36. týždeň tehotenstva

36. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, váha plodu a pohyby. Aký je to mesiac?

Gratulácia je na mieste, 36. týždňom ste sa prehupli do 9. mesiaca tehotenstva a za jeden týždeň už bude tehotenstvo považované za zrelé a nie predčasné. Hoci sa to nezdá, približne o 4 týždne budete rodiť. Faktom súčasne ostáva, že len 5 % detí sa narodí v predpokladanom termíne. Bezpodmienečne majte pripravenú tašku do pôrodnice, pretože dieťatko sa v tomto pokročilom štádiu môže pýtať na svet aj skôr. Dieťatko bude v brušku stále ďalej priberať, čo znamená, že prírastky na váhe ešte môže očakávať aj mamička. Bábätko by už malo mať svoju pôrodnú polohu hlavičkou nadol. Tým, že plod klesne dole, žene sa uľaví aj od nadmerného tlaku na hrudníku a žalúdok. Medzi 35. až 38. týždňom sa vykonáva výter z pošvy pre zistenie prítomnosti infekcie streptokokom skupiny B. Nezabudnite, že tehotenské poradne teraz budete absolvovať raz do týždňa.

Publikované: 24.01.2024
Aktualizované: 24.01.2024
Obsah článku:

Vedeli ste, že vaše bábätko je v brušku už vyvinuté a schopné života mimo maternice? Ak by sa aj narodilo teraz, predčasne, v 36. týždni, adaptácia by prebiehala omnoho rýchlejšie a lepšie ako u predčasne narodených detí v skorších týždňoch. Ešte stále však bábätko nie je považované za zrelé, to bude až od 37. týždňa. Mamička by mala odpočívať, dopriať si kvalitnú stravu, nezabúdať na príjem tekutín a takisto by sa mali ženy vyhýbať stresu, strachu a hnevu. Posledný 9. mesiac ženy často opisujú ako ten najhorší, pretože viaceré príznaky sú také intenzívne, že spôsobujú výrazné nepohodlie. Ako sa žena cíti v 36. týždni tehotenstva? Aké zmeny sa dejú vo vývoji bábätka?

Vývoj bábätka v 36. týždni tehotenstva – vyvinuté reflexy a vývoj mozgu

Hoci by už teraz väčšina bábätiek mohla prísť na svet, každý jeden deň strávený v maternici je zatiaľ veľkým benefitom. Bábätko je už takmer úplne vyvinuté a život mimo maternice by dokázalo zvládnuť. Všetky orgány a systémy v tele ešte dozrievajú a čas navyše je pre ne len plusom. Taký sluch a čuch sú mimoriadne vyvinuté zmysly. Dieťa dokáže rozlišovať hlasy, melódie a zvuky. Taktiež dieťatko po narodení dokáže vnímať vône. Takú vôňu mamičky si hneď po pôrode zafixuje.

To, že zmysly fungujú ako majú, je vďaka rozvinutej centrálnej nervovej sústave. Vďaka miliardám buniek a státisícom synapsií (neurónové spojenia) dokáže mozog prijímať informácie a bábätko už ovláda – reguluje viaceré systémy vo vlastnom organizme – krvný obeh, pripravený je aj tráviaci systém (pozn. je pripravený prijímať materské mlieko a v črevách sa ukladá smolka, čo je prvá stolica po pôrode), dýchacie rytmy a rozvinutý je tiež imunitný systém. Mozog sa ďalej vyvíja a osvojuje si napríklad spánkové cykly. Pľúcam ešte čas prospeje, no majú už dostatok surfaktantu, aby dokázali realizovať prvé nádychy po pôrode.

Dieťatko má už vyvinuté aj kosti a svaly. Kosti sú však zároveň dostatočne flexibilné, aby dieťa bezpečne prešlo pôrodnými cestami. Taká lebka dokonca nie je ani úplne zrastená, aby pri pôrode dokázala odolávať tlaku. Dieťatko už s najväčšou pravdepodobnosťou zaujalo pôrodnú polohu. Do 37. tt je už hlavičkou dole obrátených až 97 % detí. Ak napríklad čakáte dvojičky, tie majú v maternici minimum miesta a pôrod sa preto očakáva o niečo skôr. Štatisticky až 54 % dvojičok sa narodí pred ukončeným 37. týždňom. Jednotlivo majú menšiu váhu ako dieťa pri jednopočetnom tehotenstve.

36. týždeň tehotenstva tabuľka

36. týždeň tehotenstva – vyšetrenia a váha plodu

Rast bábätka spomaľuje, no priberanie na váhe bude stále pokračovať. Odhadovaná váha plodu je 2 650 až 3 000 g. Celková dĺžka sa môže pohybovať v rozsahu 45 až 48 cm. Niektoré detičky možno práve dosiahli maximálnu dĺžku a ďalej už budú len priberať. Prírastok na váhe môže za týždeň dosiahnuť 200 až 300 g. Mamičky, ktoré sa obávajú, že dieťatko má o niečo nižšiu odhadovanú váhu ako tabuľky naznačujú, môžu byť pokojné, pretože v záverečných týždňoch ešte dokáže poriadne pribrať.

Pripravte sa na pravidelné kontroly, ktoré budete mať tentoraz už vo frekvencii raz za týždeň. Lekár detailne monitoruje priebeh tehotenstva i zdravotný stav matky. Vykonáva štandardné vyšetrenia, ako meranie tlaku, zaznamenávanie hmotnosti, kontroluje prítomnosť bielkovín v moči, vykonať môže aj kontrolné odbery krvi a pýta sa na prítomnosť príznakov či frekvenciu pohybov. Cez ultrazvuk kontroluje kondíciu plodu, jeho rozmery, srdcové ozvy, zaujíma ho aj poloha placenty a jej štruktúra. Vykonať môže takisto kontrolu prietokov krvi, hlavne v pupočnej artérii, ktorou sa zabezpečuje zásobovanie placenty živinami. Pri nedostatočných prietokoch môže dôjsť k záveru, že funkcia placenty je nedostatočná a je nevyhnutné pristúpiť k pôrodu. Vaginálne vyšetruje stav krčka maternice a plodových obalov.

V rámci tehotenskej poradne lekári medzi 35. až 38. týždňom vykonávajú výter z pošvy pre zistenie možnej prítomnosti infekcie streptokokom. Táto infekcia nemusí bežne spôsobovať žene žiadne problémy, no dieťa sa ňou môže nakaziť pri pôrode, čo môže vyvolať u novorodenca vážne zdravotné komplikácie. Ak sa nález potvrdí, u ženy sa realizuje zvyčajne intravenózna antibiotická liečba.

36. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku a kontrakcie

Viaceré ženy v tejto fáze tehotenstva počítajú pohyby bábätka. Niekedy to však môže byť zavádzajúce. Ideálom je aspoň 10 pohybov za 2 hodiny. V realite platí, že bábätko až 90 % času stále prespí. Zároveň bábätko už nemá toľko miesta a preto nerobí dynamické pohyby. Ide skôr o mrvenie, otáčanie sa, posúvanie a odtláčanie rukami či nohami.

Bolesti v podbrušku môžu zapríčiňovať falošné kontrakcie – poslíčkovia. Brucho tvrdne, pôrodné cesty sa uvoľňujú a panva sa pripravuje na pôrod. Maternica vykonáva svalové sťahy a v podbrušku sa objavuje mierna bolesť, podobná tej menštruačnej. Pozor, aby ste si cvičné kontrakcie nezamenili s tými pravými, ktoré sú sprevádzané aj ďalšími typickými príznakmi. Niekedy môže bolesť v podbruší spôsobiť tlak maternice alebo pohyby bábätka.

Okrem bolesti v podbruší sa ženy stretávajú aj s inými druhmi bolesti. Napríklad bolesť hlavy, chrbta či v panvovej oblasti. Nepríjemné sú i kŕče v nohách alebo opuchy končatín. Ak sú opuchy masívne a neustupujú, vyhľadajte lekársku pomoc. Prsia sú veľké a naliate mledzivom, čo je prvá potrava pre novorodenca. Maternica tlačí na panvové dno i močový mechúr. Tehotné ženy majú preto stále nutkavý pocit na močenie alebo sa môže objaviť samovoľný únik. Niektoré ženy trápia závrate, nevoľnosť či návaly tepla. Samozrejmosťou je tiež zvýšená únava – vyčerpanosť.

36. týždeň tehotenstva veľkosť dieťaťa

Tehotenské príznaky v 36. tt – zápcha, svrbenie a nespavosť

Pre väčšie bruško je pre mnohé tehuľky problémom aj bežný pohyb. Komplikáciou býva takisto nekvalitný spánok, čo býva zapríčinené problémom nájsť si vhodnú polohu či častým vstávaním kvôli močeniu. Nekvalitný spánok a časté budenie majú na svedomí aj psychický diskomfort. Vyčerpanie a negatívne úvahy môžu viesť k rozvoju úzkostí a depresií. Dôležité je zachovať pokoj, pričom je podstatné komunikovať so svojím okolím.

Relatívne často vyskytujúcim sa príznakom sú strie a svrbenie pokožky. Reč je o tzv. žihľavke. Ideálne je pokožku na namáhaných miestach hydratovať účinným krémom, čím sa svrbenie zmierni.

Bábätko vyvíja tlak na panvovú oblasť i žalúdok. Preto sú časté tráviace problémy – plynatosť, nadúvanie, grganie, pálenie záhy alebo ikonická zápcha. Postupne však bruško bude klesať a uľaví sa aj tlak na žalúdok. Časté zápchy môžu viesť k vzniku hemoroidov.

Z dôvodu oslabenej imunity bývajú u žien počas gravidity častejšie vaginálne infekcie či zápaly močových ciest. Infekcie môžu ovplyvniť farbu vaginálneho výtoku. Krčok maternice je veľmi citlivý a aj malé podráždenie môže spôsobiť, že sa vo vaginálnom výtoku objaví trocha krvi. V tejto fáze tehotenstva sa tiež môže stať, že sa uvoľní hlienová zátka. To však ešte neznamená pôrod. Ten môže nastať do niekoľkých dní či týždňov od odídenia hlienovej zátky.

36. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

36. týždeň tehotenstva – diskusia

Primárne ženy v diskusiách píšu o osobných skúsenostiach. Diskusné otázky súvisia najmä s konkrétnymi príznakmi alebo skutočnosťami, ktoré na sebe ženy pozorujú v 36. týždni. Niektoré ženy sú prekvapené z poklesu bruška, pretože dieťatko mení polohu na pôrodnú a súčasne je pokles bruška typickým pre pokročilé štádium tehotenstva. Riziká pôrodu v 36. týždni sú veľmi individuálne, no z veľkej časti je už rapídny rast a vývoj plodu ukončený. Samozrejme, každý deň v brušku navyše je z hľadiska odolnosti organizmu bábätka výhodou. Ženy tiež diskutujú o váhe bábätiek v tomto týždni, pričom viacero žien avizuje, že ich hmotnosť v brušku je orientačná a pokojne môžu mať o pár stoviek gramov viac, pričom v priebehu niekoľkých týždňov ešte môžu stále váhu nabrať.

36. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

36. týždeň tehotenstva skúsenosti

36. týždeň tehotenstva diskusia
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V 36. týždni je téma pôrodu aktuálna. Je preto prirodzené, že mnohé mamičky sa zaujímajú o to, ako tehotenstvo prežívali aj ostatné prvorodičky alebo viacnásobné mamičky. Ako sa cítite v tomto štádiu gravidity? Mali ste problémy so samovoľným únikom moču? Zaznamenali ste nejaké komplikácie? Absolvovali ste nejaké vyšetrenia? Ak vás niečo zaujíma, neváhajte sa pýtať v komentároch. Budeme radi, ak sa do diskusie zapoja ostatné skúsenejšie mamičky a podelia sa o vlastné skúsenosti a názory, pričom svojimi radami, tipmi a odporúčaniami môžu pomôcť ostatným ženám. Ďakujeme za vaše príspevky do diskusie.

Tehotenstvo v pokročilom štádiu práva začalo svoj 9. mesiac. Ide teda o posledný mesiac tehotenstva (3. trimester). Od oplodnenia uplynulo 34 týždňov a do pôrodu ostávajú 4 týždne.

Váha plodu je 2 650 až 3 000 g. Dieťatko je už vyvinuté. Dĺžka telíčka dosahuje 45 až 48 cm.

Dieťatko je stále aktívne, no nemá už toľko miesta pre dynamické pohyby. Preto už kopance či údery nie sú také silné. Pohyby sú teda miernejšie, žena pociťuje mrvenie, posúvanie alebo koncentrovaný tlak, ktorý dieťa vytvára v určitom bode rukou, nohou, kolenom či lakťom. Objavujú sa aj vydutiny na brušku. Niekedy môže jeho pohyb vyvolať bolesť, ak tlačí na dané miesto príliš dlho alebo je v kontakte s nejakým orgánom.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92%)