39. týždeň tehotenstva

39. týždeň tehotenstva – výtok, tvrdnutie brucha a bolesti. Aký je to mesiac?

Záver je už na dosah. Ak ste neporodili v predošlom týždni, blížite sa úspešne k stanovenému termínu pôrodu, ktorý vypočítal váš gynekológ. Vedzte, že približne len 4 až 5 % detí sa narodí v stanovenom termíne. Tretí trimester je na konci a u vás sa už pokojne mohli objaviť prvé príznaky blížiaceho sa pôrodu. No je možné, že žiadni poslíčkovia ešte neprišli a neodišla ešte ani hlienová zátka. Zato príznaky ako bolesť chrbta, opuchy nôh, zápcha alebo časté močenie vám znepríjemňujú život naďalej. Dôležité je zachovať si zdravú myseľ a pripravovať sa na pôrod aj psychicky. Užívajte si pohyby bábätka v brušku, prihovárajte sa mu, pretože veľmi citlivo vníma váš hlas. Zmysly má veľmi rozvinuté, mozgová aktivita je vysoká a najdôležitejšie je, že bábätko je pripravené na pôrod aj z hľadiska vývinu. Dôležité je tiež monitorovanie polohy bábätka. Ako sa cíti mamička v 39. týždni tehotenstva? Čo robí bábätko v brušku?

Publikované: 31.01.2024
Aktualizované: 31.01.2024
Obsah článku:

Dve čiarky na tehotenskom teste a dnes sa už blíži okamih, kedy budete držať nový život v náručí. Termín pôrodu je za dverami a vaše túžby sa čoskoro naplnia. Idylický scenár a pozitívne myšlienky v závere tehotenstva mnohým mamičkám komplikujú nepríjemné symptómy. Objavujú sa obavy, čo je však prirodzené, pretože k tehotenstvu i pôrodu pristupujete zodpovedne. Ani sa nenazdáte a kapitola tehotenstva bude uzavretá. Dôležité je, že bábätko je pripravené na pôrod. Orgány sú vyvinuté, nevyhnutné systémy a sústavy fungujú a dieťatko je už otočené hlavičkou nadol, pripravené na príchod na svet. Ako prebieha 39. týždeň?

Vývoj bábätka v 39. týždni tehotenstva – pripravené na pôrod

Mazivo vernix, ktoré pokrývalo pokožku spolu s lanugom, už pomaly zmizlo a bábätko ho pri prehĺtaní plodovej vody pretrávilo a zmenilo na smolku – prvú stolicu novorodenca. Netreba zabúdať, že dieťa stále naberá tuk a tiež rastie, hoci pomalšie. Kosti a chrupavky sú už dostatočne pevné, no flexibilné. Dieťa má po narodení viac ako 300 kostí, ktoré sa budú postupne zrastať a dostanú sa na číslo 206, a teda počet kostí, ktoré má dospelý človek. Hlavička – lebka je veľmi prispôsobivá, pretože jednotlivé skostnatené časti nie sú úplne zrastené. Pri prechode pôrodnými cestami totiž vzniká tlak a je dôležité, aby sa hlavička dokázala prispôsobiť. Ide o dočasný stav, v rámci ktorého môže byť hlavička po pôrode mierne zdeformovaná. Mozog sa stále zväčšuje a vyvíja sa.

Dieťatko vníma zvuky a hlasy z okolia, takisto vníma svetelné podmienky, dotyky alebo reaguje na pohyby. Pľúca sú už vyvinuté a sú pripravené na dýchanie mimo maternice. Dieťatko si vytvára svoju vlastnú imunitu, ktorá ho ochráni pred primitívnymi infekciami. Ďalej sa bude imunita rozvíjať pri dojčení, pretože materské mlieko obsahuje všetky dôležité protilátky i nutrienty. Zaujímavosťou je, že dieťa po pôrode dokáže plakať a vydávať zvuk vďaka vyvinutým hlasivkám, no slzy nemá, pretože slzné kanáliky ešte vytvorené nie sú.

39. týždeň tehotenstva tabuľka

39. týždeň tehotenstva – ultrazvuk a CTG vyšetrenie

Myslite na to, že skutočná pôrodná váha každého dieťaťa môže byť veľmi odlišná, rovnako tak i dĺžka tela. Na základe tabuliek by dieťa malo vážiť 3 300 až 3 500 g a merať by malo okolo 51 až 55 cm. Reálne sa hodnoty pôrodnej hmotnosti môžu pohybovať v priemere od 2 500 do 4 500 g a pôrodných rozmerov okolo 45 až 55 cm. V tomto období priberá dieťa približne 14 gramov za deň. Ak je všetko v poriadku, placenta pokračuje vo vyživovaní plodu a prúdením protilátok a živín v organizme dodáva jeho imunitnému systému adekvátnu ochranu pred rôznymi infekciami a vírusmi.

Ku gynekológovi pôjdete aj tento týždeň. Absolvujete štandardné kontrolné vyšetrenia – meranie tlaku, váženie, kontrola moču s cieľom zistenia prítomnosti bielkovín (príznak preeklampsie) a takisto kontrola aktuálnych príznakov – opuchy, bolesti a pod. Lekárovi povedzte o všetkých príznakoch i komplikáciách či pohyboch bábätka. Lekár skrz ultrazvukové vyšetrenie skontroluje polohu dieťatka, placenty, pupočnej šnúry, množstvo plodovej vody a CTG vyšetrením (pozn. kardiotokografia) si vypočuje ozvy srdiečka bábätka a tiež kontroluje prípadné kontrakcie maternice. Dôležitá je i kontrola krčka maternice. Ide o preventívne vyšetrenia, ktoré dokážu včas zachytiť očakávaný pôrod. Ak by lekár počas vyšetrenia indikoval určité komplikácie alebo ťažkosti, môže využiť niektoré preindukčné metódy pre vyvolanie pôrodu (napr. Hamiltonov hmat). V prípade akútnych stavov sa môže lekár rozhodnúť pre pôrod sekciou.

39. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka a bolesti

Maternica je viac ako 500- až 1 000-násobne väčšia. Dieťatko ju vypĺňa spolu s plodovou vodou a placentou. Je teda prirodzené, že jej tlak na orgány môže vyvolávať nepríjemné napätie. Ak dieťatko klesá hlbšie do panvy, pociťovať môžete ostrejšiu bolesť. Na druhej strane sa uľaví vášmu žalúdku a zlepší sa dýchanie. Bruško však stále namáha chrbticu, ktorá je pod tlakom rovnako ako boky. Bolesti bedier sú teda taktiež veľmi časté. Niekedy však bábätko klesne až bezprostredne pred pôrodom, do toho okamihu vás môžu potrápiť tráviace ťažkosti – zápchy, nadúvanie, pálenie záhy alebo hemoroidy.

Pohyby bábätka v brušku nie sú také intenzívne. V tomto týždni už bábätko nemá toľko miesta, aby sa otáčalo. Preto je dôležité, aby už malo zaujatú pôrodnú polohu, teda hlavičkou nadol. Často si všimnete vyduté bruško, čo je spôsobené ručičkou, nožičkou, kolenom alebo inou časťou tela. Niekedy sa v brušku len hmýri.

Netrápte sa striami, ktoré po pôrode úplne alebo čiastočne zmiznú. Napriek tomu, že to nie je jednoduché, skúste si dopriať aspoň pokojný spánok. Nadmerná únava je v tehotenstve, predovšetkým v prvej a poslednej fáze veľmi intenzívna. Objavujú sa aj závrate a pre veľké bruško sa cítite nemotorne a ťažkopádne. Ženy pociťujú úbytok energie, no časté močenie, bolesť chrbta alebo pohyby bábätka niekedy pokojný spánok mamičke nedoprajú. Možno vás ovládol stres, nervozita i strach z pôrodu. Komunikujte s partnerom či kamarátmi. Nenechajte sa deprimovať a ovládnuť úzkosťami či depresiami.


Tehotenské príznaky v 39. tt – výtok a tvrdnutie brucha

Intenzita niektorých príznakov v tejto fáze tehotenstva graduje. Je však potrebné chápať, že každej žene môže väčšie nepríjemnosti spôsobovať úplne iný príznak. K typickým príznakom v závere tehotenstva patria cvičné kontrakcie, ktoré spôsobujú tvrdnutie bruška. Poslíčkovia alebo Braxton-Hicksove kontrakcie pripravujú pôrodné cesty na skutočný pôrod a simulujú pravé kontrakcie, no v nepravidelnom intervale a s násobne nižšou bolestivosťou. Niektoré ženy napríklad cvičné kontrakcie nezažijú vôbec.

S väčšou pravdepodobnosťou nebudú chýbať častejšie opuchy nôh, kŕčové žily alebo nepríjemné kŕče. Vplyvom hormónov sú príznačné návaly tepla. Prsia sú plné mledziva, ktoré môže čiastočne vytekať. V poslednom trimestri sú intímne partie náchylnejšie na vaginálne infekcie. Prejavovať sa môžu svrbením, pálením alebo zmenou farby a konzistencie vaginálneho výtoku. Dôležité je takýto stav preliečiť. Štandardne je vaginálny výtok v tejto fáze gravidity intenzívnejší. Zväčša je číry alebo ružovkastý. Spozorovať v 39. týždni môžete odchod hlienovej zátky, čo signalizuje fyziologické zmeny krčka maternice. Začať môže odtekať plodová voda a nastúpiť môžu aj pravé kontrakcie.

39. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Pôrod v termíne sa blíži – kontrakcie a plodová voda

Ak sa blíži dátum vášho predpokladaného pôrodu, veľmi pravdepodobne sa stretnete s konkrétnymi prejavmi, ktoré budú začiatok pôrodu signalizovať. Ide o množstvo výraznejších i menej výrazných prejavov, ktoré žene dajú najavo, že príchod bábätka na svet sa blíži. Mnohé z príznakov ešte nemusia znamenať, že pôrod sa udeje bezprostredne po ich samotnom nástupe. No ide o signály, ktoré pôrodný proces indikujú. Aké sú príznaky zažínajúceho pôrodu?

  • Zostup bábätka hlbšie do panvy,
  • predpôrodná hnačka,
  • odídenie hlienovej zátky – hnedastý či ružovkastý výtok,
  • vyššia frekvencia poslíčkov – falošných kontrakcií,
  • skracujúca sa kontrakčná činnosť – pravidelné kontrakcie,
  • odtok plodovej vody – postupný alebo nárazový,
  • tupá až ostrá bolesť vyrážajúca do chrbtovej oblasti.

V mnohých prípadoch nastupujú jednotlivé príznaky postupne, no nie je pravidlom, že každá tehotná žena musí mať všetky príznaky prichádzajúceho pôrodu. Mnohé mamičky opisujú, že pred pôrodom nepociťovali poslíčkov alebo sa u nich neobjavila ani hnačka. Niektoré mamičky rodili až o týždeň po odídení hlienovej zátky, iným sa ďalšie príznaky pôrodu spustili do niekoľkých hodín a porodili nasledujúci deň. Spontánny pôrod sa nedá naplánovať a začať môže nástupom kontrakcií alebo rovno odtokom plodovej vody.


39. týždeň tehotenstva – diskusia

39. týždeň a žiadni poslíčkovia? Termín pôrodu sa nezadržateľne blíži a väčšina žien už odrátava dni do pôrodu. Niektoré ženy rozoberajú samotné príznaky pred pôrodom. Napríklad sú prípady, keď sa príznaky samotného pôrodu začnú objavovať zo dňa na deň až vyvrcholia kontrakciami. V diskusiách niektoré ženy uvádzajú, že pociťovali pokles bruška a následne odídenie hlienovej zátky. Často bezprostredne 2 až 3 dni pred pôrodom. Iné dokonca opisovali, že poslíčkov v závere tehotenstva ani nemali a rovno prišli pravé kontrakcie. S blížiacim sa termínom pôrodu je nevyhnutná pravidelná kontrola u gynekológa. Niektoré prvorodičky sa pýtajú, či pri kontrole v 39. týždni už následne pôjdu rovno do pôrodnice. Skúsenosti žien poukazujú na fakt, že ak nie je indikovaný pôrod alebo nevyhnutný akútny pôrod, kontrolu absolvuje žena štandardne aj o týždeň. Nie je vylúčené, že tehotenstvo nebude prenášané. Za potermínovú graviditu sa považuje tehotenstvo, ktoré trvá viac ako 42 týždňov.

39. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

39. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V tomto okamihu niektoré ženy pociťujú, že sú na konci so silami. Spánok je nedostatočný, premáha ich únava, objavuje sa nervozita, stres, strach a zabrať dávajú aj rôzne príznaky. Časté močenie, otravné falošné kontrakcie, zápchy či hnačka, opuchy, citlivé prsia a bolesť chrbta. Tehotné ženy sa v mnohých prípadoch tešia na pôrod. Ako prežívate alebo ste prežívali záver tehotenstva vy? Rodili ste v stanovenom termíne? Koľko vám trvali kontrakcie? Aké príznaky vás trápili najviac? Pripravovali ste sa psychicky na pôrod? Dajte nám o svojich skúsenostiach vedieť. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie. Pýtajte sa alebo prispejte svojimi poznatkami, radami, tipmi a odporúčaniami, ktoré môžu pomôcť ostatným mamičkám.

39. týždeň tehotenstva je predposledným týždňom 9. mesiaca v 3. trimestri. Uplynulo už 37 týždňov od oplodnenia a podľa vypočítaného termínu do pôrodu ostáva 1 – 2 týždne.

Dieťa už dorástlo do pôrodných rozmerov. V 39. týždni tehotenstva môže vážiť 3 300 až 3 500 g. Dĺžka tela môže celkovo dosahovať až 55 cm. Výsledná váha novorodenca však môže byť odlišná od predpokladanej. V priemere sa váha pohybuje v rozmedzí od 2 500 po 4 500 g a dĺžka tela od 45 do 55 cm.

Za tvrdnutím bruška stoja hlavne falošné kontrakcie, ktoré spôsobujú sťahy svaloviny maternice. Tá následne tvrdne a bruško je na dotyk tvrdšie. Predovšetkým v posledných týždňoch pred pôrodom sú poslíčkovia intenzívnejší, preto sa môže tvrdnutie objavovať častejšie.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.6%)