11-mesačné bábätko

11-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Smerujúc k míľniku 1 roka sa rodičia u 11-mesačného dieťaťa môžu dočkať významných pokrokov. Pre dieťa v tomto období len ťažko existujú miesta, na ktoré by sa nechcelo dostať, predmety, ktoré by chcelo vidieť a podobne. Dieťa má potrebu všade loziť a tie šikovnejšie už na presúvanie využívajú namiesto štyroch končatín len dve. Chôdza okolo nábytku, úkroky do strán alebo prvé sólo samostatné kroky sú v rámci vývoja pohybového aparátu významným javom a v tomto období sa už môžu bezpochyby objaviť. Dieťa začína poznať časti svojho tela a v rámci jemnej motoriky už dokáže udržať lyžičku či prevrátiť stranu v knihe. Dieťa začína napodobňovať určité úkony (upratovanie, sedenie, zohýbanie), vie ukazovať a rozumie významu niektorých gest, pričom vyjadruje svoje pocity.

Publikované: 16.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Strava 11-mesačného dieťaťa sa čoraz viac podobá tej vašej, samozrejme, s určitými obmedzeniami. Okrem aktívnej konzumácie príkrmov je aj naďalej dôležité materské mlieko – dojčenie, prípadne umelá formula. Plastová lyžička v ruke už môže byť rituál počas kŕmenia, no samostatné kŕmenie sa ňou ešte nie je zaručene úspešné. Dieťaťu všetko podáva ruky, pozor na ostré a malé predmety, spotrebiče a prístup k zásuvkám. Zmyslové vnímanie napreduje a dieťa viac rozumie, že ak rodič povie „ham-ham“, ide čas kŕmenia, „haji-haji“ čas spánku a podobne. Vedzte, že ak ste povinnú 3. dávku vakcíny neabsolvovali pred mesiacom, čakať vás bude táto povinnosť teraz v rámci pravidelnej návštevy pediatra.

Čo dokáže 11-mesačné bábätko?

Možno ste si doteraz lámali hlavu nad tým, že váš drobec sa len tak-tak naučil dupotať po štyroch, strácal rovnováhu a všade ste ho radšej prenasledovali. No teraz budete radi, ak mu budete stíhať. 11-mesačné dieťa zvláda štovrnožkovať a z lezúňa sa stáva lezec až chodec. Hoci o chôdzi možno hovoriť až v bode, kedy je dieťa schopné zastaviť, zmeniť smer a pritom sa vyhnúť pádu, prvé krôčiky popri nábytku či stene už môže mať za sebou (môže, no nemusí). Dva či tri kroky bez držania a následný pád sú len „krôčik“ od toho, aby ste doma mali úspešného chodca.

Dieťa dokáže v stoji, dokonca aj bez držania vydržať pomerne dlho. Kolená má dieťa v stoji ešte prepnuté, panva je naklonená dopredu, zadoček vystrčený a ruky v hornej polohe v snahe držať sa niečoho. Dieťa získava stabilitu. Postupne môže nabrať odvahu a robiť úkroky do strán alebo sa kývavým pohybom presunúť k ďalšiemu predmetu. Typické je posúvanie – dieťa posunie ruku popri držaní sa o gauč a krôčikom nasleduje posun ruky. Niektoré 11-mesačné deti už dokážu urobiť pár krokov bez opory.

Simultánne sa rozvíja aj vnímanie, dieťa si dokáže rukami chytiť uši, oči, ústa, nos a udrží aj lyžičku pri kŕmení. Pohyby rukami, úchopy aj uvoľnenie pästí už sú cielené. Na predmety začína ukazovať prstom. Začína chápať, že ak na predmet ukáže a rodiča mu ho dajú, vie napĺňať svoje požiadavky a týmto spôsobom komunikovať. Dieťa má potrebu napodobňovať pohyby dospelých. Vidí mamičku umývať riad, dávať veci do umývačky riadu alebo otecka, ako niečo opravuje. Jeho pozornosť je sústredená a pohybmi, pozíciou tela sa snaží osoby imitovať.

Čo dokáže 11-mesačné bábätko?

Čo sa týka chôdze a chodenia, viacerí odborníci ešte neodporúčajú aktívne nosenie papučiek či topánok. Ak dieťa chodí doma, lepší cit a stabilitu získa práve pri kladení chodidiel bez topánok. Rozhodne sa však kúpy prvých topánok nemusíte báť. Chvíľu potrvá, kým dieťa novému „terénu“ porozumie a zvládne správne držanie tela, no trénovanie chôdze v topánkach patrí k ďalšiemu vývojovému kroku, ktorý sa môže aplikovať aj o pár týždňov či mesiacov neskôr. Ak však dieťa ešte nedokáže robiť kroky vpred bez držania, zastaviť a zmeniť smer, nedá sa hovoriť o poctivej chôdzi. Prvé samostatné kroky bez držania nie sú zákonite dôvodom na pravidelné nosenie topánok.

11.mesačné dieťa nestojí na dvoch nohách

Nič vážne sa nedeje. Sú detičky, ktoré v 11. mesiaci ešte poriadne ani neštvornožkujú, pričom sa v 14 mesiacoch začnú bez väčších problémov stavať na dve nohy. Opätovne je dôležité zdôrazniť, že psychomotorický vývoj každého dieťaťa je iný, špecifický, individuálny a v oblasti chôdze to platí viacnásobne. Ak by šlo o indikované zaostávanie, pediater/pediatrička by vás odporučili neurológovi a ortopédovi na ďalšie vyšetrenia. Vo väčšine prípadov však deti, ktoré ešte v tejto oblasti zaostávajú, no nejde o žiadne chorobné zaostávanie, začnú v istom bode všetko doháňať a často sú pokroky simultánne a dieťa napreduje veľmi rýchlo.

11-mesačné dieťa – zmysly a rečové schopnosti

V tomto období je dieťa prieskumníkom a dobrodruhom. Dieťa chce objavovať, skúmať a robiť veci, ktoré robia aj dospelí. Preto ich napodobňuje. Len samotný byt alebo dom je pre dieťa obrovským ihriskom plným hier, no i nebezpečenstiev. Nebezpečné predmety, rozbitné veci, rastliny, schody a pod. Rodičia by sa mali snažiť minimalizovať riziká a dívať sa na domácnosť očami dieťaťa, ktoré síce veľa vecí vníma, no mnohé dôsledky svojho konania si ešte neuvedomuje. Postupne dieťa zoznamujte s nebezpečnými predmetmi. Dieťa v 11. mesiacoch rado napodobňuje, ak mamička žehlí, vysvetlite mu, že žehlička, „pááá“, páli, rovnako tak elektrická rúra a pod.

11-mesačné dieťa dokáže prejaviť rôzne pocity, ako hnev, radosť či trucovitosť. Dokáže vnímať, ak mu niečo zakazujete. Využívajte každú jednu situáciu na komunikáciu. Predmety pomenúvajte, vysvetľujte, napodobňujte zvieratá, pasívna pamäť funguje a skôr či neskôr dieťa určité zvuky, slabiky či slová začne opakovať. Začína reagovať na výzvy, napr. „daj mi“, „no-no“, „kako“ a podobne. Dieťa začína rozumieť významu týchto slov. To však platí aj o zákazoch, na ktoré dieťa reaguje, čo ešte neznamená, že vždy poslúcha. Dieťa neraz skúša, čo si môže dovoliť a snaží sa presadiť si svoje, pričom zákaz alebo upozornenie musí nasledovať bezprostredne po neželanej činnosti.

Dieťa už môže začať vnímať priestorovo, vníma tvary a rozmery predmetov, skvelou skúškou sú hlavolamy s geometrickými útvarmi. Dokážu predmety uchopiť i položiť. Drobec už napríklad častejšie spolupracuje pri obliekaní. Rozširuje si slovnú zásobu a stále viac rozumie. „Mama, tato, baba, havo, auto (ato)“, sú slovíčka, ktoré postupne pribúdajú. Najlepším spôsobom, ako rozvíjať zmysly i reč sú hry, riekanky, básničky, knižky alebo jednoduché opisovanie predmetov a aktivít. Pričom sa vždy vyhýbajte hlavne zdrobneninám a slovným hračkám.

11-mesačné dieťa – zmysly a rečové schopnosti

Vakcinácia v 11. mesiaci

V závislosti od toho, v ktorom mesiaci bola dieťaťu podaná prvá dávka hexavakcíny, lekár vás upozorní v rámci pravidelných návštev, že vás čaká ďalšie preočkovanie. Prvýkrát sa touto vakcínou dieťa očkuje v 2. – 3. mesiaci, následne v 4. – 5. mesiaci. Tretia dávka je podávaná v 10. až 11. mesiaci. Ide o účinnú kombináciu očkovacích látok voči vírusovej hepatitíde typu B, tetanu, záškrtu, detskej obrne, hemofilovej invazívnej infekcii a čiernemu kašľu. Takisto je očkovanie účinné proti pneumokokovým ochoreniam. Táto vakcinácia je zo zákona povinná. Zároveň lekárka v rámci pediatrickej poradne zhodnotí to, ako dieťa prosperuje, ako napreduje jeho motorika a zmyslové vnímanie.

11-mesačné dieťa – strava

Jedálniček 11-mesačného dojčaťa je z týždňa na týždeň pestrejší. Dieťa už dokáže sedieť, takže má vlastný priestor na jedenie v detskej stoličke. Hlavnú zložku potravy tvoria príkrmy, ktoré už nie je potrebné mixovať na kašu, pokojne môže ísť o väčšie kúsky ovocia, zeleniny či mäsa. Dieťa by nemalo mať problém ich prehĺtať. Ak dojčíte, stále v tom pokračujte. Presná dávka mlieka nie je stanovená, no 1 či 2 dojčenia do dňa určite dieťatku padnú vhod. Mlieko je pre dieťa významným zdrojom probiotických kultúr, vitamínov, bielkovín a minerálov. Ak nedojčíte alebo z nejakého dôvodu to nie je možné, umelé dojčenské mlieko je vhodná alternatíva. Dojčenské mlieko dokonca môžete používať aj na prípravu obilninových kaší – ryžová, pohánková či ovsená. V tomto období sa môže stať, že 11-mesačné dieťa odmieta mlieko. Ísť môže o štrajk alebo jednoducho sa dieťa samo odstaví od prsníka.

Príkrmy naďalej nesolíte ani nekoreníte. Vyskúšajte aj väčšie kúsky hydinového či králičieho mäsa. Naďalej sa vyhýbajte potravinám ťažkým na trávenie, ako morské plody či hríby. Ak zavádzate v rámci príkrmov nové potraviny, potom, čo ich dieťa skonzumuje, nezavádzajte aspoň 3 dni žiadne nové potraviny, aby ste sledovali prípadné alergické reakcie. Dieťa má čoraz viac zúbkov a už dokáže stravu rozhrýzť. Pitný režim netvorí len mlieko, ale aj čaje či čistá voda. Skvelé sú taktiež doma lisované ovocno-zeleninové šťavy – jablčná, mrkvová, hroznová, hrušková a podobne. Môžete si ich, samozrejme, kúpiť i v obchodoch. Pozor na nevhodné konzervanty, umelé sladidlá či farbivá. Kupujte len šťavy určené pre dojčatá. Ako spomíname vyššie, motorika napreduje, preto sa nebojte dať dieťaťu počas kŕmenia plastovú lyžičku. Hoci trafenie sa do úst bude ešte z veľkej časti neúspešné, tréning činí majstra.

11-mesačné dieťa strava

Spánok a hračky pre 11-mesačné dieťa

Spánok je u niektorých detí v tomto veku premenlivý ako jarné počasie, u iných detí je zasa režim relatívne stabilný, pričom však spánok môžu narúšať rôzne javy. V priemere už má dieťa len 1 či 2 krátke spánkové cykly počas dňa, ktoré by dohromady nemali trvať dlhšie ako 3 hodiny. Prečo sa 11-mesačné dieťa často budí v noci? Dôvodom môžu byť stále prerezávajúce sa zúbky a sprievodným príznakom môže byť dokonca aj zvýšená telesná teplota. Typickým symptómom rastu mliečneho chrupu je zvýšená nervozita, plačlivosť a oslabená imunita, ktorá môže mať za následok nástup iných ochorení. Dieťa sa môže budiť aj na hlad, chlad alebo prílišné teplo.

Najlepším riešením, ako dieťa počas dňa pripraviť na spánok, je unaviť ho. Pomoc v tomto nerovnom boji vám poskytnú rôzne hry a hračky pre 11-mesačné deti. Už pred pár mesiacmi sú vhodnými hračkami obrázkové knihy, interaktívne knihy s zvukovými efektami, inteligentné hračky pre deti, geometrické hlavolamy, stavebnice, vkladačky, hojdací koník alebo dokonca odrážadlo (väčšinou sa odporúča až po 1. roku). Dieťa zbožňuje skrývačky alebo hry počas kúpania. Spievajte pesničky, hovorte riekanky, pokojne ich púšťajte a spievajte na „playback“. Nezabúdajte na aktívnu komunikáciu, pomenúvanie predmetov, vydávanie zvukov, napodobňovanie zvierat. Dajte dieťa pred zrkadlo a ukazujte na jeho časti tela. Dieťa rado napodobňuje. Kúpte mu sadu kutilského náradia pre deti alebo detskú kuchynku. Zahrajte s hračkami divadlo, zahrajte sa na upratovanie hračiek. Hrami zároveň stimulujete psychomotorický rozvoj dieťaťa.

11-mesačné dieťa hra

Najčastejšie otázky – FAQ

Ste rodičia alebo sa nimi ešte len plánujete stať a zaujímate sa o túto problematiku? Budeme radi, ak sa skúsenejší rodičia podelia o vlastné skúsenosti s vývojom dieťatka. Napriek tomu, že vývoj každého dieťaťa je individuálny, budeme vďační, ak sa pod článkom zapojíte do diskusie a prispejete svojimi skúsenosťami. Čo vaše dieťa v 11. mesiaci dokáže? Čo robíte, ak 11-mesačné dieťa nechce jesť alebo sa vyhýba spánku? Máte zaujímavý príbeh či príhodu s vaším drobcom? Podeľte sa o svoje zážitky s nami a ďalšími mamičkami či oteckami.

11-mesačné dieťa už môže jesť rôzne druhy zeleninových a ovocných príkrmov, rôzne obilninové kaše, ale aj mäso. Najmä z hydiny alebo králičie. Príkrmy je stále vhodné nekoreniť ani príliš nesoliť. Problémom už nie sú ani väčšie kúsky, stravu už netreba mixovať na kašu, postačí suroviny uvariť a popučiť vidličkou.

Dôvodov, prečo sa dieťa v tomto období budí v noci, môže byť viac. Najpravdepodobnejšie však môže byť príčinou rast mliečneho chrupu a prípadný vzostup telesnej teploty. Vtedy sa deti budia zo spánku nervózne a plačlivé. Ak sa dieťa v noci často budí, dôvodom môže byť ochorenie – chrípka, kašeľ, angína (bolesť hrdla), potrebné je sledovať aj ďalšie symptómy. Ak sa dieťa budí na hlad, riešením môže byť dojčenie alebo umelé dojčenské mlieko. Deti sa môžu budiť aj na chlad alebo teplo.

Na základe skúseností mamičiek môže dôjsť v tomto veku k štrajku, pričom dieťa odmieta materské alebo umelé dojčenské mlieko. V takom prípade je vhodné skúsiť mlieko odsať a ponúknuť mu ho z fľašky. Skúste techniku telo na telo, pričom dieťa budete nosiť opreté o prsia. Ak ani to nepomáha, dieťaťu ponúknite iné tekutiny, čaje, ovocné šťavy, vodu, aby nebolo dehydrované. Materské mlieko môžete odsať a použiť na prípravu kaší či iných príkrmov. Druhá skúsenosť mamičiek odkazuje na fakt, že dieťa sa od dojčenia jednoducho odstaví samo, pretože prijíma tuhú stravu.

Samotné váhové štandardy sú len orientačné a hmotnosť bábätka v danom veku je veľmi individuálna. Minimálne hmotnosť 11-mesačného dieťaťa by mala byť 7,3 kg u dievčaťa a 8 kg u chlapca. Optimálna hmotnosť 11-mesačného dieťaťa je medzi 9,2 až 9,9 kg.

Dieťa rado napodobňuje dospelých. Kúpte 11-mesačnému dieťaťu autentické hračky, ako detskú kuchynku, detské pracovné náradie, geometrické hlavolamy (inteligentné hračky pre deti), obrázkové interaktívne knihy alebo sa s dieťaťom zahrajte počas kúpania. Komunikujte s ním a chváľte ho, posaďte ho pred zrkadlo a ukazujte mu časti tela, spievajte si s ním pesničky, tlieskajte jeho pokrokom. Hrajte sa s ním na skrývačku, ak vás nájde, pochváľte ho. Trénujte s ním vstávanie z kľaku a sedu, položte niečo na gauč a nechajte ho, nech to dočiahne. Rozmiestnite po zemi kocky a hrajte hru na upratovanie. Hrajte s hračkami divadlo. Stavajte na seba kocky a potom ich spolu zbúrajte, napodobňujte zvuky. Hrou zároveň stimulujte rozvoj dieťaťa.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Vývoj dieťaťa

Vaše hodnotenie:
(93%)