4-mesačné bábätko

4-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Často opakovaná otázka, kedy bábo udrží hlavičku, je v 4. mesiaci zodpovedaná. Pohyby dieťa už sú koordinované a realizované za jasným účelom. Motorika sa pritom týždeň čo týždeň ďalej rozvíja. Jeho apetít rastie a s ním aj snaha vkladať si do úst a ochutnávať všetko možné. Dieťa ešte nedokáže sedieť, no 4-mesačné bábätko na brušku už využíva naplno svoje zmysly a pohyb. Ideálny scenár je, ak veľa spí a málo plače. V priebehu 16 týždňov dieťa narástlo a má ešte väčšiu chuť sledovať všetko, čo sa deje okolo neho. Jeho snahou je viac komunikovať, mumlanie nahrádza živé džavotanie a aktívny smiech. Ku koncu 4. mesiaca môže nepokoj a plač predznamenávať, že sa dokonca prerezáva prvý mliečny zúbok.

Publikované: 05.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Dieťa začína stále viac a viac reagovať na podnety z okolia. Vďaka tomu, že dokáže svoje pohyby koordinovať a aktívne komunikuje džavotom, rôznymi zvukmi a úsmevom, rodičia už definitívne nadobúdajú pocit, že bábätko všetko robí vedome. Za 4 mesiace od príchodu z nemocnice si už mamička a dieťatko na seba dokonale zvykli a mamička sa už stotožnila so svojou mamičkovskou rolou. Netreba falošne očakávať, že všetko musí ísť podľa predstáv a s pribúdajúcimi týždňami sa rodič zbaví niektorých neduhov. Aj 4-mesačné bábätko plače, nechce spať alebo papať. Iné zasa všetko pchá do úst a veľa spí. Ideálna rovnováha nie vždy existuje. Čo dokáže 4-mesačné bábätko v tejto fáze rastu?

Čo dokáže 4-mesačné bábätko?

Hrubá a jemná motorika sa u 4-mesačného drobca opäť posúva na ďalší level. Opätovne však pripomíname, že jednotlivé charakteristiky sú orientačné a samotný pomalší progres a prípadné odchýlky nemusia značiť žiadnu komplikáciu. Koniec koncov, psychomotorický vývoj hodnotí aj samotný pediater pri pravidelných kontrolách. 4-mesačné bábätko na brušku nielenže dokáže „pásť koníky“ a udržať hlavičku hore, ale dokáže ju zakloniť a dívať sa očami hore. Hlavičkou už pohybuje na všetky strany vo väčšom rozsahu. Svaly hrudného svalstvo sú už takisto vyvinutejšie a pri pohybe hlavičky hore sa nadvihuje aj samotný hrudník, čo je skvelý signál z hľadiska svalového vývoja.

Väčšina detí už zvláda pri polohe na chrbte aj pohyb hlavičkou smerom nadol – brada smeruje k hrudi a dieťatko sleduje svoje nohy. Bábätko sa už bez vašej pomoci pretočí na bok a s pomocou dokonca aj na bruško. Tie šikovnejšie sa postupne pretočia aj bez pomoci. Ak sa 4-mesačné bábätko nepretáča, stále má čas. S dieťatkom ešte určite netrénujte sedenie. Aj napriek tomu, že dieťatko udrží hlavičku a chrbtica sa vzpriamuje, stále je prítomný predklon, ktorý nie je pre bedrovú časť a chrbticu vhodný. Úchop dojčaťa silnie a snaha o uchopovanie predmetov je výrazná. V ľahu na brušku sa naťahuje za predmetmi v jeho dosahu. Vďaka zosilneným šijovým a chrbtovým svalom je bábätko v polohe na brušku omnoho stabilnejšie.

Začína fáza, v ktorej dieťa všetko testuje ústami a do úst si vkladá nielen svoje ruky, ale aj hračky a čo mu príde pod ruky. Netreba v tom dieťaťu brániť, dbajte však na dostatočnú hygienu. Koordinácia v spojení oči a ruky je natoľko rozvinutá, že dieťa s predmetmi dokáže pri správnom úchope manipulovať. Navyše pozoruje svoje okolie a vníma, že predmety držíte vy. Koordinácia očí pri fixovaní určitých predmetov ešte nemusí byť dokonalá a škúlenie je teda prirodzené. Koordinácia očí a schopnosť fixovať predmety zrakom by sa mala definitívne vyvinúť do 6. mesiaca.

Psychomotorický vývoj dieťaťa v 4. mesiaci

Komunikácia a svet očami bábätka v 4. mesiacoch

Posun tiež nastáva v oblasti zmyslového vnímania. Bábätko už svet vníma inak. Omnoho výraznejšie dokáže rozlišovať tváre a vníma tiež ich mimiku. Bábätku sa rozvíja vizuálna pamäť. Dokáže rozoznať tvár mamičky, otecka, babičky a na cudzie tváre môže reagovať odmietavo alebo s údivom či mračením. Plne sa takisto rozvíja farebné videnie. Tým, že sa zaujíma o dianie okolo seba, veľmi intenzívne dieťa reaguje na rôzne podnety. Nezmyselné mumlanie už je nahradené džavotom, výskaním a často z úst bábätka vyhŕknu aj nejaké tie ukričané slabiky. Plač už teda ani zďaleka nie je jediným komunikačným nástrojom. Keď sa cíti dojča osamote, krikom a džavotom priláka pozornosť. Vydávaním hrdelných zvukov a nenápadnými hláskami sa niektoré deti prezentujú naozaj intenzívne. Svoje potreby krikom či výskotom ochotne „vysloví“, rovnako ako keď sa raduje.

Dieťa má rado plné ruky „práce“, preto je vhodné stimulovať jeho motoriku a vnímanie aj tým, že mu do rúk budete vkladať hračky, hrkálky, hladiť ho, bozkávať či objímať. Očakávajte, že mnohé z nich si bude vkladať do úst a slinky budú pravdepodobne všade. Jeho hlasový prejav zasa podporte tým, že sa s ním budete rozprávať, prihovárať sa mu, čítajte mu rozprávky alebo hovorte riekanky. Miestami sa môžete pristihnúť pritom, ako dieťa zaujato počúva a vy s ním vediete „jednostranný dialóg“, pričom čakáte na jeho reakciu. Bude mať snahu tiež niektoré zvuky opakovať po vás.

4-mesačné bábätko sa čoraz viac usmieva a reaguje úsmevom na mnohé podnety, ktoré eviduje. Sociálny vývin zaznamenáva progres, pretože úsmev alebo grimasa už sú reakciou a nie náhodným prejavom. Plačlivosť je na ústupe a citová väzba s dieťaťom je čoraz silnejšia. Nebojte sa dieťa nosiť na rukách, svet z inej perspektívy povzbudzuje jeho vnímavosť.

Dieťa sa rado pozerá do zrkadla. Prečo? Predstavuje to preň formu hry a zábavy. Ak dieťa položíte na podložku a oproti umiestnite stabilné zrkadlo, bude s údivom pozorovať svoje pohyby. Ruky, nohy, mimiku tváre, začne sa dotýkať jednotlivých častí tela, a to podporí celkovú koordináciu tela.

4-mesačné bábätko komunikácia

4-mesačné bábätko nechce papať

Viacero rodičov sa v súvislosti so stravou u dojčiat v 4. mesiaci domnieva, že je ten správny čas zaradiť do jedálnička príkrmy. Nie je to však žiadne pravidlo. V prípade, že žena dojčí dieťa materským mliekom, nie je nutné zavádzať príkrmy. To, kedy začať s príkrmami, je veľmi individuálne. Ak dieťa prosperuje a váha 4-mesačného bábätka zodpovedá vývoju, pravidelne sa stravuje, nejaví znaky nespokojnosti z nedostatku výživy a nemá problémy so zažívaním, materské mlieko dokáže pokryť výživové potreby bábätka až do 6 mesiacov. S príkrmami je teda vhodné začať až vo veku pol roka a skôr to nie je nutné, pričom s kojením je možné pokračovať.

V prípade, že dieťa prijíma umelé mlieko, odporúča sa začať s prikrmovaním okolo 4. až 5. mesiaca. Umelá formula totiž nikdy nebude obsahovať také bohaté spektrum živín ako materské mlieko. Apetít dojčaťa sa zvyšuje, no prírastky na váhe už nie sú také vysoké. Ak dieťa dojčíte vždy vtedy, ak si to vyžaduje, nie je potrebné zvažovať zavádzanie príkrmov.

A čo robiť, ak 4-mesačné bábätko nechce papať? Zvyčajne sa tento problém objavuje v spojitosti s umelou formulou. V takom prípade je vhodné zvážiť zmenu umelého mlieka alebo doplniť stravu o vhodné dojčenské čaje. Prípadne je vhodné zaradiť do jedálnička príkrmy. Pri deťoch kŕmených materským mliekom sa v niektorých prípadoch stáva, že v tomto období dieťa prosto štrajkuje. Vhodné je vyskúšať inú polohu dojčenia alebo sa poradiť s laktačnou poradkyňou. Zároveň stále platí, že sa môže u ženy objaviť laktačná kríza – prúd mlieka v prsiach je slabší a dieťa tak neprijíma potrebné množstvo stravy, aké by chcelo. Ide však o prechodné obdobie a dôležité je dieťa prikladať čo najčastejšie, nie s dojčením prestať.

V období 4. až 6. mesiaca by u dojčiat mali odznieť typické zažívacie ťažkosti. Ustúpiť by mali dojčenské koliky a takisto nepríjemný gastroezofageálny reflux, ktorý spôsoboval, že dieťa po kŕmení a odgrgnutí vždy vyvrátilo určité množstvo mlieka. Ak zvracanie po kŕmení pretrváva, je lepšie kontaktovať lekára.

4-mesačné bábätko príkrmy

Spánok a hračky pre 4-mesačné bábätko

Potreba spánku sa u dieťaťa predlžuje. Ak patríte medzi rodičov, ktorí majú to šťastie, že ich 4-mesačné bábätko veľa spí, je to ideálny scenár. Hoci sa všeobecne hovorí o tom, že rytmus bdenia a spánku sa už stabilizuje, opäť by ste našli nespočetne výnimiek. Zatiaľ čo v noci prespí bábätko približne 10 hodín, pričom sa nezbavíte nejakých tých prestávok na kŕmenie, počas dňa je veľmi bdelé a aktívne. Intervaly denného spánku sa skracujú – 2- až 4-krát do dňa, pričom doba spánku cez deň by nemala byť viac ako 2 hodiny. V opačnom prípade môže byť nočný spánok narušený. Často sa rodičia stretávajú s tým, že bábätko spí v krátkych časových úsekoch po 30 minút aj viackrát počas dňa.

Pre rozvoj jeho zmyslov a motoriky môžete dieťaťu do rúk vkladať hračky z rôznych materiálov. Pozor na drobné predmety, pretože potreba všetko vkladať do ústa a ochutnávať je veľmi častá. Dbajte na hygienu, aby nedošlo k prípadnému zaneseniu infekcie do ústnej dutiny. Slintanie a robenie bubliniek je naozaj bábätkovskou superschopnosťou. Spomedzi hračiek sú vhodné aj také, ktoré vydávajú melódie alebo sa pohybujú. Ideálne, ak sú pestrofarebné a dieťa zaujmú. Taktiež s dieťaťom precvičujte polohu na brušku. Trénujte pretáčanie bábätka z polohy na chrbátiku na bruško. Pokladajte pred neho predmety, za ktorými sa bude naťahovať. Dokonca môžete pri tejto aktivite odhaliť preferenciu pravej alebo ľavej ruky.

Hračky pre 4-mesačné bábätko

Najčastejšie otázky – FAQ

Aj vaše dieťatko rastie ako z vody? V 4 mesiacoch by už malo zvládať pasenie koníkov, ovládať pohyby hlavičky a držať ju vzpriamene. Je omnoho aktívnejšie v komunikácii, okrem plaču a pazvukov už napodobňuje niektoré zvuky, usmieva sa a robí grimasy. Je vnímavejšie a pohyby sú koordinovanejšie. Aké sú vaše skúsenosti s vývojom dieťatka do 4. mesiaca? Máte nejaké zaujímavé postrehy? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje rady, názory a odporúčania. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom.

Základ stravy stále tvorí materské mlieko, prípadne umelá formula. U detí dojčených materským mliekom nie je nutné uvažovať nad príkrmami. Materské mlieko poskytuje všetky potrebné živiny. U detí v 4. – 5. mesiaci, ktoré sú kŕmené umelou formulou, je vhodné zaradenie polovičných dávok príkrmov pre obohatenie stravy. Ak však dieťa prosperuje, priberá na váhe a nepociťuje nedostatok stravy, príkrmy počkajú aj do 6. mesiaca.

Tieto odporúčania sú veľmi orientačné. Dojčenie nikdy neprebieha podľa konkrétneho intervalového režimu alebo schémy. Kojiť 4-mesačné dieťa by ste mali vždy vtedy, keď sa stravy dožaduje.

Dieťa by ste stále nemali nosiť vo zvislej polohe. Takéto nosenie je vhodné až v okamihu, keď je dieťa schopné držať hlavičku a samostatne sedieť. V opačnom prípade môže pri takomto nosení dochádzať k nesprávnemu držaniu tela. Najlepšou polohou je stále nosenie v klbku alebo poloha tigrík. Dôležitá je totiž symetrická poloha, aby nedochádzalo k nerovnomernej záťaži na pohybový aparát bábätka.


Komentáre
Mirka 28.Jan.2024
Mám už druhé bábätko ale vždy si rada prečítam dobry článok o tom, čo ma najbližšie dni čaká.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Vývoj dieťaťa

Vaše hodnotenie:
(89.2%)