Novorodenecké akné

Novorodenecké akné – červené krupicové vyrážky u novorodenca a ich liečba

Problémy s akné sú skôr typické pre adolescentný vek alebo neskôr v dospelosti. Výskyt novorodeneckého akné je však typický pre bábätká vo veku do 2 mesiacov a globálne sa vyskytuje až u 20 % novorodencov medzi 2. až 4. týždňom od narodenia. Ide o prechodné kožné ochorenie, ktoré si spravidla nevyžaduje žiadnu špeciálnu diagnostiku ani liečbu. Novorodenecké akné väčšinou odznie samo. Čo znamená, ak má vaše bábätko akné? Ako vyzerá novorodenecké akné a čo pomáha pri akné u novorodenca?

Publikované: 02.05.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Starostlivosť o bábätko je pre rodičov prvoradá a aj najmenšie náznaky komplikácií ich dokážu často znepokojiť. Nepekný výsyp na tvári v podobe novorodeneckého akné je jedným z dôvodov. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že ide len o prechodný stav a dojčenské akné zmizne samo. Napriek tomu je vhodné vedieť, ako vyrážky na tvári u novorodenca vyzerajú, kde sa vyskytujú či prečo vlastne vznikajú.

Čo je to novorodenecké akné?

Známe je tiež ako baby akné alebo dojčenské akné. Ide o krátkodobé – prechodné kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje tvorbou pupienkov na pokožke dieťaťa. Novorodenecké akné sa najčastejšie objavuje na čele, nose, lícach alebo krku bábätka. Rozšíriť sa však môže novorodenecké akné na hrudi alebo do vlasovej časti hlavy. Tvoria sa červené, belavé až krupicové vyrážky (komedóny). Najčastejšie sa novorodenecké akné vyskytuje okolo 2. až 4. týždňa, maximálne sa objavuje do veku 2 mesiacov od narodenia. U niektorých novorodencov je prítomné už pri narodení. Novorodenecké akné zvyčajne zmizne samo v priebehu niekoľkých týždňov.

Čo je to novorodenecké akné?

Dôvody výskytu novorodeneckého akné

Prečo novorodenecké akné vzniká? Presný dôvod vzniku akné u novorodencov nie je jasný. Najpravdepodobnejším dôvodom však je vplyv hormónov. Konkrétne ide o androgény, ktoré si bábätko prevzalo od matky ešte pred pôrodom cez placentu. Reakcia organizmu sa môže prejaviť práve prostredníctvom vzniku novorodeneckého akné. Upchaté póry sa následne premenia na červené vyrážky na tvári bábätka, ktoré následne zvyknú napučať a premenia sa na krupicové vyrážky u detí. Pokožka detí je zároveň veľmi citlivá a reaguje na okolie i na všetko, s čím príde do kontaktu. Imunitný systém tak reaguje zvýšenou citlivosťou mazových žliaz, čo taktiež môže prispievať k tvorbe akné u bábätiek.

Ako vyzerá novorodenecké akné?

Ak chcete identifikovať, či ide v konkrétnom prípade skutočne o novorodenecké akné, pomôckou môže byť aj vek, keďže baby akné je typické pre deti do 2 mesiacov po narodení. Ide o malé a červené vyrážky u detí, hrbolčeky alebo pustuly, ktoré môžu mať začervenané až fialové okolie. Často bývajú vyplnené hnisom, tak ako akné u adolescentov. Preto sa zvykne hovoriť o krupicových vyrážkach u novorodenca.

A kedy zmizne novorodenecké akné? Baby akné sa môže objaviť náhle, ale taktiež sa môže vyvíjať pomaly. Najskôr sa môžu objaviť začervenané malé pupienky, ktoré neskôr zmiznú alebo sa vyplnia hnisom. Zvyčajne však zmiznú do niekoľkých týždňov. Ak máte podozrenie, že môže ísť o iné kožné ochorenie u bábätka, navštívte vášho detského lekára.

Ako vyzerá novorodenecké akné?

Miesta výskytu baby akné

Najčastejšie sa novorodenecké akné objavuje na rôznych častiach tváre:

  • čelo,
  • líca,
  • nos,
  • brada,
  • krk.

Najhoršie je, ak sa nachádza novorodenecké akné vo vlasoch. Je totiž ľahšie ho prehliadnuť a pri umývaní môžete pokožku rozdráždiť, čo môže viesť k zvýšeniu zápalu pupienkov, ktoré sú následne červenšie. Akné sa takisto môže objaviť na hrudníku alebo chrbte bábätka.

Novorodenecké vs dojčenské akné

Novorodenecké akné a dojčenské akné sú vnímané ako jedno a to isté ochorenie. V zásade je to v poriadku. V oboch prípadoch môžeme hovoriť o totožných symptómoch i miestach výskytu. Rozdiel je však v tom, že novorodenecké akné a jeho výskyt sú typické pre prvé týždne od narodenia. Zvyčajne vymizne do 6. mesiaca. Dojčenské akné sa zvykne vyskytovať u bábätiek vo veku od 2 do 12 mesiacov. Rozdielom môžu byť tiež čierne bodky, ktoré sú skôr typickejšie pre dojčenské akné a pri novorodeneckom akné sa nevyskytujú.

Zameniť si novorodenecké akné môžete aj s potničkami, ktoré sa však nevyskytujú na tvári, ale v kožných záhyboch. Známe sú tiež tzv. mílie u detí, čo sú mierne vystúpené belavé pupienky, ktoré taktiež zmiznú samy. Zriedkavo môže akné pripomínať alergickú reakciu.

Novorodenecké vs dojčenské akné

Novorodenecké akné – liečba

Vo väčšine prípadov platí, že novorodenecké akné netreba nijak špeciálne diagnostikovať ani liečiť a odznie samo. V prvom rade je teda potrebná len trpezlivosť rodičov. Zbytočné liečebné zásahy môžu spôsobiť zhoršenie kvality pokožky bábätka. Rozhodne akné nevytláčajte ani neškriabte. Na detskú pokožku nepoužívajte žiadne pleťové vody, krémy ani čistiace gély, ktoré sú určené pre dospelých. Postačuje štandardná hygiena a kúpanie bábätka. Ak už chcete k hojeniu akné dopomôcť, máme pre vás niekoľko tipov.

Čierny čaj na akné

Potierať môžete pleť zasiahnutú akné vychladeným odvarom z čierneho čaju. Čierny čaj pôsobí na pleť upokojujúco. Podobný účinok môže mať tiež čajový odvar z repíka lekárskeho. Po potretí čajom vždy utrite tvár dosucha. Pre tento účel nevyužívajte žiadne iné bylinné čajové zmesi, ktoré môžu potencionálne vyvolať alergickú reakciu.

Materské mlieko na novorodenecké akné

Niektorým mamičkám sa osvedčilo potieranie aknóznej pleti materským mliekom. Najvhodnejšie je pleť potrieť materským mliekom na noc, vtedy môže mlieko účinne pôsobiť. Odporúča sa však zo stravy vylúčiť korenené jedlá, jahody či paradajky alebo suroviny, ktoré môžu potenciálne vyvolať alergiu.

Sudokrém na novorodenecké akné

Tento osvedčený prípravok je vhodný aj na upokojenie citlivej pokožky bábätka. Potieraním novorodeneckého akné urýchlite hojenie a zároveň dieťa nebude mať tendenciu škrabať sa. Vďaka lanolínu sa tiež účinne znižuje miera zápalu pupienkov. Veľmi účinný je tiež Holtov krém na novorodenecké akné, ktorý odporúčajú aj samotní pediatri.

Krém na novorodenecké akné

Vyrážky u novorodenca – návšteva lekára

Je vyhádzané bábätko aj po niekoľkých mesiacoch? Pupienky dieťa dráždia, škriabe si ich, je nespokojné, pleť je začervenaná alebo sa objavil výtok či opuch v okolí pupienkov? V takom prípade je najlepšie poradiť sa ohľadom liečby s lekárom, ktorý odporučí prípadné špeciálne krémy alebo lieky. Lekára navštívte i v prípade, že máte podozrenie, že môže ísť o kožný ekzém alebo iné hnisavé vyrážky.

Prevencia proti dojčenskému akné?

Účinná prevencia, ktorá by zabránila vzniku novorodeneckého akné, neexistuje. Vzhľadom na to, že má toto prechodné kožné ochorenie hormonálny pôvod, nie je možné bežnými procesmi predísť tomu, aby sa akné u bábätka objavilo. Výskyt novorodeneckého akné sa štatisticky vyskytuje u 20 % novorodencov.

Skúsenosti

Novorodenecké akné je podľa mamičiek síce na pohľad nepríjemné, ale pri správnej starostlivosti môže odznieť veľmi rýchlo. Účinný je podľa nich žihľavový odvar, lieh v kombinácii s indulonou (jedno ráno, druhé na noc), špeciálny krém z lekárne, ale aj Sudocrem.

Novorodenecké akné skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Stretli ste sa u vášho dieťatka s novorodeneckým akné? Máte podozrenie, že vaše bábätko si týmto prechodným kožným ochorením prechádza? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie. Ak máte skúsenosti s novorodeneckým akné ú bábätka, ostatní rodičia určite ocenia vaše rady a odporúčania. Ak sa potrebujete poradiť, neváhajte a napíšte nám komentár. Radi vám pomôžeme.

Stopy po novorodeneckom akné zvyčajne zmiznú po niekoľkých týždňoch od ich výskytu. Akné by malo definitívne zmiznúť do 6. až 8. mesiaca. Závisí to tiež od množstva a úrovne zápalu samotného akné. Ľahký priebeh sa nelieči. Ak akné pretrváva, je vhodné navštíviť vášho detského lekára.

Ide o prechodné kožné ochorenie, ktoré je typické pre bábätká vo veku od 2 do 3 týždňov od narodenia, všeobecne sa však vyskytuje u bábätiek do veku 2 mesiacov. Postihuje približne jednu pätinu novorodencov. Typicky sa prejavuje viditeľnými červeným vyrážkami, ktoré môžu byť vyplnené hnisom (krupicové vyrážky u detí). Toto ochorenie je krátkodobé a zvyčajne odznie samo po niekoľkých týždňoch.

Liečba novorodeneckého akné nie je nutná a zvyčajne v priebehu niekoľkých dní či týždňov zmizne úplne. Ak chcete hojeniu akné pomôcť, vyskúšať môžete potierať aknóznu pleť odvarom z čierneho čaju alebo repíka lekárskeho. Medzi babské recepty patrí aj potieranie akné materským mliekom. Overenými liečivami sú tiež Sudocrem a Holtov krém.

Do istej miery môže materské mlieko vplývať na hladinu hormónov bábätka a spôsobiť vznik dojčenského akné. Stále však ide len o dočasný stav.

Nie, používanie príkrmu (umelá formula) v podobe kupovaného dojčenského mlieka nie je dôvodom vzniku novorodeneckého akné.


Komentáre
Helena Velická 11.Jul.2023
Dcéra aj syn to mali. Dcérka okolo 2 týždňov, synček okolo 6 týždňa. Aj ja keď som bola bábo som to mala. Neviem či to nie je genetické. V oboch prípadoch pomohol sudokrém, takže odporúčam.

Odpovedať

Lenka P 20.Jul.2023
Aj my sme toto doma mali. Dosť nepekné to dcérka mala, asi do 3 mesiacov to bolo dosť začervenané. Hlavne okolo očiek som sa bála, lebo tam sa to nedalo poriadne natierať ani nič. Používala som mesiačikový krém a potom nám u kožnej predpísali Locoid Crelo na takéto kožné problémy. V priebehu mesiaca sa to pekne začalo hojiť.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(90.6%)