22. týždeň tehotenstva

22. týždeň tehotenstva – pohyby, váha, priberanie a ultrazvuk

Práve sa nachádzate na prelome 5. a 6. mesiaca tehotenstva. 22. týždeň tehotenstva je teda koniec 5. mesiaca. Aj vám sa zdá, že tehotenstvo napreduje akosi rýchlo? Mnoho mamičiek posudzuje priebeh tehotenstva podľa toho, aké veľké bruško majú. V skutočnosti však o fáze tehotenstva najviac vypovedá to, ako sa vyvíja plod. Hmotnosť sa už môže blížiť k pol kilogramu a veľkosťou sa môže rovnať ku kokosovému orechu. Bábätko si aktívne ukladá podkožný tuk a priberá. Kostra sa spevňuje a rozvíjajú sa aj zmysly, hlavne hmat. Žena môže pociťovať prísun energie, no takisto ju môže trápiť pálenie záhy, opuchy nôh, občasné tvrdnutie bruška a väčšina žien už vníma aj pohyby bábätka.

Publikované: 04.12.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Tehotenstvo v tejto fáze mnoho žien opisuje ako veľmi príjemné obdobie. Viaceré „tehuľky“ už obmieňajú šatník, nakupujú výbavu pre dieťa, pretože poznajú pohlavie. Stretávať sa však môžu s tráviacimi ťažkosťami, pálením záhy, opuchom nôh a objaviť sa v prípade viditeľne rastúceho bruška môžu aj bolesti krížov. Po 20. týždni tehotenstva je tiež vyššia pravdepodobnosť, že môže budúcim mamičkám začať výraznejšie kolísať tlak. Mamička by nemala zabúdať na vhodnú stravu a prípadné doplnky výživy v podobe železa, magnézia či kyseliny listovej.

Vývoj plodu v 22. týždni tehotenstva – vnútorné orgány rastú

Bábätko v brušku sa síce pravidelne hýbe a mení polohy, no okrem toho spí 12 až 14 hodín zo dňa. Je veľmi dôležité, že aktívne prebieha vývoj orgánov, ktoré rastú a dozrievajú. Vďaka tomu sa stávajú čoraz funkčnejšími a organizmus bábätka sa už v brušku stáva odolnejším. Pľúca sa stále vyvíjajú vďaka tomu, že dieťa vdychuje plodovú vodu. Tá prechádza aj cez obličky a tráviaci systém. Obličky tvoria moč a odumreté tkanivá sa ukladajú v črevách a menia sa na prvú stolicu, ktorú dieťa vylúči po pôrode. Pečeň tvorí tráviace enzýmy. Pohlavné orgány sú už vyvinuté. U chlapčeka sú v semenníkoch primitívne spermie a u dievčatka sú už vyvinuté vaječníky na svojom mieste. Mozog sa ďalej vyvíja extrémne rýchlo a neustále si vytvára nové bunkové spojenia. Srdiečko má frekvenciu približne 110 – 160 úderov za minútu.

Pod kožou sa ukladajú vrstvy podkožného tuku, kosti si berú vápnik a postupne telíčko spevňuje. Dokonca sa začínajú vytvárať potné žľazy. Telo je stále pokryté lanugom (jemné chĺpky) a mazľavým sekrétom – vernix. Na tvári sa formujú očné viečka, dokonca je možné vidieť jemné obočie. Vyvíja sa aj očná dúhovka. Výraznejšie sa vyvíjajú zmysly, ako zrak, sluch či hmat. Päsťami dokáže čiastočne zvierať pupočnú šnúru a dotýkať sa stien maternice. Chuť plodovej vody začína rozlišovať aj na základe toho, akú stravu prijíma mama.

22. týždeň tehotenstva tabuľka

22. týždeň tehotenstva – váha plodu, ultrazvuk a cervikometria

Plod už v tejto fáze váži priemerne 400 až 480 g a postupne sa blíži k hmotnosti pol kilogramu. Bábätko má na dĺžku približne 27 až 28 cm. Bábätko teraz rýchlejšie priberá ako rastie do dĺžky. Prípadné odchýlky vo vývoji sleduje lekár. Napriek tomu, že dieťa v tomto období nemá napríklad tabuľkové hodnoty, nemusí to značiť žiadnu komplikáciu. Bábätko aj vďaka pohybu v brušku spevňuje a trénuje svoje svalstvo. Srdiečko má približne 110 až 160 úderov za minútu.

Možno budúcej mamičke na tento týždeň vyšiel termín pravidelnej tehotenskej poradne, ktorú absolvuje raz za 4 až 6 týždňov. Lekár bude v tomto období detailnejšie monitorovať aj krčok maternice. Realizovať je možné vyšetrenie, ktoré sa nazýva cervikometria. To sa vykonáva medzi 22. – 24. týždňom. Vykonávať sa však môže aj neskôr, prípadne môže byť indikované, ak sa pri vyšetrení pohmatom stav krčka lekárovi nepozdáva. Je to ultrazvukové vyšetrenie krčka maternice za pomoci vaginálnej sondy. Sleduje sa dĺžka krčka maternice, stav vnútornej bránky a jeho uzavretosť. Cervikometria dokáže veľmi presne odhaliť prípadné riziko predčasného pôrodu, a to aj bez toho, že by žena aktuálne pociťovala príznaky. V prípade rizika predčasného pôrodu je možné za určitých podmienok pristúpiť k metódam oddialenia predtermínového pôrodu.

Absolvovať tiež medzi 19. a 22. týždňom môže žena očakávaný druhý veľký ultrazvuk, ktorý je považovaný za najdôležitejšie skríningové vyšetrenie v tehotenstve, pretože lekár detailne skúma hlavne zdravý vývoj plodu, prípadné odchýlky, ako aj zdravotný stav matky. V druhom trimestri existuje možnosť podstúpiť rozšírený ultrazvuk, ktorému sa hovorí „genetický ultrazvuk“. Ten však nie je preplácaný zdravotnou poisťovňou a tehotná žena si ho musí uhradiť.

22. týždeň tehotenstva – váha a priberanie

V tomto období by sa údajne žena mala cítiť najlepšie. Bruško ešte nie je také veľké, výraznejšie tehotenské nevoľnosti väčšina žien už prekonala a zároveň sa u žien zvyšuje prísun energie. Každá žena je však iná a v tehotenstve to platí niekoľkonásobne. Tabuľkové priberanie je pre mnohé ženy smerodajné, no faktom je, že stále sú tieto hodnoty len orientačné. Žena v tehotenstve naberá na hmotnosti nielen pre pribúdajúci tuk, ale kilá na váhe pribúdajú tiež pre objem plodovej vody a hmotnosť bábätka, nehovoriac o väčšej placentematernici, väčšom množstve krvi v obehu a zadržiavanej vode v organizme. Na váhe pridávajú taktiež väčšie prsia.

Ak však ide o priberanie v tehotenstve, nárast hmotnosti je veľmi individuálny. Na základe tabuliek je ideálne, ak žena v 22. týždni tehotenstva priberie medzi 4 až 7,8 kg. Rozhodne sa kilami zbytočne nestresujte a zbytočne sa ani neporovnávajte. Vývoj bábätka sleduje pravidelne váš lekár. Niektoré ženy naberajú kilogramy postupne po pár stovkách gramov, no u iných môže byť priberanie rýchlejšie a v neskoršej fáze gravidity. Rovnako tak je špecifická výraznosť tehotenského bruška. U niektorých žien už tehotenské bruško púta pozornosť, vyčnieva, guľatie, no u iných sa zdá, akoby tehotné ani neboli. S nasledujúcimi týždňami však bude prírastok na váhe s najvyššou pravdepodobnosťou vyšší a zväčší sa aj obvod pása. Tehotenské oblečenie tak majte pripravené.

Strie, pálenie záhy a kolísanie tlaku

Ako kilogramy postupne pribúdajú, je dosť možné, že si na sebe všimnete výraznejšie strie. Najčastejšie v oblasti bruška, pásu, stehien či pŕs. Väčšina z nich po pôrode vybledne. Je však vhodné pokožku krémovať a masírovať, čo môže obmedziť výskyt strií. Intenzívnejšie býva aj pálenie záhy. Žalúdok v tehotenstve totiž pracuje pomalšie a aj preto sú žalúdočné ťažkosti, pocity nafúknutia, zápcha či plynatosť veľmi časté. Dôvodom pálenia záhy je, že sa zvierač žalúdka smerujúci do pažeráka uvoľňuje a spôsobuje prechod tráviacich štiav do pažeráka, a to vyvoláva nepríjemné pálenie na sliznici. Objaviť sa môžu v súvislosti s trávením a zápchou hemoroidy.

Zvyšuje sa napríklad hladina testosterónu, preto sa u žien môžu objaviť chĺpky tam, kde doteraz neboli – brada, oblasť pod nosom alebo na brušku. K typickým príznakom patria kŕčové žily, opuchnuté nohy, problémy so spánkom a aj občasné závrate. Tie môžu byť zapríčinené kolísaním krvného tlaku, ktorý môže klesať a stúpať. Okrem väčšieho objemu krvi je prítomný aj tlak maternice na niektoré krvné cievy, čo môže redukovať tok krvi a spôsobovať mdloby. Ak máte takéto stavy častejšie, môže ísť o vážnejšie problémy s tlakom a je potrebné navštíviť lekára.

22. týždeň tehotenstva vývoj plodu

22. týždeň – pohyby bábätka, tvrdnutie brucha a kontrakcie?

Tehotenstvo sprevádzajú rôzne druhy bolestí. Ak je bruško väčšie, často sa začína objavovať bolesť v krížovej oblasti. Na panvu je totiž vytváraný väčší tlak. Typické sú bolesti hlavy. Niektoré mamičky zaskočí tvrdnutie brucha. Netreba však podliehať panike a zľaknúť sa. Toto tvrdnutie je spravidla vyvolané slabšími alebo silnejšími sťahmi maternice, ktorá sa zväčšuje. Časté je napríklad po väčšej fyzickej námahe. Takéto tvrdnutie prichádza v nepravidelných intervaloch.

Nemenej typické sú pre 2. trimester kontrakcie. Ide o nepravé kontrakcie, tzv. poslíčkov. Tie sú opäť vyvolané sťahmi rastúcej maternice. Zvyčajne sú v tomto období relatívne jemné, no neskôr môžu byť bolestivejšie. Stále sa však objavujú nepravidelne. Vyskytnúť sa môžu aj po sexe alebo práve po fyzickej aktivite, ako cvičenie, behanie či upratovanie. Kontrakcie by mohli značiť problém, ak by boli sprevádzané bolesťami v krížoch, únikom tekutiny z pošvy (plodová voda), krvácaním, boli by intenzívnejšie a intervaly by sa skracovali. Mohlo by ísť o predčasný pôrod alebo inú komplikáciu a je potrebné ísť urgentne do nemocnice.

Pohyby bábätka už väčšina tehotných žien vníma a cíti. Rozhodne však netreba očakávať žiadne kopance či údery. Bábätko je ešte veľmi malé, preto si pohyby netreba zamieňať práve so sťahmi maternice. Niektoré prvorodičky ucítia prvé pohyby až do 24. tt.

22. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Ženy v diskusiách píšu predovšetkým o priebehu a pocitoch v tehotenstve v tomto období. Viaceré sa obávajú príznakov, ktoré sa u nich objavujú a iné už majú obavy z toho, ako sa im bude dariť v starostlivosti o narodené bábätko. Jedna zo žien sa obáva toho, že starostlivosť o dieťa nezvládne a nemá vedomosť o tom, čo všetko pre dieťa potrebuje. Viaceré ženy konštatovali, že všetko prichádza postupne od nákupu detskej výbavy až po materinský cit, ktorý nie je žiadnym klišé. Jedna z diskutujúcich komentovala, že kúpanie, prebaľovanie, držanie či kojenie jej ukázali sestričky v nemocnici. Takisto ženy odporúčajú prečítať si vhodnú literatúru ešte pred pôrodom, napr. Nězná náruč rodičů. Ženy tiež diskutujú o prítomnosti kontrakcií – poslíčkov. Viaceré ženy radia, že im lekár odporučil zvýšiť príjem magnézia. Zároveň upokojujú, že tvrdnutie bruška i občasné kontrakcie v podbrušku sú prirodzené.

22. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

22. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás 22. týždeň tehotenstva? Ktorý je to mesiac? Ako cítiť pohyby v 22. týždni tehotenstva? Pociťujete tvrdnutie brucha alebo sa u vás objavili falošné kontrakcie? Absolvovali ste už druhý veľký ultrazvuk? Máte v tehotenstve nejaké komplikácie? Ako sa cítite v 22. týždni tehotenstva? Podeľte sa s nami o svoje radosti, starosti, problémy i úsmevné okamihy. Budeme radi, ak sa skúsené mamičky zapoja do diskusie a vďaka svojim poznatkom poskytnú odpovede na mnohé otázky. Ak ste práve tehotná a máte nejaké otázky súvisiace s 22. týždňom, neváhajte sa pýtať. Vaše komentáre môžete písať pod článok bez nutnosti registrácie.

22. týždeň tehotenstva je 5. mesiac tehotenstva, resp. ide o posledný týždeň v 5. mesiaci (druhý trimester).

Váha plodu v 22. týždni tehotenstva je 400 až 480 g. Samozrejme, ide len o približné miery a plod môže vážiť menej či viac. Samotné odchýlky sleduje lekár a na prípadné problémy s vývojom by vás určite upozornil. Dĺžka tela od hlavičky po päty je 27 – 28 cm.

Áno, v 22. týždni tehotenstva môžete dostať termín na druhý veľký ultrazvuk v tehotenstve. Ide o morfologický ultrazvuk, o ktorom sa viac dočítate v našom článku Morfologický ultrazvuk – čo to je, kedy sa robí, aká je cena. Na základe pravidelných návštev gynekológa váš môže čakať štandardná tehotenská poradňa, kde lekár vykoná kontrolné vyšetrenia, laboratórne testy (odber moču, prípadne krvi) a zaujímať ho budú aj samotné príznaky.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.8%)