Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo v živote ženy patrí nepochybne k tým najkrajším obdobiam. Samozrejme, prináša so sebou množstvo zmien, s ktorými sa musí ženský organizmus vyrovnať. To, ako vzniká nový život, je samo osebe zázrak, no mnohé budúce mamičky zaujíma to, ako prebieha tehotenstvo týždeň po týždni, aké zmeny ich čakajú, na čo si musia dávať pozor, ale hlavne to, ako sa v brušku vyvíja samotné bábätko. Koľko týždňov trvá tehotenstvo? Štandardne trvá tehotenstvo 40 týždňov (10 lunárnych mesiacov) a rozdeľuje sa na tri trimestre. Táto rubrika ponúka prehľadný a podrobný pohľad na postupný vývoj tehotenstva od jeho začiatku až po plných 40 týždňov a pôrod. Nájdete tu všetko od zmien v organizme matky cez výskyt príznakov tehotenstva až po vývoj plodu po týždňoch. Dozviete sa, ako sa z oplodneného vajíčka a miliónov buniek stane vaše vytúžené bábätko. Ak už tehotná ste alebo tehotenstvo ešte len plánujete v tejto rubrike sa môžete pozrieť, čo sa bude diať s vaším telom a bábätkom.

vývoj plodu po týždňoch

Prvý trimester tehotenstva (1. – 13. týždeň)

Možno vás prekvapí, že prvé týždne tehotenstva, 2. – 3. týždeň, vlastne ešte žena tehotná nie je. V prvých týždňoch sa bude všetko točiť okolo ovulácie, oplodnenia a uhniezdenia oplodneného vajíčka v maternici. Až následne možno začať hovoriť o začiatku gravidity. Postupne začnú pribúdať prvé príznaky tehotenstva. U niektorých žien sú príznaky tehotenstva v úvode silnejšie u iných slabšie. Hormonálna aktivita sa mení, a to najmä hladina hormónu hCG (humánny chorionický gonadotropín), ktorý sa testuje vo veľmi raných tehotenských testoch. Hormóny výrazne vplývajú aj na psychiku ženy.

V prvých týždňoch sa vytvárajú základné orgány a sústavy. V 6. týždni tehotenstva ultrazvuk môže zachytiť tlkot srdiečka, v 8. týždni tehotenstva dokonca prvé pohyby embrya. Tie ešte žena necíti. V prvom trimestri sa tehotná žena obvykle prihlási na prvú prenatálnu návštevu u lekára alebo pôrodníka. Počas tejto návštevy sa vykonajú rôzne testy, vrátane krvných testov na stanovenie hladiny hormónu hCG a iných markerov tehotenstva. Žena sa tiež dozvie predpokladaný termín pôrodu. Zmeny na tele ešte nie sú také viditeľné. Prvý trimester tehotenstva je kľúčovým obdobím pre zdravý vývoj plodu. Ide zároveň o najrizikovejšie týždne tehotenstva.

tehotenstvo týždeň po týždni

Druhý trimester tehotenstva (14. – 26. týždeň)

Po náročnom prvom trimestri môžu tehotné ženy začať cítiť väčšiu energiu a menej nevoľnosti. Pre mnohé ženy sa ranná nevoľnosť z prvého trimestra zmierni alebo úplne zmizne. S pribúdajúcimi týždňami tehotenstva začne bruško rásť, a tým sa objavuje jasné vizuálne znak tehotenstva. Veľkosť bruška v druhom trimestri ešte nie je taká veľká, aby ženu obmedzovalo. Žena začína výraznejšie priberať na váhe. V druhom trimestri mnohé ženy začínajú pociťovať prvé pohyby bábätka. Najčastejšie okolo 20. – 22. týždňa tehotenstva. Počas druhého trimestra sa môžu vykonávať detailné ultrazvukové vyšetrenia – 3D ultrazvuk či dokonca 4D ultrazvuk.

V niektorých prípadoch sa v druhom trimestri môžu vykonávať ďalšie prenatálne testy, ako napríklad amniocentéza alebo vyšetrenie na tehotenskú cukrovku. Nastáva výrazný rast v dĺžke a hmotnosti plodu, dochádza k ďalšiemu rozvoju orgánov a systémov. Orgány ako srdce, pľúca, obličky a pečeň sa stále zdokonaľujú a prechádzajú závažnými vývojovými zmenami. Rozvíja sa aj nervový systém a zmysly plodu, ako zrak, sluch a hmat. Plod začína trénovať svoje dýchanie tým, že vstrebáva a vylučuje plodovú vodu.

tehotenstvo - týždne a trimestre

Tretí trimester tehotenstva (27. – 40. týždeň)

Obdobie od 28. do 40. týždňa tehotenstva a zahŕňa posledné týždne pred pôrodom. Je to obdobie veľkých zmien a prípravy na príchod nového člena rodiny. Tehotenské bruško matky sa stále zväčšuje a môže byť pomerne veľké. Rastúci plod vytlačuje orgány matky a môže spôsobiť nepohodlie. V tomto období maternica začína kontrahovať v pravidelných intervaloch, čo sú Braxton-Hicksove kontrakcie. Ide o falošné kontrakcie, ktoré pripravujú pôrodné cesty na pôrod. Objaviť sa môžu už v priebehu 2. trimestra. Pokračuje nárast hmotnosti súvisiaci s veľkosťou plodu. V treťom trimestri je dôležité začať aktívne prípravy na pôrod. Matka by si mala zvoliť pôrodnú kliniku, pôrodného lekára a oboznámiť sa s možnosťami pôrodu. Ideálna je predpôrodná príprava, tréning dýchania a neuškodí ani nenáročné cvičenie v tehotenstve.

V posledných týždňoch tretieho trimestra matka môže cítiť, že je pripravená na pôrod. Počítať musí aj s odchýlkou predpokladaného termínu pôrodu, plus-mínus dva týždne. Počítajte aj s tým, že dĺžka tehotenstva sa môže predĺžiť – potermínová gravidita. Plod stále rastie, ale jeho rast nie je taký rýchly ako v predchádzajúcich trimestroch. Z dôvodu obmedzeného priestoru v maternici sú pohyby obvykle menej intenzívne a nepravidelné. V treťom trimestri plod vyvíja a zdokonaľuje svoje pľúca. Plod môže reagovať na zvuky zvonka, vrátane hlasu matky a iných zvukov. Jeho oči sa stále vyvíjajú a môže reagovať na svetlo tým, že sa pohybuje v maternici. V posledných týždňoch tretieho trimestra sa plod pripravuje na pôrod a začína meniť polohu – otáčať sa.

vývoj plodu v tehotenstve

21. týždeň tehotenstva

21. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, veľkosť plodu a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

Každý týždeň so sebou prináša počas tehotenstva rôzne zmeny. Čarovné je zároveň to, že u každej ženy prebieha tehotenstvo inak. Ako sa žena cíti v 21. tt? Ako sa vyvíja plod v 21. týždni tehotenstva?
20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva – bruško, morfologický ultrazvuk, pohyby plodu a video

20 týždňov tehotenstva z predpokladaných 40 už máte za sebou. Prakticky sa nachádzate v polovici tohto čarovného obdobia. Ako sa vyvíja bábätko v 20. týždni tehotenstva? Kedy je potrebné podstúpiť amniocentézu?
19. týždeň tehotenstva

19. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a ultrazvuk. Čo ak necítim pohyby bábätka?

Ako sa bábätko vyvíja v 19. týždni tehotenstva? V akom mesiaci sa nachádzate? Čo so sebou táto fáza gravidity prináša? odpovede na tieto i ďalšie otázky nájdete v článku.
18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, pohyby, priberanie a ultrazvuk

Začiatok 5. mesiaca je tu a veľa žien avizuje, že cítia prvé pohyby bábätka. Typické je v tejto fáze aj výraznejšie priberanie. Bábätko je už veľké asi ako mango alebo šalátová uhorka.
17. týždeň tehotenstva

17. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby, bolesti v podbrušku a priberanie

Od oplodnenie už prešlo približne 15. týždňov. Plod je veľký ako granátové jablko a prechádza ďalším obdobím rapídneho rastu. Ako bábätko vyzerá v 15. týždni tehotenstva a ako žena vníma zmeny na svojom tele?
16. týždeň tehotenstva

16. týždeň tehotenstva – pohlavie, pohyby, ultrazvuk + video

V 2. trimestri sa dávajú nevoľnosti a viaceré príznaky na ústup a ženy sa cítia lepšie, preto sú aktívnejšie a lepšie naladené. Plod si prechádza ďalšími vývojovými zmenami, ktoré sa dejú z týždňa na týždeň.
15. týždeň tehotenstva

15. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, ultrazvuk a bruško. Ktorý je to mesiac?

Bruško už v 15. týždni môže byť u viacerých žien vidno. Pohyby však ešte v tomto štádiu tehotenstva nemožno cítiť. Bábätko má veľkosť hrušky, jablka alebo väčšieho pomaranča.
14. týždeň tehotenstva

14. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, pohyby, bruško a ultrazvuk

Viaceré príznaky tehotenstva môžu byť na ústupe, no objaviť sa môžu iné – opuchy nôh či tehotenská nádcha. Ako sa cíti žena v 14. týždni tehotenstva? Ako sa vyvíja plod začiatkom druhého trimestra?
13. týždeň tehotenstva

13. týždeň tehotenstva – pohlavie, riziká, ultrazvuk a veľkosť plodu

Posledný týždeň 3. mesiaca býva u mnohých žien charakteristický tým, že dochádza k ústupu viacerých príznakov. Ako sa bábätko vyvíja a je už vidno tehotenské bruško?
12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva – ktorý je to mesiac? Veľkosť plodu, ultrazvuk a pohlavie bábätka

Prvý trimester vrcholí. Aké zmeny môže žena pozorovať? Aké čakajú mamičku v 12. týždni tehotenstva vyšetrenia? Je už vidno tehotenské bruško? Ktorý mesiac je 12. týždeň tehotenstva?
11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

Plod v brušku rastie ako z „plodovej vody“ a budúca mamička si na sebe môže začať všímať ďalšie príznaky. Aké vyšetrenia podstúpite? Môžete už pozorovať tehotenské bruško?
10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, príznaky, veľkosť bruška a bolesti v podbrušku

Začína fetálna fáza a najdôležitejšie orgány začínajú postupne spúšťať svoje procesy. Plod už je veľký ako jahoda a aktívne sa hýbe. Stále je však príliš malý na to, aby mohla žena tieto pohyby cítiť.
9. týždeň tehotenstva

9. týždeň tehotenstva – príznaky, veľkosť bruška, ultrazvuk a veľkosť plodu

V tele ženy sa toho deje naozaj mnoho. Embryo deň po dni naberá kontúry a začína sa čoraz viac podobať na človeka. Hoci veľkosťou je to stále ekvivalent olivy či arašidu. Ako sa vyvíja bábätko v brušku?
8. týždeň tehotenstva

8. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, bruško, príznaky. Čakám dvojičky?

Navonok ešte tehotenstvo až na pár vizuálnych zmien nebude viditeľné. Bruško ešte nerastie, no prsia môžu byť už až o číslo väčšie. Ako sa žena cíti v 8. tt?
7. týždeň tehotenstva

7. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesti v podbrušku, veľkosť plodu. Ktorý je to mesiac?

V 7. týždni tehotenstva sa embryo rýchlo vyvíja a rastie. Ultrazvuk už dokáže odhaliť aj detaily ako oči, viečka či dokonca ústa. Budúca rodička na sebe môže pozorovať ďalšie zmeny, ktoré bude zároveň aj cítiť.
6. týždeň tehotenstva

6. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, príznaky, bruško. Čas na ultrazvuk?

4. týždeň od oplodnenia a 6 týždňov od poslednej menštruácie znamená, že v tele ženy sa dejú väčšie a väčšie „zázraky“. Ako vyzerá bábätko v 6. týždni tehotenstva? Aké príznaky tehotná žena pociťuje?
5. týždeň tehotenstva

5. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, bruško, bolesti v podbrušku a veľkosť plodu

V 5. týždni sa dieťatko opäť vyvíja, bunky sa pomaly menia na orgány a vyvíjajú sa aj systémy. Väčšina žien už na sebe začína pozorovať určité príznaky vrátane meškajúcej menštruácie.
4. týždeň tehotenstva

4. týždeň tehotenstva – príznaky, ultrazvuk, bolesti v podbrušku, hCG

Tehotenstvo sa na konci prvého mesiaca dostáva do fázy, keď možno konštatovať, že žena je tehotná a čaká bábätko. Od tohto okamihu sa jej telo, organizmus i psychika začnú výraznejšie meniť.
3. týždeň tehotenstva

3. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesť v podbrušku a veľkosť plodu

 V treťom týždni môže byť prítomný tehotenský hCG hormón, no treba myslieť na to, že vajíčko ešte nemusí byť pevne uhniezdené v maternici. Čo sa v tele ženy v priebehu 3. týždňa tehotenstva odohráva?
2. týždeň tehotenstva

2. týždeň tehotenstva – príznaky, bruško, veľkosť plodu. Ísť na ultrazvuk?

Napriek tomu, že v tehotenskej knižke – denníku bude spätne zapísaný 2. týždeň tehotenstva, fakticky ešte tehotenstvo u ženy nie je prítomné. Aké špecifiká so sebou prináša 2. týždeň „tehotenstva“?
1. týždeň tehotenstva

1. týždeň tehotenstva – príznaky hneď prvý týždeň

Prvý týždeň tehotenstva je v ponímaní gravidity akousi predprípravou ženského tela na úspešné oplodnenie vajíčka spermiou muža. Zároveň to znamená, že technicky ešte žena „tehotná nie je“.