Strie v tehotenstve

Čo na strie v tehotenstve? Najlepší je krém a olej. Čo pomáha najviac?

Strie sa najčastejšie spájajú s pubertou, zmenou hmotnosti a s tehotenstvom. Nejde o zdravotný, len estetický problém, pre ktorý sa mnoho žien cíti frustrovane. Strie sú spôsobené zmenami v hlbokých vrstvách pokožky. Pružné podporné tkanivo pod kožou je namáhané a na koži sa objavujú ružové, červenkastohnedé, fialové alebo tmavohnedé drobné jazvičky. Postupne slabnú, avšak ak sa raz objavia, už nezmiznú.

Publikované: 11.07.2023
Aktualizované: 11.07.2023
Obsah článku:

Počas tehotenstva sa pokožka nedokáže s rýchlymi výkyvmi hormónov a hmotnosti vyrovnať. Stráca na elasticite, elastínové a kolagénové vlákna vyšším napätím praskajú. Nielen v tehotenstve je dôležitá prevencia a krém či olej na strie sú v tomto ohľade veľmi nápomocné.

Strie v tehotenstve a po pôrode

Vznik strií do veľkej miery ovplyvňuje dedičnosť, vrodená suchosť kože a jej nízka elasticita, nadváha, vek, hormonálne zmeny a rýchle priberanie v tehotentsve. V tehotenstve prechádza telo ženy mnohými zmenami, platí to aj pre kožu. Tehotenské strie (Striae gravidarum) sa najčastejšie objavujú na bruchu, avšak nezriedka sa môžu objaviť na prsiach, stehnách aj bokoch. Strie v tehotenstve postihujú až 90 % žien.

Strie sú v prvej fáze ružové až jasnočervené (závisí to od farby pokožky), môžu byť citlivé na dotyk. Postupom času jazvičky vyblednú a po niekoľkých rokoch sa z nich stanú tenké ryhy. Najčastejšie sa objavujú v 3. trimestri, keď dochádza k najvýraznejšiemu nárastu na váhe. Pokožka je pevná a elastická, počas tehotenstva sa prirodzene naťahuje, keď však nestíha tempo, ktorým telo rastie, a presiahnete jej limity, popraská. Vlákna pod povrchom sa narušia a poškodené kožné tkanivo sa nahradí spojivom – striami.

Keď sa raz strie objavia, zbavíte sa ich len ťažko. Správnou starostlivosťou a hydratáciou pokožky môžete dosiahnuť zmenšenie a zjemnenie jazvičiek. Strie nie sú nebezpečné, ide o estetický problém.

Strie v tehotenstve a po pôrode

Čo na strie v tehotenstve – olej alebo krém?

Pokožka vám to, že niečo nie je v poriadku, dáva najavo pocitom pnutia a svrbenia. Ešte predtým, ako sa tieto pocity dostavia, by ste mali myslieť na hydratáciu pokožky. Elasticitu pokožka stráca so zvyšujúcim sa vekom a to, že ste sa doteraz striám vyhýbali, nemusí počas tehotenstva nič znamenať. Potrebné je cielene zlepšovať krvný obeh, podporovať pevnosť pokožky a rast nových tkanív.

Masáže a prekrvenie pokožky

Nápomocné sú pravidelné masáže, dvakrát denne treba pokožku masírovať s hydratačným krémom alebo olejom s obsahom vitamínov A, C a E. Vitamín A slúži na ochranu pokožku, udržuje ju zdravú a mladú, vitamín C podporuje tvorbu kolagénu a vitamín E pokožku hydratuje a podporuje jej silu a pružnosť. Na prekrvenie pokožky môžete použiť aj masážne rukavice. Najvhodnejšou voľbou sú produkty určené pre budúce mamičky. Väčšinou oleje a krémy na strie slúžia ako prevencia aj ako prostriedok na redukciu už vzniknutých strií.

Krém a olej na strie v tehotenstve

Najlepší krém na strie v tehotenstve alebo najlepší olej proti striám v tehotenstve? Vyberajte podľa toho, čo vám viac vyhovuje. Niekomu bude viac vyhovovať krém, pretože má pevnejšiu konzistenciu, niekomu zas olej, ktorý je tekutejší. K veľmi vyhľadávaným krémom proti striám patrí Elasti-Q Exclusive, ktorý zvyšuje pružnosť kože a priaznivo pôsobí na už vzniknuté strie (vyblednú a sploštia sa). Pokožku hydratuje a vyživuje, preniká do hlbších vrstiev kože a pôsobí preventívne. Účinným olejom na strie v tehotenstve je Bi-Oil, hĺbkovo pôsobiaci na vzhľad strií a jaziev, hydratuje suchú pokožku. Medzi ženami je obľúbený taktiež tehotenský telový olej na strie Weleda, ktorý chráni pokožku pred vysychaním, pomáha predchádzať striám na pokožke brucha, stehien, zadku a prsníkov. Odporúča sa používať ho od začiatku tehotenstva až do 3 mesiacov po pôrode. Pre potreby citlivej pokožky aj počas tehotenstva je vhodný Eucerin olej na strie s obsahom vitamínu E a prírodných olejov. Zlepšuje pružnosť pokožky, stimuluje krvný obeh a znižuje výskyt strií. Slúži nielen na už vzniknuté jazvy, ale aj ako prostriedok na predchádzanie vzniku strií.

Čo na strie v tehotenstve – olej alebo krém?

Prevencia strií

Oleje a krémy na strie sú vhodnou prevenciou, avšak predchádzať nevzhľadným jazvičkám počas tehotenstva môžete taktiež cvičením (najmä posilňovaním brušného svalstva ešte pred tehotenstvom), sledovaním svojej hmotnosti, hydratovaním a prekrvovaním pokožky i zdravou stravou.

  • Cvičenie v tehotenstve: Samozrejme, aj pred ním. Posilňovaním brušného svalstva môžete predchádzať výrazným zmenám a obmedziť vznik strií. Posilňovanie a preťahovanie svalov je veľmi dôležité, pretože sa ním odvádzajú toxíny z tela a udržuje zdravý krvný obeh. Koža je vďaka nemu pružnejšia a jazvičky budú menšie.
  • Hydratácia: Hydratovať treba telo zvonku aj zvnútra. Najmä brucho, stehná, boky, zadok a prsia treba hydratovať vhodnými olejmi. Okrem špeciálnych prípravkov na strie môžete použiť bambucké maslo alebo kokosový olej. Hydratáciu podporíte jemným masírovaním, prípravky sa tak dostanú hlbšie do pokožky. Nemali by ste zabúdať na pitný režim, tekutiny treba prijímať rovnomerne počas celého dňa.
  • Zdravá strava: Vďaka zdravej strave doprajete výživu pokožky zvnútra. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré nie sú v tehotenstve vhodné, a zamerajte sa na zdravú stravu plnú antioxidantov, vitamínov, omega-3 mastných kyselín, ktoré priaznivo vplývajú na pružnosť kože.
  • Sledovanie hmotnosti: Priberaniu sa v tehtotenstve nevyhnete. Ide o prirodzený stav, predsa len vo vás rastie nový život. Vyhnite sa nezdravému nárastu hmotnosti, s ktorým sa koža viac rozťahuje a vznikajú výraznejšie strie.
  • Prekrvovanie pokožky: Dosiahnete ho nielen jemným masírovaním pomocou prípravkov určených na prevenciu a starostlivosť o strie, ale aj použitím masážnych rukavíc alebo jemných kief.

Strie v tehotenstve – prevencia

Strie v tehotenstve – skúsenosti

Mnohé mamičky majú so striami v tehotenstve a po pôrode skúsenosti. Podľa nich ide o záležitosť kože a genetiky, napriek tomu treba pokožku pravidelne ošetrovať, aby bola hydratovaná a zostávala pružná. Treba taktiež dodržiavať pitný režim. Napriek tomu, že sa budete o pokožku starať, nemusíte sa vzniku strií vyhnúť, avšak ak sa objavia, treba používať krém alebo olej na to určený, aby sa zmiernili. S čerstvými striami by ste nemali vychádzať na slnko, pokiaľ sa totiž opália, budú výraznejšie.

Strie v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Strie v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Tehotenské strie sú bežné, trpí nimi až 90 % tehotných žien. Dôvodom je nielen genetika, ale aj hormonálne zmeny a prudké priberanie v tehotenstve. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti so striami v tehotenstve. Ako ste ich riešili a čo vám najviac pomohlo?

To, či budete mať strie, nemôžete na 100 % predvídať. Keďže dôležitú úlohu zohráva genetika, zistite, či mala strie v tehotenstve vaša mama, prípadne sestra. So vznikom strií súvisí aj expandovanie pokožky počas tehotenstva. Ak sa zväčšuje prirýchlo, je pravdepodobnosť vzniku strií vyššia. K rizikovým skupinám patria ženy s bielou pokožkou, ľudia s nadváhou a tí, ktorí bojujú s jojo efektom, pacienti užívajúci kortikoidy a lieky viažuce vodu, tínedžeri, ľudia s rodinnou anamnézou.

Strií sa úplne nezbavíte, dajú sa len zjemniť a časom blednú. Dokonca sa im nedá ani úplne predchádzať, vďaka prevencii však nebudú také výrazné. Vyhnite sa skokovému priberaniu telesnej hmotnosti, zvážte úpravu stravy, dodržiavajte pitný režim a nezabúdajte na starostlivosť o pokožku. Špecializované krémy a oleje na strie pokožku hydratujú, zlepšujú jej pružnosť, naštartujú obnovu buniek a tvorbu kolagénu. Obľúbenou voľbou je Elasti-Q telový krém proti striámBi-Oil či Eucerin telový olej proti striám. Jednou z moderných metód je pulzný laser, ktorý priaznivo vplýva na proces vznikajúcich strií priamo v podkoží, frakčný laser či frakčná ihličková rádiofrekvencia.

Na ošetrenie strií môžete použiť napr. kokosový olej, bambucké maslo či olivový olej zmiešaný s vitamínom E.


Komentáre
Agnesa 17.Jul.2023
V prvom rade asi sklamem, že strie na prsiach už nikdy úplne nezmiznú a ani žiadny zázračný krém nepomôže. Brucho, boky mňa napríkald netrápia. Len tie prsia, ale nepomôžeme si kočky. Možno max tá plastika. :-) Ja som používala Bioil, Niveu aj Eucerin olej na strie a brala som kolagén. No strie síce vybledli, ale v plavkách ich vidno stále. Som s tým zmierená. Mala som väčšie prsia aj pred pôrodom a počítala som, že s vekom to príde. Počas kojenia som mala skoro dvojnásobnú veľkosť, no a logicky, ubudlo, strie ostali, ale manžel ej stále spoko :D

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.4%)