12-mesačné bábätko

12-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

1 rok, 12 mesiacov, teda 365 dní ubehlo odo dňa, keď dieťa uzrelo svetlo sveta. Z unaveného novorodenca sa stalo ctižiadostivé dojča a v tomto okamihu sa mení na batoľa. Z ustráchaného drobca sa stáva „samostatné“, zvedavé a tak trochu sebecké dieťa, ktoré chce objavovať ešte viac ako kedykoľvek predtým. Ročné dieťa si prešlo mnohými zmenami a urobilo pokroky, ktoré mu dovolili viac porozumieť okoliu, spoznávať svet po vlastných, objavovať a vyvíjať sa. Tento proces bude pokračovať ďalej. 12-mesačné bábätko však už je dieťaťom, ktorého vývoj bude napredovať z týždňa na týždeň. Aktívne sedenie, džavotanie, prvé slová a možno aj prvé kroky po dvoch nohách. V 12. mesiaci zdokonaľuje to, čo sa doteraz naučilo.

Publikované: 17.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Koncom 12. mesiaca môže dieťa zvládať viaceré pohybové kreácie od štvornožkovania cez postavenie sa z kľaku na dve nohy s oporou (gauč, stolička, stôl) až po prvé samostatné kroky. Tí pohybovo šikovnejší dokonca zvládajú samostatnú chôdzu, i keď rovnováha ešte miestami kríva. U batoľaťa sa často objavuje nepochopená „sebeckosť“, pretože vzniká pocit, že všetko a všetci sú tu preň. Dokáže sa teda uraziť, hnevať a neraz sa spustí lavína plaču len preto, že nedostane to, čo chcelo. Správna výchova tak už v tomto okamihu začína byť témou. 12-mesačné batoľa už dokáže piť z hrnčeka a niekedy si úspešne trafí lyžičkou do úst. Hoci je dieťa zamerané samo na seba, nie je to znak sebeckosti. Dieťa nepomerne viac rozumie, ako dokáže povedať. Komunikácia však má viacero podôb. Pri vývoji dieťaťa vždy myslite na to, čo v danom veku má a čo môže vedieť.

Čo dokáže 12-mesačné bábätko?

Napriek tomu, že ste dieťa 12 mesiacov sledovali a pozorovali jeho pokroky, môžete očakávať, že koncom 12. mesiaca sa dočkáte ešte ďalších „vylepšení“. V rámci hrubej motoriky dieťa už sedí, chodí po štyroch a možno sa už zvládne popri nábytku postaviť do stoja. Urobiť úkroky do strán alebo spraviť prvé samostatné kroky. S pomocou, keď budete dieťa držať za ruku, zvládne robiť krôčiky a postupne zdokonaľovať techniku. Čakanie na prvý krok rodičov často znervózňuje, no nie je pravidlom, že práve v 12. mesiaci musí dieťa zaručene chodiť. V niektorých prípadoch v tomto veku dieťa len začína štvornožkovať. Nezabudnite dieťa pri každom pokroku chváliť. Zo stoja si dokáže opatrne sadnúť do sedu, hoci diviť sa nemôžete ani prudkým pádom na zadok. V tomto období sa dieťa zoznámi s typickými bolesťami, pádmi, nárazmi a podobne. Bezpečnosť je dôležitá, no prehnaná opatrnosť je skôr na škodu.

Úchop je takisto dostatočne pevný, dieťa sa bez problémov pritiahne či odtlačí. Pohyby rúk sú koordinované a ruka smeruje k predmetu, ktorý chce dieťa uchopiť. Znakom vzostupu intelektu je, že dieťa úchop prispôsobuje veľkosti a tvaru predmetu, dokonca dokáže použiť na uchopenie obe ruky. Dieťa dokáže kocku do truhlice s hračkami nie hodiť, ale položiť. Predmet teda presne vedie tam, kam ho chce položiť. Dokáže sa napiť z pohárika a aj počas kŕmenia dokáže lyžičku vložiť do úst (nie vždy trafí). Rýchlejšie detičky zvládajú dokonca v 12. mesiaci stavať stavebnice (kocku na kocku). Koordinácia pohybov a schopnosť chápať priestor dokazuje, že dieťa zvládne pridržať pri kúpaní nádobu a pohárikom do nej liať vodu.

Všeobecne sa očakáva, že prvý krok sa u dieťaťa môže objaviť už okolo 9. – 10. mesiaca. Následne sa po prvom kroku tento pohyb rozvíja, dieťa napreduje aj s pomocou. Stále však platí, že prvé krôčiky a samostatná chôdza sú veľmi individuálne. Opatrné samostatné krôčiky a následný pád na zadok alebo kontrolované posadenie sa môžu byť prítomné u detí v 11. – 12. mesiaci. Samostatná chôdza, pri ktorej dieťa stojí na dvoch nohách, robí kroky dopredu, dokáže zastaviť a zmeniť smer, sa očakáva do 17. až 18. mesiaca. Vývin chôdze pokračuje aj naďalej. Ide však len o širšiu normu, ktorá nemusí byť ani zďaleka smerodajná. Rozhodne deti neporovnávajte a neriaďte sa tabuľkami. Úspešné pokusy o prvé krôčiky v 12. mesiacoch nie sú žiadnou podmienkou.

Čo dokáže 12-mesačné bábätko?

12-mesačné dieťa – kognitívne schopnosti a reč

V 12 mesiacoch si už dieťa, zvlášťvtedy, keď presuny v priestore zvláda samo, začína uvedomovať svoju samostatnosť. Vyžaduje si vlastný priestor. Dokonca je schopné sa zahrať na určitú dobu aj osamote. Všíma si, čo robia ľudia okolo neho, intenzívne napodobňuje. Vie presne, že ak mama varí, bude „ham-ham“. Vie, kedy otec prichádza z práce a bude si hneď žiadať jeho pozornosť. Môžete si byť istí, že v tomto veku už dieťa premýšľa a ešte viac vymýšľa. Sebadôvera rastie a dieťa sa odváži vzdialiť od rodičov.

Vďaka rozvoju motoriky cíti potrebu aktívne sa zapájať, variť s mamou, opravovať s oteckom a pod. Mnohé aktivity imituje. Hry prežíva natoľko, že s hračkami často napodobňuje situácie, ktoré vníma zmyslami. Posun v kognitívnej rovine vidno aj na tom, že hra s bábikou, psíkom či medvedíkom naberá realistické rozmery a hračka zrazu potrebuje starostlivosť. Batoľa rado vyjadruje aj svoje pocity, nemá problém dať pusinku alebo dožičiť objatie. Vzájomný vzťah a väzba s rodičmi, zvlášť s matkou, sa ešte prehlbujú.

Dieťa si aspoň čiastočne začína uvedomovať, že druhý človek môže prežívať bolesť či smútok. Stačí sledovať reakciu dieťaťa, ak vy napodobňujete plač. Reakcia ročného dieťaťa často býva relatívne sebecká až egoistická, dieťa chce, aby bol svet podľa neho. Ak tak nie je, výrazný hnev a plač sú typickou odpoveďou. Tu je potrebné vedieť stanoviť hranice a určiť zákazy. Dieťa však nie je sebecké naozaj, jednoducho len nerozumie svojim pocitom a reakciám ostatných. Emocionálne dieťa naďalej dozrieva. V odbornej literatúre sa tiež v tomto období hovorí o prvom období vzdoru. Hoci je skôr typické pre vek okolo 2 až 3 rokov, prvé obdobie vzdoru môže byť prítomné už teraz.

Pasívna slovná zásoba je už širšia, dieťa mnohým slovám, ktoré započuje, rozumie. Hlavne, ak ide o pomenovanie konkrétnych predmetov. Vývoj reči je veľmi individuálny, podobne ako pohyb a chôdza. Prvé slová – citoslovcia sa od dieťaťa očakávajú okolo 9. – 12. mesiaca. Zhruba v 1 roku by mohlo dieťa aktívne používať 5 až 20 slov typu bác, ta-ta, ma-ma, ha-vo, ba-ba, pa-pa, tam, bum a podobne. Dôležité je, že im dieťa začína priraďovať význam. Rečový prejav je u niektorých batoliat v tomto veku výraznejší a džavocú jedna radosť, iné dobehnú túto oblasť vývoja neskôr a nie je na tom nič zlé. Odchýlky dokáže indikovať pediater počas pravidelných návštev. Nezabudnite mu vždy povedať o všetkých pokrokoch i neúspechoch dieťaťa.

12-mesačné dieťa – kognitívne schopnosti a reč

12-mesačné dieťa – strava a jedálniček

Rovnako ako je dieťa iniciatívne a samostatné v pohybe a dokáže sa zahrať samo s hračkami aj v oblasti stravovania treba podporovať jeho autonómnosť. Ročné batoľa by už malo zvládať piť z hrnčeka a počas kŕmenia si trafiť lyžičkou do úst. To, že pri kŕmení väčších kúskov bude preferovať ruky, nie je nič zlé, dokazuje to, že dieťa rozmýšľa a preferuje jednoduchšiu možnosť, ako uspokojiť svoju potrebu. Chuťové poháriky dieťaťa sú už relatívne citlivé a dieťa vie, čo mu chutí a čo nie. Trpezlivosť rodičov je teda povinnou výbavou. Príkrmy naďalej nesoľte ani nekoreňte. Pripravovať recepty pre 12-mesačné dieťa predstavuje menej monotónnosti, pretože strava je pestrejšia a surovín, ktoré už dieťa v príkrmoch konzumuje, je veľké množstvo. Nebojte sa ani pečiva, vajíčka na tvrdo a mliečnych produktov.

Pri zavádzaní nových potravín do jedálnička, a to aj v prípade potenciálnych alergénov, buďte opatrní a následné 2 – 3 dni sledujte, či sa neobjavia príznaky alergickej reakcie, platí to pre kravské mlieko, sóju, čokoládu, oriešky, citrusové plody, mak, jahody a podobne. Mliečny chrup dieťaťa stále rastie, no varené mäsko už nepredstavuje pre dieťa problém. Súčasťou jedálnička stále môže byť materské mlieko. Či už z pŕs alebo odsaté do fľašky. Prípadne môže ísť o umelé dojčenské mlieko.

Prečo 12-mesačné dieťa nechce jesť?

Dôvodov, prečo 12-mesačné dieťa odmieta jesť, môže byť viac. Typicky sa nechutenstvo u batoliat prejavuje práve v období, keď sa dieťaťu prerezávajú zúbky. Ďasná sú vtedy citlivé a ak dieťaťu vadia kúsky ovocia, zeleniny či mäsa, vráťte sa ku kašovitým – rozmixovaným pokrmom alebo vsaďte na dojčenie či umelé dojčenské mlieko. Vyskúšať môžete kúsky chleba alebo husté zeleninové polievky. Dôvodom nechutenstva môže byť aj ochorenie, ako chrípka, angína alebo bolesť hlavy. Pozorujte teda ďalšie symptómy, ktoré môžu indikovať, že dieťa si prechádza ochorením – výtok z nosa, zvýšená telesná teplota, kašeľ a podobne. Po dovŕšení 1 roka už dieťaťu môžete dávať skúsiť ochutnať aj jedlá, ktoré varíte pre „dospelákov“, no snažte sa stále dochucovanie obmedziť.

12-mesačné dieťa strava

Spánok a hry pre 12-mesačné dieťa

Spánok ročného bábätka je viac-menej ovplyvnený spánkovým cyklom alebo vedľajšími faktormi. Dieťa už v tomto veku dokáže mať relatívne pokojný a nerušený spánok. Čo sa týka denných spánkov, potreba denného spánku klesá. Väčšina detí prechádza na režim jedného spánku počas dňa, a to v trvaní 1,5 až 2 hodín. Bežne však môžu byť takéto spánky stále dva, poobede a okolo popoludnia. V noci by dieťa malo prespať 10 až 12 hodín.

Spánok môže byť narušený hladom, zlým snom, prevracaním sa, rastom zúbkov alebo ochorením. Príznačná môže byť pre tento zlomový vek aj spánková regresia, ktorá súvisí s vývojom tela bábätka. Dieťa môže odmietať denný spánok, následne je unavené, plačlivé, náladové a podráždené. Časté budenie sa zo spánku je typickým príznakom. Spánková regresia zvykne odznieť v priebehu 2 týždňov, pričom ešte chvíľu trvá, kým sa spánkový režim stabilizuje.

Hra s ročným dieťaťom je už opäť o niečo viac interaktívna. Okrem toho, že dieťa sa s hračkami už dokáže zahrať samo, pomoc rodiča pri hre je vždy vítaná. Dieťa zaujmú obrázkové knižky, bavia ho imitácie, ktoré ho zároveň mnohému učia. Dieťa rozumie výzvam, ak chcete, aby vám podalo „auto – brm-brm“, dokáže to pochopiť. Takisto rozumie zákazom, hoci nie vždy ich rešpektuje. Deti sa ešte nerady hrajú s rovesníkmi, pretože tí nechápu, čo chcú. Tvrdohlavosť a sebeckosť vás niekedy môže prekvapiť – neochota požičať hračku je až „dramatická“. A tu počas hry prichádza na rad výchovná rola rodiča a citlivé vysvetlenie, že sa môže rozdeliť a hrať s inou hračkou.

A aké hry ešte s dieťaťom v 1 roku môžete hrať? Hrajte sa pred zrkadlom, podávajte si hračky z ruky do ruky, skrývajte hračky, stavajte kocky na seba, ukladajte hračky do boxov, zahrajte si s dieťaťom geometrické hlavolamy alebo sa zahrajte s loptou. Nechajte dieťa, nech loptu hodí, kopne do nej a podobne. Dieťa už nemá takú tendenciu si všetko vkladať do úst a mimo obdobia rastu zúbkov už ubudne aj množstvo slín. S dieťaťom intenzívne komunikujte, prihovárajte sa mu, ukazujte mu predmety, opisujte ich. Vhodné sú už na hranie aj hojdačky, pieskovisko alebo dokonca odrážadlo.

Hry pre 12-mesačné dieťa

Najčastejšie otázky – FAQ

Pamätáte si, čo všetko už vaše dieťa vedelo v 1 roku? Máte doma aktuálne 12-mesačné dieťa? Čím je ročné batoľa charakteristické? Podeľte sa o svoje skúsenosti, príbehy a príhody, ktoré ste so svojimi ratolesťami zažili. Aké malo vaše 12-mesačné dieťa spánok? Mali ste u 12-mesačného dieťaťa problematický vývoj? Možno už vaše ročné dieťa chodilo alebo vyslovilo prvé slová, alebo malo problém s lezením či motorikou. V diskusii pod článkom môžete radami pomôcť mnohým rodičom alebo upokojiť ich prehnané obavy. Budeme radi za váš názor.

Samotné tabuľkové hodnoty sú vždy len orientačné. To, akú má 12-mesačné dieťa váhu, je veľmi špecifické. V prípade dievčatka by váha nemala byť nižšia ako 7,6 kg, u chlapca nie nižšia ako 8,2 kg. Optimálna hmotnosť by mala byť medzi 9,5 až 10,2 kg.

Hoci je typické, že v tomto veku už niektoré deti aktívne sedia, štvornožkujú, dokážu sa dokonca postaviť na dve či zvládať prvé kroky, takéto oneskorenie nemusí automaticky znamenať chorobné zaostávanie. Nemusí ísť ani o zdravotný problém. Dôležité je, aby pediater, ortopéd, neurológ i fyzioterapeut vylúčili prípadné odchýlky. Niektoré deti sú pomalšie, iné rýchlejšie a v prípade, že zo zdravotného hľadiska je dieťa v poriadku, je potrebné len čakať. Mnohé mamičky udávajú príklady, keď ich dieťa v tomto veku sedelo, ale chodiť začalo až v 20. mesiaci alebo sa plazilo už v 4. mesiaci, no sedieť začalo až okolo 14. mesiaca.

Mnoho rodičov má ideálne predstavy, že v 12. mesiaci už dieťa bude zvládať veci si pýtať rečovým prejavom, oslovovať členov domácnosti, vydávať zvuky a opakovať výslovné slová. Faktom je, že vo veku 9 – 12 mesiacov sa očakáva, že dieťa bude zvládať základné citoslovcia a slabikovanie na štýl, ham-ham, ba-ba, bác, bum, brm, tam-tam, ma-ma, ta-ta a podobne. Celkovo môže ísť o 5 až 20 slov, ktoré bude ovládať aktívne. Samozrejme, sú aj také deti, ktoré majú slovnú zásobu širšiu. Deti často rozumejú väčšiemu množstvu slov, no ich vyslovovaniu sa ešte bránia a komunikujú gestami, mimikou či emóciami.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Vývoj dieťaťa

Vaše hodnotenie:
(93%)