnej dôvery a posilňovanie puta. Aj prihováraním sa výrazne stimulujete jeho zmysly, pretože váš hlas veľmi pozorne vníma. Nebojte sa drobca dotýkať, usmievať sa naňho a rozprávať sa s ním, iba tak možno dosiahnuť prvotnú vzájomnú interakciu.

Bábätko v tomto veku ešte nedokáže komunikovať inak ako plačom, ktorým manifestuje svoju nespokojnosť (hlad – kŕmenie, chlad – prebaľovanie, únava – spánok). Čo sa týka hier, nemožno v tomto období hovoriť o typickom hraní, stačí, ak sa bábätku budete prihovárať, chytať mu ručičky, nožičky a nadväzovať s ním očný kontakt. Hra formou uspávaniek je niečo navyše, no váš pokojný hlas môže pri uspávaní pôsobiť veľmi upokojujúco. Navyše počas všetkých úkonov od prebaľovania až po uspávanie dieťa stimulujete a ponúkate mu hmatové, sluchové, vizuálne či emocionálne podnety. Pred spaním si pestujte rituál a vedzte, že neskôr zaň budete vďační. Pred spaním dieťa okúpte, prebaľte, nakŕmte, nechajte odgrgnúť a následne uspite. Uspávajte dieťa vždy potme alebo pri tlmenom svetle. Nezabúdajte na polohovanie, aby sa predchádzalo zležaniu hlavičky.

4-týždňové bábätko spánok

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás psychomotorický vývoj bábätka v 4. týždňoch? Ako vníma novorodenec svet okolo seba? Ako vidí a vyžaduje si v takom nízkom veku aj hry? 1-mesačné bábätko si prechádza v neznámom svete množstvom zmien, s ktorými sa musí vyrovnávať. Vývoj bábätka v tomto období má svoje zákonitosti, ktorými sa je vhodné riadiť. Každopádne stále platí, že každé dieťa je iné. Aké rady a odporúčania máte pre budúce mamičky v starostlivosti o dieťa v tomto období? Potešíme sa, ak vyjadríte svoje názory a poskytnete vlastné skúsenosti týkajúce sa vývoja novorodenca po týždňoch do 1. mesiaca.

Novorodenci sú do približne 1. mesiaca krátkozrakí a vizuálne vnímajú len na krátku vzdialenosť 20 až 30 cm. Ide o tzv. mamičkovskú vzdialenosť, kedy dieťa vníma tvár matky počas dojčenia. Dieťa dokáže vnímať pohyblivé objekty ostro len na túto krátku vzdialenosť. Na väčšiu vzdialenosť vidí veľmi rozmazane. Intenzívnejšie vnímajú len zmeny svetla. Pohyby očí sú nekoordinované. Veľmi často sa objavuje krátkodobé škúlenie. Rozpoznávať tváre a zaostrovať na väčšiu vzdialenosť dieťa začína okolo 2. až 3. mesiaca.

Hra ako taká v tomto období nie je definovaná ako jedna z foriem aktivít novorodenca. Do 1. mesiaca bábätko vníma okolité prostredie a sústredí sa na telesný a vizuálny kontakt s matkou. Kolotoče nad postieľkou, plyšové hračky alebo zvonkohry nemajú v tomto veku žiadny hlbší význam. Až v období, kedy dieťa začína pohyby koordinovať a ovláda svoje telo, majú hračky význam.

V období, kedy je dieťatko čerstvým novorodencom vníma mamu ako stredobod vesmíru. Vytvára sa silné emocionálne puto. Bábätko sa adaptuje na vonkajšie prostredie a spoznáva nové situácie. Kŕmenie, prebaľovanie, kúpanie alebo uspávanie sú aktivity, ktoré sú nevyhnutné a zbližujúce. Jediný spôsob, ako dokáže bábätko zatiaľ komunikovať je plač. Mama a jej fyzické teplo je pre bábätko v 1. mesiaci jediným bodom v inak neznámom svete, vďaka ktorému sa cíti bezpečne.

Medicínske autority odporúčajú, aby bábätko ležalo primárne na chrbte alebo v klbku na boku. Ide o najprirodzenejšie a najbezpečnejšie polohy. Ležanie na brušku je vhodné, no pod dohľadom.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Vývoj dieťaťa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)