Rastový špurt

Rastový špurt u detí v 6. týždni, ale aj 3. mesiaci. Ako dlho trvá?

Zatiaľ čo tehotenstvo je pre ženu únavným obdobím z hľadiska postupného vývoja dieťatka v jej vlastnom tele, rýchly rast bábätiek po narodení môže byť taktiež vyčerpávajúci, a to najmä z aspektu neustáleho kupovania nových kúskov oblečenia, no tiež pre veľký hlad, prejavy nespokojnosti a nepravidelný spánkový režim samotného dieťatka. Tieto obdobia v živote dieťaťa sa nazývajú rastový špurt.

Publikované: 26.05.2023
Aktualizované: 06.12.2023
Obsah článku:

Čo je vôbec rastový špurt, kedy ho možno očakávať, ako sa rastový špurt prejavuje a aké zmeny je potrebné v období rastového špurtu zaviesť do každodenného rozvrhu si zodpovieme v nasledujúcich odsekoch nášho článku.

Čo je to rastový špurt?

Rastový špurt u detí je obdobie, v ktorom dochádza k náhlemu nárastu bábätka o niekoľko centimetrov, a to v priebehu veľmi krátkej doby, spravidla niekoľkých dní. Zaujímavosťou, ktorá stojí za zmienku, je fakt, že kým deti v štádiu školopovinnosti podrastú priemerne o 5 centimetrov v priebehu jedného roka, bábätká v časovom intervale od narodenia po dosiahnutie prvého roka života vyrastú približne o 25 centimetrov, čo je obrovským skokom pre svalstvo, kosti, ale i samotný nervový systém dieťaťa. Takýchto rastových výkyvov je v živote človeka hneď niekoľko, pričom symptómy sú vo väčšine prípadov totožné.

Čo je rastový špurt

Rozvrh rastového špurtu – rastový špurt v 6. týždni, aj v 3. mesiaci

Hoci aj v tomto prípade ide o veľmi individuálny aspekt vývoja dieťaťa, existuje niekoľko typických období, keď u detí dochádza k rastovému špurtu. Za prvú takúto etapu možno označiť prvé dni po obvyklom odchode z nemocnice po narodení dieťaťa, a to 7. až 10. deň. K ďalšiemu radikálnemu rastu zväčša dochádza v 2. až 3. týždni po príchode bábätka na svet. Najčastejšie sa však hovorí o rastovom špurte v 6. týždni, pričom veľmi zreteľné zmeny možno na stavbe tela dieťatka spozorovať aj po rastovom špurte, ktorý nastáva v 3. mesiaci života.

Ďalšie takéto etapy náhleho rastu dieťaťa sa môžu odohrať aj v štvrtom, šiestom a deviatom mesiaci ich života, pričom podobné rastové intervaly prichádzajú aj v nasledujúcich štádiách života po dosiahnutí prvého roku života, a to až do dospelosti.

Ako dlho trvá rastový špurt?

Vo väčšine prípadov toto hektické obdobie odznie do niekoľkých dní, do dvoch až troch, hoci niekedy môže dochádzať k týždňovým a dlhším rastovým špurtom. Aj tento aspekt detského vývinu je veľmi individuálny, a preto sa môže stať, že kým u niektorých detí ledva postrehnete nejaké zmeny, ktoré by signalizovali nástup obdobia rastového špurtu, u iných sa táto rastová etapa nesie v znamení búrlivých emócií.

Ako dlho trvá rastový špurt?

Prejavy rastového špurtu u detí

Ak je vaše bábätko neustále nespokojné a hladné, pričom jeho spánkový režim nadobúda istú nepravidelnosť v podobe nedostatočného alebo prehnaného množstva spánku, pravdepodobne sa ocitáte v období rastového špurtu. Nepokojnosť súvisí najmä s napínaním svalov pri rýchlom raste, čo si vyžaduje veľmi trpezlivý a nežný prístup zo strany rodičov. Bábätká sa v tomto čase cítia nekomfortne, čo sa odzrkadľuje na ich správaní a nálade.

Obdobie rastového špurtu dieťaťa tiež prevráti celý jeho stravovací režim, na ktorý ste ho postupne navykli. Znamená to, že deti v tomto období potrebujú väčší prísun energie formou stravy, keďže rastový špurt vo veľkej miere vplýva na rýchlosť metabolizmu. Zmena však zasahuje aj spánkový režim, ktorý je počas rastového špurtu veľmi nepravidelný. Niekedy dieťatko viac spí, zatiaľ čo inokedy sa oveľa častejšie budí. Je veľmi dôležité, aby ste sa ako rodič vyzbrojili veľkou zásobou trpezlivosti, keďže prevrátený spánkový režim bábätka priamo ovplyvňuje aj ten rodičovský.

Praktické rady na zvládnutie rastového špurtu u detí

Najdôležitejším faktorom v akomkoľvek období života dieťaťa je trpezlivosť. Jasné, ľahko sa to povie, no bez trpezlivosti sa ďaleko nedostanete. Negatívne pocity totiž jednak ovplyvňujú vaše zdravie, ale vie ich vycítiť dokonca aj vaše bábätko, ktoré potom často vykazuje znaky nepokoja a nepohodlia. Pre matky je vhodné v období rastového špurtu ich dojčiat zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na vitamíny a potrebné minerály. Aj takto totiž svojmu dieťatku zabezpečujú prospešné živiny.

V čase, keď dochádza k náhlemu rastu dieťaťa v priebehu krátkeho časového intervalu, má bábätko väčší apetít, čomu sa v niektorých prípadoch ťažšie prispôsobuje telo matky. Počas rastového špurtu je dobré kŕmiť dieťa vždy, keď sa uňho začnú prejavovať náznaky hladu. Na takúto náhlu zmenu v dojčení nemusia byť pripravené prsníky, a preto je vhodné ich pomedzi jednotlivé dojčenia stimulovať odsávačkou, aby sa rýchlejšie prispôsobili novému dojčenskému režimu. Produkcia materského mlieka sa zväčša adaptuje potrebám dojčaťa v priebehu dvoch až troch dní.

Rastový špurt u detí

Rastový špurt a umelé mlieko

Často sa stáva, že matky znervóznejú z dôvodu nedostatočnej produkcie mlieka, ktoré dieťa ako keby nonstop požadovalo. Laktáciu možno podporiť aj dodržiavaním pitného režimu, pričom do svojho jedálnička sa oplatí zaradiť čaje na podporu tvorby materského mlieka. Bábätká sa svojím vlastným spôsobom taktiež podieľajú na zvýšení produkcie materského mlieka. Počas rastového špurtu vyžadujú častejšie dojčenie aj z toho dôvodu, že len tak dokážu stimulovať vyššiu produkciu svojej obľúbenej, a väčšinou jedinej, stravy, ktorá im počas tohto niekoľkodňového obdobia pomáha v dodávaní energie a potrebných živín.

Niektoré matky majú tendenciu ihneď sa preorientovať na umelú výživu, ktorou chcú dieťatku pomôcť k dosiahnutiu úplnej sýtosti. Rastový špurt umelé mlieko nutne nevyžaduje, pretože prísunom iného typu stravy koniec koncov znižujete pravdepodobnosť, že sa zvýši produkcia materského mlieka na požadované denné množstvo. Ak však ide o nedojčené deti, a teda o tie prijímajúce živiny výhradne prostredníctvom umelého mlieka, v čase rastového špurtu je potrebné zvyšovať dávku veľmi opatrne, aby nedošlo k nejakým negatívnym vplyvom na tráviacu sústavu bábätka.

Čo robiť počas rastového špurtu u detí – skúsenosti

Aj v súvislosti s rastovým špurtom a tvorbou materského mlieka je možné na známom portáli Modrý koník nájsť viacero diskusných fór. Mamičky pýtajú rady na zvýšenie produkcie materského mlieka či diskutujú o rozdieloch medzi jednotlivými prípadmi tohto vývojového procesu. Tvorbu väčšieho množstva materského mlieka môžete zvýšiť odsávaním mlieka pomedzi jednotlivé kojenia, užívaním čajov a homeopatík, ale i častejšieho striedania prsníkov počas jedného kŕmenia. Ako diskutujúce mamičky uviedli, k rastovému špurtu u dieťaťa došlo v rôznych obdobiach. V 6. týždn, po 6. mesiaci, v 7. týždni a následne v 12. týždni. Platí teda individuálnosť každého prípadu, takže sa netreba strachovať, ak k rastovému špurtu u vášho dieťatka nedošlo podľa tabuliek zverejnených na internete či v rozličných knižných publikáciách. Diskutujúce sa zhodli v jednej podstatnej veci. Je podľa nich veľmi dôležité, aby sa počas období rastového špurtu mamičky nevzdávali a vydržali aj túto periódu s trpezlivosťou a bez zbytočnej nervozity.

Rastový špurt diskusia Modrykonik

Rastový špurt skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás aj ďalšie informácie o rastovom špurte u detí a s ním súvisiacim zvýšením produkcie materského mlieka? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť na ne odpovedať čo najskôr.

Nie, v prípade vymenovaných prejavov nepôjde u detí o rastový špurt, ale skôr o rast prvých zúbkov. Je síce pravda, že niektoré príznaky ako nepokoj, zlá nálada a plačlivosť môžu rastový špurt pripomínať, no veľký rozdiel medzi týmito dvomi významnými obdobiami v živote dieťaťa je ten, že zatiaľ čo u rastového špurtu dieťa požaduje viac stravy a jeho spánok je nepravidelný, rast zubov často spôsobuje nechuť voči jedlu a nespavosť z dôvodu bolestí, ktoré dieťatko pociťuje.

Zvýšený príjem materského mlieka sa môže odzrkadliť aj na bolestiach prsníkov, resp. bradaviek, čo možno vyriešiť zaobstaraním krému, ktorý pôsobí ako ochrana bradaviek.

Dajte svojmu telu najprv trochu času, aby sa prispôsobilo zmenám v stravovacích potrebách vášho dieťatka, ktoré zapríčiňuje rastový špurt. Tým, že bábätko pýta viac mliečka, sa stimulujú vaše mliečne žľazy, ktoré zvýšeným dopytom postupne zintenzívnia produkciu materského mlieka. Tento proces neprebehne z hodiny na hodinu. Nebojte sa, vaše telo vytvorí toľko mliečnej potravy, koľko váš potomok potrebuje.


Komentáre
Darinka 12.Jul.2023
Vidím, že niektoré ženy sa boja, že rastový špurt je choroba. No je to v skutočnosti úplne prirodzený vývoj. To, že bábätko od novorodeniatka priberá na váhe smeruje presne k tomu, že bude mať dosť živín, aby rástlo. Niekto sa "vytiahne" skôr, niekto neskôr. Dcérka rástla relatívne pomaly, a v puberte prerástla pomaly manžela. :D Malý ten zasa pôrodných 51 cm za 4 mesiace narástol na 84 cm. U dcéry sme takéto prudké rasty nemali, prsote to u nej naštartovala puberta, čo je teiž normálne. Veď vtedy pracujú hormóny na plné obrátky. Preto tak decká odvrávajú :D

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Novorodenci

Vaše hodnotenie:
(91.6%)