Bolesť zubov v tehotenstve

Čo na bolesť zubov v tehotenstve. Je anestézia u zubára, trhanie zuba alebo röntgen rizikom pre dieťa?

Traduje sa, že každé tehotenstvo stojí budúcu mamičku jeden zub. Najčastejšími dôvodmi kazenia zubov v tehotenstve sú ranné nevoľnosti, hormóny a nedostatočná zubná hygiena. So zvýšenou hladinou hormónov progesterónu a estrogénu súvisí krvácanie a zápal ďasien v tehotenstve, ktoré postihujú viac ako tretinu žien čakajúcich bábätko.

Publikované: 03.08.2023
Aktualizované: 03.08.2023
Obsah článku:

Medzi ženami koluje mnoho povier o zuboch, z ktorých majú budúce mamičky obavy. Ako to je s röntgenom zubov a liekmi proti bolesti? Je povolené bielenie zubov v tehotenstve? Treba sa obávať trhania zuba počas gravidity?

Problémy chrupu v tehotenstve – príčiny

Jednou z príčin problémov so zubami počas tehotenstva je nesprávna starostlivosť o zuby a tiež zanedbaný chrup pred otehotnením. O zuby sa treba starať v tehotenstve minimálne rovnako, ak nie o niečo starostlivejšie ako pred otehotnením. Je nutné pravidelne absolvovať stomatologické preventívne prehliadky a navštevovať dentálnu hygieničku.

Tehotným ženám môžu pre zvýšenú hladinu hormónov viac krvácať a opúchať ďasná. To môže spôsobiť ťažkosti pri čistení zubov a viesť k usádzaniu väčšieho množstva zubného povlaku, ktorý zhoršuje zápal ďasien. Treba zdôrazniť, že ochorenie ďasien nespôsobuje tehotenstvo, počas neho sa len zhoršujú prejavy už existujúceho zápalu.

U mnohých žien dochádza počas tehotenstva k zmene stravovacích návykov. Ženy sa zvyčajne snažia žiť zdravšie, avšak ozývať sa môžu rôzne tehotenské chute. Nadmerná konzumácia kyslého a sladkého úzko súvisí so vznikom zubného kazu. Cukry sú živnou pôdou pre baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz. Ak sa s tým spojí zníženie starostlivosti o ústnu hygienu, spôsobené únavou a znížením celkovej výkonnosti počas tehotenstva, výsledkom môže byť rýchlejšie ukladanie zubného povlaku a zvýšenie počtu mikroorganizmov v ústnej dutine.

Na zdravie zubov majú vplyv aj ranné nevoľnosti – časté vystavovanie zubov žalúdočným kyselinám môže viesť k vzniku erózie zubnej skloviny. Ide o ochorenie zubov, pri ktorom dochádza k narušeniu a postupnej strate zubných tkanív. Žalúdočné kyseliny spôsobujú pokles pH a dochádza k miernemu zmäknutiu skloviny, preto sa neodporúča čistenie zubov okamžite po zvracaní. Radšej si vypláchnite ústa obyčajnou vodou, prípadne ústnou vodou s obsahom fluoridov. K čisteniu zubov je vhodné pristúpiť až po 20 – 30 minútach, keď dôjde k úprave kyslého prostredia v ústach.

Problémy chrupu v tehotenstve

Zlý chrup ovplyvňuje plod

Škodlivé baktérie, ktoré sa tvoria v ústach, môžu ovplyvniť priebeh tehotenstva. Môžu prestupovať do krvného riečiska a cez placentu preniknúť až k plodu. Dôsledkom môžu byť závažné ochorenia v tele matky i ohrozenie plodu. Neliečená parodontitída alebo akékoľvek zápalové ložisko zvyšujú pravdepodobnosť predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca.

Mýty o bolesti zubov v tehotenstve

Silnú bolesť zuba v tehotenstve netreba podceňovať. Najúčinnejším prostriedkom je, samozrejme, prevencia. Ak sa objednáte na preventívnu prehliadku ešte pred tehotenstvom alebo aspoň v jeho začiatkoch, môžete odhaliť prípadné problémy včas. Pokiaľ už pokazený zub v tehotenstve máte, mali by ste sa čo najskôr objednať k stomatológovi. Množstvo povier vyvoláva u budúcich mamičiek obavy. Ktoré „zaručené pravdy“ o zuboch v tehotenstve nie sú pravdivé?

Každé tehotenstvo stojí ženu jeden zub

Keďže tehotenstvo kazy ani parodontitídu nespôsobuje, nie je pravda, že pri ňom automaticky dochádza k strate zuba. Čistením zubov ráno a večer a čistením medzizubných priestorov medzizubnými kefkami môžete predchádzať vzniku kazu. Pokiaľ je zubný kaz prítomný, je nutné ho ošetriť. Platí to aj pre zápal ďasien či parodontitídu. Strate zuba sa dá preto nielen počas tehotenstva vyhnúť.

Po každom vracaní si treba riadne vyčistiť zuby

Tehotenské nevoľnosti sa objavujú najčastejšie v 1. trimestri, ženy v tomto období môžu zvracať niekoľkokrát denne. Odporúča sa preto absolvovať 2 preventívne prehliadky – v 12. a v 28. týždni tehotenstva. Pri zvracaní sa do ústnej dutiny dostáva kyselina, ktorá naleptáva zubnú sklovinu. Okamžitým čistením by ste zuby mohli oslabiť a naleptanú sklovinu rozodrieť. Negatívnych dopadov sa nebudete musieť obávať, ak si ústa v prvom okamihu vypláchnete čistou vodou alebo ústnou vodou, k čisteniu pristúpte až minimálne po 20 minútach.

Čistenie zubov v tehotenstve

V tehotenstve sa zuby viac kazia

Nie je to tak. Pravidelným čistením zubov ráno a večer, starostlivosťou o medzizubné priestory a používaním ústnej vody môžete kazeniu zubov predchádzať. Dôležité je pravidelne navštevovať zubára a nezanedbávať dentálnu hygienu.

Ďasná v tehotenstve krvácajú viac

Zvýšená hladina hormónov ovplyvňuje prehĺbenie a urýchlenie zápalových procesov, ktoré sa nachádzajú v tele. V tehotenstve sa teda len zvýrazní problém, ktorý bol realitou už pred otehotnením.

Röntgen zubov v tehotenstve a lieky proti bolesti sú zakázané

Pravdivé je len jedno z týchto tvrdení. Hoci pri prístrojoch používaných v stomatológii sú dávky röntgenového žiarenia veľmi nízke a lúč mieri iba na oblasť čeľustí, takže na plod nemá žiaden vplyv, žena by počas tehotenstva nemala podstúpiť žiadne röntgenové vyšetrenie. Lieky proti bolesti sú vo vyšších štádiách tehotenstva tolerovateľné. Pri drobných kazoch sa plombovaniu zubov v tehotenstve nevyhnete. V závislosti dĺžky vám zubár v tehotenstve odporučí vhodný liek proti bolesti. V pokročilejšom štádiu gravidity je dostupné širšie spektrum liekov. Pokiaľ sa chcete liekom v tehotenstve vyhnúť, mali by ste vedieť, že vŕtanie bez lokálnej anestézie je pre telo obrovský šok. Z kôry nadobličiek sa začne vyplavovať stresový hormón, ktorý nepriaznivo vplýva na zásobovanie plodu krvou. Anestéza u zubára v tehotenstve tak má na ženské telo aj plod menší vplyv.

Bielenie zubov v tehotenstve

Účinok bieliacich látok na plod nie je presne známy, avšak z dôvodu vyššieho rizika oslabenej zubnej skloviny a ďasien sa bielenie zubov v tehotenstve neodporúča. Platí to pre stomatologické aj domáce bielenie zubov za pomoci domácich bieliacich sád. Bielenie zubov v tehotenstve nie je nevyhnutnosťou, preto netreba zbytočne riskovať a s procedúrou je vhodnejšie počkať po tehotenstve a dojčení. Prípadne môžete použiť špecializované bieliace zubné pasty, ktoré sú šetrné k zubnej sklovine.

Bielenie zubov v tehotenstve

Čo na bolesť zubov v tehotenstve

Bolesť zubov je nielen v tehotenstve príznak, ktorý je potrebné riešiť čo najskôr. Či už ide o podozrenie na zubný kaz alebo o bežnú precitlivenosť, treba problémy so zubami riešiť. Injekcia, resp. anestéza u zubára v tehotenstve sú riešením, keď ide o trhanie zubu v tehotenstve alebo o plombovanie. Okrem návštevy lekára vám s bolesťou zubov (najmä pri citlivosti zubov) môžu pomôcť obklady či prírodné prostriedky a bylinky.

  • Ľadový a teplý obklad: Pri bolestiach zubov spôsobených zvýšenou citlivosťou sú nápomocné obklady. Pri bolesti jedného zuba zvoľte studený obklad alebo výplach s ľadom, pri citlivosti chrupu je vhodný teplý obklad.
  • Prírodné prostriedky a bylinky: Žuvanie cesnaku a cibule, repík a rumanček, ale aj roztok so zázvorom môžete použiť pri bolestiach zubov a chrupu aj pri ich zvýšenej citlivosti.
  • Minerály a vitamíny: Počas tehotenstva by ste mali zvýšiť prísun vitamínov C a D, taktiež minerálov vápnik a fluór, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie chrupu.
  • Lieky proti bolesti: Niektoré voľnopredajné lieky proti bolesti sú vhodné aj počas tehotenstva. Samozrejme, netreba to s nimi preháňať a treba vždy riešiť príčinu bolesti, ako prvá pomoc však môžu byť užitočné. Vhodné sú lieky na báze paracetamolu, napr. Paralen.

Bolesť zubov v tehotenstve – skúsenosti

Budúce mamičky odprúčajú na bolesť zubov najčastejšie Paralen, nápomocný je podľa nich aj studený obklad. Napriek tomu, že klinčeky sa v tehotenstve vo všeobecnosti neodporúčajú, niektoré z tehotných žien ich pri bolesti zuba žuvali. Overenú majú aj Alpu (potieranie boľavého miesta) či gél na prerezávajúce sa zúbky.

Bolesť zubov v tehotenstve skúsenosti Modrykonik

Bolesť zubov v tehotenstve diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Akékoľvek problémy v ústnej dutine – bolesť zubov a ďasien sú nepríjemné nielen počas tehotenstva. Či ide o bolesť zubov v 9. mesiaci alebo krvácanie ďasien v začiatkoch tehotenstva, nemali by ste riešenie problému odkladať. V článku sme vám prezradili, prečo k bolestiam zubov v tehotenstve dochádza a ako si s nimi poradiť. Pokiaľ vás ohľadom tejto témy ešte niečo zaujíma, prípadne sa chcete podeliť o svoje skúsenosti s bolesťami zubov počas gravidity, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Áno, pri zvýšenej hladine hormónov môže dochádzať k výraznejšiemu krvácaniu ďasien a ich opúchaniu. Tento problém nastáva len v prípade, že ste mali problémy so zubami už pred tehotenstvom, hormóny môžu zhoršiť prejavy existujúceho zápalu.

Vyhýbať by ste sa mali kyslým a sladkým jedlám, vhodné sú jedlá vyžadujúce aktívne žutie, ktoré stimuluje produkciu slín. Do jedálnička by ste mali zaradiť potraviny a nápoje s vysokým obsahom vápnika, vitamínov A, C, D, E a K2, horčíka a zinku. Namiesto sladených nápojov uprednostnite čistú vodu a čaje.

Nie, je to mýtus. Vápnik dieťatko získava z vašej stravy, nie zo zubov. Mali by ste preto do stravy zaradiť potraviny bohaté na vápnik. Správnou a vyváženou stravou priaznivo ovplyvňujete vývoj dieťatka v maternici.


Komentáre
ko 31.Mar.2024
alpa

Odpovedať

KiJoLa 31.Mar.2024
Mne pomohol paralen, ale keďže to neprestávalo, tak som sa objednala narýchlo na zubnú pohotovosť do bjdent a do polhodiny som mala šikovného dentistu a ten ma zbavil bolesti :) Najlepšia je proste zubná pohotovosť na špičkovej zubnej klinike :)

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.6%)