Atopický ekzém u detí

Atopický ekzém u detí a ekzém u bábätka na ruke, tvári alebo bruchu

Atopická dermatitída, resp. atopický ekzém trápi približne až 17 % populácie vrátane detí i dospelých. V posledných rokoch je pôvodcom vyššieho výskytu tohto kožného ochorenia primárne zvýšená miera alergií. Zároveň je atopický ekzém čiastočne dedičným ochorením. Ide o zápalové neinfekčné kožné ochorenie, ktoré je typické svrbením, suchou a podráždenou pokožkou. Bábätká sa s ním môžu dokonca narodiť. Toto ochorenie môže do značnej miery u detí spôsobuje nepohodlie. Atopický ekzém je možné účinne liečiť. Forma liečby do veľkej miery závisí od toho, v akom štádiu sa ochorenie nachádza. Ako vyzerá atopický ekzém u detí? Kde sa atopický ekzém vyskytuje najčastejšie? Ako liečiť atopickú dermatitídu?

Publikované: 06.03.2024
Aktualizované: 06.03.2024
Obsah článku:

Príčiny vzniku atopickej dermatitídy u detí sú rôzne. Približne 20 % detí sa s týmto ochorením stretne už v prvých 3 mesiacoch svojho života. Preukázaný je dokonca súvis medzi dedičnosťou a vznikom tohto ochorenia. Ak sa atopický ekzém vyskytol u jedného z rodičov, dieťa má až 40 % šancu, že sa objaví aj uňho. Súčasne je preukázaná aj súvislosť medzi atopickou dermatitídou a potravinovými alergiami. Ak chcete vedieť viac o tomto ochorení, ako ho liečiť, ako vyzerá či aký má atopická dermatitída priebeh, prečítajte si náš článok.

Atopický ekzém u detí

Atopický ekzém alebo tiež atopická dermatitída u detí patrí k rozšíreným zápalovým kožným ochoreniam. Postihuje približne 15 až 20 % detí a prejaviť sa môže už do tretieho mesiaca života, resp. krátko po narodení. Za dojčenskú formu ekzému je považované obdobie medzi 2. až 6. mesiacom života. Detská forma ekzému je typické pre deti v predškolskom a školskom veku a zvyčajne vymizne do puberty. Menej často sa vyskytuje u detí v puberte a adolescentom veku.

V Európe na základe štatistík postihne detský ekzém 16 % detí do veku 4 rokov a 12 % detí v školskom veku. Najčastejšie sa objavuje práve v dojčenskom veku a u väčšiny detí sa atopický ekzém vyskytne do 5. roku života. Pokojne sa však toto ochorenie môže vyskytovať aj v neskoršom veku. V prípade dojčenskej formy sa k atópii môžu pridať alergie, astma alebo iné kožné ochorenia, keďže je koža proti infekciám menej odolná.

Niektoré deti sa s atopickým ekzémom už narodia. Dôvodom spravidla býva, že naň dieťa má vrodené predispozície. Atopický ekzém je dedičný, a preto, ak ho aspoň jeden z rodičov prekonal (pozn. je atopik), tak je 20 až 40 % šanca, že sa atopická dermatitída objaví aj u bábätka. Ekzém nie je nákazlivý – infekčný, no po nákaze sa môže rozšíriť na rôzne časti tela daného jedinca.

Atopický ekzém u detí

Príznaky atopického ekzému – na tvári i na tele

Prejavuje sa hlavne suchou, podráždenou a svrbiacou pokožkou. Typicky sa rozdeľuje do troch foriem.

  • Pre formu atopického ekzému dojčenskom veku sú symptomatické začervenené miesta, drobné pľuzgieriky, vyrážky, šupinky až mokvavé miesta v oblasti tváre, vlasov, krku, trupu, ale aj končatín.
  • U detí v predškolskom a školskom veku sa forma atopickej dermatitídy vyskytuje najčastejšie v záhyboch končatín, postihnuté môžu byť zápästia, vnútorné strany lakťov, oblasť pod zadkom, podkolenné záhyby, ruky, krk alebo aj okolie úst. Priebeh môže byť rôzny od červených fľakov až po mokvavé chrasty.
  • Dospelá forma značí, že ekzém je v remisii a zvyčajne nadväzuje na predošlé formy. Väčšina ľudí sa dermatitídy zbaví do puberty, no pretrvávať môže aj po celý život a postihnuté môžu byť rôzne časti tela vrátane tváre. Spúšťačom vzniku v ekzémov v neskoršom veku býva často nadmerný stres.

Priebeh atopického ekzému nemožno úplne predvídať, no najdôležitejšia je starostlivosť o pokožku a dostatočná hydratácia. Vzhľadom na náchylnosť oslabenej pokožky sa môžu objaviť ďalšie sprievodné kožné ochorenia spôsobené infekciami, napr. zlatý stafylokok. Samotný atopický ekzém sa prejavuje v dvoch fázach.

Neakútna fáza (pozn. fáza pokoja) je charakteristická začervenaním, svrbením pokožky a jej vysokou suchosťou, no bez ďalších nepríjemných príznakov. Druhou fázou je fáza vzplanutia či akútna fáza. Vtedy sa na pokožke tvoria zápalové ložiská, povrch kože praská, šúpe sa a spôsobuje veľmi intenzívne svrbenie, čo je pre deti mimoriadne nepríjemné. Ochorenie totiž negatívne ovplyvňuje kvalitu ich života. Atopická dermatitída ovplyvňuje taktiež spánok, stravovanie i ostatné návyky.

Atopický ekzém príznaky

Ako vyzerá atopický ekzém u detí

Na základe vyššie uvedených príznakov možno u pacienta s atopickým ekzémom pozorovať nadmernú suchosť pokožky. Toto zápalové ochorenie zabraňuje funkcii mazových žliaz. Pokožka tak nie je dostatočne hydratovaná, naopak, je suchá a začervenaná. Plochy postihnuté zápalom môžu byť na viacerých miestach nezávisle alebo ide o väčšie plochy, ktoré môžu mať rôzny tvar. Typické sú malé pľuzgieriky a šupinatenie pokožky.

Vzhľad atopického ekzému sa môže v konkrétnych prípadoch u detí odlišovať, pretože jeho priebeh môže mať niekoľko štádií. Sprevádzaný môže byť inou bakteriálnou či kvasinkovou infekciou a jeho priebeh sa môže taktiež zhoršiť nevhodnou stravou, alergickou reakciou alebo častým škriabaním a nedostatočnou starostlivosťou. V takom prípade môžu byť ložiská ekzému mokvavé a výrazne začervenané. Prejavy ekzému sa môžu zhoršiť aj v prípade nevhodnej kozmetiky, nedostatočnej hygieny, po očkovaní alebo počas obdobia rastu zúbkov.

Čo spôsobuje detský ekzém?

Vznik tohto kožného zápalového ochorenia je dedičný. Ak bol jeden z rodičov postihnutý atopickým ekzémom, je 20 až 40 % šanca, že atopická dermatitída postihne aj dieťa v určitej fáze veku. Najčastejšie v tom dojčenskom. V prípade, že obaja rodičia mali atopický ekzém, predispozícia na výskyt je 30 až 80 %.

Častý výskyt atopického ekzému s veľkou pravdepodobnosťou súvisí tiež so znečisteným ovzduším a alergénmi. Vedecky preukázaný je vzťah medzi alergiami, sennou nádchou, astmatickými ochoreniami a výskytom atopickej dermatitídy. Veľmi často ide napríklad o potravinové alergie. Predpokladom pre výskyt tohto kožného ochorenia môže byť oslabená alebo nepravidelná imunitná funkcia (atopia) či autoimunitné ochorenie. Organizmus tak citlivejšie reaguje na baktérie, vírusy a je tak vyššie riziko infekcie. Vyvolať alebo zhoršiť priebeh ekzému môže aj imunitná reakcia po očkovaní.

Aký vplyv má na atopický ekzém strava? Konzumácia nevhodných potravín, predovšetkým alergénov (pozn. citrusy, kravské mlieko, orechy, vajcia a pod.) môže vyvolať u detí reakciu v podobe vzniku detského ekzému. Ak je potvrdený vznik dermatitídy v dôsledku potravinovej alergie, diéta je nevyhnutnou súčasťou liečby takéhoto stavu. Potravinová alergia sa zisťuje za pomoci eliminačno-expozičného testu, ale takisto za pomoci špeciálneho laboratórneho rozboru krvi. Vyvolať alergické reakcie a vzplanutie detského ekzému môžu konkrétne kozmetické prípravky. Spravidla sa atopický ekzém u detí začne objavovať na začiatku jari alebo počas horúcich letných dní. U starších detí taktiež v jesennom období.

Ekzém na lícach

Atopický ekzém – liečba, účinný krém a starostlivosť

V 99 % prípadoch lekári odporúčajú predovšetkým dostatočnú hydratáciu pokožky. Práve suchá a dehydratovaná pokožka totiž do veľkej miery zapríčiňuje zlú hojivosť, resp. hrošiu liečiteľnosť takéhoto stavu u detí, ale i dospelých. Stav sa môže pri nedostatočnej starostlivosti o pokožku výrazne zhoršovať. V závislosti od fázy a formy priebehu je potrebné v spolupráci s lekárom – dermatológom či alergiológom nájsť vhodný prípravok, ktorý bude bábätku vyhovovať.

Pre účely liečby atopického ekzému sa využívajú špeciálne atopické krémy, oleje alebo telové mlieka. V prípade, že priebeh dermatitídy nie je akútny, pediater môže sám predpísať či odporučiť vhodný prípravok, ktorý pokožku upokojí a bude ju adekvátne hydratovať, čím sa zabráni vzplanutiu kožného ochorenia. V neakútnej fáze je taktiež nevyhnutné, aby sa zabránilo škriabaniu postihnutých miest, ktoré môže priebeh zhoršiť a vyvolať vzplanutie akútnej fázy. Dôležitá je pravidelná starostlivosť. Ľahké formy priebehu stačí konzultovať s praktickým lekárom.

V akútnej fáze už je nevyhnutná medicínska liečba a konzultácia s pediatrom, alergológom či dermatológom s cieľom zmiernenia príznakov. Pokožku je nevyhnutné premastiť, pretože pri atopickej dermatitíde nemá pokožka schopnosť udržiavať si vlhkosť. V rôznych štádiách ekzému zaberajú účinne emoliencie (chránia a hydratujú – sú voľne predajné bez lekárskeho predpisu), antihistaminiká (zmierňujú svrbenie) či ichtamoly a organické roztoky (majú protizápalové účinky). V závažných prípadoch je nevyhnutné do liečby zapojiť kortikoidy v podobe krémov alebo mastí. Pri deťoch starších ako 3 mesiace sa využívajú imunomodulátory na lokálnu liečbu atopickej dermatitídy. S ohľadom na priebeh ochorenia je možné do liečby zapojiť imunosupresíva, antibiotiká či antivirotiká.

K vhodným spôsobom liečby sa radí napríklad aj svetloliečba, ktorá sa realizuje viac u dospelých alebo u detí v školskom a adolescentom veku. Je realizovaná cieleným pôsobením UVA a UVB lúčov. U detí sa skôr odporúča prirodzená forma v podobe pobytu pri mori, v kúpeľoch alebo v horskom prostredí, čo môže mať na priebeh ochorenia priaznivý vplyv.

Atopický ekzém liečba

Starostlivosť o pokožku

Nie je vhodné používať žiadne parfumované krémy alebo čistiace prípravky, ktoré by mohli pokožku ešte viac dráždiť. Pokožku treba pravidelne premasťovať a hydratovať účinnými emolienciami a používať hypoalergénne prípravky bez konzervantov a parabénov. Pokožku by ste mali ošetrovať minimálne 2-krát do dňa. K babským radám v prípade akútnych zápalov a potreby vysušovania mokvavých zápalových ložísk sa odporúča využívať obklady z repíka, čierneho čaju alebo dubovej kôry.

Ak sú postihnuté miesta mokvavé a zapálené, je potrebné ekzém primárne vysušiť. Potom, čo ekzém nemokvá, je vhodné využiť účinné maste s obsahom zinku. Vhodný je napríklad aj Sudocrem, Holtov krém alebo gáforová masť s ichtamolom. Ložiská by postupne mali začať schnúť a miera zápalu ustupovať. Pokožku je stále potrebné premasťovať vhodným prípravkom podľa odporučenia lekára.

Aby ste predišli nepriamemu dráždeniu postihnutých miest na pokožke, obliekajte dieťaťu oblečenie z jemných tkanín ako bavlna či ľan. Vyvarujte sa syntetických materiálov. To isté platí aj o posteľnej bielizni. Chemické látky môžu v niektorých prípadoch pokožku dieťaťa ešte viac podráždiť. Dbajte o to, aby dieťa nebolo vystavované vplyvu potenciálnych alergénov, ako zvieracie chlpy, perie, prach, peľ.

Kúpanie dieťaťa s atopickým ekzémom

Pri kúpaní dieťaťa s atopickým ekzémom je dôležité k pokožke pristupovať citlivo. Voda má totiž vlastnosť, že dokáže pokožku vysušovať. Kontakt s vodou by mal byť krátky. Teplota vody by nemala byť vyššia ako 38 °C. Na trhu sú dostupné špeciálne čistiace oleje a gély určené na kúpanie bábätka. Napríklad známy sprchový olej Bioderma Atoderm. Nepoužívajte žiadne parfumované či agresívne čistiace prostriedky, ale naopak hypoalergénne mydlá a šampóny.

Počas kúpania postihnuté miesta vodou len oplachujte, nešúchajte ani neškriabte. Pokožku sušte prikladaním suchej osušky. Mnohé mamičky po kúpaní okrem účinných špeciálnych atopických prípravkov používajú napríklad aj kokosový olej alebo krémy s obsahom prírodného aloe vera. Oleje, krémy či masti je ideálne na pokožku aplikovať čo najrýchlejšie po vysušení pokožky. Babské rady hovoria i o účinných kúpeľoch vo výluhu z ovsených vločiek, repíka alebo kúpele v morskej soli. Harmanček sa neodporúča, pretože je silným kontaktným alergénom.

Atopický ekzém u bábätka

Atopický ekzém u detí – skúsenosti

Diskusné fóra v prípade tejto témy riešia hlavne formy a spôsoby liečby takéhoto ochorenia u detí. Je zrejmé, že atopický ekzém nie je nič výnimočné a trápi množstvo detí. Mamičky si vo fórach preto pýtajú rady, čo na atopický ekzém u detí pomáha najlepšie. Diskutujúce sa zhodujú na tom, že je nevyhnutné pokožku aktívne premasťovať a v prípade zhoršovania priebehu ísť zaručene k pediatrovi, ktorý vás môže odporučiť dermatológovi alebo alergiológovi. V diskusiách sú ako účinné krémy na ekzémy u detí spomínané Bioderma Atoderm, Infadolan, Uriage Bébé či CutisHelp Mimi konopný krém. Veľmi často sú pôvodom vzniku týchto ekzémov potravinové alergie, čo potvrdzujú aj skúsenosti viacerých žien. Preto je vhodná návšteva alergiológa. Viacero mamičiek avizuje, že ony samotné majú alebo mali s ekzémami ťažkosti, ktoré boli vyvolané alergiami – kravské mlieko, citrusy či niektoré druhy korenín. Iné ženy avizujú, že ekzém zhoršoval aj nevhodný prací prášok.

Atopický ekzém skúsenosti Modrykonik

Atopický ekzém skúsenosti

Atopický ekzém diskusia Modrykonik

Atopický ekzém diskusia
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V súvislosti s detským ekzémom, ktorý môže postihovať deti už od narodenia, ale hlavne v dojčenskom a predškolskom veku, je dôležité stav nepodceniť. Spôsob liečby vždy závisí aj od fázy, v ktorej sa ochorenie nachádza. Pre mnohé malé bábätká môže byť atopická dermatitída vo výraznej miere nepríjemná dráždivosťou a svrbením. Pre mnohé bábätká ekzém predstavuje výrazný diskomfort a zhoršuje kvalitu ich života. Máte skúsenosť s atopickým ekzémom u vášho dieťaťa? Aký krém na ekzém zabral najlepšie vo vašom prípade? Ako dlho trvala liečba atopického ekzému? Čo na atopický ekzém u detí zaberá najlepšie? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti a poznatky v diskusii pod článkom. Vaše rady, tipy a odporúčania môžu byť veľmi nápomocné.

Kožný lišaj patrí vo všeobecnosti k dermatologickým ochoreniam, ktoré postihujú kožné bunky a narúšajú štruktúru pokožky. V praxi sa pomenovanie lišaj zaužívalo ako označenie rôznych kožných problémov. Pojem lišaj sa v laickej verejnosti zaužíval ako pomenovanie pre rôzne kožné ochorenia, ako ekzém, mykóza, pásový opar, pleseň alebo dermatofytóza. Aby bolo možné lišaj liečiť, je najprv potrebné, aby lekár diagnostikoval druh kožného ochorenia. Lišaj u detí tak charakterizuje väčšiu skupinu dermatologických problémov, ktoré môžu mať rôzny pôvod vzniku a odlišné symptómy.

Liečba atopického ekzému do veľkej miery závisí od samotného priebehu a fázy. V prípade neakútnej fázy sú účinné špeciálne masti, krémy, ktoré pokožku výdatne hydratujú. Ide o tzv. emolienciá, ktoré sú voľne predajné bez lekárskeho predpisu. V prípade závažnejšieho stavu – akútneho priebehu je nevyhnutné stav konzultovať s dermatológom či alergiológom a stanoviť vhodný postup liečby. Účinné sú pri liečbe atopického ekzému antihistaminiká, imunosupresíva, ichtamoly, imunomodulátory alebo antibiotiká. Využívané sú tiež kortikoidy.

Štandardne má detský ekzém podobu viacerých ložísk, ktoré sú začervenané, pokožka je suchá a objavujú sa malé pľuzgieriky či šupinky. Objaviť sa môže na rukách, nohách, bruchu na tvári i vo vlasoch. U malých detí sa často vyskytuje v záhyboch. Vždy však závisí od samotnej fázy a štádia dermatitídy. Stav môže zhoršiť iná bakteriálna či kvasinková infekcia, časté škriabanie alebo nedostatočná starostlivosť. Ložiská môžu byť mokvajúce a chrastovité.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91%)