16. týždeň tehotenstva

16. týždeň tehotenstva – pohlavie, pohyby, ultrazvuk + video

Tehotenstvo sa nachádza v druhej polovici 4. mesiaca, hoci ste ešte „len“ 14. týždňov po oplodnení, život vo vás urputne rýchlo rastie. Tehotenstvo už možno na sebe budete pozorovať aj v zrkadle. Niektoré ženy možno ucítia prvé pohyby. Napriek tomu, že bábätko má stále malé rozmery. Postupne však silnie, pribúdajú svalové tkanivá a spevňujú sa aj kostrové štruktúry. Vhodné je v tomto období podstúpiť ďalšie vyšetrenia a zrejme bude na rade aj ďalšia tehotenská poradňa. Podstúpiť je možné v tomto týždni už aj 3D či 4D ultrazvuk. Ak ste doteraz nepoznali pohlavie bábätka, zrejme sa konečne dočkáte. Ako prebieha tehotenstvo týždeň po týždni a ako sa vyvíja plod?

Publikované: 20.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Niektoré budúce mamičky už v tomto období riešia kočíky, detskú výbavu, nábytok, majú zarezervovaného pôrodníka či kliniku, kde chcú rodiť. V neposlednom rade sa zameriavajú aj na zmeny vo svojom šatníku. V 2. trimestri sa dávajú nevoľnosti a viaceré príznaky na ústup a ženy sa cítia lepšie, preto sú aktívnejšie a lepšie naladené. Plod si prechádza ďalšími vývojovými zmenami, ktoré sa dejú z týždňa na týždeň. Dieťatko silnie, vníma zvuky a v niektorých prípadoch už aj svetlo a dieťa začína rozoznávať chute. Ako sa cíti tehotná žena v 16. týždni tehotenstva a aké zmeny sa dejú vo vývoji plodu?

Vývoj bábätka v 16. týždni tehotenstva – rozpoznáva hlasy a silnie

Vo vašom tele sa už skutočne nachádza malý človiečik, ktorý tak aj vyzerá. Hlavička sa môže ešte javiť oproti telu relatívne veľká. Hoci je telíčko ešte veľmi drobné, spevňujú sa kosti, svalové vlákna a výraznejšie silnie aj chrbtica. To je predpokladom preto, aby mohlo telo výraznejšie naberať na objeme. Dieťa sa v brušku mierne vzpriamuje. Výraznými a plynulými pohybmi stimuluje pohybový aparát, svalstvo, kosti a kĺby. Pod pokožkou ešte nie sú tukové zásoby, no pokožka mierne mení štruktúru a naberať môže postupne pigment.

Srdiečko v tomto období prefiltruje približne 24 litrov krvi a má frekvenciu približne 150 úderov za minútu. Funguje už aj vylučovací systém, obličky, ale aj ďalšie orgány, ako pankreas, pečeň, žalúdok si vytvára vlastné prostredie, pľúcne vaky sa ďalej vyvíjajú a okysličenie prebieha v placente. Hoci prehltáva ústami len plodovú vodu, rozvíjajú sa u dieťaťa chuťové bunky, ktoré rozlišujú obsah stravy, ktorý zjedla mamička. Plne funkčná je aj pupočná šnúra.

Dieťa je údajne v tomto období schopné reagovať na zvuky, melódie či hlasy. Postupne môže začať hýbať očami a aj keď sú stále zatvorené, cez jemné viečka môže vnímať svetlo. Rýchlo sa vyvíja i nervová sústava, ktorá zabezpečuje samotné pohyby končatín, mimiku tváre (grimasy), zatváranie pästí alebo to, že si bábätko cmúľa prsty.

16.týždeň tehotenstva tabuľka

16. týždeň tehotenstva – ultrazvuk v 3D/4D a triple test

Aké je bábätko veľké v 16. týždni tehotenstva? Často prirovnávaný je 16-týždňový plod k avokádu alebo väčšej hruške. Temeno-kostrčová dĺžka (CRL) je v rozmedzí 11 až 14 cm. Celková dĺžka tela od hlavičky po nožičky je 13 až 18 cm. Samotné hodnoty sú však len orientačné a v prípade kontrolného ultrazvuku lekár počíta s možnými odchýlkami.

Vzhľadom na vyvinuté vnútorné i vonkajšie genitálie by už malo byť jednoduché ultrazvukom určiť, aké bude pohlavie vášho potomka. Absolvovať môžete v tomto termíne aj kvalitný 3D ultrazvuk, prípadne 4D. K dispozícii budete mať krásne fotky, alebo dokonca video 16-týždňového bábätka. Práve v tomto týždni vás možno bude čakať pravidelná tehotenská poradňa. Lekár skontroluje váš tlak, zváži vás, odovzdáte vzorky moču, prípadne vám bude odobratá krv. Absolvovať možno budete aj ďalší 2D ultrazvuk.

V rámci odberov môže lekár vykonať aj ďalšie testy, napríklad známy triple test, ktorý sa robí ako súčasť skríningu počas tehotenstva. Cieľom je odhalenie prípadných vývojových vád plodu. Vykonať sa však môže aj v rámci prvého skríningového vyšetrenia medzi 10 až 14. týždňom. Test prepláca zdravotná poisťovňa, jeho presnosť je však nižšia, napríklad v porovnaní s NIPT testom, ktorý si je potrebné uhradiť. Ak by mal lekár podozrenie na možný výskyt vrodeného ochorenia, môže nariadiť vykonanie amniocentézy – odberu plodovej vody.

16. týždeň tehotenstva – bruško a prvé pohyby bábätka

Do pôrodu ostáva optimálne ešte 24 týždňov, čo sa javí ako dlhá cesta, no vedzte, že termín pôrodu sa bude už len blížiť. Áno, niektoré ženy už môžu pociťovať v brušku prvé pohyby, tzv. trepot motýlích krídel. Najčastejšie možno vnímať pohyby práve v čase, keď je mamička v pokoji. Vo väčšine prípadov tieto pohyby vnímajú viacnásobné rodičky, ktoré dokážu pohyby rozpoznať z predošlej skúsenosti. Ak však pohyby bábätka ešte necítite, nič sa nedeje. Máte čas približne do 20. – 22. tt, vtedy väčšina žien pohyby začína registrovať. Tehotenské bruško už môže byť vizuálne ľahko pozorovateľné. Opäť, nie je to pravidlo a pokojne sa môže stať, že výzorom ešte nemusíte pôsobiť ako tehotná.

Rastie maternica, plod i placenta. Rastúce bruško je teda prirodzené, rovnako ako to, že pribudnú nejaké tie stovky gramov či niekoľko kilogramov na váhe. Možno už máte o kilo či dve navyše a oblečenie vám už je tesnejšie. Podprsenku ste už dávno museli vymeniť, pretože prsia sa už mohli radikálne zväčšiť a potrebovali viac miesta. Častejšie sa v 2. trimestri môžu objavovať zápchy alebo plynatosť. Pretože je na orgány v brušnej dutine vyvíjaný tlak. Trávenie môžete zlepšiť vyváženou stravou a pohybom krátko po jedle v podobe prechádzky. Všeobecne je vhodné začať cvičiť, napr. tehotenskú jogu alebo kegelove cviky. Telo vám bude neskôr vďačné.

Prítomný stále môže byť aj vaginálny výtok. Zvykne sa mu hovoriť leukorea. Má mliečnu farbu a je vodnatý. Stará sa o bakteriálnu rovnováhu a chráni pôrodné cesty pred infekciami. Ak pociťujete svrbenie, pálenie alebo má výtok z pošvy hrudkovitý charakter, môže byť prítomná infekcia. Pamätajte, že časté infekcie aj intímneho charakteru môžu byť pre plod rizikom.

16. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Intenzita tehotenských príznakov a Pica syndróm

Symptómy tehotenstva v priebehu 2. trimestra sa veľmi často vytrácajú a minimálne poľavujú na intenzite. Sú také prípady, ktorým príznaky odznejú a také, keď má žena všetky príznaky ako v predošlých týždňoch a mesiacoch. Stále môže byť otravné pálenie záhy alebo bolesti hlavy či zubov. Väčšinou však pribudne viac energie a tak sa ženy cítia omnoho lepšie. Nevoľnosti sú zvyčajne v úzadí, no nie je to pravidlom. Objavujú sa pigmentové tehotenské škvrny.

A čo je to ten Pica syndróm? Hormóny počas tehotenstva niekedy dokážu divy. Vylepšia kvalitu vlasov, nechtov i pleti, no rovnako tak majú vplyvy, ktoré sú veľmi atypické. Napríklad divoké chute. Pika syndróm pomenúva jav, keď má žena chuť na nejedlé veci a materiály – ľad, papier, plasty, prací prostriedok, aviváž, benzín, piesok, mydlo, plastelína a mnohé ďalšie. Rizikom je, že sú tieto látky mnohokrát toxické. Ak sa vám zasa zdá, že priveľa zabúdate, pôjde o tzv. tehotenský mozog.

Vhodná poloha spánku a citlivé oči

Tým, že dieťatko v brušku rastie v 2. trimestri pomerne intenzívne, často sa objavujú problémy s bolesťami chrbta. To majú na svedomí hormóny, ale aj samotná fyzická prítomnosť tehotenstva. Bolesti v podbrušku či bolesť chrbta býva vyvolaná často sťahmi maternice, ktorá sa presúva a zväčšuje. Veľmi často sa bolesti môžu objaviť po väčšej fyzickej namáhe. Maternica naberá objem a môže začať tlačiť na oblasť panvy. To sa prejavuje napríklad aj opuchmi nôh. Napríklad po zobudení. Ideálne poloha na spanie v tehotenstve je na ľavom boku. Hoci vám ešte teraz bruško nezavadzia, časom určite bude a zvykať si na túto polohu je preto veľmi dobré. Odporúčame si zaobstarať tehotenský vankúš.

Hormonálne zmeny môžu vyvolať pocit pálenia očí. Podobne ako pri alergii môžu vysychať a byť následne podráždené. Riešením sú bežné kvapky do očí, ktoré ich zvlhčia.

16. týždeň tehotenstva veľkosť plodu

16. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Ženy často charakterizujú tehotenstvo podľa toho, ako veľmi je vidno tehotenské bruško. Aj v diskusiách na fórach sa často rieši nárast tehotenského bruška. Menšie alebo neviditeľné bruško v 16. týždni nemusí znamenať nič zlé. Ide o individuálny jav, ktorý súvisí aj s typom postavy, BMI a ďalšími faktormi. Základom však je neporovnávať sa s ostatnými mamičkami. Rovnako tak ani prvé pohyby bábätka ešte väčšina žien cítiť nebude. Viacero žien absolvuje kontrolné vyšetrenia, pričom riešia mnohé z nich prehnané obavy. Je to práve lekár, ktorý vie určiť, či je z medicínskeho hľadiska všetko v poriadku.

16. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

16. týždeň tehotenstva mamičky skúsenosti Modrykonik

16. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako sa cíti budúca mamička v 16. týždni tehotenstva? Zažívate vaše ďalšie tehotenstvo? Aké máte pocity? Ustúpili v priebehu 4. mesiaca tehotenské nevoľnosti? Pozorujete už na sebe tehotenské bruško? Cítili ste už prvé pohyby bábätka? Podstúpili ste nejaké špecifické vyšetrenia či testy? Zaznamenali ste nejaké komplikácie? Tehotné ženy majú množstvo oprávnených otázok a my budeme radi, ak sa skúsenejšie mamičky zapoja do diskusie a pomôžu ostatným tehotným ženám vďaka svojim skúsenostiam. Podeľte sa o svoje pocity, názory, poznatky, rady i odporúčania. Ostatné čitateľky vám budú veľmi vďačné. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Je to veľmi individuálne, no aj na základe známych prípadov z praxe, niektoré ženy už môžu pociťovať prvé pohyby bábätka, ktoré má aktuálne veľkosť avokáda. Predovšetkým mamičky, ktoré už za sebou majú jeden či viac pôrodov vnímajú pohyby citlivejšie. Opäť však platí, že nie je správne sa s ostatnými mamičkami porovnávať. Pokojne sa prvé pohyby môžu objaviť okolo 20. – 22. týždňa tehotenstva.

Práve sa nachádzate v prvej polovici druhého trimestra a v druhej polovici 4. mesiaca tehotenstva.

Bábätko je v 16. týždni tehotenstva veľkosťou prirovnávané k avokádu. CRL plodu je okolo 11 až 14 cm. Celková dĺžka tela je medzi 13 až 18 cm. Hmotnosť sa pohybuje medzi 100 až 130 g.

Nie, ide o mýtus. Neexistuje žiadny medicínsky dôkaz ani štúdia, ktorá by jasne preukázala, že počas prvého tehotenstva vzrastá šanca na prenášanie – potermínovú graviditu.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92.2%)