Vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko – cena, skúsenosti. Ktoré je najlepšie?

Výber správnej antikoncepčnej metódy môže byť často ťažkou úlohou, avšak bez ohľadu na to, akú antikoncepciu si nakoniec žena zvolí, najdôležitejšie je, aby šlo o čo najbezpečnejší, najšetrnejší, najúčinnejší a najkomfortnejší variant. Niekedy je to vec skúšania a inokedy sa skôr ženy sústredia na odporúčania odborníkov. Každé ženské telo je však iné a čo sedí jednej, nemusí pasovať druhej. Takéto konštatovanie sa viaže aj na dlhodobú antikoncepčnú metódu nazývanú vnútromaternicové teliesko.

Publikované: 11.12.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Táto forma antikoncepcie je v istých ohľadoch veľmi špecifická, a preto je veľmi dôležité si vopred naštudovať všetky aspekty týkajúce sa toho, ako také vnútromaternicové teliesko vyzerá, ale aj jeho druhov, použitia a účinkov vnútromaternicového telieska. V našom článku sme sa preto povenovali všetkým základným faktorom, ktoré by mohli nejakým spôsobom priblížiť charakteristické črty tejto antikoncepčnej metódy.

Čo je to vnútromaternicové teliesko?

Vnútromaternicové teliesko je druhom antikoncepcie, ktorý mnoho ľudí pozná pod skratkou IUD pochádzajúcou z anglického názvu „intrauterine device“. Ide o veľmi rozšírený a pomerne lacný spôsob ochrany pred neželaným tehotenstvom, ktorého spomínaná špecifickosť tkvie jednak vo forme aplikácie, ale tiež v možnosti dlhodobého používania. Pri tejto antikoncepčnej metóde však existujú aj výhrady v zmysle určenia, pre niektoré ženy nie je vnútromaternicové teliesko vhodné na používanie. Týka sa to najmä žien, ktoré ešte nikdy nerodili. Aplikáciou IUD totiž môže dochádzať k traumatizovaniu kanálu krčka maternice.

Z hľadiska efektivity však možno hovoriť o vysokoúčinnej ochrane, a to na úrovni 98 percent. Dôvodom je vnútromaternicová aplikácia, ktorá zabraňuje otehotneniu formou uvoľňovania určitých látok, a to v závislosti od toho, či ide o hormonálnu alebo nehormonálnu alternatívu vnútromaternicového telieska. V oboch prípadoch však nedochádza k zabrzdeniu ovulácie, princíp tejto antikoncepcie je skôr založený na skomplikovaní existencie a prieniku spermií k dozretému vajíčku.

Vzhľad vnútromaternicového telieska vo veľkej miere závisí od konkrétneho typu, avšak najčastejšie má tvar písmena „T“, čo umožňuje jeho jednoduché prispôsobenie sa prostrediu a tvaru ženskej maternicovej dutiny. Existujú aj iné tvary, pričom na výber konkrétneho typu tejto antikoncepcie vplýva najmä jedinečná anatómia každej ženy. Ako vyzerá takéto vnútromaternicové teliesko? Odpoveď je jednoduchá. Je to pružný predmet s veľkosťou približne 4 centimetrov, ktorý sa odborne zavádza do ženskej maternice, kde ostáva maximálne päť rokov, no jestvujú aj telieska vhodné len na dvojročnú dobu používania.

Čo je to vnútromaternicové teliesko?

Typy vnútromaternicového telieska

Typy vnútromaternicového telieska sa rôznia vo viacerých ohľadoch. Tento druh antikoncepcie je veľmi dôležité rozlišovať na základe hormonálneho obsahu, hoci rozhodujúca je i anatómia ženy, podľa ktorej sa diferencuje niekoľko rôznych tvarov vnútromaternicového telieska. Rozhodujúci je taktiež materiál, ktorý vplýva najmä na životnosť antikoncepcie, no tiež na bezpečnosť pre ženy, ktoré trpia alergiami či akoukoľvek inou citlivosťou na použitý materiál.

Typy IUD na základe princípu funkcie

Princípom funkcie je myslený spôsob, akým funguje vnútromaternicové teliesko v rámci ochrany pred neplánovaným tehotenstvom. V rámci tohto delenia je možné hovoriť o hormonálnom a nehormonálnom vnútromaternicovom teliesku. Najväčšou diferenciou medzi týmito dvomi typmi IUD antikoncepcie je obsah hormónov.

Hormonálny variant funguje na báze postupného uvoľňovania syntetického hormónu – gestagénu, ktorý zahusťuje hlien krčka maternice, čím sa vytvára nehostinné prostredie pre spermie snažiace sa o úspešný prienik k vajíčku. Hormonálny obsah tohto typu vnútromaternicového telieska má v sliznici maternice výhradne lokálny vplyv, čo znamená, že nedochádza k ovplyvňovaniu a blokácii ovulácie. Výhodou tohto typu je znížené riziko mimomaternicového tehotenstva a rovnako znížený výskyt zápalových ochorení v oblasti malej panvy, kde sa nachádzajú orgány pohlavného ústrojenstva, ale tiež močový mechúr či konečník.

Nehormonálne vnútromaternicové teliesko, logicky, žiadne hormóny neobsahuje, a preto musí do tela uvoľňovať iné látky, ktoré podmieňujú ochranu pred neželaným prienikom spermií do maternice. V tomto prípade je rozhodujúcim faktorom materiál, z ktorého je nehormonálny typ IUD zhotovený, najčastejšie nejaký druh kovu. Vnútromaternicové teliesko ako cudzí predmet v maternici podmieňuje zoskupenie väčšieho množstva bielych krviniek, ktoré v prípade potreby maria pokusy spermií o priechod k vajíčku. Snahy spermií následne ďalej komplikujú toxické účinky kovového drôtika nachádzajúceho sa na konci vnútromaternicového telieska.

Hormonálne vs nehormonálne vnútromaternicové teliesko

Vnútromaternicové teliesko a jeho typy podľa materiálu

Delenie z aspektu materiálu priamo nadväzuje na predchádzajúce diferencovanie na základe hormónov obsiahnutých vo vnútromaternicovom teliesku. Zatiaľ čo hormonálne telieska sú zhotovované z plastu, nehormonálne typy IUD sú dostupné so zlatým alebo strieborným povrchom, pričom najčastejšie používaným druhom je vnútromaternicové teliesko s medeným drôtikom.

Materiály, z ktorých je povrch telieska zhotovený, priamo vplývajú na životnosť antikoncepcie a jej vhodnosť pre ženy citlivé na isté látky. Kým vnútromaternicové teliesko so strieborným povrchom je vysoko antibakteriálne, oplýva protizápalovou funkciou a je použiteľné po dobu 5 až 7 rokov, IUD s použitím zlata vydrží až 9 rokov a disponuje hypoalergénnou vlastnosťou.

Druhy IUD z hľadiska tvaru

Tvar vnútromaternicového telieska je prispôsobený rozličným anatomickým podmienkam v ženskom tele, ktoré sa líšia od ženy k žene. Základný typ IUD je v podobe písmena „T“, ktorý doslova kopíruje tvar dutiny maternice a disponuje dvomi ramenami z plastu s optimálnou pružnosťou. Pre ženy, ktoré ešte nerodili, je vhodnou voľbou vnútromaternicové teliesko v tvare kruhu. Tento typ vyvíja minimálny nátlak na maternicu, a tým pádom dochádza k najnižšej možnej traume v tejto oblasti ženského tela. Vhodný je navyše aj pre ženy, ktoré majú už čo to odrodené.

Vnútromaternicové telieska slučkového tvaru sú určené pre ženy, ktorých pohlavné ústrojenstvo sa vyznačuje istými abnormalitami. Ako posledné je IUD pripomínajúce tvar ďalšieho písmena z našej abecedy, a to konkrétne písmenko „F“. Tento typ telieska je väčší ako ostatné a celý jeho obvod je zdobený menšími plastovými výstupkami, ktoré majú na starosti pevné umiestnenie v maternici. Vo všeobecnosti však všetky telieska disponujú plastovou časťou, ktorá sa prichytáva o maternicu, pričom kovový drôtik plní dve funkcie, a to hlavnú antikoncepčnú a vedľajšiu v podobe uľahčenia metódy vyberania antikoncepčného telieska zvnútra maternice.

Vnútromaternicové teliesko typy

Ako sa zavádza vnútromaternicové teliesko?

Zavádzanie akéhokoľvek typu vnútromaternicového telieska je výhradne v rukách lekára, presnejšie gynekológa, ktorý tento úkon vykonáva za prísneho dodržiavania hygienických opatrení. Predtým však musí žena absolvovať niekoľko povinných vyšetrení a testov, ktoré lekárovi naznačia, či je telo ženy pripravené na prijatie cudzieho telesa. Vylúčiť by sa mal najmä zápal pošvy, pre ktorý je znemožnené zavedenie vnútromaternicového telieska.

V prípade, že sú výsledky testov a kontroly v poriadku, pristupuje sa k aplikácii antikoncepčného telieska, ktoré je najjednoduchšie absolvovať pár dní po menštruácii. V tomto období je totiž krček maternice stále pootvorený, a tým pádom je umožnené bezproblémové zavedenie cudzieho predmetu. Aby lekár mohol skontrolovať správne prevedenie aplikácie vnútromaternicovej antikoncepcie, je potrebné absolvovať ultrazvukové vyšetrenie. Ďalší takýto ultrazvuk by mal prísť na rad o mesiac neskôr, a to z dôvodu kontroly, či nedošlo k uvoľneniu vnútromaternicového telieska vplyvom nasledujúceho menštruačného cyklu.

V súvislosti so zavedením vnútromaternicového telieska je vhodné dodržiavať aj isté pravidlá, ktoré sa viažu jednak na obdobie pred jeho aplikovaním, ale aj na prvý týždeň jeho používania. V prvom rade by mala žena dva až tri dni pred zavedením IUD držať prísny celibát. Pohlavný styk by totiž mohol ovplyvniť zdravie pošvy, čo by mohlo oddialiť termín aplikácie antikoncepcie. Keď je vnútromaternicové teliesko úspešne umiestnené, žena by sa mala vyhnúť horúcim kúpeľom, saunám a parným kúpeľom. Taktiež by mala eliminovať fyzickú aktivitu, ktorá by mohla vplývať na umiestnenie antikoncepčného telieska. Dôležité je aj pravidelné kontrolovanie vlákien telieska visiacich v pošve.

Ako sa zavádza vnútromaternicové teliesko?

Kedy vybrať vnútromaternicové teliesko?

Vybratie vnútromaternicového telieska vo veľkej miere závisí od maximálnej doby používania, ktorá je indikovaná v súvislosti s každým typom a druhom tejto antikoncepcie. Hormonálne i nehormonálne telieska by však mali byť po 5 rokoch vyňaté. Hoci žena sa pre extrakciu antikoncepcie môže rozhodnúť kedykoľvek pred i po exspiračnej dobe konkrétneho druhu vnútromaternicového telieska. Extrahovanie vnútromaternicového telieska taktiež spadá pod úlohy, ktoré vykonáva lekár, pričom tento úkon je vhodné načasovať na obdobie pred nadchádzajúcou menštruáciou. Ide o krátky zákrok, ktorý je možné zvládnuť v priebehu 5 až 10 minút.

Ak sa vnútromaternicové teliesko nevyjme z pohlavného ústrojenstva ženy včas, môže dochádzať k výskytu zápalov sliznice maternice, no spôsobiť môže i vznik cýst na vaječníkoch. Hrozia taktiež ďalšie zápaly pohlavných orgánov, pričom u niektorých žien sa môže objaviť tzv. syndróm chronickej panvovej bolesti, čo označuje viac ako 6-mesačnú neprestajnú bolesť v okolí pupka a medzi stehnami. Vymenované následky dlhšieho ponechania vnútromaternicového telieska v tele ženy sú tie extrémnejšie, avšak najdôležitejším a najčastejším účinkom je otehotnenie, pričom vplyvom antikoncepcie môže dokonca dochádzať k mimomaternicovému tehotenstvu.

V prípade, že žena uvažuje nad opätovným zavedením vnútromaternicového telieska, lekári odporúčajú absolvovanie aspoň 2 či 3 prirodzených menštruačných cyklov bez použitia antikoncepčného telieska, aby mohlo prebehnúť prečistenie sliznice maternice. V tomto období by si mala žena zvoliť inú antikoncepčnú metódu. Po uplynutí požadovaného počtu cyklov menzesu lekár znovu vykoná kontrolu pošvy v súvislosti s možnou prítomnosťou zápalu. Ak sú výsledky negatívne, po menštruačnom cykle je možné následne pristúpiť k opätovnému odbornému zavedeniu vnútromaternicového telieska.

Posunuté vnútromaternicové teliesko

Každé vnútromaternicové teliesko je z veľkej časti zhotovené z plastu, aby ho bolo možné jednoduchšie zavádzať a vyťahovať z maternice. Avšak táto pružnosť môže byť negatívom v prípade, že dôjde k uvoľneniu telieska a jeho následnému prieniku do dutiny maternice. Bez ohľadu na to, aký mierny je posun telieska, žena by mala hneď kontaktovať svojho gynekológa. Posunuté vnútromaternicové teliesko totiž stráca na svojej účinnosti, a teda môže nastať neželané otehotnenie. Prípadné posunutie telieska, resp. kontrolu správnosti jeho umiestnenia musí žena vykonávať aj doma, a to v podobe nahmatania špeciálnych vlákien, ktoré vystupujú z telieska a visia v pošve.

vnútromaternicové teliesko s medeným drôtikom

Vnútromaternicové teliesko a cena

Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré často rozhodujú o výbere vhodnej metódy antikoncepcie, je cena. V súvislosti s vnútromaternicovým telieskom je možné hovoriť o jednej z najlacnejších antikoncepčných metód. Na jednej strane je pravda, že si žena za vnútromaternicové teliesko zaplatí približne 200 eur, pričom do tejto sumy ešte nie je zarátaná cena lekárskeho zákroku potrebného na zavedenie telieska, no ak si danú sumu vydelíme 60 mesiacmi obsiahnutými v päťročnej dobe používania telieska, prichádzame k mesačnej sume v rozmedzí troch až štyroch eur.

V porovnaní s inými typmi antikoncepcie, ktorých cena sa pohybuje v cenovej hladine niekoľkých desiatok eur, táto antikoncepčná metóda ozaj stojí za zváženie. Do úvahy treba vziať aj iné aspekty tejto ochrany pred neželaným tehotenstvom a myslieť hlavne na vedľajšie účinky a možné riziká. Preto je veľmi dôležité túto tému prebrať so svojím lekárom.

Vnútromaternicové teliesko – skúsenosti

Skúsenosti s vnútromaternicovým telieskom sa môžu v mnohých ohľadoch líšiť, avšak na diskusných fórach vo veľkej miere prevažoval názor, že by si mala každá žena riadne premyslieť antikoncepciu, ktorú chce užívať. Vnútromaternicové teliesko totiž nie je také spoľahlivé, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Niektoré diskutujúce ženy potvrdili, že ony alebo ich známe otehotneli niekoľko mesiacov po zavedení telieska. Tie, čo ho mali, taktiež zdôraznili bolesť podobnú pôrodu, s ktorou prichádza extrakcia vnútromaternicového telieska po ukončení obdobia pôsobenia.

Čo však niektoré diskutujúce dámy vyzdvihli v obzvlášť negatívnom svetle, je vplyv na ich menštruačný cyklus, ktorý nadobudol intenzívnejšiu formu, a to ako z aspektu krvácania, tak i v súvislosti s bolesťami. Vaginálny výtok mimo menzesu dokonca u niektorých nabral inú konzistenciu pripomínajúcu sople, čo taktiež nie je práve najpríjemnejšie.

Vnútromaternicové teliesko skúsenosti Modrykonik

Vnútromaternicové teliesko diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Antikoncepčná metóda v podobe vnútromaternicového telieska je veľmi komplexnou témou, ktorú je potrebné rozoberať, aby nedochádzalo k zbytočným komplikáciám v oblasti ženskej plodnosti v dôsledku predĺženia doby používania antikoncepcie či iných vedľajších účinkov, s ktorými táto forma antikoncepcie prichádza. Pre ďalšie nadväzujúce zaujímavosti, ktoré si nenašli miesto v našom článku, sme vymedzili priestor v sekcii otázok a odpovedí. V prípade, že by ste sa chceli podeliť s nami a s našimi čitateľmi o vlastné skúsenosti alebo sa chcete niečo dodatočne opýtať, neváhajte sa obrátiť na našu sekciu komentárov.

Zatiaľ čo medzi najčastejšie používané hormonálne alternatívy patrí vnútromaternicové teliesko Mirena, z nehormonálnych je to najmä vnútromaternicové teliesko Dana. Výber správneho telieska však do veľkej miery závisí od druhu antikoncepcie, ktorý je vhodný pre konkrétnu ženu vzhľadom na jej anatómiu a doterajšiu anamnézu, a to najmä z aspektu hormónov a ich vplyvu na jednotlivé procesy v jej organizme.

Aj napriek tomu, že ide o jednu z najúčinnejších a najrozšírenejších foriem antikoncepcie, existujú isté nežiaduce účinky, ktoré by mohli od použitia vnútromaternicového telieska ženu odrádzať. Primárne medzi ne patrí potenciálny posun telieska vo vnútri maternice, v dôsledku čoho môže dochádzať k väčším komplikáciám v súvislosti s plodnosťou. Ak sa teliesko nesprávne zavedie, môže sa pokojne aj stratiť, čo taktiež neznie veľmi príjemne. Isté zmeny je možné spozorovať v menštruačnom cykle, ktorý buď nadobudne nepravidelnosť, alebo úplne absentuje. Možné je však aj zintenzívnenie a predĺženie menštruačných bolestí. U niektorých žien môže spôsobovať zápal sliznice maternice či krvácanie aj pomedzi jednotlivé menštruačné cykly.

V dôsledku potvrdenia prítomnosti zápalu pošvy dochádza k úplnému zastaveniu akýchkoľvek ďalších úkonov súvisiacich so zavádzaním vnútromaternicového telieska a nasleduje preliečenie. Po ukončení liečebnej doby sa pristupuje ku kontrolnému odobratiu vzoriek z pošvy na kultiváciu a v prípade, že je všetko v poriadku, dochádza k zavedeniu vnútromaternicového telieska.

V prípade spontánneho potratu je možné tento typ antikoncepcie aplikovať ihneď, avšak po ukončení tehotenstva pôrodom je potrebné počkať aspoň osem týždňov.

Áno, ak sa vnútromaternicová antikoncepcia nevyjme z pohlavného ústrojenstva ženy včas, môže dochádzať k jej vrasteniu do maternicových stien, čo značne a vážne vplýva na reprodukčné schopnosti organizmu, pričom dôjsť môže až ku kompletnej neplodnosti ženy. Aj preto je veľmi dôležité pravidelne navštevovať gynekologickú ambulanciu.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.8%)