9-mesačné bábätko

9-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Malé bábätko sa stáva postupne dieťaťom, ktoré získava svoju osobnosť. Každým dňom o ňom viete viac a ono sa dozvedá viac o svete okolo seba. Lezením, kde sa len dá spoznáva prostredie, v ktorom žije. Zaskočí vás, ak uvidíte drobca opierať sa o gauč a stáť na dvoch nohách a pohojdávať sa. Nedávno len nehybne ležal a trepal nohami. Pohyb je v tomto období najvýraznejšou aktivitou a práve tieto pokroky si budete všímať najviac. Sedenie je už u 9-mesačných detí pomerne časté. Výrazne sa zlepšuje aj pohyb rúk a dieťa začína pre úchop preferovať jednu ruku. Dieťa dokáže vedome preložiť predmet z jednej ruky do druhej a trénuje si vedomé činnosti. Baví ho napríklad hádzanie hračiek na zem. Deti sú od 9. mesiaca komunikatívnejšie, hravejšie a menej sa boja iných dospelých. Stále však môže byť prítomná separačná úzkosť. Dieťa aktívnejšie chápe účel predmetov. Ak vidí jablko, chce sa samo kŕmiť.

Publikované: 12.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Aké sú základné charakteristiky pre vývoj 9-mesačného bábätka? Čo dokáže 9-mesačné dieťa? Deti v tomto veku využívajú na skúmanie všetkého navôkol oči, ruky aj ústa. Do ruky chytia naozaj všetko a snažia sa po štyroch dostať úplne všade. Úlohou rodičov je preto mať dieťa na očiach a takisto už stanoviť určité hranice. Rozumový vývin napreduje a 9-mesačné dieťa si začína uvedomovať tvar predmetov, ich materiál a hlavne svoju „samostatnosť“. Prvé slovo ako mama či tata môžu byť zámerne vyslovené. Často už opakuje zvuky zvierat. Rečové schopnosti dieťaťa sa prebúdzajú aj pri riekankách alebo rôznych básničkách. Vedzte, že dieťa váš spevácky výkon posudzovať nebude, preto takúto stimuláciu hravo využívajte.

Čo dokáže 9-mesačné bábätko?

V 9. mesiaci dieťa dokáže sedieť vzpriamene a stabilne. Samo sa dokáže do polohy sedu dostať a zotrvať v ňom aj počas hrania. Poloha na chrbte je témou už len počas spánku a rozhodne to nie je už poloha na hranie. Dieťa je motivované sa hýbať vpred, či už pri plazení alebo pri lezení po štyroch, čo už deťom v tomto veku nie je vôbec cudzie. Dieťa na pohyb po všetkých štyroch prichádza samo. K lezeniu sa dieťa môže dostať zo šikmého sedu, pri ktorom sa opiera v sede o dlaň alebo priamo z brucha sa dieťa rukami vzoprie, prepne lakte a dostane sa do polohy kľačmo. Následný pohyb vpred je ešte kostrbatý, no postupne sa synchronizuje. Nezrelé lezenie, keď je trup na štyroch prehnutý, ramená sú zle rotované a pohyb dieťaťa sa vychyľuje, je úplne bežný a v tejto fáze sa dieťa lezenie len učí.

Ak dieťa leží v postieľke, otáčanie sa z chrbátika na bruško a späť už zvláda bez problémov. Dieťa sa samo dostane do sedu (prípadne sa bežne pritiahne), pričom znakom stabilného sedenia sú natiahnuté nožičky. Pri spomínanom lezení sa mnohé deti dostanú do fázy, keď sa s oporou dostanú do polohy na dvoch nohách, kolienka ešte môžu byť pokrčené, no niektoré deti sa pohojdávajú a dokonca robia prvé kroky okolo nábytku. Takéto deti netreba vodiť za ruku, ani sa nenazdáte a po dvoch budú objavovať všetko, čo máte doma. Koniec koncov, dieťa sa pripravuje na chodenie, drobné úkroky vpravo a vľavo alebo pohojdávanie sú toho jasným signálom. V neposlednom rade prvé kroky síce skončia pádom na zadok, no sú výrazným pokrokom, ktorý oslávte. Dbajte o to, aby tieto pokusy dieťa realizovalo na koberci a nie na dlažbe.

Lepšia je aj jemná motorika. Dieťa napríklad dokáže uchopiť lyžičku s jedlom počas kŕmenia, hoci príkrm nemusí skončiť tam, kde dieťa chce. Dieťa zvláda dvíhať predmety zo zeme a predmety uchopuje špičkami prstov (veľmi individuálne). Všetky pohyby sú už koordinované súčinnosťou celého tela, nejde len o jednotlivé končatiny. Pohyb rúk už býva cielený a dieťa dokáže používať palec a ukazovák pri úchope (pinzetový úchop) a vzpriamený ukazovák, ktorým ukáže na obrázok, osobu či predmet. Dieťa realizuje aj nesúmerný pohyb – každá ruka robí niečo iné. Vedomé púšťanie vecí ešte nemusí byť vo výbave dieťaťa, no niekedy vám hračku podá a pustí ju alebo hodí. Niektoré deti už môžu reagovať na spojenia ako „Daj hračku mamičke“. To však príde často o pár týždňov neskôr. Všetkým pokrokom predchádza určitý proces a platí to o celej psychomotorike dieťaťa.

Psychomotorický vývoj dieťaťa v 9. mesiaci

Zrelé lezenie prirodzene vzniká z nezrelého. Nedokonalosti postupne ubúdajú, dieťa pri opieraní sa o dlane drží prstíky vpred a nevytáča ich dnu. Rotácia ramien je ovládaná, lopatky sú pritlačené k chrbtici. Trup nie je prehnutý a spolu s hlavičkou sú nesené v jednej osi. Rovnako tak kolená a predkolenia dieťa pri pohybe vpred drží v jednej osi s celým telom. Pri snahe o pohyb sa už panva nehýbe do strany a predkolenia nesmerujú von. Trup už nie je previsnutý.

Vlastná osobnosť a rozumový vývin v 9. mesiaci

9-mesačné dieťa si začína mnohé uvedomovať a predovšetkým svoju osobnosť. Dieťa zisťuje, že ak sa chce niekam dostať, dokáže to aj samo. Ak chce zaujať pozornosť, zakričí. Napriek tomu, že reč ešte nie je vo fáze, keď by mohla byť úplne nápomocná, zámer začína byť zrejmý. Pokrokom je, že dieťa si uvedomuje tvar predmetov, hmatom rozoznáva to, ako ich uchopiť a vníma aj to, že ak je hračka v truhlici a nevidí ju, vie, že tam naozaj je. Ak hračku schováte do truhlice, dieťa miesto pozoruje a vie, že tam daná vec je.

Zámerne dokáže predmetmi hýbať. Ak je hračka mimo dosah a druhú má v ruke, voľnou rukou sa načiahne za druhou hračkou, pohne sa vpred a dosiahne na svoj cieľ. Dieťa vníma svoju osobnosť, no stále je rodič najbližšou osobou a bezpečným útočiskom. Ani v tomto období nemusí byť separačná úzkosť úplne minulosťou. Niektoré deti začínajú rozumieť pohybom hlavou, áno – nie. Tento pohyb je vhodné učiť počas hry. Dieťa už zachytáva ľudskú reč. Vníma slová, no významu ešte úplne nerozumie. Je potrebné stanovovať hranice, ak je niečo „no-no“, viac sa to nesmie, pokiaľ dieťaťu z rúk zoberiete predmet, ktorý mať nemá, poviete nie a vymeníte za hračku so signálom áno. Vývoj 9-mesačného bábätka aj v zmyslovej rovine stále pokračuje.

Rozumový vývin dieťaťa v 9. mesiaci

Reč u 9-mesačného dieťaťa

9-mesačné bábätko môže vysloviť prvé slovo či dokonca slová. Môže to však byť aj v 8. alebo až 12. mesiaci, vývoj reči je veľmi špecifická záležitosť a sú dobre známe prípady, keď deti v tomto veku nerozprávajú takmer vôbec. S prostredím 9-mesačné dieťa stále komunikuje rôzne. „Mama, tata, baba“ môžu byť prvými slovami, ak sú vyslovené so zámerom k danej osobe. Počítať možno citoslovcia ako „haf, bác, ham“, ktoré dieťa správne priradí k určitým činnostiam. Reč sa často vyvíja veľmi dynamicky, najprv sa zdá, že dieťa len bľabotá a následne objaví slabiky, potom jedno aj druhé slovo. Netreba mať preto obavy.

Dôležitá je v tomto smere stimulácia zo strany rodičov. Prihováranie sa k dieťaťu, napodobňovanie zvieracích zvukov, čítanie interaktívnych kníh so zvukmi, riekanky alebo básničky. To všetko stimuluje vývoj reči u dieťaťa. Ak si trúfate, spievajte, falošné tóny dieťaťu neublížia. Hlavne sa vyhýbajte prehnaným zdrobneninám alebo prihováraniu sa detským hlasom. Hovorte vždy pokojne a jednoducho. Dieťaťu veci ukazujte a opisujte. Nevnímajte tieto kroky ako výučbu, ale ako podporu vývoja vášho drobca. Na prvé slovo si pokojne počkajte dlhšie a nestresujte.

Čo môže jesť 9-mesačné dieťa – jedálniček

Rodičov v každom mesiaci trápi, čo môže jesť 9-mesačné dieťa alebo čo ešte nemôže jesť. V tomto období už dieťa zvláda príkrmy ľavou zadnou. Jedálniček sa stále môže rozširovať o iné druhy ovocia, zeleniny a skombinovať môžete pohánkovú kašu s ovocím, nebojte sa ani niektorých kombinácií ovocia a zeleniny. Zaraďte do jedálnička strukoviny. Kuracie, morčacie či králičie mäso. Skvelé sú jogurty, naklíčené semienka, klíčky, zemiaky a obilniny. Ak má dieťa vonku prvé mliečne zúbky, niektorým sa stále môžu len začínať prerezávať, skúste, aby dieťa väčšie kúsky stravy požulo.

Dieťa kŕmte v jedálenskej stoličke detským príborom. Denne by malo dieťa zjesť 4 až 5 porcií príkrmov. Na raňajky a večeru stále môžete dojčiť materským mliekom. Prípadne, ak máte materské mlieko uskladnené, môžete čerpať zo zásob. Takisto môžete materské mlieko použiť na prípravu príkrmov. V rámci pitného režimu by dieťa malo prijať 100 až 140 ml/kg telesnej hmotnosti. V rámci súčtu tekutín sa počíta aj materské mlieko, čaje, prírodné šťavy či tekutiny v strave. Príkrmy stále nesolíme ani nekoreníme. 9-mesačné bábätko si už zvyká na bežnú stravu. Vhodné sú pre 9-medačné dieťa polievky, nátierky alebo kaše. Príkrmy už nemusíte mixovať úplne najemno. 9-mesačné bábätko už nemusí nutne prijímať umelé mlieko.

Čo môže jesť 9-mesačné dieťa – jedálniček

Spánok a hry pre 9-mesačné bábätko

Doteraz dieťa plakalo relatívne jednotvárne, teraz dokáže inak plakať, keď idete na kontrolu k pediatrovi, inak vtedy, keď je unavené alebo smutné, pretože nedosiahlo svoje. Rodič vždy musí byť nablízku, aby dieťa vedelo, že je to on, kto predstavuje jeho bezpečnú zónu. Spánok sa v ideálnych predstavách začína stabilizovať. Vhodný je spánok doobeda a poobede. Neskôr už dieťa ukladajte s pravidelnými rituálmi a uspávajte až vtedy, keď ide definitívne spať. Pevný režim je stále potrebný a žiaduci. Dieťa môže mať miestami nepokojný spánok, dôvodom môžu byť zúbky alebo sa môžu dieťaťu začať zdať sny.

Do výbavy pre dieťatko dokúpte pekné obrázkové knihy, prípadne vsaďte na krásne interaktívne knihy aj so zvukovými efektami. Vhodné sú aj leporelá. Dieťaťu knihu čítajte, komentujte, ukazujte. Knihy a čítanie sú skvelým stimulantom pre rozumové vnímanie a takisto rozvoj reči. Aplikujte napríklad schovávanie hračiek, riekanky, básničky či pesničky. Detskú hru môžete obohatiť hádzaním hračiek alebo hádzaním loptičky. Dieťa vždy zaujme, kam daná vec poletí. Pri hre ho motivujte pochvalami, dotykmi a ukážte mu, že to robí správne. Počas prechádzok sledujte okolie, prírodu, autá, ľudí a prihovárajte sa dieťaťu.

Spánok a hry pre 9-mesačné bábätko

Najčastejšie otázky – FAQ

V niektorej literatúre sa 9. mesiac vo vývoji dieťaťa nazýva aj „Univerzita detského veku“. Deti totiž začínajú získavať špecifické osobnostné charakteristiky. Komunikujú pohľadom, slabikujú, ukazujú, aktívne kolenačkujú a uvedomujú si, že mnoho činností dokážu robiť samotne. Bolo aj vaše dieťa v 9 mesiacoch natoľko iniciatívne, zvládlo sa posadiť alebo postaviť na nohy? Ak máte zaujímavú skúsenosť s vývojom vášho dieťaťa, bude prínosom, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom. Podeľte sa tiež o zaujímavé zážitky alebo príbehy.

Množstvo vypitého mlieka je veľmi individuálne. 9-mesačné bábätko už aktívne konzumuje príkrmy. Vďaka ním je strava pestrejšia, dieťa v nej prijíma tekutiny i potrebné živiny. Dojčenie sa zvyčajne praktizuje ráno, večer alebo počas prebudenia v noci.

Dieťatko má stále čas. Napriek tomu, že v psychomotorickom vývoji sa práve v 9. mesiaci deti dokážu samy posadiť, neplatí to pre každé dieťa a dokonca to nemusí platiť pre väčšinu detí. Sú rodičia, ktorým deti sedeli v 7. mesiaci a sú prípady, keď si dieťa sadlo v 12. – 14. mesiaci. Porovnávanie nie je na mieste. Úlohou rodiča je absolvovať tiež pravidelné návštevy pediatra, aby ten dokázal posúdiť pokroky a prípadné odchýlky. Následne je možné určité komplikácie vo vývoji diagnostikovať a riešiť. Každé dieťa je individuálne.

Hmotnosť dieťaťa pre dané mesiace uvádzaná v tabuľkách je len veľmi orientačnou hodnotou. Na základe tabuľkových hodnôt by 9-mesačné dieťa malo mať ideálnu váhu medzi 8,6 až 9,2 kg. Minimálna váha by mala byť okolo 7 kg.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Vývoj dieťaťa

Vaše hodnotenie:
(94%)