35. týždeň tehotenstva

35. týždeň tehotenstva – video, bolesti, priberanie a pohyby bábätka

Trvá tehotenstvo pridlho alebo sa vám naopak zdá, že pôrod sa priblížil raketovým tempom? Každá mamička to môže vnímať inak, no faktom je, že na základe predpokladaného termínu ostáva do pôrodu 5 týždňov. Tehotenské bruško už je naozaj veľké. Maternica sa zväčšila 500- až 1 000-násobne. Bábätko narástlo na rozmery novorodenca. V brušku už nemá príliš veľa miesta na akrobaciu, preto je pohybov menej, no stále o sebe dokáže dať vedieť. Okrem toho sú prítomné aj ďalšie menej príjemné príznaky, ktoré mamičke komplikujú aj bežné činnosti. Ďalšou podstatnou vecou je, že ste už na materskej „dovolenke“. Ako vníma mamička tehotenstvo v tomto štádiu? Máte už nakúpené všetko potrebné vybavenie pre dieťatko?

Publikované: 22.01.2024
Aktualizované: 22.01.2024
Obsah článku:

Budúce mamičky alebo viacnásobné rodičky môžu potrápiť desiatky rôznych príznakov. K záveru tehotenstva sa stupňujú tráviace problémy, nevoľnosť a zintenzívňujú sa aj bolesti hlavy, chrbta, rebier či nôh. Maternica je taká veľká, že tlačí na všetko vôkol seba. Bábätko je už pravdepodobne v polohe hlavičkou nadol. Ak nie, otočiť sa môže ešte v priebehu najbližších dní. Ako sa vyvíja bábätko? Aké je bábätko veľké? Čakajú tehotnú ženu nejaké dôležité vyšetrenia?

Vývoj bábätka v 35. týždni tehotenstva – inteligenčný špurt a zrelé orgány

Vďaka podkožnému tuku je už pokožka na väčšine miest napnutá. Stále je pokrytá mazivom, ktoré plod chráni pred pôsobením plodovej vody a súčasne napomáha pri regulácii teploty. Pokračovať bude produkcia mazu aj nejakú dobu po pôrode. Obehový systém funguje veľmi efektívne a srdiečko denne prepumpuje vyše 900 litrov krvi.

Kostná dreň tvorí plnohodnotne červené krvinky a pečeň začína „filtrovať“ odpadové látky. V tráviacom trakte sa vytvára prvá stolica bábätka. Plne funkčné sú aj obličky, ktoré deň, čo deň prefiltrujú stovky mililitrov plodovej vody. Dieťa vykonáva približne 40 až 60 nádychov za minútu a v pľúcach by už malo byť dostatok surfaktantu, aby dokázali pľúca fungovať aj mimo maternice.

Dieťatko v brušku stále prespí 90 % z dňa, no ak nespí, tak sa hýbe alebo vníma všetko „vôkol seba“, reaguje pohybmi na hlasy, svetlo či dotyky bruška. Už teraz je možno obrátené hlavičkou nadol. Mozog dieťatka si už vytvoril státisíce synapsií, čo sú neurónové spojenia, ktoré zabezpečujú prenos informácií v organizme. Vďaka tomu dokážu fungovať všetky orgány v tele. V tomto období mozog zväčšuje svoju kapacitu a dieťa aktívne využíva svoju pamäť. Napríklad môže reagovať na opakujúcu sa melódiu či prihováranie sa matky. Sluch je jedným zo zmyslov, ktorý je plne rozvinutý.

35. týždeň tehotenstva je ktorý mesiac?

35. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka a ster z pošvy

Bábätko v 35. týždni váži v priemere 2 300 až 2 600 g. Dĺžka telíčka od hlavičky po pätičky môže byť až 47 cm. Pochopiteľne, váha i miery sú len orientačné a prípadné výrazné odchýlky dokáže odhaliť gynekológ počas pravidelných tehotenských poradní. Bábätko sa v brušku pohybuje, mrví sa, hýbe rukami i nohami, no nemá už toľko miesta na dynamické pohyby. Pociťovať však môžete posuny a tlak na určité časti maternice alebo orgány.

Od konca 34. týždňa budete tehotenské poradne absolvovať každé 2 týždne. Okrem štandardných vyšetrení počas tohto týždňa, môže lekár vykonať kontrolný ster z pošvy kvôli prítomnej infekcii streptokokom. Touto infekciou sa detičky môžu nakaziť priamo pri pôrode. Táto baktéria pre tehotnú ženu nie je taká škodlivá, no pre bábätko s veľmi slabou imunitou je infekcia nebezpečná. Ak sa zistí prítomnosť tejto baktérie, žene sú podané antibiotiká intravenózne, teda do žily. Inak sú vykonané štandardné úkony – meranie tlaku, kontrolný odber moču na výskyt bielkovín (indikácia preeklampsie), váženie, počúvanie odoziev plodu, kontrola opuchov končatín a stav krčka maternice. Lekára informujte o všetkých príznakoch, ktoré pociťujete.

S gynekológom, ak je súčasne aj váš pôrodník, môžete rozobrať možnosti pôrodu. Ak je vaše tehotenstvo v poriadku, môžete sa rozhodnúť, či si vyberiete prirodzený pôrod bez alebo s epidurálnou analgéziou. Ak je vo vašom prípade plánovaný z nejakého relevantného dôvodu cisársky rez (sekcia) na základe konkrétnej indikácie, informujte sa o priebehu takéhoto pôrodu.

35. týždeň tehotenstva – bolesti a priberanie

Bruško je vyklenuté a pupok vydutý von. Tehotenstvo určite nezamaskujete. V tomto týždni môže ručička na váhe stále mierne stúpať, no pomaly už bude rozdiel na váhe robiť len priberajúce bábätko. Opäť to však neplatí všeobecne pre všetky tehotenstvá a priberanie je veľmi individuálne. Pribrať ste doteraz mohli 10 až 16 kg (pozn. orientačná hodnota podľa tabuľky). Ak čakáte dvojičky, v 35. týždni ste možno pribrali viac ako 20 kg.

S postupujúcim tehotenstvom a blížiacim sa pôrodom sa intenzita niektorých príznakov stupňuje. To sa týka i bolestí rôzneho druhu, ktoré sú v záverečnej fáze tie najnepríjemnejšie. Vzhľadom na väčšiu hmotnosť vás môže trápiť bolesť chrbta, a to už po krátkej fyzickej aktivite. Objavuje sa tiež dýchavičnosť a bolesť v členkoch. Narastajúca maternica vytvára tlak na rebrá alebo boky, takže typická je aj bolesť bedier a bokov.

Typická je i bolesť hlavy či migrény. Najlepším možným spôsobom je, ak budete dodržiavať pitný režim, budete relaxovať, odpočívať a nájdete si ideálnu polohu na spánok. Práve nespavosť alebo nekvalitný spánok môžu stáť za bolesťami hlavy, precitlivenosťou, náladovosťou alebo prehnanými negatívnymi scenármi súvisiacimi s pôrodom.

Bolesť v podbrušku býva spravidla spôsobovaná falošnými kontrakciami. Dôležité je vedieť rozoznať falošné a skutočné kontrakcie. Niekedy tlak na podbrušie a nepríjemný pocit napätia môže vyvolať aj pohyb bábätka a tlak vytváraný na panvové dno.

35. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Tehotenské príznaky v 35. tt – únik moču, hemoroidy a opuchy

Jedným z najčastejších problémov, ktoré ženy trápia, sú tráviace ťažkosti. V dôsledku veľkej maternice, ktorá vytvára tlak na črevá, je trávenie spomalené, a to spôsobuje veľké množstvo problémov od zápchy cez pálenie záhy a plynatosť až po nafukovanie a pocit ťažoby. Niektoré ženy môžu pociťovať aj častejšiu nevoľnosť. V dôsledku problémov s vyprázdňovaním sa môžu objaviť takisto hemoroidy, ktoré spôsobujú ženám výrazný diskomfort.

Práve v tejto fáze môže uľaviť niektorým ženám, ak bruško postupne klesne, uľaví sa tráveniu, dýchaniu a zvyčajne ustúpi aj pálenie záhy. Na druhej strane sa pripravte na to, že tlak na močový mechúr bude zapríčiňovať ešte častejšiu potrebu močiť alebo sa pri kýchnutí, zakašľaní alebo smiechu objaví samovoľný únik moču. Odporúča sa preto nosiť hygienické vložky. Niektorým ženám bruško neklesne až do samotného pôrodu.

Tehotenské hormóny u vás možno vyvolávajú nadmerné potenie a návaly tepla. Možno sa vás na tvári, v dekolte alebo na rukách objavili pigmentové škvrny – chloazma. Tie zmiznú po pôrode. Spánok je nedostatočný a k tomu sa objaví aj chrápanie. Opuchy členkov, rúk alebo tváre sú takisto pomerne bežné. Dôležité je, aby ustupovali pri pokojovej polohe a dostatočnom pitnom režime. Ak sú opuchy masívne a sprevádzajú ich iné príznaky, pozor, či nejde o prejav preeklampsie.

35. týždeň tehotenstva je 8. mesiac

35. týždeň tehotenstva – diskusia

Fóra a diskusie v súvislosti s 35. týždňom tehotenstva riešia predovšetkým prípravy na pôrod. Niektoré tehuľky sa pýtajú skúsenejších žien na vybavenie pre dieťatko či chystanie oblečenia (pranie a žehlenie). Niektoré ženy avizujú, že už v predstihu majú pripravenú tašku do pôrodnice so všetkým podstatným. Taktiež ženy diskutujú o frekvencii návštev tehotenskej poradne a návšteve pôrodnice, v ktorej bude žena rodiť. Viaceré ženy avizujú, že kontroly mali raz za mesiac, iné chodili častejšie alebo sa frekvencia návštev u ich gynekológa – pôrodníka zvýšila až v poslednom mesiaci.

35. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

35. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Pokročilé štádium tehotenstva a pomaly sa blížite do finále. Aké symptómy pociťujete najviac? Sú pohyby bábätka bolestivé a intenzívne? Trápia vás opuchnuté nohy? Znásobuje sa pocit únavy? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a napíšte nám o svojich skúsenostiach, príbehoch či aktuálnych pocitoch v súvislosti s 35. tt. Skúsenejšie mamičky môžu ostatným poradiť a podeliť sa o zaujímavé rady, tipy a odporúčania. Prostredníctvom komentárov sa môžete zapojiť do diskusie pod článkom, a to bez nutnosti registrácie.

Od oplodnenia uplynulo už 33 týždňov. Tehotenstvo v 35. týždni znamená, že o chvíľu tehotná žena končí 8. mesiac (tretí trimester). Do pôrodu na základe stanoveného termínu ostáva päť týždňov s odchýlkou +/- dva týždne.

Dieťa v tomto období rýchlo priberá na hmotnosti. Váha dieťaťa sa pohybuje medzi 2 300 až 2 600 g. Dĺžka tela od temena hlavičky až po päty môže dosahovať 47 cm.

V tejto fáze môže mať bolesť v podbrušku hneď niekoľko príčin. Falošné kontrakcie a sťahy maternice môžu vyvolávať tlak v podbruší a spôsobovať nepríjemnú bolesť. Pozor však na bolesť v podbrušku v kombinácii s ďalšími príznakmi – odchod hlienovej zátky, odtekanie plodovej vody, skracujúce sa kontrakcie, v takom prípade môže ísť o predčasný pôrod. Bolesť v podbrušku môže byť občas vyvolaná aj pohybmi bábätka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91%)