Poloha tigrík

Poloha tigrík – poloha na tigríka nielen na odgrgnutie novorodenca

Správne držanie, polohovanie a nosenie bábätka na rukách zaraďujeme medzi najdôležitejšie úkony, ktoré sa čerství rodičia musia hneď po narodení dieťatka naučiť. Keďže sú novorodenci svojou stavbou tela, prirodzene, malinkí, a ich anatómia je vo všeobecnosti príznačná svojou krehkosťou a poddajnosťou, je podstatné, aby sa menované úkony vykonávali s nadmernou opatrnosťou. Správna poloha totiž vo veľkej miere ovplyvňuje vývoj bábätka. Existujú preto určité polohy, ktoré sú ideálne pre konkrétne činnosti. Jednou z nich je aj poloha na tigríka.

Publikované: 21.09.2023
Aktualizované: 21.09.2023
Obsah článku:

Viete, ako do polohy tigríka dieťatko dostať? Prezradíme vám, v akých konkrétnych situáciách je táto poloha najviac nápomocná, čomu sa vyhnúť pri polohe na tigríka a aké sú skúsenosti s touto polohou.

Poloha tigrík a jej hlavné zásady

Poloha na tigríka spočíva v umiestení bábätka na predlaktí rodiča, pričom tvárou je dieťa otočené smerom dole. V podstate ide o akúsi formu ľahu na brušku, ktorá dostala názov na základe podobnosti s tigrom ležiacim na konári stromu.

Výhodou tejto polohy je rozhľad dieťaťa na okolitý svet a pohodlnosť, ktorú ponúka nielen bábätku, ale i samotnému rodičovi. Pre dokonalý rozhľad je však potrebný mierny predklon dieťaťa voči telu rodiča, a to pod uhlom 45°.

Rukou, na ktorej predlaktí bábätko leží, je potrebné pridŕžať stehno dieťatka z vonkajšej strany. Nikdy by dieťa nemalo ležať na ruke rodiča tak, že mu visia nožičky po stranách rodičovho predlaktia. Takáto poloha totiž nie je vhodná pre zdravý vývoj chrbtice a motoriky dieťatka.

Pri polohe tigrík je podstatné, aby boli obe kolienka dieťaťa prikrčené smerom k brušku. Práve takýmto spôsobom je možné docieliť priechodnosť tráviaceho traktu a zlepšenie fyziologických procesov, ako je vyprázdňovanie, vetry či grganie.

Pre správne prikrčenie nožičiek k brušku je vhodné druhou, nepoužívanou dlaňou pridŕžať druhú nožičku bábätka. Z perspektívy osoby, ktorá má dieťatko na rukách, by malo byť možné vidieť celé telo bábätka. To rodič dosiahne práve dodržaním spomínaného predklonu, v ktorom má dieťatko hlavičku položenú vyššie ako panvu.

Keďže hlavička dieťatka je v polohe na tigríka vytočená neustále do jednej strany, je z aspektu zachovania správneho rastu lebečných kostí a rozvoja krčného svalstva nevyhnutné striedať ruku, na ktorej bábätko leží. Takéto striedanie strán prospeje aj rodičovi, ktorého ruka sa môže po istom čase unaviť.

Pre polohu tigrík je podstatné, aby malo dieťatko neustále vyrovnanú chrbticu. Len tak sa totiž zachová pohodlie, ktoré je pre túto polohu charakteristické. Neodporúča sa preto priame opieranie chrbta dieťatka o svoje brucho.

Poloha tigrík – zásady

Čomu sa vyhnúť pri polohe na tigríka?

Poloha tigrík si však vyžaduje dôkladné polohovanie dieťatka, aby sa predišlo akýmkoľvek negatívnym vplyvom na správny vývoj jeho motoriky či anatómie. Medzi najčastejšie chyby pri držaní bábätka v polohe na tigríka je nesprávne polohovanie ruky rodiča.

Nikdy by totiž nemalo dochádzať k pridŕžaniu dieťatka pomedzi jeho nohy. Pri takomto nesprávnom prevedení polohy tigrík totiž môže dôjsť k prehýbaniu chrbtice bábätka do tvaru luku, čo rozhodne nemá pozitívny vplyv na jeho ďalší vývoj.

Ruky osoby, ktorá dieťa drží, by nikdy nemali podopierať chodidlá bábätka. Dieťatko má totiž tendenciu sa od nich odrážať. Pozor si treba dávať aj na prikrčenie OBOCH nožičiek bábätka.

Pridŕžanie jednej nôžky ovplyvňuje nielen stabilitu celej polohy tigrík, ale i fyziologické procesy prebiehajúce v organizme dieťatka, ktorým napomáha práve optimálne prevedenie tejto polohy potenciálne.

Kedy použiť polohu tigrík?

Poloha na tigríka je využiteľná pri rozličných činnostiach. Keďže patrí medzi polohy, ktoré sú pohodlné ako pre bábätko, tak i pre mamičku, poloha tigríka je vhodná na bežné nosenie dieťatka na rukách. Samozrejme, v tejto polohe dokáže bábätko veľmi ľahko aj zaspať. V skoršom veku si však treba dávať na dĺžku času, ktorú dieťatko v tejto polohe pobudne.

Z hľadiska voľnočasových aktivít je poloha na tigríka ideálna najmä na pozorovanie okolitého sveta. Pre zvedavé bábätko je to priam najpohodlnejšia poloha. „Tigrík“ je využiteľný aj na zachovanie správnej funkcie tráviaceho traktu. Využíva sa preto na uľahčenie fyziologických procesov organizmu, ako vyprázdňovanie či vetry.

Poloha na tigríka sa taktiež zaraďuje medzi najlepšie polohy na odgrgnutie. Ak teda rodič uvažuje, ako dať svoje bábätko odgrgnúť, táto poloha je jasnou odpoveďou. Bábätku sa totiž v tejto polohe uľaví veľmi rýchlo, čo sa nemusí pri iných polohách na odgrgnutie vždy podariť.

Kedy použiť polohu tigrík?

Poloha tigrík – skúsenosti

Mnohé diskutujúce mamičky polohu tigrík odporúčajú mamičkám s detičkami, ktoré majú problémy s pobudnutím na rukách. Poznamenali, že zväčša je príčinou chýbajúci rozhľad dieťatka na okolitý priestor. Bábätko sa totiž nechce neustále pozerať na rodiča či plafón. Vyzdvihli však aj iné výhody polohy na tigríka, ktoré spočívajú najmä v správnej funkčnosti tráviaceho traktu. Bábätká, ktoré majú problémy s bruškom potrebujú polohy, ktoré im jednotlivé procesy v organizme uľahčia.

Poloha tigrík je vhodná i pre detičky, ktoré majú v troch mesiacoch ťažkosti so zaklonením hlavičky v polohe sedu. Ideálna je na precvičovanie, a tým pádom i posilnenie svalstva potrebného pre správne držanie hlavičky.

Poloha tigrík skúsenosti Modrykonik

Poloha tigrík diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte skúsenosti s polohou tigrík? Osvedčila sa vám pri odgrgávaní novorodenca alebo pri jeho uspávaní? Budeme radi, ak sa podelíte v komentároch o svoje názory a skúsenosti s polohou tigrík. Ako naň reagoval váš drobec? Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Vertikálna poloha je pre novorodenca, resp. pre bábätko v počiatočných štádiách po narodení nestabilná a neponúka mu dostatočnú oporu. Hlavička v tejto polohe nie je podopretá, horné končatiny nedokáže bábätko naplno používať a v prípade, že chce prejaviť nespokojnosť, často napína končatiny, zaťažuje chrbticu a krúti sa do oblúka. Dieťatko v najkrehkejšom období svojho života sa v tejto polohe nedokáže narovnať, tým pádom môže dochádzať k vychyľovaniu trupu a zakriveniu chrbtice. V neskoršom veku je táto poloha, samozrejme, v poriadku. Bábätku sa totiž s odstupom času zlepší motorika, čo ovplyvňuje aj držanie tela vo vertikálnej polohe.

Na odgrgnutie bábätka funguje nielen spomínaná poloha tigrík, ale aj ďalšia poloha so zvieracím pomenovaním „psík“. Pri tejto je však zo strany rodiča potrebné zaujať polohu sedu. Vhodné sú i polohy na srdiečku alebo cez rameno. Po niekoľkých pokusoch rodičia nájdu najsprávnejšiu polohu, ktorá pri odgrgávaní vyhovuje nielen im, ale i samotnému bábätku. Potrebná je najmä trpezlivosť a odhodlanosť.

Polohu tigrík je vhodné aplikovať už od narodenia, pričom z hľadiska vrchnej hranice zaváži najmä hmotnosť a veľkosť samotného bábätka. Kým niektoré mamičky svoje deti v tejto polohe nosia len do troch mesiacov veku dieťatka, iné pokračujú aj naďalej. Vekový limit teda vo veľkej miere závisí od sily a výdrže matky, no závisí aj od výšky či váhy bábätka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(91.2%)