Monitory dychu

Monitor dychu na nohu, na plienku alebo pod matrac. Recenzie chvália Nanny a Babysense

Monitor dychu v detskej postieľke je zariadením, ktoré sa dnes pomaly stáva bežnou súčasťou detskej výbavičky u všetkých rodičov. Veľké množstvo z nich si toto zariadenie obstaráva hlavne z preventívnych dôvodov. Koniec koncov, netreba diskutovať o tom, že kvalitný monitor dychu dokáže zachrániť život a predchádzať dokonca syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS). Jeho úlohou je totiž monitorovať frekvenciu dýchania malého bábätka a v prípade potreby zalarmovať pomoc. Existujú rôzne druhy týchto prístrojov – monitor dychu pod matrac, na plienku, nohu alebo dokonca monitory dychu pre dvojčatá. V našom článku sme pre rodičov pripravili porovnanie najlepších monitorov dychu, krátke charakteristiky a zároveň pre rodičov máme aj návod na to, ako vybrať monitor dychu či ako ho umiestniť. Dozviete sa aj to, ako monitor dychu funguje a pre aké deti je vhodný.

Publikované: 18.03.2024
Aktualizované: 18.03.2024
Obsah článku:

Viacero rodičov si kladie otázku, či je vôbec nutné, aby vo výbave pre bábätko mali práve monitor dychu. Niektorí rodičia na toto zariadenie nedajú dopustiť a považujú ho za praktické vybavenie už z hľadiska prevencie. Veľa rodičov preferuje monitor dychu len z toho dôvodu, že im dáva určitý druh pokoja a istoty. Primárnu úlohu však stále zohráva v prípade predčasne narodených detí alebo u detí, u ktorých je stanovená konkrétna zdravotná indikácia. Prečo je vhodné monitorovať dýchaciu frekvenciu dieťaťa? Čo znamená skratka SIDS? Aké typy monitorov dychu existujú? Je možné zapožičať si monitor dychu? Čo robiť, keď sa spustí alarm monitora dychu?

Najpredávanejšie monitory dychu

Názov Hodnotenie Detail
Jablotron Nanny5*Zobraziť produkt
Hisense Babysense 1 Pro5*Zobraziť produkt
Hisense Babysense 2 Pro5*Zobraziť produkt
Angelcare AC0275*Zobraziť produkt
Hisense Babysense 75*Zobraziť produkt

Monitory dychu – recenzie

Z hľadiska porovnania produktov sme do nášho výberu zaradili len tie produkty, ktoré sú overené, známe svojou spoľahlivosťou alebo už boli podrobené testovaniu reálnych zákazníkov v praxi. Primárne nás zaujímali jednotlivé parametre a funkcie, počet senzorických dosiek, jednoduchosť ovládania, citlivosť senzorov či prípadné nedostatky v porovnaní s ostatnými modelmi. V mnohých prípadoch je pri výbere stále rozhodujúcim faktorom cena, no je potrebné myslieť na to, že toto zariadenie je schopné zachrániť život malého novorodenca. Tu je niekoľko modelov, ktoré vám môžu výbere uľahčiť.

Tento monitor dychu je z dielne českej firmy Jablotron a disponuje aj zdravotníckou certifikáciou. Monitor dychu Nanny BM-02A patrí dlhodobo k najpredávanejším modelom. Ide o doskový monitor dychu, ktorý je určený na monitorovanie frekvencie nádychov dieťaťa. V balení sa nachádza jedna snímacia doska, ktorá sa ukladá pod matrac alebo podložku. Snímacia doska má rozmery 305 x 500 x 15 mm. Vyrobená je z kvalitného plastu. Pri zástave dychu na viac ako 20 sekúnd spustí alarm v podobe pípania.

Disponuje signalizáciou v prípade, že klesne frekvencia nádychov pod 8 za minútu. Hlavnú jednotku je možné umiestniť na postieľku alebo až do 5 metrov od snímacej dosky vďaka predlžovaciemu káblu. Monitor je napájaný 2 ks tužkových batérií, ktoré sú súčasťou balenia. Priemerná výdrž batérií je 6 mesiacov. Monitor dychu Jablotron Nanny BM-02A je určený pre deti s maximálnou hmotnosťou do 15 kg. V balení sú tiež inštrukcie k prvej pomoci.

Pozitíva

Dostupná cena
Množstvo pozitívnych recenzií
Certifikácia a jednoduchá inštalácia

Negatíva

Len jedna doska v balení

Monitor dychu pod matrac s jednou senzorickou doskou značky Hisense citlivo deteguje dýchacie pohyby bábätka. Citlivý senzor reaguje na zástavu dýchacej frekvencie už po 20 sekundách, prípadne upozorní na nepravidelnú dychovú frekvenciu, ak klesne pod 10 nádychov za minútu. Hlavná jednotka disponuje zvukovým alarmom i vizuálnou signalizáciou. Hisense Babysense 1 Pro je registrované a atestované ako zdravotná pomôcka. Napájanie zabezpečujú 4 ks 1,5 V AA batérie, ktoré však nie sú súčasťou balenia. Doba prevádzky na jednu sadu batérií je približne 6 mesiacov.

Je možné ho použiť pre matrace s maximálnou hrúbkou 12 cm. Baby monitor nie je vhodný pre použite pod pružinové matrace. Senzorová doska má rozmery 440 x 270 mm. Obsluha prístroja je veľmi jednoduchá a zapína sa len jedným tlačidlom.

Pozitíva

Pozitívne hodnotenia zákazníkov
Certifikované zariadenie
Vysoká spoľahlivosť

Negatíva

Silná svetelná signalizácia
Batérie nie sú súčasťou balenia
Len jedna senzorová podložka

Kvalitný monitor dychu dodávaný s dvoma senzorovými podložkami. Hisense Babysense 2 Pro disponuje senzorovou podložkou v tvare obdĺžnika s rozmermi 440 x 270 mm a jednou kruhovou senzorovou doskou s priemerom 216 mm. Vďaka dvom doskám tak pokryjete väčšiu plochu postieľky. O napájanie sa starajú 4 ks 1,5 V AA batérií, ktoré však nie sú súčasťou balenia. Prístroje deteguje dýchacie pohyby bábätka a zaznamenáva aj aktuálny počet dýchacích pohybov.

Ak nezaznamená aktivitu dlhšie ako 20 sekúnd, spustí akustický signál s hladinou hluku až 85 dB. Rodičov upozorní i v prípade, ak klesne frekvencia nádychov na menej ako 10 za minútu. Neustále možno kontrolovať dýchanie taktiež vďaka hlavnej jednotke so svetelnou signalizáciou. Prístroj nie je vhodný pod pružinový matrac a hrúbka matraca by nemala byť viac ako 12 cm. Baby monitor disponuje atestáciou zdravotnej pomôcky.

Pozitíva

Dobré hodnotenia od zákazníkov
2 senzorové podložky v balení
Certifikácia a vysoká citlivosť senzorov

Negatíva

Batérie nie sú v balení

Monitor pohybov dychu Angelcare je moderným bezdrôtovým zariadením, ktoré však nedisponuje zdravotníckou certifikáciou. Dôvodom je bezdrôtová technológia, ktorá nepredstavuje takú vysokú mieru spoľahlivosti. Princíp fungovanie je založený rovnako tak na jednej senzorovej doske, ktorá sníma dýchacie pohyby bábätka a bezdrôtovo ich odovzdáva do riadiacej jednotky. Po 15 sekundách bez aktivity zariadenie pípne a pokúsi sa dieťa zobudiť, po 20 sekundách spustí alarm.

Ide o jeden z mála na trhu dostupných bezdrôtových doskových monitorov dychu. Dosah hlavnej jednotky a senzorovej dosky je až 20 metrov. Výhodou je jednoduché ovládanie prístroja. Bezdrôtová snímacia doska má rozmery 160 x 160 mm. Hlavná jednotka je napájaná batériami. Zariadenie pracuje samostatne, no je možné prepojiť ho napríklad aj s inými zariadeniami značky Angelcare, napríklad s detskou opatrovateľkou rovnakej značky.

Pozitíva

Bezdrôtové prevedenie
Dostupná cena

Negatíva

Bez zdravotnej certifikácie
Nižšia miera spoľahlivosti
Menší rozmer snímacej dosky

Na trhu je dostupný aj tento praktický plienkový monitor dychu. Je v priamom kontakte s detskou pokožkou a monitoruje tak dýchacie pohyby bábätka. Ide o mobilné zariadenie, ktoré nepotrebuje žiadne káblové napájanie. Ide o zdravotne certifikovaný monitor dychu s vysokou mierou spoľahlivosti. Snuza Hero je prenosným zariadením, ktoré monitoruje dýchací pohyb a disponuje okrem akustického a vizuálneho alarmu aj vibračnou funkciou. Ak nedeteguje Snuza pohyb viac ako 15 sekúnd, vibráciami sa snaží dieťa zobudiť, ak pohyb nedeteguje ďalších 5 sekúnd, spustí akustický alarm (85 dB).

Plienkový monitor dychu Snuza Hero sa umiestňuje na plienku za pomoci praktického klipu. Snímač je umiestnený v tele prístroja a nie v klipe, dbajte preto na správne uchytenie. Podľa väčšiny rodičov je prístroj spoľahlivý a takisto veľmi kompaktný. Tak ako doskové monitory, ani tento typ je nie je vhodný na snímanie dychu počas kočíkovania alebo jazdy v aute. Niektorí zákazníci uvádzajú kratšiu výdrž batérie (3.0 V – Li / MNO2).

Pozitíva

Jednoduché ovládanie a upevnenie
Vibračná funkcia
Dostupná cena

Negatíva

Väčšie rozmery pre novorodenca
Nevhodný na použite do kočíka

Spoľahlivý a praxou overený monitor dychu z dielne renomovaného izraelského výrobcu Hisense. Monitor dychu je dodávaný s dvoma senzorovými podložkami s maximálne citlivými senzormi. O vyhodnocovanie a stará výkonná hlavná jednotka s kvalitným mikroprocesorom. Ak nedeteguje dýchanie dlhšie ako 20 sekúnd, spustí výrazný akustický alarm. Rovnako upozorní v prípade, ak klesne počet nádychov na 10 za minútu. Ide o certifikovaný prístroj – zdravotnícka pomôcka triedy bezpečnosti IIb. K napájaniu je potrebné dokúpiť 4 ks tužkových batérií 1,5 V AA.

Výdrž batérií na prevádzku prístroja je približne 6 mesiacov. Nechýba ani indikácia stavu vybitých batérií. Senzorové podložky majú kruhový tvar. Ich priemer je 216 mm. Dostatočne tak môžete pokryť celú plochu detskej postieľky. Maximálna hrúbka matraca smie byť 12 cm. Senzorové podložky nie sú vhodné pod pružinové matrace.

Pozitíva

Dve senzorové podložky v balení
Citlivý a spoľahlivý senzor
Certifikovaná zdravotná pomôcka

Negatíva

Vyššia cena
bez funkcie spätného prehratia dychu

Ako funguje monitor dychu?

Monitor dychu je elektronický prístroj, ktorý funguje na princípe zachytávania dychovej frekvencie bábätka a vibrácií jeho respiračnej aktivity (pozn. pohyb bruška a hrudníka pri nádychoch a výdychoch). Možno ho považovať, za akéhosi strážcu dychu bábätka. Iné formy takéhoto zariadenia sú využívané aj v pôrodniciach, kde sa nimi monitoruje frekvencia dýchania u novorodencov hneď od narodenia.

Monitory dychu, ktoré môžu mať rodičia aj doma disponujú citlivými senzormi a detektormi, ktoré dokážu zaznamenať aj tie najmenšie dýchacie pohyby bábätka. Zaznamenané dáta sú prenášané do kontrolnej jednotky cez kábel alebo bezdrôtovo podľa typu prístroja. Úlohou monitora dychu je v prípade, že po určitú dobu, spravidla minimálne 20 sekúnd, nezaznamená dýchací pohyb či pohybovú aktivitu u bábätka, spustí hlasitý zvukový alarm. Už samotný alarm dokáže niekedy u dieťaťa vyvolať spustenie dýchacích pohybov. Existuje viacero druhov monitorov dychu, ktoré sa líšia primárne podľa umiestnenia, ale rozdiely sú tiež v spoľahlivosti, dosahu, hlasitosti alarmu a iných funkcionalitách.

Ako funguje monitor dychu?

Určenie monitora dychu – pre koho je vhodný

Mnoho rodičov ho do výbavy pre bábätko zaradí automaticky v rámci prevencie. To za žiadnych okolností nie je zlé rozhodnutie. Rodičia často argumentujú hlavne tým, že vďaka monitoru dychu sa cítia pokojnejšie, istejšie a sami majú lepší spánok, keď vedia, že novorodenec v postieľke spokojne dýcha a v prípade nebezpečenstva môžu okamžite konať. Z lekárskeho hľadiska a podľa odbornej literatúry sú monitory dychu určené pre deti, ktoré majú pre takýto monitoring určité zdravotné indikácie, ako napríklad:

  • predčasne narodené deti (narodené pred ukončeným 37. gestačným týždňom),
  • syndróm spánkového apnoe,
  • výskyt ALTE, čo je život ohrozujúci jav, ktorý sa u dieťaťa vyskytol – kombinuje spánkové apnoe a ďalšie indikácie, ktoré je nevyhnutné diagnostikovať,
  • anamnéza v podobe výskytu SIDS (napr. súrodenec, ktorý zomrel na SIDS),
  • kŕčová aktivita u novorodencov,
  • gastroezofageálny reflux,
  • neurologické a metabolické poruchy,
  • poruchy spánku.

SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčiat

Sudden infant death syndrome alebo skratka SIDS je označenie udalosti, ktorá je u nás pomenovaná ako syndróm náhleho úmrtia novorodenca – dojčaťa. Táto udalosť postihuje zvyčajne novorodencov od narodenia do dvoch až štyroch mesiacov. Sú však aj prípady, v ktorých sa SIDS objavilo aj do obdobia prvého roka života. Po 4. mesiaci šanca na výskyt SIDS rapídne klesá.

Najhoršie je, že k tejto udalosti dochádza počas spánku novorodenca, najčastejšie počas nočného spánkového cyklu. Charakterizovať možno tento jav ako náhle zastavenie dýchania novorodenca počas spánku a v najhoršom prípade končí smrťou. Na základe štatistík sa tento syndróm vyskytuje u 1 z 3 000 novorodencov. Hoci sú známe niektoré rizikové faktory (pozn. spánok dieťaťa na bruchu, vysoká teplota v miestnosti, nízky vek matky a iné...) výskytu SIDS, doteraz mnohé príčinné súvislosti nie sú vedecky preukázané. Niektoré z rizikových faktorov sú zároveň neovplyvniteľné.

Dokedy používať monitor dychu?

Doba používania tohto prístroja u novorodencov – dojčiat je stanovená primárne na 6 mesiacov od ich narodenia. Z hľadiska možného výskytu SIDS alebo inej formy ochorenia, ktoré by mohlo spôsobiť náhlu zástavu dýchania je prvých 6 mesiacov považovaných za kritické obdobie. V niektorých prípadoch je vhodné na základe lekárom stanovených indikácií používať monitor dychu aj do doby dovŕšenia 1 roku.

Dokedy používať monitor dychu?

Alarm monitora dychu – prvá pomoc

Čo robiť, keď sa spustí monitor dychu? Napriek tomu, že monitor dychu je nepochybne praktickým zariadením, väčšina rodičov dúfa, že zvuku alarmu sa nedočká, a to ideálne ani v podobe falošného poplachu. Väčšina monitorov reaguje veľmi citlivo a ak neaktivita trvá dlhšie ako 20 sekúnd, spúšťa sa zvukový alarm. Cieľom alarmu je privolanie rodiča, no v niektorých prípadoch môže už samotný alarm u dieťaťa spôsobiť návrat k dýchacej činnosti, čo spôsobí, že alarm sa vypne.

Urgentne je za každých okolností nevyhnutné zistiť, či ide o skutočný alarm a dieťa nedýcha alebo sa senzory dostali mimo plochy, kde nemôžu snímať dýchaciu frekvenciu bábätka a vyvolaný tak je falošný poplach. Najdôležitejšie je okamžite skontrolovať vitálne funkcie novorodenca – dýchanie, farbu pokožky a aj to, či dieťa nemá v ústočkách cudzie teleso, čo by mohlo brániť jeho nádychom alebo spôsobiť zapadnutie jazyka. V prípade, že dieťa nedýcha, okamžite rodič začína s resuscitáciou a volá rýchlu záchrannú službu na čísle 155, pričom si zapína reproduktor. Ak v tejto situácii nie ste sami, je vhodné, ak jedna osoba oživuje a druhá volá pomoc.

Resuscitácia u takéhoto malého novorodenca má svoje špecifiká. Ideálne je, ak osoba, ktorá resuscitáciu vykonáva, prešla kurzom prvej pomoci, resp. predpôrodnou prípravou a vie, ako v takejto situácii reagovať. Resuscitáciu začnite tak, že dieťa položíte na chrbát, jednou rukou podopriete hlavičku a vašimi ústami prekryjete noštek i ústa novorodenca a vykonáte 5 vdychov. Vdychujete tak do úst i nosa súčasne. Následne sa vykonáva masáž srdca, a to špičkami dvoch prstov – ukazováka a prostredníka. Na dolnú časť hrudnej kosti položíte dva prsty a stláčate približne do hĺbky aspoň 4 cm. K stlačeniu by malo dôjsť 15-krát za sebou. Následne sa pokračuje striedaním 30 stlačení a 2 vdychov, až pokým sa dýchanie neobnoví alebo nepríde rýchla zdravotná služba.

Monitor dychu – požičanie a možnosti

Monitor dychu je zariadením, ktoré dokáže rodičovský rozpočet zaťažiť. Existujú preto možnosti, ako sa môžu rodičia k tomuto prístroju dostať zadarmo alebo získať benefit v podobe finančného príspevku na jeho kúpu či požičanie. Samotné podmienky závisia od konkrétnej zdravotnej poisťovne. Zdravotná poisťovňa Union umožňuje získať príspevok 30 eur na nákup monitora dychu alebo dokonca jeho bezplatné zapožičanie až do 6. mesiaca veku novorodenca.

Príspevky na zapožičanie či kúpu poskytuje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa i poisťovňa Dôvera. Potrebné je však splniť kritériá a administratívne úkony pre využitie týchto benefitov. Aktuálne máme na Slovensku viac ako 60 výpožičných miest, a to vrátané nemocníc a lekární Dr. Max, ktoré túto službu poskytujú. (02/2024)

Monitor dychu – požičanie a možnosti

Ako vybrať monitor dychu

Rodičia, ktorí sa rozhodnú pre kúpu monitora dychu, často zápasia s dilemou, ktorý monitor dychu je ten najlepší a najspoľahlivejší. Pred kúpou je vhodné si zvážiť, aký typ monitora dychu si do výbavy zvoliť. Na trhu sú dostupné viaceré typy, ktoré majú svoje výhody aj nevýhody. Toto zariadenie monitoruje a vyhodnocuje pravidelné dýchacie pohyby hrudníka u malého novorodenca a v prípade potreba zalarmuje okamžite pomoc. Aby ste sa pri kúpe vhodného prístroja vedeli lepšie rozhodnúť, máme pre vás niekoľko dôležitých poznatkov, ktoré vám pri výbere zaručene pomôžu. Na čo by ste pri kúpe monitora dychu nemali zabúdať?

Monitor dychu pod matrac alebo na plienku

Dávame do pozornosti, že toto zariadenie disponuje viacerými prevedeniami, resp. typmi konštrukcie. Najkvalitnejšie a najlepšie monitory dychu sú certifikované ako zdravotnícke pomôcky. U nás sú najviac rozšírené dva druhy monitorovacích zariadení, a to doskové monitory dychu a monitory dychu na plienku. Všeobecne sa za najspoľahlivejšie považujú doskové monitory dychu, ktoré sú aj najrozšírenejšie.

  • Doskové monitory dychu
  • Monitory dychu na plienku
  • Monitory dychu pre dvojčatá
  • Monitor dychu na nohu
  • Kombinované monitory dychu

Doskové monitory dychu

Najrozšírenejší a najobľúbenejší typ, na ktorý natrafíte u väčšiny predajcov. Skladá sa z minimálne dvoch častí, a to snímacej podložky – dosky a riadiacej jednotky. Snímacia doska je za pomoci kábla pripojená k hlavnej jednotke, ktorá vyhodnocuje dýchaciu aktivitu bábätka a v prípade neaktivity spúšťa akustický a vizuálny alarm. Dostupných je tiež niekoľko bezdrôtových modelov. Tento typ monitoru dychu je určený na umiestnenie do detskej postieľky pod matrac alebo pod deku, na ktorej bábätko leží.

Dôležité je pri výbere si všímať, aký hrubý matrac maximálne môže byť, aby prístroj zaznamenával správne hodnoty dychu. Taktiež je dôležité, aby doska pokrývala dostatočne veľkú plochu v postieľke. Ak totiž dieťa zíde z dosky, môže prístroj častejšie detegovať falošný alarm. Deti toto zariadenie nijak neobmedzuje. Najkvalitnejšie zariadenia tohto druhu bývajú tiež certifikované ako zdravotné pomôcky. Väčšina týchto zariadení nie je vhodných pod pružinové matrace.

Monitor dychu pre dvojčatá nie je v zásade nič iné, ako doskový monitor dychu pod matrac s tým rozdielom, že zariadenie disponuje v balení dvoma až štyrmi doskami so senzormi. Je však nevyhnutné, aby deti nespali v jednej postieľke, pretože v takom prípade sú zaznamenávané hodnoty skreslené. Viaceré senzorické dosky sú totiž pripojené k jednej vyhodnocovacej jednotke.

Doskový monitor dychu

Monitory dychu na plienku

Výhodou tohto zariadenia je, že ide o bezdrôtové riešenie. Pripína sa dieťatku priamo na plienku, pričom je v priamom kontakte s pokožkou bábätka. Nehrozí tak, že by sa dieťa presunulo mimo snímacej plochy. Zariadenie sa skladá z jednej časti a nie je potrebné ho k ničomu pripájať. Pripomína malú vysielačku. Okrem akustického signálu disponujú tieto zariadenia aj vibračnou funkciou, ktorou sa snažia dieťa zobudiť v prípade, že dôjde k poklesu dychovej frekvencie.

Pre niektoré deti môže byť takéto riešenie obmedzujúce, pretože môže zavadzať pri pohybe. Pri pohybe tiež môže dôjsť k jeho odopnutiu, čoho následkom bude falošný poplach. Prístroj však môžete jednoducho prenášať a pripínať na plienku, či spí dieťa v postieľke alebo v kočíku. Taktiež je veľmi skladný, ak si ho so sebou plánujete brať napríklad na dovolenku. Zároveň sa nemusíte starať o žiadne pripájanie alebo správne umiestnenie do postieľky. Nehrozí ani situácia, že keď dieťa z postieľky zoberiete, ostane monitor zapnutý a začne za krátko vydávať zvuk alarmu.

Kombinovaný monitor dychu

Týchto zariadení na trhu nie je príliš veľa. Zároveň sú z hľadiska obstarávacej ceny výrazne drahšie. Ide totiž o štandardné detské pestúnky, ktoré sú vybavené funkciou monitorovania dychu. Dieťa sledujete pomocou videa, dokážete s ním komunikovať prostredníctvom reproduktora a mikrofónu a k tomu ešte aj sledujete jeho dýchaciu frekvenciu. Väčšinou však rodičia volia samostatné prístroje, pretože takéto komplexné zariadenia sú finančne omnoho nákladnejšie.

Monitor dychu na nohu

V ponuke môžete výnimočne natrafiť aj na moderné monitory dychu v podobe náramku. Určené sú na monitorovanie dychu na nohe alebo ruke. Využívajú však princíp inteligentného merania pulznej oxymetrie za pomoci svetelného snímača, ktorý permanentne meria okysličenie krvi v organizme novorodenca. Ich princíp fungovania je podobný tomu, ako snímajú hodnoty fitness náramky či inteligentné hodinky. Ich výhodou je, že dieťa neobmedzujú v pohybe a netreba ich ani prenášať. Nevýhodou je nízka dostupnosť tohto typu monitorov dychu, vyššia obstarávacia cena a nevyhnutnosť nabíjania takéhoto zariadenia. Existujú dokonca špeciálne monitory dychu v podobe inteligentnej ponožky, ktorá tiež využíva princíp merania pulznej oxymetrie.

Kombinovaný monitor dychu

Počet dosiek a napájanie

Ako sme už vyššie spomínali, najrozšírenejším typom týchto zariadení sú doskové monitory dychu. Väčší počet dosiek má význam v tom, že ich môžete umiestniť po väčšej ploche v postieľke a nehrozí tak, že by sa dieťa z monitorovanej plochy dostalo preč, čo by vyvolalo falošný poplach. Vďaka dvom či trom senzorickým doskám tak pokryjete väčšiu plochu. Sledujte tiež rozmery snímacej podložky. Výhodou je tiež, že dosky môžete umiestňovať na rôzne miesta. Jednu do postieľky, druhú do kolísky a stačí, ak len dosku pripojíte k hlavnej jednotke a nemusíte tak prenášať aj snímaciu podložku.

Ak ide o napájanie, najčastejšie sa stretnete s tým, že sú monitory dychu napájané klasickými alkalickými batériami. Prístroj by mal disponovať signalizáciou, že kapacita batérie klesla na nutné minimum. Batérie môžu aj nemusia byť súčasťou balenia. Klasické doskové monitory sú zvyčajne prepájané káblom. Modernejšie môžu signál prenášať bezdrôtovo pomocou WiFi alebo Bluetooth, no tento prenos signálu nie je taký spoľahlivý.

Hlasitosť alarmu a vizuálna signalizácia

Akustické upozornenie je niečo, čo nechce počuť v prípade tohto prístroja žiadny rodič. Ide však o základnú funkciu tohto zariadenia. Hlasitosť akustického alarmu sa pohybuje na úrovni 85 dB v závislosti od konkrétneho modelu a typu. Alarm musí byť dostatočne hlasitý, aby vás dokázal prebudiť zo spánku. Niektoré zariadenie tiež umožňujú nastaviť, po koľkých sekundách dýchacej nečinnosti alarm zaznie.

Vizuálny alarm sa nachádza na hlavnej jednotke a okrem zvukového alarmu upozorňuje prístroj aj vizuálne, a to kontrolkou, ktorá keď bliká, značí to optimálnu dýchaciu frekvenciu, hneď ako kontrolka svieti (napr. na červeno), môže zariadenie signalizovať nepravidelnú srdcovú činnosť.

Monitor dychu hlasitosť alarrmu

Ďalšie funkcie a doplnky

Monitor dychu nie je v žiadnom prípade nijakým komplikovaným zariadením. Ide o jednoduchú a overenú technológiu, ktorá sa v praxi osvedčila. Okrem základných parametrov sa pri výbere môžete stretnúť aj s nasledujúcimi funkciami či doplnkami.

  • Spoľahlivosť senzorov – každý výrobca využíva vlastnú výbavu v podobe senzorov, ktoré môžu mať odlišnú citlivosť. Snímajú pohyby, dýchaciu frekvenciu či dokonca telesnú teplotu alebo okysličenie krvi.
  • Vibrácie – táto funkcia sa týka monitorov dychu na plienku, nohu či ruku. V prípade, že dôjde k zástave dychu a prístroj zaznamená nedostatočnú srdcovú aktivitu, ešte pred alarmom spustí vibrácie, ktorých snahou je dať dieťaťu impulz, aby sa prebudilo.
  • Spätný záznam dychu – vybrané prístroje umožňujú spätne sledovať frekvenciu dýchania niekoľko minút či hodín spätne. Po zaznení alarmu sa totiž môže stať, že hneď ako prídete k dieťaťu, všetko je v poriadku. Spätný záznam slúži na to, či naozaj došlo k vynechaniu dýchacej činnosti alebo išlo len o falošný poplach.
  • Smart aplikácia – najnovšie prístroje, ktoré fungujú primárne bezdrôtovo, je možné pripojiť aj k vášmu smartfónu za pomoci Bluetooth pripojenia. V aplikácii môžete sledovať rôzne parametre a vidieť prípadné výkyvy v dýchaní bábätka. Aplikácia dokáže vyhodnotiť napríklad aj kvalitu spánku či spánkové cykly.

Ako umiestniť monitor dychu?

Umiestnenie monitora dychu závisí od samotného typu. Primárne sa však správne umiestnenie týka doskových monitorov dychu. V zásade stačí postupovať podľa priloženého návodu. Senzorické dosky sa umiestňujú pod matrac. Je dôležité, aby matrac nebol príliš hrubý. Výrobca by teda mal uvádzať, aká je maximálna hrúbka detského matraca. Snímacia doska či dosky by mali pokrývať čo najväčšiu plochu, aby boli monitorované údaje čo možno najpresnejšie. Pri umiestňovaní monitora dychu sa vždy riaďte inštrukciami výrobcu.

Kalibrácia zariadenia

Kalibrácia monitoru dychu v prípade nového zariadenia nie je nutná. U požičaných zariadení alebo monitorov dychu z druhej ruky je vhodné myslieť na to, že u väčšiny modelov je kalibrácia nevyhnutná v horizonte dvoch rokov. Ide o správne nastavenie citlivosti snímacích senzorov, od ktorých závisí správne vyhodnocovanie monitorovaných javov.

Niekedy je nevyhnuté v rámci kalibrácie vymeniť niektoré senzorické časti. Sú aj výrobcovia, ktorí kalibráciu neumožňujú a je nevyhnutné zakúpiť si nové samostatné senzorické dosky. Niektoré značky naopak ponúkajú bezplatnú kontrolu citlivosti senzorov a v prípade potreby za poplatok zariadenie skalibrujú. Na kalibráciu treba myslieť aj v prípade, ak doma máte monitor dychu a plánujete ho použiť aj pri ďalšom dieťati.

Monitor dychu kalibrácia

Cena monitorov dychu

Najlacnejšie monitory dychu si dokážete obstarať približne od 70 eur. Zvyčajne ide o štandardné monitory dychu pod matrac – doskové, ktoré sú vybavené snímacou doskou a hlavnou jednotkou, ku ktorej je zariadenie pripojené. Ideálne je, ak sú zariadenia certifikované, čo je dôležitým faktorom z hľadiska spoľahlivosti. Certifikát totiž značí, že monitor dychu je ako zdravotná pomôcka.

Drahšie modely sa pohybujú v cenovom rozpätí od 100 do 160 eur. V tomto cenovom pásme nájdete už aj monitory dychu na plienku alebo doskové monitory dychu s dvoma až troma senzorickými doskami. Najdrahšia kategória obsahuje modely, ktoré môžu stáť aj viac ako 200 eur. Takéto zariadenia sú považované sa najspoľahlivejšie alebo ide o kombinované monitory dychu, ktoré sú kombináciou detských pestúnok. Môže ísť tiež o špeciálne sady, ktoré obsahujú opatrovateľku a zároveň monitor dychu.

Monitory dychu Babysense a Nanny sú overená kvalita

V tomto segmente sú odporúčané len praxou overené produkty. Veľmi obľúbené sú aj z hľadiska množstva recenzií monitory dychu Jablotron, konkrétne modely Nanny. Nemenej populárne sú monitory dychu Babysense od firmy Hisense, ktoré sú považované za špičku na trhu a disponujú tiež certifikáciou zdravotných pomôcok. K populárnym a overeným značkám patria ešte monitory dychu AngelcareSnuza.

Monitory dychu – skúsenosti

Viacero budúcich mamičiek sa vo fórach a diskusiách zaujíma o skúsenosti ostatných mamičiek, ktoré už monitor dychu používali. Medzi príspevkami možno nájsť viacero názorov mamičiek, ktoré mali požičaný monitor dychu z nemocnice alebo obchodu a avizujú spokojnosť. Sú však aj diskutujúce, ktoré preferujú kúpu nového monitora dychu, pretože sa obávajú falošných poplachov. Čo sa týka samotného vybavenia, viaceré mamičky ho zaradili do zoznamu povinnej výbavy pre bábätko z dôvodu prevencie. Mnohé ženy avizujú, že pre svoj pokoj si monitor dychu zaobstarali a pravidelne ho používali. Niektoré diskutujúce uvádzajú, že sa kúpa monitora dychu rozhodne vyplatí, pretože ide o prvok, ktorý dokáže zachrániť život na rozdiel od zbytočne predraženého iného vybavenia, do ktorého rodičia bez otázok investujú. Najčastejšie ženy skloňovali spokojnosť s monitorom dychu Nanny alebo chválili monitor dychu Babysense.

Monitor dychu skúsenosti Modrykonik

Monitor dychu diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Napriek tomu, že monitor dychu je relatívne jednoduché technologické zariadenie, rodičov často zaujímajú rôzne informácie, ktoré súvisia s jeho kúpou, ovládaním alebo funkcionalitou. V dnešnej dobe po ňom zákonite nesiahajú len rodičia detí, pre ktorých je takéto vybavenie veľmi podstatné z hľadiska zdravotného stavu bábätka, ale taktiež rodičia, ktorí chcú mať dieťa pod kontrolou z hľadiska prevencie. Monitor dychu je zariadenie, ktoré využijete už od narodenia bábätka a skutočne dokáže zachrániť život. Ak máte otázky súvisiace s monitormi dychu, neváhajte sa pýtať v diskusii pod článkom. Budeme tiež radi, ak nám napíšete o vašej vlastnej skúsenosti s používaním monitorov dychu. Vaše rady a odporúčania môžu byť pre ostatných rodičov veľmi praktické a môžu im pomôcť v rozhodovaní sa. Splnil monitor dychu vaše očakávania?

Monitor dychu je vhodné používať už od narodenia bábätka. Vo väčšine indikovaných prípadov narodených detí sa odporúča monitorovať ním dýchanie do 6. mesiaca života, čo je považované za najviac rizikové obdobie z hľadiska možnej zástavy dýchania novorodenca. V prípade rizikových skupín detí je vhodné používať ho až do 12. mesiaca, keď sa 1. rok môže považovať za rizikový.

Monitor dychu si je možné zapožičať vo vybraných nemocniciach alebo na pobočkách lekární Dr. Max. Aktuálne je na výber viac ako 60 výpožičných miest. Podmienky vrátane poplatkov sa môžu líšiť. Takisto zapožičanie alebo benefity v súvislosti s monitormi dychu poskytujú niektoré zdravotné poisťovne, ako Union, Dôvera alebo Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovňa Union umožňuje získať príspevok na nákup takéhoto vybavenia, resp. jeho zapožičanie zadarmo. Benefit v podobe príspevku poskytuje aj VŠZP. Potrebné je však splniť určité podmienky, ktoré majú jednotlivé poisťovne uvedené na svojich webových stránkach.

Áno, môžete. Na základe reálnych skúseností viacerých spotrebiteľov možno konštatovať, že kúpa takéhoto vybavenia z druhej ruky splnila ich požiadavky a očakávania. Viacero rodičov preferuje takýto spôsob „recyklácie“ relatívne drahého vybavenia. Sú však aj rodičia, ktorí z dôvodu obáv nižšej spoľahlivosti a opotrebenia radšej investovali do nového zariadenia.

Príčiny výskytu SIDS sú často nejednoznačné, no napriek tomu existujú prípady, kde je známe, prečo k takémuto náhlemu úmrtiu novorodenca došlo. Dodržiavať by sa mali napríklad aj tieto zásady: do 6. mesiaca by dieťa malo spať výhradne na chrbte, nikdy nie ja bruchu; dôležitá je primeraná teplota v miestnosti a pozor tiež na prehnané prikrývanie; v prípade, že existuje anamnéza SIDS v rodine rodičov, je dôležité zvýšiť opatrnosť. Monitor dychu je tak nevyhnutným vybavením.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(93.8%)