Odplienkovanie

Odplienkovanie za týždeň. Ako odučiť dieťa od plienok a ako dlho to trvá?

Rád a odporúčaní, ako odučiť dieťa od plienok, sú naozaj stovky. Mnohé vychádzajú z praktických skúseností, no ani to nie je zárukou toho, že odplienkovanie dieťaťa prebehne bez najmenších komplikácií. Každé dieťa je iné, dozrieva rýchlejšie alebo pomalšie, niektoré procesy sa učí s problémami a iné zvláda s ľahkosťou. Nie každé dieťa zvládne odplienkovanie za týždeň, podobne ako sa učí rôznym tempom rozprávať alebo chodiť aj to, ako dlho trvá odplienkovanie, je veľmi individuálne. Otázkou mnohých mamičiek je, kedy je ten správny čas s odúčaním od plienok začať. V našom článku sa okrem tejto informácie dočítate aj o tom, prečo je leto na odplienkovanie najlepšie.

Publikované: 09.05.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Akých zásad sa pri odplienkovaní dieťaťa držať? Je možné sa riadiť určitými všeobecnými pravidlami a radami, no koniec koncov je každé dieťa individualita, ktorá sa vyžaduje odlišný prístup. Odplienkovanie je výzvou pre dieťa i pre rodičov. Jedno dieťa to zvládne za týždeň, druhé bude s odúčaním sa od plienky bojovať mesiace. Dôležité je odhodlanie, trpezlivosť a pochopenie. Zbytočne budete hľadať jeden návod, ktorý vám odpovie na otázku, ako odplienkovať dieťa. Existuje viacero metód, pričom vždy je odplienkovanie procesom, ktorý sa skladá z viacerých krokov a je potrebné dodržiavať určité pravidlá.

Správny čas na odplienkovanie dieťaťa

Medicínsky, ale aj praktický pohľad sa zhoduje v tom, že s odplienkovaním dieťaťa je najlepšie začať okolo 18. až 24. mesiaca, teda zhruba okolo 1,5 až 2 rokov. V tomto sa zhodujú názory pediatrov, detských psychológov i skúsenosti rodičov. Odplienkovanie 2-ročného dieťaťa by malo tiež úzko súvisieť s jeho učením na nočník alebo na toaletu. Výnimočne môžu rodičov deprimovať šťastné výnimky, keď sa dieťa v 12 mesiacoch pýta na nočník, no rozhodne nejde o stabilné pravidlo.

Začať s odplienkovaním príliš skoro nemusí byť vhodné a naopak, môže spôsobiť, že dieťa si vytvorí blok a následné učenie na nočník alebo využívanie inej bezplienkovej metódy bude náročnejšie. Začať neskoro však taktiež nie je ideálny stav, pretože dieťa si dokáže k plienke za istých okolností vytvoriť citovú väzbu a potom môžu zmeny spôsobovať stres, čo vedie ku komplikáciám pri odplienkovaní. Odplienkovanie 3-ročného dieťaťa však nemusí byť z princípu nočnou morou. Tento proces učenia a odvykania si od plienok má množstvo individuálnych špecifík.

Správny čas na odplienkovanie dieťaťa

Kedy dieťa nie je pripravené na odplienkovanie?

Každá mamička by mala vedieť na základe určitých signálov usúdiť, že dieťa je na odplienkovanie dostatočne vyspelé. Vekové rozpätie totiž nemusí byť pre každé dieťa smerodajným údajom toho, že odplienkovanie a učenie na nočník môže začať.

Dieťa si musí uvedomovať svoje potreby a prejavovať záujem o cielené vyprázdňovanie. Inak nemá zmysel dieťa tlačiť do niečoho, čo nechce a netuší, prečo by to malo robiť. Ak si dieťa začína uvedomovať signály svojho tela, aj odplienkovanie je omnoho menej problematické.

Pozitívne je, ak dieťa v mokrej plienke pociťuje diskomfort alebo dokáže pomenovať, že sa pocikalo či pokakalo. Možno sa samo začne dožadovať, aby ste ho umyli a špinavú plienku dali preč. Dieťa určite nie je pripravené, ak nerozumie inštrukciám a pojmom, ako cikaťkakaťnočníkzáchod a pod. Signálom dostatočnej vyspelosti je, že dieťa si dokáže samo vyzliecť a obliecť nohavice alebo chce nosiť spodnú bielizeň, slipy/nohavičky.

Významným sginálom je, ak sa dieťa prebúdza suché alebo počas dňa dokáže vydržať 2 – 3 hodiny bez nehody, napríklad aj po poobednom spánku. Možno dieťa odpozorovalo vás alebo staršieho súrodenca, ako chodíte na toaletu a chce sa vám podobať. Určitým spôsobom sa dožaduje vykonania potreby, či sa už vypýta alebo to naznačí gestami, ukazovaním na nočník či grimasami.

Pokiaľ takéto signály u vášho dieťaťa nepozorujete, s odplienkovaním ešte počkajte. Pokojne však môžete dieťatko zoznamovať s nočníkom. Vysvetľujte mu, k čomu nočník slúži, umiestnite ho na toaletu, berte ho so sebou, posaďte ho na nočník aj s plienkou, kým vy sedíte na záchode a komunikujte o tom, čo robíte, čo je kakanie a cikanie, že nočník alebo toaleta je tu presne na to. Aj takáto predpríprava môže odplienkovanie dieťaťa uľahčiť.

Kedy dieťa nie je pripravené na odplienkovanie?

Odplienkovanie v zime alebo v lete?

Prečo sa hovorí o lete, ako o ideálnom ročnom období na odplienkovanie? Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že ročné obdobie ani náhodou nehrá rolu v tom, kedy by ste mali s odplienkovnaím začať. Rodičia i pediatri sa zhodujú v tom, že leto je lepšie z dôvodu klímy a počasia. Dieťa totiž chodí oblečené naľahko a či pobehuje po dome, byte alebo po záhrade, postačovať budú obyčajné gaťky alebo slipy. Keď sa dieťa pociká, bude pociťovať nepohodlie a vlhkosť, čo v ňom vyvolá potrebu po suchom oblečení. Následné osvojovanie si návyku, že nočník ho môže tohto pocitu nepohodlia zbaviť, je prirodzené.

Odplienkovanie v zime sa z hľadiska postupu v ničom nemení, no dieťa v chladnejšom počasí, a to aj keď sa priestor vykuruje, nebude pobehovať polonahé, aby neprechladlo. Aj v takom prípade však môžete zvoliť priliehavejšie oblečenie, nohavice alebo pančušky, ktoré keď si dieťa ociká, opätovne nadobudne pocit nepohodlia, čo dá patrične najavo.

Jednou z možností sú aj klasické látkové plienky bez vložky. Rovnako ako pri slipoch alebo nohavičkách aj tu platí, že dieťa bude pociťovať nepohodlie z dôvodu vlhkosti. Pri ich používaní si dieťa začne nepohodlie uvedomovať omnoho viac ako pri plienkach s vyššou savosťou.

Odplienkovanie dieťaťa – rodič vzorom

Viacerým rodičom sa v praxi osvedčilo, ak dieťaťu išli vzorom. Odučiť dieťa od plienok môžete v tomto skorom veku aj spôsobom, že necháte, aby vás dieťa pozorovalo. To znamená, že nočník umiestnite do kúpeľne a keď pôjdete na potrebu vy, zoberiete spolu s vami aj vaše dieťa. Počas toho môžete dieťaťu hovoriť o cikaníkakaní a o tom, že nočník či toaleta sú tu na tento účel. V istom bode sa v dieťati prebudí „malý dospelák“, ktorý bude chcieť rodiča napodobniť. Buď to začne chodiť na nočník, alebo si zabezpečte schodík a redukciu na detskú WC dosku.

Rodičom tiež odporúčame s odplienkovaním nezačínať, ak očakávajú zázraky na počkanie. Blíži sa nástup do jaslí, dieťa má prespávať u známych alebo sa chystáte na dovolenku? Prvý týždeň si vyžaduje vytvorenie systému, návykov a režimu, aby odplienkovanie malo zmysel. Prostredie musí byť stabilné. Ak vás tlačí čas a budete dieťa súriť a proces budete chcieť uponáhľať, nemusí sa to stretnúť s pochopením. Rovnaký princíp sa týka aj toho, ak chcete naučiť dieťa chodiť na nočník.

Odplienkovanie dieťaťa

Ako naučiť dieťa na nočník – odplienkovanie za 7 dní

Je to najfrekventovanejšia a najobľúbenejšia metóda, ako odučiť dieťa od plienok a zvládnuť odplienkovanie. Takáto metóda je overená, čoho dôkazom sú skúsenosti a prax rodičov samotných. My pre vás máme stručný návod na odplienkovanie za týždeň, čo je metóda Giny Fordovej. Predpokladom je dostatočná zrelosť dieťaťa. Samozrejme, ak sa nepodarí dieťaťu chodiť na nočník a odplienkovať ho za 7 dní, nie je dôvod na paniku.

  • 1. deň – po nočnom spánku dieťa po zobudení posadíte na nočník a namiesto plienky mu dáte len nohavičky prípadne oblečenie, ktoré si bude vedieť ľahko stiahnuť. Plienky budú súčasťou odplienkovania len na noc prípadne počas spánku cez deň. Nočník musí mať svoje stabilné miesto. Dieťa každú hodinu posaďte na nočník a pýtajte sa ho, či bude cikať alebo kakať. Vytvorte si napríklad zvukový signál „ciki-ciki alebo kaki-kaki“. Ak potrebu do nočníka vykoná, pochváľte ho. Ak idete na WC vy, berte ho so sebou, posaďte ho na nočník a vysvetľujte mu, čo sa deje. V prípade nehody dieťa nekarhajte. Je dobré si odpozorovať, kedy približne dieťa chodí cikať po jedle, pred spánkom a podobne.
  • 2. deň – druhý deň začnite rovnako, no počas dňa prenášajte zodpovednosť na dieťa, pripomínajte mu „ciki-ciki“ či „kaki-kaki“. Vysvetľujte mu, že ak bude chcieť cikať alebo kakať, nech sa pýta. Naďalej sa ho pýtajte, ak sa budú nehody opakovať, vráťte sa k technike z prvého dňa.
  • 3. deň – vyberte sa s dieťaťom na prechádzku, na nákup alebo na návštevu, predtým ho dajte vycikať. Ani náhodou mu nedávajte plienku, či idete autom, v kočíku alebo pešo. Vezmite si náhradné oblečenie, pre každý prípad. Ak je to možné, môžete so sebou vziať aj nočník. Dieťa by si malo začať uvedomovať, že ak chce vykonať potrebu, nebude to do nohavíc, ale sa na potrebu spýta a na určitý čas ju pozdrží.
  • 4. až 7. deň – pokiaľ všetko pôjde tak ako má, vaša asistencia by mala byť minimálna. Dieťaťa sa už nepýtajte vy, malo by sa začať pýtať samo. Nehôd by malo ubúdať. Samozrejme, niektoré deti nebudú schopné si túto rutinu osvojiť za 3 dni a možno to potrvá dlhšie. Ak bude nehôd viac, vráťte sa o deň naspäť. Dobrým signálom je, ak sa dieťa bude budiť so suchou plienkou po noci alebo po absolvovaní denného spánku, v takom prípade skúste plienku odložiť úplne. Neskôr môže začať nočník nahrádzať záchod.

Odplienkovanie za 7 dní

Indiánska metóda odplienkovania za týždeň

Táto metóda odplienkovania sa radí k najrýchlejším a doba trvania sa odhaduje na jeden až dva týždne. To však neznamená, že musí fungovať u každého dieťaťa, pretože nie všetky skratky budú na vášho drobca fungovať. Vhodná je pre deti okolo 2 rokov, ktoré si už uvedomujú vykonávanie potreby a dokážu túto potrebu aspoň čiastočne ovládať. Zrelosť dieťaťa je teda takisto nevyhnutná.

Dieťaťu je potrebné vysvetliť, že plienku nepotrebuje, že počas dňa je tu pre tento účel nočník alebo záchod. Zo dňa na deň teda plienky dieťaťu zoberiete a nesmiete od tohto zámeru upustiť. Samozrejme, ešte predtým je nutné, aby nočník alebo toaletu vnímalo. Je dôležité, aby sa na potrebu pýtalo a uvedomelo vykonávalo malú a neskôr aj veľkú potrebu do nočníka alebo do záchoda. Plienky ponechávate len na nočný spánok, prípadne na spánok počas dňa. Počítajte s nehodami, je to normálne. Dôležité však je vytrvať, dieťa postupne začne dávať signály, ktoré budú znamenať, že potrebuje na malú/veľkú potrebu. Chýbať nesmie pochvala a motivácia v podobe odmeny v prípade úspechu. Agresívne reakcie nie sú na mieste.

Čo je to nočné odplienkovanie?

Ako na odplienkovanie v noci? Ide o proces, ktorý sa týka odnaučenia používania plienky u dieťaťa na noc. Ak sa vám úspešne darí udržať dieťa cez deň v suchu, pýta sa cikať, kakať a nemá problém s nočníkom či záchodom, je to úspech. Nočné pomočovanie však možno pretrváva. To, či dokáže dieťa moč v spánku udržať, závisí od tvrdosti spánku alebo tiež od množstva tekutín pred spánkom. Sú totiž také deti, ktoré sa na nutkanie zobudia, no aj také, ktoré spia tak tvrdo, že ich plný močový mechúr nezobudí.

Dieťa otestujte. V prípade, že ste vo fáze odplienkovania a dieťa sa aj po poobednom spánku budí suché, je to jasný signál, že plienky na noc môžete vynechať. Platí úzus, že nočné plienkovanie by sa malo skončiť zhruba do veku 5 rokov. Samozrejme, občasné nehody sú prirodzené. Spôsobovať to môžu rôzne zmeny, napríklad nástup do škôlky. Vtedy plienky na krátku dobu pokojne vráťte, ak sa psychika dieťaťa stabilizuje, plienky na noc opäť nebude treba.

Nočné odplienkovanie

Bezplienková komunikačná metóda

BKM alebo bezplienková komunikačná metóda je spôsob odplienkovania, ktorý úzko súvisí s komunikáciou matky a dieťatka. Už odplienkovanie ročného dieťaťa je možné vďaka takejto metóde. Dieťa vydáva určité signály aj keď ešte nerozpráva, môže ísť o reč tela, grimasy alebo pohyby. Mamička sa sama musí učiť, čo jednotlivé prejavy znamenajú. Dôležitý je preto úzky kontakt. Prejavy bábätka v podobe pokrčenia kolien môžu znamenať, že dieťatko chce cikať alebo kakať. Mrvenie sa zo strany na strany môže byť taktiež signálom potreby vyprázdňovania.

Pri BKM je dôležité aj vytvorenie alebo skôr spoznanie harmonogramu, mamička časom zisťuje, ako organizmus bábätka funguje, kedy kaká či ciká, či ho dať cikať pred dojčením alebo po, pred jedlom alebo pred ním. Ide svojím spôsobom o akúsi intuíciu, kedy mamička dokáže vycítiť a vyčítať potreby bábätka. Vyprázdňovanie prebieha spôsobom, že dieťa podrží nad nočníkom alebo záchodomPlienky počas tejto metódy mamička používa maximálne počas nočného spánku alebo dovtedy, dokým sa nezoznámi so signálmi u bábätka. Pochopiteľne, striedavé úspechy a neúspechy sú aj v tomto prípade prirodzené.

Gaťky na odplienkovanie – učiace nohavičky

Veľmi nápomocné môžu byť pri učení dieťaťa na nočník a odplienkovaní tzv. tréningové nohavičky. Tie si môžete predstaviť ako staršie tepláky alebo spodnú bielizeň, ktoré budete dieťaťu obliekať počas dňa. Dieťaťu budú gaťky na odplienkovanie evokovať, že ich má oblečené z nejakého dôvodu. Keď sa bude chcieť dieťaťu cikať alebo kakať, choďte s ním na nočník alebo na záchod, pomôžte mu prípadne vyzliecť sa, pričom mu dávajte inštrukcie o tom, čo robíte, prečo to robíte a podobne. Nehoda sa stať môže, veď od toho sú učiace nohavičky. Zároveň si dieťa opäť bude pamätať, že pocit mokrého oblečenia nie je príjemný.

Existujú aj špeciálne tréningové nohavičky na odplienkovanie dieťaťa, ktoré si môžete zakúpiť u predajcov s detským vybavením. Tie vyzerajú ako klasická spodná bielizeň (gaťky na odplienkovanie), ľahko sa obliekajú i vyzliekajú a majú pritom veľmi jemnú savú vrstvu, ktorá zachytí únik, no zároveň bude vytvárať pocit chladu. Tie lepšie sú úplne nepriepustné a moč sa tak nedostane do okolia. Ako učiace nohavičky ani náhodou nepoužívajte štandardné plienky. Vhodnou alternatívou môžu byť klasické látkové plienky.

Učiace nohavičky

Cenné rady pre rodičov – odplienkovanie má pravidlá

Odplienkovanie predstavuje pre mnohých rodičov náročné obdobie, zvlášť v dnešnej uponáhľanej dobe. Nervozitu, hnev a frustráciu však nesmiete prenášať na svoje dieťa. Počítajte so stresom, nervozitou a snažte sa ovládať aj v krízových situáciách. Odplienkovanie je proces, nie každá metóda, ktorú zvolíte bude na vaše dieťatko fungovať, nie vždy to pôjde rýchlo. Prvé cikanie či kakanie do nočníka môže byť otázkou dní, týždňov alebo mesiacov a normálne sú aj striedavé úspechy a neúspechy. Na záver tu pre vás máme praktické rady, ktoré vám môžu odplienkovanie uľahčiť.

  • Nečakajte rýchle zázraky. Odplienkovanie dieťaťa si vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a čas. To, že jeden deň sa podarilo dieťatku do nočníka vycikať, ale na druhý deň to nevyšlo neznamená neúspech. Zázraky na počkanie nie sú možné. Nehody sú prirodzené a patria medzi metódy odplienkovania.
  • Žiadny krik, tresty ani posmešky. Ak sa dieťaťu ani na „xtý“ raz nepodarí úspešne dobehnúť na nočník, nevypýta sa alebo sa jednoducho pociká či pokaká, reakcia rodiča je najdôležitejšia. Vyjadrite smútok nad tým, že je škoda, že to nevyšlo, rozhodne ho však netrestajte, neporovnávajte s ostatnými deťmi ani nezosmiešňujte. Vety typu „všetci sa ti budú smiať“ rozhodne psychike dieťatka neprospievajú. Nedajte dieťaťu pocítiť, že je hodné odsúdenia rodiča či svojho okolia, ak sa mu v tomto smere nedarí. Princíp odplienkovania montessori taktiež hovoria v prvom rade o pozitívnej komunikácii s dieťaťom a jeho motivácii.
  • Donucovacie prostriedky nefungujú! Je prirodzené, že aj rodič má svoje limity a ak sa stretáva s tým, že dieťa nočník odmieta alebo si naň sadne, ale potrebu vykoná do nohavíc tesne potom, čo vstane, hladina nervozity stúpa. Nútené sedenie na nočníku až pokým sa dieťa nevyciká alebo nevykaká, však nie je riešenie. U dieťaťa sa začne tvoriť negatívna asociácia, nočník bude miestom plným stresu a odplienkovanie bude trvať násobne dlhšie. Na dieťa prehnane netlačte, verte mu, podporujte ho, že to zvládne, a to aj keď to trvá dlhšie ako ste čakali.
  • Najlepšia motivácia je pochvala a odmena, avšak s mierou. Nemusia to byť sladkosti či hračky, ale pokojne nejaký rituálny tanec, pesnička či niečo obdobné. Ak sa vaše dieťa úspešne posadí na nočník, zatlieskajte, pochváľte ho. Ak sa vyciká a vykaká, motivujte ho odmenou, tešte sa s ním, je to zlomová udalosť. Časom však z odmien a prehnaných osláv upustite, dieťa si musí uvedomiť, že kakanie a cikanie sú fyziologické a prirodzené potreby. Ak sa dieťa dožaduje odmeny, na rade je komunikácia a vysvetlenie situácie.
  • Plienky na noc nie sú nevyhnutne zlo. Hoci dieťa cez deň vydrží v suchu, dokáže sa pýtať na nočník alebo na záchod, v noci sa môže občas prihodiť, že sa dieťa pociká. Dôvodov môže byť viac, no ak sa situácia opakuje, nie je zlým riešením dať dieťaťu na noc plienku. Pokiaľ sa dieťa opätovne začne zobúdzať so suchou plienkou, jednoducho mu plienku ďalšiu noc nedáte.

Skúsenosti

Pri odplienkovaní je rovnaký problém ako pri učení na nočník – dieťa môže byť tvrdohlavé a zadržiavať moč aj celý deň, alebo sa jednoducho nechce plienky vzdať. Podľa mamičiek aj v tomto prípade musí dieťa pochopiť, prečo už je najvyšší čas plienky prestať používať. Niektoré deti sa snažia v istom veku napodobňovať rodičov a chcú chodiť na záchod ako dospelí, takže plienku zrazu nepotrebujú. Opäť je dôležitá trpezlivosť, dieťaťu dajte raz za čas možnosť byť bez plienok a používať záchod alebo nočník a ak ešte nie je pripravené, skúste to zase neskôr.

Ako odučiť dieťa od plienok skúsenosti Modrykonik

Ako odučiť dieťa od plienok diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Fáza odplienkovania je pre rodičov i deti často náročným obdobím. Každý rodič i dieťa sa s odúčaním od plienok vyrovnajú inak. Aké sú vaše skúsenosti s odplienkovaním? Aká metóda odplienkovania fungovala u vás? Kedy sa vaše dieťa naučilo na nočník? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše názory, skúsenosti alebo poradíte ostatným rodičom. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

V niektorej literatúre alebo v článkoch sa stretnete s názorom, že odplienkovanie chlapca je ťažšie ako odnaučenie od plienky u dievčaťa. Pravdou je, že na to neexistuje žiadna relevantná štatistika alebo výskum. Vždy ide hlavne o individualitu dieťaťa a rovnako, ako zvládne odplienkovanie za týždeň dievča, dokáže to i chlapec.

Existuje viacero metód, ako odplienkovať dieťa za týždeň. Jednou z nich je indiánska metóda odplienkovania, ktorá spočíva v tom, že dieťa prestane používať plienky zo dňa na deň. Druhou možnosťou je postupná metóda odplienkovania za 7 dní podľa Giny Fordovej.

Ide o veľmi individuálny časový rámec. Závisí od zvolenej metódy i konkrétnej individuality – dieťaťa. Niektoré deti sa odučia od plienok rýchlejšie, iným to trvá dlhšie. Dôležitá je trpezlivosť a pozitívny prístup rodičov. V procese odplienkovania sú neúspechy normálne a je potrebné s nimi počítať. Existujú metódy, ktorými môžete zvládnuť odplienkovanie za týždeň alebo dva.

Dôvodom je hlavne teplejšie počasie. Dieťa tak môže byť oblečené len v gaťkách. Pri odplienkovaní a prípadnej nehode (pocikaní) teda cíti, že je mokré a výsledkom toho je pocit nepohodlia. Vďaka tomu dieťa požaduje byť v suchu a riešením je používanie nočníka alebo záchodu. Dieťa si tak vytvára asociácie, čo je pre rýchlejšie odučenie sa od plienok veľmi vítané.


Komentáre
Agáta 07.Jul.2023
Ach, tieto metódy za 3, za 7 dní. O chvíľu to bude za 24 hodín...Nikdy to nefunguje ako z návodu a ani nebude. Každé dieťa je iné, ale 3 dni a ani 7 to podľa mňa nebude. Ja mám dve deti, raz odplienkovanie trvalo mesiac a raz tri. Žiadna expresná metóda sa mi neosvedčila.

Odpovedať

Danka 17.Jul.2023
My sme to zvládli naozaj týždeň :-D Začali sme učiť na nočník, plienku dostával len na noc, maximálne, keď sme šli autom niekam a postupne chápal, že ak nemá plienku, má sa pýtať na nočník lebo mokrý byť nechcel. Takže súbežne sme pekne odplienkovali a sám si začal sadať aj na nočník.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(89.8%)