38. týždeň tehotenstva

38. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa, výtok, bolesť v podbrušku, pocity a pohyby

Dieťatko je pripravené na život mimo maternice a považuje sa za donosené. Pľúca sú už taktiež dostatočne zrelé, aby zvládli prvé nádychy po pôrode. Zatiaľ čo niektoré mamičky plánujú, čo robiť, keď príde očakávaný pôrod, iné už čakajú v pôrodnici s kontrakciami. V tomto týždni je úplne bežné, že mnohé ženy rodia. Odchýlka dva týždne, skôr či neskôr, sa považuje stále za pôrod v termíne. Telo ženy sa štandardne pripravuje na pôrod. Niektoré mamičky zažijú pocit úľavy v okamihu, keď dieťatko zostupuje hlbšie do panvy. Súčasne je to signál, že pôrod sa približuje. Stále sa objavujú rôzne príznaky a v rôznej intenzite. Čo ženu čaká v tehotenskej poradni? Aké majú ženy pocity?

Publikované: 29.01.2024
Aktualizované: 29.01.2024
Obsah článku:

Možno častejšie zažívate sťahy maternice či tvrdnutie bruška a cvičné kontrakcie dávajú jasne najavo, že pôrodné cesty sú pripravené na pôrod. Bábätko už v tomto týždni do dĺžky príliš nerastie a väčšinou naberá len tuk. Rozmery i váha bábätka sú v každom tehotenstve individuálne. Váha plodu pri pravidelných lekárskych kontrolách bola orientačná, preto môžete počítať s určitými rozdielmi na váhe po pôrode. Bábätko už v brušku nemá príliš veľa miesta, no stále sa mrví alebo pohybuje končatinami. Žena by si tak mala užívať posledné chvíle tohto druhu. Ako už je bábätko vyvinuté? Ako sa cíti mamička?

Vývoj bábätka v 38. týždni tehotenstva – pľúca sú pripravené na nádych

Dieťatko je dostatočne zrelé, donosené a pripravené na to, aby prišlo na svet. V 38. týždni tehotenstva malý „novorodenec“ veselo priberá na váhe. Rapídny rast do dĺžky sa už spomalil. Koža je už vďaka podkožnému tuku i pigmentácii napnutá a má ružové – červenkasté sfarbenie. Ochranné mazivo vernix caseosa sa v tomto týždni začína strácať z povrchu telíčka, rovnako ako lanugo, ktoré už je možno úplne preč a spolu s plodovou vodou ho dieťa strávilo a zapracovalo do prvej stolice, smolky, ktorú dieťa vylúči krátko po pôrode. Ak by smolku dieťa vylúčilo ešte počas pobytu v brušku, ide o negatívny jav, pretože táto stolica kontaminuje plodovú vodu, čo ohrozuje plod. Tráviaci a vylučovací systém bude plne funkčný až po príjme prvej stravy v podobe materského mlieka – kolostra.

Ak ide o pohlavné orgány, semenníky zostúpili do mieška a u dievčatiek sú vytvarované pysky. Pľúca výrazne dozreli, a to hlavne vďaka produkcii surfaktantu, ale takisto vďaka neustálemu tréningu, prehĺtaniu a vdychovaniu plodovej vody. Do posledného dňa pobytu v brušku sa stále bude vyvíjať mozog a nervová sústava. Vyvinuté sú aj hlasivky, takže hlasný plač je už teraz možný. Očami bábätko aktívne žmurká. Ich farba môže byť hnedá, modrá či bledomodrá, no po narodení sa reálna farba očí bude meniť vplyvom svetla. V brušku trávi dieťa veľa času spánkom. V 38. týždni tehotenstva pohyby už nie sú také intenzívne.

38. týždeň tehotenstva je koľký mesiac?

38. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa, tehotenská poradňa či pôrod

Rast bábätka sa spomaľuje. V tomto okamihu už dieťa v brušku priberá hlavne tuk, ktorý je významným termoregulačným aspektom. Niektoré detičky už v brušku dosiahli maximálne rozmery. Iné ešte môžu nejaký ten centimeter do dĺžky a kilogram na váhe pridať. Celková dĺžka telíčka môže dosahovať od 48 do 55 cm. Váha sa môže pohybovať v rozmedzí 3 000 až 3 300 g. Počítajte však s tým, že váha potomka v brušku je len odhadovaná, preto výsledná hmotnosť po pôrode môže byť väčšia aj menšia.

Tehotenská poradňa vás čaká aj tento týždeň. Priebeh tehotenstva je teraz intenzívne sledovaný. Kontroluje sa váha dieťaťa, meria sa krvný tlak, realizuje sa rozbor moču, vykonáva sa kardiotokografia – kontrola oziev srdiečka bábätka alebo sa môže vykonať flowmetria – kontrola prietokov krvi v dôležitých artériách. Dôležité je sledovať tiež množstvo výtoku a stav krčka maternice a jeho možné skracovanie, čo môže naznačovať blížiaci sa pôrod. U niektorých žien sa pristupuje k preindukcii pôrodu, napr. Hamiltonovým hmatom, počas ktorého lekár preruší dolné plodové blany, čo má viesť k rýchlejšiemu dozrievaniu krčka maternice. Často sa zvýši objem výtoku z pošvy, čo značí uvoľnenie hlienovej zátky, no to ešte neznamená, že aj porodíte. Pôrod môže nastať do niekoľkých dní i týždňov.

V 35. – 38. tt sa vykonáva ster z pošvy pre diagnostiku možnej prítomnosti infekcie streptokokom. Ak ste na rizikovom tehotenstve, možno ste už hospitalizovaná v pôrodnici, pripadne už máte naplánované vyvolávanie pôrodu či pôrod sekciou. Primárne sa vždy volí prirodzený pôrod. Pre cisársky rez musia byť relevantné medicínske dôvody a známe konkrétne indikácie. Pre pôrod sekciou platí, že sa primárne využíva v rizikových prípadoch – nesprávna poloha plodu, veľký plod, nefunkčnosť placenty, viacpočetné tehotenstvo, úzka panva rodičky, ochorenie pľúc alebo akútny stav, keď je pupočná šnúra omotaná okolo bábätka a iné prípady. Ak je cisársky rez plánovaný, je potrebné, aby žena absolvovala predoperačné vyšetrenie. Sekcia môže prebiehať v celkovej alebo spinálnej anestézii.

Zostup bábätka a klesnutie bruška

Štatisticky až jedna tretina žien porodí v termíne medzi 37. až 38. týždňom. Jedným z príznakov, ktorý veľmi často indikuje blížiaci sa pôrod je, že dieťa zostupuje hlbšie do panvy. Do tejto polohy sa bábätko môže dostať aj skôr a zotrvávať v nej, kým pôrod nezačne. Mnohé mamičky však zostup bábätka dole identifikovali až niekoľko dní pred pôrodom.

Mnoho žien zároveň popisuje, že po zostupe bábätka nižšie sa im lepšie začalo dýchať, pociťovali menší tlak na chrbticu a zmiernil sa i tlak na žalúdok. Taktiež viditeľne pokleslo bruško, ktoré je za iných okolností výrazné napnuté a vyduté. Zostup bábätka spôsobí, že na močový mechúr je vyvíjaný ešte väčší tlak, časté močenie či samovoľný únik moču sú teda negatívnejším javom.

38. týždeň tehotenstva – bolesť v podbrušku, poslíčkovia a výtok

Štandardne je bruško vyduté, pupok smeruje navonok. Ak dieťatko zostúpilo do pôrodných ciest, bruško poklesne taktiež. Prsia sú značne väčšie a plné materského mliečka – kolostra, ktoré bude prvou a významnou stravou malého novorodenca. Niektorým ženám sa prsia plnili postupne, iné ženy zaznamenali nárast až v posledných mesiacoch.

Možno vás zo všetkého najviac trápia bolesti chrbta, migréna, závraty alebo nepríjemný tlak na oblasť bedier. Máte opuchnuté nohy a pociťujete kŕče v nohách. Pozitívom je, že zažívacie ťažkosti, po poklese bábätka, už možno ustúpili. Bolesť v podbrušku je spôsobená hlavne cvičnými kontrakciami, ktoré sa u väčšiny žien v tomto štádiu tehotenstva stupňujú. Pohyby bábätka už nie sú také intenzívne, pretože priestor v brušku je stiesnený. Pohyby by ste však rozhodne mali vnímať v určitých intervaloch.

Pozorujete, že vaginálny výtok je častejší? Môže za to blížiaci sa pôrod. Hlienová zátka sa uvoľňuje, čo je signál, že krčok maternice sa skracuje. Výtok býva číry, no môže byť mierne sfarbený do žlta, hneda alebo ružova. Dôvodom sfarbenia sú aj praskajúce cievky, ktoré obsahujú krv. Veľmi často ženy ku koncu tehotenstva trápia zápaly či infekcie. Tie môžu zmeniť farbu výtoku alebo vyvolať svrbenie v intímnej oblasti.

38. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Tehotenské príznaky v 38. tt – nemotornosť, únava a nervozita

Ste náladová, podráždená a unavená? Nemožno to žiadnej tehotnej žene vyčítať. Posledné štádia tehotenstva sú plné úvah a myšlienok. Aj preto mnoho žien v závere tehotenstva hovorí, že už chcú mať po pôrode a nevedia sa konca tehotenstva dočkať. Ženy rozmýšľajú nad priebehom pôrodu, majú strach, premietajú si rôzne scenáre, rozmýšľajú, či majú všetko zbalené do pôrodnice a či je vybavenie pre dieťatko pripravené. Mnohé majú neustále potrebu niečo robiť. V skutočnosti je najlepšou terapiou pokoj a relax. Čítanie, sledovanie televízie alebo pokojné prechádzky.

Ak máte pocit, že ste nemotorná, nemusí to byť len pocit. Hormóny (relaxín) pracujú v tele ženy naplno a zapríčiňujú uvoľnenie kĺbov i svalov. To vyvoláva pocit nemotornosti a straty rovnováhy. Zamestnaná myseľ môže spôsobovať, že máte problém zaspať a premáha vás cez deň únava. Nedostatok spánku môže viesť k chronickým problémom so spaním a zapríčiniť nespavosť. Budíte sa na močenie, pohyby bábätka, kŕče v nohách alebo si neviete nájsť vhodnú polohu.


Prvé príznaky pôrodu

A ako spoznáte prichádzajúci pôrod? Mnohé mamičky, ktoré už majú pôrod za sebou, sa pousmejú a skonštatujú, že prichádzajúci pôrod každá žena zaručene spozná. Medzi prvé príznaky tehotenstva patrí únik, resp. odchod hlienovej zátky vo zvýšenej frekvencii. Je to jasný znak, že krčok maternice sa skracuje a mäkne. Aj vyššie spomínaný pokles dieťatka značí, že pôrod sa môže čoskoro rozbehnúť. To však nie je vždy pravidlom a pokles môže nastať aj dva týždne pred pôrodom. K uvádzaným príznakom z praxe patrí i hnačka.

Ďalšími prvými príznakmi je nepochybne odtok plodovej vody, silnejšie bolesti v krížovej oblasti (pozn. tupá bolesť, ktorá prichádza v nárazoch) a kŕče v bruchu. Začínajúce kontrakcie si v počiatku ľahko zameníte s poslíčkami, ktorí môžu byť pred pôrodom takisto intenzívnejší, no ak sa kontrakcie vracajú, sú pravidelné, frekvencia i intenzita (bolestivosť) rastú a časový interval sa medzi nimi skracuje, zachovajte pokoj a v prípade, že je interval na úrovni každých 5 až 10 minút, odporúča sa ísť do nemocnice.

38. týždeň tehotenstva je 9. mesiac


38. týždeň tehotenstva – diskusia

Ako sa cítite v 38. týždni tehotenstva? Pociťujete nejaké bolesti a ako ste na tom s energiou? Aj odpovede na tieto otázky hľadajú mnohé tehotné ženy v diskusných fórach. Diskutujúce sa zaujímajú o názory ostatných žien a zároveň hovoria o vlastných skúsenostiach. Takáto „kolegialita“ dokáže u tehotných žien vyvolať upokojenie a pocit pochopenia. Mnohé ženy už pôrod očakávajú, pričom už dúfajú, že čoskoro budú mať za ním. Skúsenejšie mamičky hovoria o tom, že v závere tehotenstva si je potrebné užívať oddych, pokoj a možno si čítať niečo náučné v súvislosti so starostlivosťou o dieťa a jeho výchovou. V súvislosti s pôrodom ženy riešia to, ako veľmi sú otvorené. Často sa otázky v diskusii týkajú aj priebehu plánovaného cisárskeho rezu.

38. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

38. týždeň tehotenstva skecia skúsenosti

38. týždeň tehotenstva skúsenosti

38. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

38. týždeň tehotenstva diskusia
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujíma vás niečo v súvislosti s priebehom tehotenstva? Možno konkrétne 38. týždeň tehotenstva? Ak máte otázky, neváhajte sa pýtať. Množstvo odpovedí nájdete aj v samotnom článku alebo v celej sérii článkov – Tehotenstvo po týždňoch. Predpokladaný termín pôrodu sa blíži, no nie je vôbec nezvyklé, ak už žena v tomto týždni porodí. Ako prebieha tehotenstvo vo vašom prípade? Začína sa krčok maternice skracovať? Odišla vám už hlienová zátka? Pozorujete úniky plodovej vody? Ako sa pripravujete na pôrod? Budeme radi, ak sa podelíte o vaše príbehy, zážitky či cenné skúsenosti. Zapojte sa do diskusie, pýtajte sa alebo prispejte vlastnými radami, tipmi a odporúčaniami, ktoré budúcim mamičkám skutočne pomôžu.

Finálna fáza tehotenstva, 38. týždeň je 9. mesiac a tretí trimester. Od oplodnenia uplynulo už 36 týždňov. Na základe termínu stanoveného gynekológom by sa mal pôrod dostaviť v priebehu 2 týždňov.

Dieťa je v 38. týždni donosené a zrelé. Vyvinuté sú všetky dôležité orgány a systémy. V 38. týždni tehotenstva je váha dieťaťa približne 3 000 až 3 300 g. Pokojne to však môže byť viac aj menej. Celková dĺžka telíčka sa môže pohybovať od 48 do 55 cm.

Ak vám v tehotenstve tvrdne bruško, možno ste už tento pocit zažili aj v predošlých týždňoch. Dokonca už možno v priebehu prvého trimestra. Za týmto javom stoja sťahy svaloviny maternice. V priebehu tehotenstva sa maternica zväčšila v niektorých prípadoch až 1 000-násobne. Maternica reaguje na pohyby bábätka i hormonálne aktivity ženského tela. Sťahy maternice a pocit tvrdého bruška vyvolávajú aj falošné kontrakcie. Tie simulujú skutočnú kontrakčnú činnosť, no sú omnoho menej bolestivé, nepravidelné a je možné ich zmierniť.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.8%)