6-mesačné bábätko

6-mesačné bábätko (dieťa) – vývoj, strava, spánok, cviky, hračky. Pozri, čo dokáže

Hoci sa často každý mesiac vo vývoji bábätka označuje za „zlomový“, v prípade 24. týždňa, resp. 6. mesiaca to rozhodne platí. Mnoho mamičiek si pri tomto míľniku uvedomí, že 6-mesačné „malé“ bábätko sa už stáva dieťaťom. Hoci mu stále patrí status dojčaťa, 6-mesačné dieťa je už vnímavým a chápavým členom rodiny. Mnoho rodičov potvrdí, že polročné bábätko sa stáva iniciatívnejším, hravejším a javí záujem o všetko okolo seba. Nebaví ho už byť na jednom mieste, začína konať samostatne a objavuje svoje pohybové schopnosti. Úchop zosilnel a emocionálne prejavy sú asociované ku konkrétnym javom. Hry pre 6-mesačné dieťa sú rôznorodejšie a vyvíja sa aj reč.

Publikované: 09.10.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Aktivita dieťaťa v 6. mesiaci výraznejšie stúpa. Dôvodom je, že jeho vnímanie je omnoho citlivejšie. Ak doteraz ležalo na brušku a občas sa naťahovalo za hračkou, teraz začína objavovať svoje pohybové možnosti a u niektorých detí sa môžu objaviť prvé pokusy o plazenie. Bábätko kontrolovane ohýba ruky v lakťoch a opiera sa o otvorené dlane. Nečaká len na to, kde ho položíte, samo začína iniciovať pohyb a zvedavosť je skutočne nekonečná. Prechádza si rastovým špurtom. Opätovne sa môžu mierne meniť aj spánkové návyky. Dochádza k vývinu reči a je ten správny čas začať s prikrmovaním dieťaťa – jeho jedálniček bude tvoriť aj tuhšia a hlavne nemliečna strava.

Čo dokáže 6-mesačné bábätko?

V tomto veku sa už väčšina detí dokáže prevrátiť z chrbátika na bok a bruško a takisto naspäť. Prevrátenie z bruška na chrbát ešte nemusí byť vždy úspešné, no ide len o cvik v danom pohybe. V rámci pohybu sa výraznejšie objavuje priťahovanie. Ak sa môže dieťa o niečo oprieť alebo sa niečoho chytiť, dokáže sa odtlačiť či pritiahnuť. Napríklad, ak dieťatku dáte prsty, pritiahne sa do polohy sedu. Stále však platí, že v polohe sedu by ešte nemalo bábätko zotrvávať dlho. Ak si dieťa ešte nedokáže sadnúť samo s nohami napred, sedavú polohu obmedzte. Častejšie sa objavuje pozícia sedu na „žabku“, pri ktorej dieťa sedí na zadočku a rukami sa podopiera pred sebou. Avšak aj túto polohu obmedzte z dôvodu vývoja chrbtových svalov. Tie šikovnejšie deti s rýchlejším tempom sa pritiahnu aj do stoja, a to priamo z ľahu.

Nie je prekvapením, ak sa koncom 6. mesiaca objavia náznaky plazenia. Najčastejšie za pomoci rúk. Ak dieťa chytíte pod pazuchami, má tendenciu sa zapierať chodidlami o podložku, sú to však len reflexy a o chôdzi ešte nemožno hovoriť. Úchop dieťatka tiež zosilnel. Preto sa dokáže rukami priťahovať alebo sa nimi odtláčať. Motorika v rukách sa zlepšuje a je možné, že dieťa si dokáže podávať predmet z ruky do ruky. Koordinácia pohybov tak výrazne napreduje. Dieťa nemá problém uchopiť predmety z rôznych materiálov. Začína používať pri úchope palec a často uchopuje predmet hrabavým spôsobom. Viaceré pokroky vášho bábätko neporovnávajte s inými. Vývoj prebieha u každého dieťaťa iným tempom. Neopomínajte pravidelné návštevy pediatra, aby bolo možné včas odhaliť prípadné nedostatky či odchýlky vo vývoji.

Psychomotorický vývoj dieťaťa v 6. mesiaci

Zrak bábätka, vnímanie a reč v 6 mesiacoch

Zrak je už rozvinutý na približne 60 až 80 percent. Farebné videnie je rozvinutejšie a takisto je ostrejšie. Farba očí by sa v tomto období mala definitívne zmeniť na konečnú, ktorú bude mať dieťa po zvyšok života. Dieťa už dobre vníma dynamické objekty aj periférne. Zaujímajú ho obrázkové knihy alebo pohyblivé predmety vonku. Ukazovanie prstom sa pomaly stáva komunikačným nástrojom. Škúlenie či nekontrolované pohyby očí by už v 6. mesiaci nemali byť prítomné a dieťa dokáže aktívne udržiavať očný kontakt. Ak je pohyb očí nesymetrický, je nutné vyhľadať očného lekára a vykonať diagnostiku – oftalmologické vyšetrenie.

Viacero rodičov sa zhoduje na tom, že oproti prvým mesiacom je v tomto období plačlivosť na ústupe. Bábätko sa počas bdenia javí ako stále zaujaté, bľaboce, mrnká, vydáva pazvuky a nahlas sa smeje. Dieťa začína reagovať na svoje meno. Postupne chápe gestá, zvuky a dokonca aj zmenu intonácie hlasu, napríklad pri zákazoch. Môže už mať svoje obľúbené hračky alebo obrázky. Začína sa uňho tiež prejavovať silný materinský pud. Často mamu uprednostňuje pri kŕmení, hraní, kúpaní či uspávaní. Svoju nepohodu z prítomnosti inej osoby vyjadruje ustráchaným pohľadom a plačom. Takémuto javu sa hovorí aj separačná úzkosť, ktorá sa objavuje u detí medzi 6. až 12. mesiacom. Dieťaťu netreba blízkosť matky cielene odopierať. Ide o prirodzené vytváranie citových väzieb.

Rozvíja sa aj reč. Objavujú sa nové hlásky, hoci veľmi často ide len o ich spleť. Možno započujete prvé slabiky typu ma-ma, ba-ba, ta-ta a podobne. Napodobňuje vaše slová, prehovára k hračkám alebo reaguje na seba samého v zrkadle. Vzniká uňho pasívna slovná zásoba a mnohým slovám v kontexte začína rozumieť. Je ideálny čas na predmety ukazovať a dieťaťu ich asociovať. Začína si asociovať predmety, napríklad auto – „brm-brm“ alebo hodiny – „tik-tak“. Pravidelne sa usmieva, robí grimasy a rozhodne to už nie je taký tichý spoločník ako týždne dozadu. Je vhodné s dieťatkom začať praktizovať pohybové hry, napr. pohybové básničky typu „Ťap-ťap ťapušky“ alebo „Kolo-kolo mlynské“. Zapájajte gestá, mimiku tváre, tlieskanie či lúskanie.

Zrak bábätka, vnímanie a reč v 6 mesiacoch

6-mesačné dieťa – strava a príkrmy

U 6-mesačných detí je vhodné začať s podávaním príkrmov, teda prvej nemliečnej stravy. U detí kŕmených umelým mliekom sa s príkrmami začína skôr, okolo 4. – 5. mesiaca. Tento krok je veľmi dôležitý aj z hľadiska imunologického okna, ktoré sa „otvára“ medzi 4. až 7. mesiacom života bábätka. Ide o vhodné obdobie, počas ktorého detský organizmus a tráviaci systém prichádza do kontaktu s inými zložkami potravy a tiež potenciálnymi alergénmi. Dochádza tu k vzniku tolerancie na doteraz neznáme zložky potravy. Zabezpečte si umelohmotnú lyžičku, misku či tanierik a takisto jedálenskú stoličku.

6-mesačné dieťa nechce jesť príkrmy? Nie vždy musí dieťaťu potravina vyhovovať. Ak odmieta, vyskúšajte danú potravinu o týždeň či dva. Začínajte postupne varenou rozmixovanou zeleninou, neskôr ovocným pyré a až neskôr kombináciami ovocia a zeleniny. Pred každou novou potravinou je vhodné nechať dieťaťu odstup od predošlej. Ak teda prvé 3 dni budete dieťaťu podávať rozmixovanú mrkvu, brokolicu zaraďte až na 4. deň, ďalšiu potravinu na 7. deň a tak ďalej. Sledovať môžete prípadné reakcie v trávení bábätka. Receptov pre 6-mesačné dieťa na prípravu príkrmov nájdete na internete desiatky.

Hlavné zložky by mala tvoriť zelenina, ovocie, vláknina alebo mäso (kuracie, králičie, morčacie). Postupne vyskúšajte nemliečnu ryžovú alebo kukuričnú kašu, jačmenné krúpy, ovsené vločky do polievky a neskôr aj uvarený žĺtok a bielok. Je dôležité vnímať, že ide o míľnik i pre vaše dieťatko a tieto zmeny v stravovacích návykoch treba aplikovať postupne. V niektorých prípadoch si pediatri a imunológovia protirečia, že jahody, tvaroh, hríby, mak, orechy, vajíčko, med či čokoládu by nemali deti do 12 mesiacov konzumovať. Primárne z dôvodu silných alergénov alebo nezrelosti obličiek a tráviaceho systému. Jedlo by ste takisto nemali dieťaťu do 1 roka soliť. Ani zavádzanie príkrmov však neznamená, že mamička by mala prestať dieťatko dojčiť materským mliekom. Príkrmy sa stávajú len súčasťou jedálnička dieťaťa, nie plnou náhradou.

6-mesačné dieťa – strava a príkrmy

Spánkové návyky a hry pre 6-mesačné dieťa

Cez deň dieťatko spáva čoraz menej. Často ide o 2 či 3 časové úseky spánku po dobu 1 až 2 hodín. Zvyšok dňa bábätko bdie a zaujíma sa o svet okolo seba. Počas noci spí približne 10 hodín. Spánok 6-mesačného bábätka však môže mať v každom prípade svoje špecifiká. Objaviť sa môžu prvé mliečne zúbky, čo môže byť spojené so zhoršeným spánkom, zvýšenou teplotou, opuchom ďasien, plačlivosťou či podráždenosťou. Objavovať sa môže tzv. spánková regresia. 6-mesačné dieťa tak môže byť nervózne a nespokojné aj napriek tomu, že jeho potreby sú naplnené. Dieťatko prechádza rastovým špurtom, v spánku sa výraznejšie prevracia a pri zmene polohy sa môže ľahko zobudiť. Následný plač je pre rodičov často záhadou. Zreje tiež centrálna nervová sústava. Po prebudení sa nezriedka prejaví separačná úzkosť a potreba mať pri sebe rodiča. Regresia sa prejavuje zhoršeným uspávaním a následne častejším budením počas nočného spánku. Tento stav trvá niekedy týždeň inokedy aj mesiac a dlhšie.

6-mesačné dieťa môžete hravo stimulovať rôznymi hrami a tým povzbudzovať jeho psychomotorický vývoj. Využívajte pritom rôzne hračky, drevené kocky, hrajte básničkové a pohybové hry, tlieskajte, hrajte sa s hrkálkou alebo ukazujte prstom na konkrétne predmety a obrázky, pričom ich asociujte zvukom. Opatrne s menšími hračkami, keďže fáza, keď dieťa všetko ochutnáva stále trvá. Dieťaťu sa prihovárajte, oslovujte ho menom.

Hry pre 6-mesačné dieťa

Najčastejšie otázky – FAQ

Možno sa aj vy pýtate, čo má vedieť 6-mesačné dieťa alebo by ste sa chceli zorientovať v tom, ako sa má 6-mesačné bábätko vyvíjať. V našom článku sa dočítate základné informácie. Dôležité je, aby mamičky mali na pamäti, že každé dieťa je iné a tempo vývoja môže byť rôzne. To, čo dokáže 6-mesačné dieťa, závisí od mnohých faktorov. Veľmi nápomocné sú práve reálne skúsenosti rodičov. Ak máte vlastné poznatky z rodičovstva, budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje praktické rady. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Neexistuje presne stanovená gramáž, koľko príkrmu by 6-mesačné dieťa malo zjesť. Po začatí prikrmovania je potrebné sledovať potreby dieťaťa. Každé dieťa je individuálne. Dôležitý je vyvážený pomer zeleniny, ovocia, vlákniny a mäsitej stravy. Platí, že pri dojčatách do 12 mesiacov by malo dieťa zjesť 5 až 6 dávok príkrmov za týždeň, pričom by mali zahŕňať 250 g mäsa. Pri kŕmení sa je dôležité riadiť tým, či si dieťatko stravu pýta alebo už odmieta. Súčasťou jedálnička by stále malo byť materské mlieko.

6-mesačné dieťa by malo za jeden deň vypiť približne 130 až 155 ml na 1 kg telesnej hmotnosti. Do 6 mesiacov dojčatám úplne stačí príjem materského mlieka. Vodu dieťaťu ponúkajte ráno po prebudení alebo počas jedla. Malo by ísť len o čistú vodu, pretože čaje, džúsy (ani riedené) či sladené nápoje nie sú na pravidelné pitie vhodné. Vyhýbajte sa aj rastlinným mliekam. Nedostatočný príjem tekutín indikujú suché plienky, tmavý moč alebo popraskané pery, čo sú okrem iných symptómy, ktoré dokážete u polročných detí spozorovať.

Áno, zeleninová alebo mäsová polievka (nekorenená a nesolená) je vhodná ako príkrm pre 6-mesačné dieťa. Zároveň sú vhodné aj zeleninové polievkové krémy, avšak bez pridania kravského mlieka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Vývoj dieťaťa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)