Siedma choroba

Ruky, nohy, ústa – siedma choroba. Liečba, infekčnosť, inkubačná doba

Imunita človeka je jedným z najdôležitejších faktorov v boji proti ochoreniam napádajúcim ľudský organizmus. Buduje sa už od narodenia, pričom v priebehu života sa dostáva do boja s rôznymi ochoreniami ľahšieho i ťažšieho priebehu. Zatiaľ čo tvorbu protilátok voči niektorým chorobám je možné podporiť a podmieniť príslušnou vakcináciou, v prípade iných ochorení tieto látky vznikajú v dôsledku stretu organizmu s choroboplodnými zárodkami – baktériami či vírusmi. Do druhej kategórie, na ktorú sa očkovania nevzťahujú, patrí aj ochorenie ruky-nohy-ústa, tiež nazývané siedma detská choroba.

Publikované: 19.02.2024
Aktualizované: 19.02.2024
Obsah článku:

Keďže ide o menej známy typ ochorenia u detí, ktorý sa môže ľahko preniesť aj na dospelého človeka, je potrebné si o ňom povedať čo možno najviac informácií. V našom článku objasňujeme nielen všeobecnú charakteristiku a priebeh ochorenia, no tiež poukazujeme na najčastejšie prejavy a príčiny, v dôsledku ktorých k napadnutiu detského organizmu vírusovou chorobou dochádza. Uvádzame tiež vplyv a možný priebeh ochorenia u dospelých či prípadné komplikácie nadväzujúce na siedmu chorobu.

Čo je siedma choroba?

Siedma choroba, ktorá je známa tiež pod pomenovaním syndróm ruky-nohy-ústa, je jedným z najnákazlivejších a najčastejších vírusových ochorení. Táto choroba je síce menej známa ako osýpky, šarlach či rubeola, no ani tento fakt nemení nič na tom, že sa jej výskyt od 90. rokov minulého storočia na našom území neustále zvyšuje. Siedmu chorobu vyvolávajú enterovírusy, a teda skupina vírusov, ktoré sú zodpovedné aj za klasické prechladnutie. Jej diagnostika je sťažená v dôsledku podobnosti príznakov s inými chorobami, ako ovčie kiahne, pásový opar či spomínaný šarlach.

Pre syndróm ruky-nohy-ústa je charakteristické isté obdobie výskytu, a to hlavne neskorá jar, leto a začiatky jesene. Najohrozenejšou skupinou sú hlavne deti v rozmedzí dojčenského veku a 10. roku života, čo je podmienené najmä ich nižšou imunitou, nie vždy dostačujúcimi hygienickými návykmi a neustálym osobným stykom s inými deťmi či predmetmi, ktoré nespĺňajú základné požiadavky na hygienu. Aj keď ide primárne o detskú chorobu, veľmi ľahko sa ňou môžu nakaziť aj dospelí ľudia, a to najmä tí so slabou imunitou.

Čo je siedma choroba?

Najčastejšie príznaky ochorenia ruky-nohy-ústa

Práve najtypickejšie symptómy tejto choroby spôsobujú, že sa zvykne zamieňať za iné, pričom problém s diagnostikou majú dokonca aj samotní lekári. V prvom rade ide o zvýšenú teplotu či horúčku, s ktorou ruka v ruke prichádza bolesť v oblasti krku, čo môže pripomínať bežné prechladnutie. Následne sa môžu pridružiť opuchy lymfatických uzlín, pocity nevoľnosti, problémy s trávením v podobe hnačky či zvracania. Z posledných dvoch príznakov vzniká u väčšiny ľudí nechutenstvo.

Avšak príznak, ktorý prezrádza lekárom najviac o potenciálnej prítomnosti syndrómu ruky-nohy-ústa, sú červené výražky. Práve podľa nich si ochorenie vyslúžilo svoj príznačný názov. Stalo sa tak v dôsledku špecifickosti oblastí ľudského tela, na ktorých sa vyrážky objavujú. Konkrétne ide o oblasť dlaní a chodidiel, pričom v ústach sa taktiež formujú nepríjemne svrbiace afty pokrývajúce nielen vnútornú stranu líc, ale i ďasná, jazyk a ústne podnebie. Pľuzgiere možno nájsť i na lakťoch, kolenách, stehnách, zadku či v oblasti genitálií.

Pľuzgieriky v ústach taktiež môžu podmieniť vznik vyššie zmieneného symptómu nechutenstva, čo nás vedie ku konštatovaniu, že jednotlivé príznaky môžu na seba veľmi úzko nadväzovať. Platí, že každý prípad je veľmi individuálny, a preto sa u niektorých jednotlivcov ukazujú všetky symptómy siedmej choroby, zatiaľ čo u iných dochádza k prejavom dvoch či troch z nich.

Nedostatočná hygiena ako hlavná príčina vzniku 7. choroby

Ako sme už vyššie spomenuli, hygiena je základným činiteľom pri prenose ochorenia ruky-nohy-ústa. K prenosu dochádza kvapôčkovou infekciou, čo znamená, že ide o ochorenie šírené slinami, hlienom, stolicou či priamym kontaktom s vyrážkami a predmetmi, ktorých sa dotkli infikované osoby. Práve vyrážky, ktoré sa so siedmou chorobou najviac spájajú, sú naplnené vysoko infekčnou tekutinou. Aj preto sa ich škriabanie, vytláčanie a prepichovanie neodporúča.

Zlé hygienické návyky, a teda nedostatočné umývanie rúk či zdieľanie predmetov, ako sú uteráky, zubné kefky, nápojové fľaše či poháre, sú obvyklým dôvodom šírenia siedmej choroby. Deti si môžu ochorenie ruky-nohy-ústa priniesť zo škôlky alebo školy, z plavárne, kúpaliska, ale tiež z detského kútika v nákupných centrách, pričom do kontaktu s ním môžu prísť pokojne v prostriedku hromadnej dopravy.

Siedma choroba príznaky

Priebeh siedmej choroby u detí

Aj napriek vysokej nákazlivosti sa ochorenie považuje za nezávažné s miernym priebehom. Nakazený jedinec sa lieči veľmi rýchlo, pričom samotná inkubačná doba siedmej choroby sa odhaduje na krátke časové obdobie troch až šiestich dní. Prvé prejavy syndrómu ruky-nohy-ústa spočívajú v typických symptómoch chrípky, a teda v boľavom hrdle a zvýšených teplotách, ktoré môžu razom prerásť do horúčok. Pridať sa môžu boľavé kĺby a tŕpnuce svaly, pričom nie je vylúčená ani bolesť brucha sprevádzaná zvracaním.

Približne dva dni po zvýšení teploty, resp. vzniku horúčky sa na tele začínajú objavovať vyrážkové výsevy. Vzniknuté červené pľuzgiere síce nie sú bolestivé, no sprevádza ich pocit svrbenia, čo môže citlivejších ľudí viesť k škriabaniu, ktoré často končí únikom pľuzgierovej tekutiny disponujúcej vysokou hladinou infekčnosti. Škriabanie môže tiež podmieniť vznik vedľajšieho efektu v podobe bakteriálnej infekcie, v dôsledku ktorého sa môže zdravotnému stavu jedinca rapídne prihoršiť.

Z hľadiska infekčnosti je nutné poznamenať, že siedma choroba je už od prvých prejavov nákazlivá, avšak k infekčnému vyvrcholeniu dochádza v čase, keď sa na tele roztrúsia spomínané vyrážky. Ak má nakazené dieťa súrodencov, ochorenie ruky-nohy-ústa rozhodne „precestuje“ všetkými mladšími členmi domácnosti, pričom sa mu niekedy nevyhnú ani dospelí. Siedma choroba ustupuje v priebehu siedmich až desiatich dní, pričom infekčnosť klesá na nulu v momente, keď dôjde k zaschnutiu poslednej vyrážky na tele. Avšak pozor si treba dávať na vylučovanú stolicu, ktorá má predĺženú dobu infekčnosti, a to konkrétne jeden až dva mesiace po ústupe ochorenia.

Efektívna je najmä symptomatická liečba

Aj keď syndróm ruky-nohy-ústa patrí medzi časté detské choroby, nepatrí medzi prioritné z hľadiska tvorby vakcíny. V podstate takéto očkovanie nie je potrebné, pretože ide o naozaj rýchlo liečiteľný typ ochorenia. Jeho ústup je možné dosiahnuť najmä symptomatickou liečbou, a teda zameraním sa na liečenie jednotlivých príznakov, ktoré sa u konkrétneho jedinca objavili.

Kým na zmiernenie bolestí a zníženie teploty slúžia čapíky, paracetamol a ibuprofén, liečba vyrážok si zväčša vyžaduje užívanie antihistaminík bojujúcich s alergickými prejavmi. Antihistaminiká je možné dostať v sprejovej, injekčnej či roztokovej forme, pričom dostupné sú i liečivá na tejto báze v podobe tabletiek. Na svrbenie často zaberú i chladivé gély a obklady, pričom šancu treba dať aj mierne chladivej sprche.

Každopádne je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Ešte väčšmi je potrebné dohliadať na prísun tekutín v prípade, že má dieťa problémy s prehĺtaním. V krajných situáciách je možné deťom podávať pitie prostredníctvom lyžičky či striekačky. Najlepšie je voliť vodu, ktorá na rozdiel od sódy a niektorých ovocných džúsov nedráždi hrdlo a tráviaci trakt. Proti siedmej chorobe je vhodné bojovať aj jemnou úpravou jedálnička v podobe väčšieho prísunu vitamínov B a C. Aplikovať tiež treba oddychový režim s množstvom spánku. Najdôležitejším faktorom je jednoznačne izolácia, ktorá zaistí obmedzenie prenosu infekcie na ďalšie osoby.

Siedma choroba liečba

Prevencia vzniku siedmej choroby

Najlepším a najúčinnejším preventívnym opatrením je v prípade ochorenia ruky-nohy-ústa prísne dodržiavanie hygienických návykov. Pomôcť môže tiež zvyšovanie imunity prostredníctvom prísunu vitamínov vo forme zeleniny a ovocia. Siedmou chorobou sa môže človek v priebehu svojho života nakaziť nespočetnekrát, pričom odôvodnenie tkvie v tvorbe imunity, resp. protilátok len v nadväznosti na konkrétny typ vírusu, ktorý vznik ochorenia započal. Ak siedmu chorobu vyvolá iný vírusový kmeň, s ktorým sa ľudský organizmus ešte za svojej existencie nestretol, môže dôjsť k opätovnej nákaze syndrómom ruky-nohy-ústa.

Zriedkavé komplikácie 7. choroby

Komplikácie ochorenia ruky-nohy-ústa sa vyskytujú len veľmi zriedkavo, no môžu viesť k nepríjemným následkom, ako je postupné odlupovanie nechtov. Príčinou je napadnutie nechtových platničiek vírusom, ktorý túto oblasť ľudského tela poškodzuje a oslabuje. Netreba sa však obávať, pretože nechty onedlho opätovne dorastú. Komplikácie v súvislosti so siedmou chorobou sa môžu prejaviť aj v podobe dehydratácie, ktorá vzniká v dôsledku bolesti úst a hrdla. Ak dehydratácia prerastie do neprijateľných rozmerov, tekutiny sa dopĺňajú v nemocnici prostredníctvom infúzie.

Ešte značnejšie problémy môže siedma choroba napáchať u osôb trpiacich zníženou imunitou. V takýchto prípadoch môže ochorenie prerásť v oveľa väčšie zdravotné ťažkosti, ako zápal pľúc, meningitída či encefalitída. Treba si preto dávať pozor na akékoľvek náznaky prítomnosti iných symptómov, ktoré nie sú typické pre siedmu chorobu, no sú príznačnými práve pre zmienené vážne, miestami život ohrozujúce ochorenia.

Ďalšia forma komplikácií sa týka tehotných žien. Tie by mali primárne obmedziť kontakt s nakazenými osobami. Avšak v niektorých prípadoch sa tomu nedá predísť, a to najmä v situácii, keď je infikované dieťa tehotnej ženy. Dané ochorenie môže najmä v prvom trimestri napáchať obrovské škody v podobe poškodenia plodu a samovoľného potratu. Riziko je tiež veľké v prípade, že sa tehotná žena dostane do kontaktu so 7. chorobou tesne pred pôrodom. Ochorenie sa môže veľmi ľahko preniesť na plod, čo vyžaduje okamžitú liečbu po príchode dieťatka na svet.

Siedma choroba prejavy

Ochorenie ruky-nohy-ústa v tehotenstve – skúsenosti

Najmä na tehotné ženy môže vírusová infekcia v podobe choroby ruky-nohy-ústa pôsobiť veľmi desivo. Obavy sú oprávnené, pretože infekcie môžu hlavne v prvom trimestri zamávať s bezproblémovým priebehom tehotenstva. Z diskusných fór vyplýva, že viaceré dámy, ktoré si siedmou chorobou v tehotenstve prešli, nezaregistrovali žiadne drastické zmeny v zdraví plodu.

Ak niektorá diskutujúca spočiatku pochybovala, že dospelí ľudia môžu byť ochorením infikovaní, po prečítaní ostatných príspevkov bola veľmi rýchlo vyvedená z omylu. Účastníčky diskusie totiž vymenovávali jednotlivých dospelých členov rodiny, cez ktorých ochorenie preputovalo, a to v ťažšej forme ako v prípade detí. Aj z týchto skúseností vyplýva, že v porovnaní s deťmi je u dospelých ľudí priebeh ochorenia ruky-nohy-ústa o niečo zložitejší, a preto treba implementovať opatrenia v podobe latexových rukavíc pri vytieraní zadočku dieťaťa či nosení rúška s cieľom obmedziť prenos ochorenia kvapôčkovou formou.

Siedma choroba skúsenosti Modrykonik

Siedma choroba diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Hoci detské choroby sú často rozoberanou témou v širokých kruhoch odborníkov i laikov, ešte stále existujú ochorenia, o ktorých sa málokedy dozvedáme. Medzi také patrí aj siedma choroba, resp. ochorenie ruky-nohy-ústa. Ak ste ešte o tomto ochorení nepočuli, veríme, že náš článok slúži ako dostačujúci zdroj potrebných informácií. Niektorým zaujímavým informáciám vzťahujúcim sa na danú tematiku nevystalo miesto v hlavnom texte článku, a preto sme im venovali priestor v sekcii otázok a odpovedí. Akékoľvek dodatočné informácie, prípadné skúsenosti či otázky súvisiace so 7. chorobou sú vítané v sekcii komentárov pod článkom.

Ak si nie ste ako rodič istý, či ide o siedmu chorobu alebo bežné prechladnutie, odporúča sa návšteva lekára. Ten následne vykoná vyšetrenie v podobe tzv. sérológie enterovírusov, pričom základom tejto nepriamej diagnostiky je odobratie krvi s cieľom zistenia prítomnosti protilátok. K sérológii sa pristupuje v prípade, že má lekár na základe potvrdených symptómov podozrenie na prítomnosť vírusovej infekcie v tele pacienta.

Číselné pomenovania jednotlivých detských chorôb pramenia v minulosti, keď ešte nebola zistená príčina vzniku jednotlivých ochorení. Ak by sme ich mali vymenovať vzostupne podľa príslušného číselného názvu, ich poradie by bolo nasledovné: osýpky, šarlach, rubeola, pseudošarlach, infekčný erytém, trojdňová horúčka a nakoniec siedma detská choroba, resp. ochorenie ruky-nohy-ústa. Okrem šarlachu a siedmej choroby je na všetky menované ochorenia k dispozícii príslušná vakcinácia.

Ruky sa umývajú pod prúdom primerane teplej vody. Jej teplotu je potrebné kontrolovať najmä u menších detí, ktorých pokožka v dôsledku tenkosti reaguje na popáleniny oveľa citlivejšie. Potrebné je použiť mydlo, ktorým sa pokrýva a mydlí povrch rúk po dobu 20 sekúnd. Nezameriavajte sa len na plochu dlaní. Baktérie sa totiž uchytávajú aj na chrbte rúk, medzi prstami a pod nechtami. Ruky umývajte až po zápästie. Následne ruky opláchnite a osušte suchým uterákom. V mokrých uterákoch sa rýchlejšie množia baktérie, čo znamená, že utretím čerstvo umytých rúk do takéhoto uteráka ste práve vynulovali svoju snahu o dodržanie hygieny rúk.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(90.6%)