Vitamíny pre tehotné

Najlepšie vitamíny pre tehotné. Prírodné vitamíny v tehotenstve majú dobré recenzie

Ak čakáte alebo plánujete bábätko, mali by ste začať svoje telo rozmaznávať. Týka sa to nielen starostlivosti o telo zvonka, ale aj zvnútra. Zahŕňa to cvičenie v tehotenstve, ktoré budúcu mamičku udržuje v kondícii a pomáha jej pripraviť sa na pôrod, a zdravú stravu. Tehotná žena potrebuje viacero vitamínov a minerálov, ktoré by mali byť pravidelnou súčasťou jej výživy. Samozrejme, vhodné sú doplnky stravy, vďaka ktorým dodáte telu správne množstvo živín a vitamínov, ale aj prísun vitamínov v strave.

Publikované: 07.08.2023
Aktualizované: 07.08.2023
Obsah článku:

Zanedbanie príjmu vitamínov a minerálov v tehotenstve môže spôsobiť komplikácie pred a počas pôrodu a taktiež nepriaznivo ovplyvniť zdravotný stav budúcej mamičky aj dieťaťa. Aké vitamíny brať v tehotenstve? Tehotnej žene by nemalo chýbať viacero látok, medzi inými kyselina listová, železo alebo vápnik.

Najlepšie vitamíny pre tehotné

V tehotenstve sú nároky na príjem niektorých vitamínov a minerálov vysoké, aj napriek tomu, že sa budúca mamička stravuje zdravo, je často nutné ich dopĺňať. Vitamíny pre tehotné sú nutnosťou pri nevyváženej strave, istých typoch diét (vegetárianstvo, potravinové intolerancie) či pri tehotenskej nevoľnosti. Niektoré vitamíny treba užívať prvý trimester, iné sú potrebné v druhom alebo treťom trimestri.

Najlepšie vitamíny pre tehotné

Kyselina listová v tehotenstve

Kyselinu listovú alebo vitamín B9 by ste mali vo väčšom množstve brať ešte pred počatím dieťatka, pokračovať v jej užívaní však treba aj počas 1. trimestra. Má totiž rozhodujúci vplyv na tvorbu buniek a vývoj nervového systému vyvíjajúceho sa plodu. V rannom štádiu tehotenstva dochádza k vývoju miechy, chrbtice a mozgu plodu, kyselina listová pomáha znižovať riziko niektorých vrodených vývojových porúch plodu. Vitamín B9 priaznivo vplýva aj na budúcu mamičku – má pozitívny vplyv na jej imunitu, krvotvorbu a psychiku.

Denný príjem kyseliny listovej by mal predstavovať množstvo 600 až 1 000 mikrogramov (mcg) denne. Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť rázštep nervovej trubice dieťaťa či predčasný pôrod. Kyselinu listovú obsahujú orechy, lesné plody, strukoviny, koreňová zelenina, špenát, paradajky, kapusta, sója či raňajkové cereálie. Varením a dlhším skladovaním sa prospešné látky kyseliny listovej ničia, preto je vhodný predovšetkým prísun čerstvej zeleniny a užívanie vitamínu B9 vo forme vitamínových doplnkov.

Na správnom formovaní buniek sa podieľajú vitamíny zo skupiny B alebo B-Komplex. Vitamín B1 (tiamín) sa podieľa na energetickom metabolizme, vitamín B2 (riboflavín) prispieva k zdraviu kože a tvorbe červených krviniek, vitamín B6 (pyridoxín) sa podieľa na krvotvorbe a metabolizme živín, pomáha i na tehotenské nevoľnosti, vitamín B12 (kyanokobalamín) súvisí so správnym delením buniek a krvotvorbou.

Železo v tehotenstve

Ide o stopový prvok dôležitý pre budúci mamičku i dieťa. Železo je nutné pre krvotvorbu, je zodpovedné za prenos kyslíka z pľúc do jednotlivých častí a orgánov tela, taktiež vyvíjajúceho sa plodu. Počas tehotenstva potrebuje telo jeho väčšie množstvo z dôvodu väčšieho prekrvenia maternice. Málo železa v tehotenstve sa môže odraziť na únave budúcej mamičky a spôsobovať dýchavičnosť i pri menšej námahe. Nedostatok železa môže vyvolať predčasný pôrod a popôrodnú depresiu. O jeho množstve a prípadnom nedostatku sa treba poradiť s gynekológom, vyhnite sa jeho automatickému dopĺňaniu bez porady so svojím lekárom, pretože nielen nedostatok tohto vitamínu, ale aj jeho nadbytok môže byť nebezpečný.

Denný príjem počas tehotenstva by mal predstavovať 27 – 30 miligramov (mg). Železo môžete prijímať v strave, nachádza sa v červenom mäse, strukovinách, obilninách, sušenom ovocí, špenáte, sezamových semiačok, orechoch, maku i cereáliách, ale aj ako výživový doplnok. Vstrebávanie železa podporuje vitamín C, preto je potrebné zvýšiť taktiež jeho príjem.

Vitamín C sa zapája do procesu krvotvorby, ovplyvňuje budovanie kostnej hmoty, je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a má význam pre imunitný systém. Odporúčaná dávka v tehotenstve je max. 100 mg. Tento antioxidant nájdete v paprike, čiernych ríbezliach, citrusoch, zemiakoch, brokolici alebo kapuste.

Železo v tehotenstve

Vitamín D

Medzi potrebné vitamíny v tehotenstve patrí aj vitamín D. Na jeho príjem treba dbať predovšetkým v 3. trimestri. Podieľa sa na spracovaní vápnika, má teda výrazný vplyv na stav kostí, je nevyhnutný pre správne fungovanie svalstva a prenos nervových vzruchov. Dieťa vitamín D potrebuje pre rast svalstva a vývin nervov. Telo ho prirodzene čerpá zo slnka, preto stačí pár minút na slnku denne a mali by ste ho mať dostatok.

Nedostatočný príjem môže viesť k tehotenskej cukrovke, oslabeniu imunity či nízkej pôrodnej váhy dieťaťa. Zdrojom vitamínu D sú okrem slnka tučné ryby (losos, sardinky, makrely) alebo vaječné žĺtka. Tehotné ženy by mali denne prijať minimálne 200 IU, resp. 5 mg vitamínu D.

Vápnik v tehotenstve

Ide o dôležitý stavebný kameň kostí, zubov, podporuje srdce, nervy, svaly a to nielen matky, ale aj dieťaťa. Žena ho môže užívať od 1. alebo aspoň od 2. trimestra v dávke okolo 1 000 mg denne, čo je takmer dvojnásobok odporúčanej dennej dávky pre bežného človeka. Jeho nedostatočný príjem dieťatko neovplyvní, bude si ho brať z tela matky, avšak jeho správna hladina nie je na škodu. Najmä v 2. trimestri vám môže pomôcť bojovať proti kŕčom.

Prirodzeným zdrojom vápnika sú mlieko a mliečne výrobky, nachádza sa v maku, špenáte, brokolici, ale aj v orechoch a sóji.

Vápnik v tehotenstve

Horčík

Magnézium je potrebné pre správny vývoj svalov a nervov (zohráva dôležitú úlohu pri syntéze bielkovín), taktiež pri raste kostí a zubov. Pomáha pri nadmernom tvrdnutí bruška, vysokom krvnom tlaku a aj v prípade, že trpíte kŕčmi v lýtkach. V prvom trimestri pomáha pri zmierňovaní ranných nevoľností a ako prevencia proti potratu. V druhom a treťom trimestri zabraňuje zvyšovaniu krvného tlaku, tvrdnutiu brucha a znižuje riziko predčasného pôrodu. Jeho zvýšený príjem je potrebný predovšetkým medzi 20. a 30. týždňom tehotenstva, pretože pri jeho nedostatku začne telo čerpať zásoby z kostí a z plodu.

Denný príjem by mal pozostávať z 350 – 400 mg horčíka. Presné množstvo odporučí lekár podľa aktuálnych potrieb budúcej mamičky a fázy tehotenstva. Jeho zdrojom sú celozrnné produkty, slnečnicové semienka, orechy, ryby, artičoky, ďatle či banány.

Jód

Vitamíny pre tehotné bez jódu? Určite nie. Jeho význam by ste v tehotenstve nemali podceňovať. Je nepostrádateľný pre správnu funkciu štítnej žľazy mamičky i vyvíjajúceho sa plodu. Pomáha i pri tvorbe nervového systému plodu. Pri nedostatku jódu stúpa riziko vzniku vrodených vývojových porúch a potratu.

Odporúčané množstvo pre tehotné je 250 mikrogramov za deň. Zdrojom jódu sú morské riasy, plody a ryby, nachádza sa v ľanových semiačkach, paradajkách, bazalke, cesnaku, ríbezliach, malinách, citrónoch či višniach. Nájdete ho taktiež v jódovanej kuchynskej soli, s ňou však opatrne.

Jód v tehotenstve

Omega-3 mastné kyseliny

Esenciálne mastné kyseliny sa pôsobením v bunkách podieľajú na mnohých procesoch – dostatok DHA a EPA potrebujú k zdraviu mozog, pokožka a oči. Telo nevie omega-3 produkovať v dostatočnom množstve, preto je potrebné jej zvýšený príjem stimulovať výživovými doplnkami. Nedostatok môže v tehotenstve spôsobiť predčasný pôrod, preto treba dávky zvýšiť najmä v 3. trimestri tehotenstva.

Odporúčaná denná dávka omega-3 kyselín je aspoň 450 – 650 mg, z toho DHA 300 mg a zvyšok EPA. Nachádzajú sa v tučných morských rybách a ľanových semiačkach, tieto látky je však lepšie konzumovať v potravinových doplnkoch.

Cholín v tehotenstve aj pri dojčení

Do skupiny komplexu vitamínov B sa radí látka cholín, ktorú si telo dokáže čiastočne vyrobiť samo (z aminokyseliny metionín, kyseliny listovej a vitamínu B12), zvyšok prijíma z potravy. Je dôležitá pre zdravý vývoj mozgu dieťaťa, preto je počas tehotenstva i dojčenia nutné zvýšiť jej príjem.

Odporúčaná denná dávka v tehotenstve je 450 až 550 mg, pri dojčení je to až 550 mg. Vhodné zdroje sú listová zelenina (hlávkový šalát, čínska kapusta, kel), vaječné žĺtky, pečeň, hovädzie mäso, sója, kpšeničné klíčky, kvasnice, mlieko a arašidy.

Cholín v tehotenstve

Vitamín A, selén a zinok v tehotenstve

Vitamíny a minerály sú vo všeobecnosti pre ľudský organizmus potrebné, avšak netreba ich užívať v nadmernom množstve, pretože vysoké dávky môžu mať nepriaznivý vplyv na tehotnú ženu aj plod. Zinok sa stará o správne fungovanie imunitného systému a urýchľuje hojenie rán. Denne by ste nemali prijať viac ako 10 mg. Zinok sa nachádza v orechoch, strukovinách, semienkach či v mäse. K správnej funkcii štítnej žľazy prispieva aj selén. Tento stopový prvok plní v tele dôležitú úlohu ako antioxidant, nachádza sa v morských plodoch, mäse či cesnaku. V tehotenstve netreba opomínať ani vitamín A, avšak na prijaté množstvo si treba dať pozor. V tehotenstve má totiž tento vitamín množstvo pozitívnych účinkov, ale vo vysokých dávkach môže byť toxický a ohroziť plod. Vyhýbať sa treba pečeni a paštétam, mrkva, ktorá obsahuje beta-karotén a ten sa v tenkom čreve premieňa na vitamín A, vám neuškodí.

Vyvážená strava a prírodné vitamíny pre tehotné

Počas tehotenstva by ste mali jesť všetko, ale s mierou. Strava by mala byť plná bielkovín, obsahovať tuky aj sacharidy, chýbať by nemalo čerstvé ovocie a zelenina. Zvýšenú potrebu vitamínov a minerálov v tehotenstve môže byť náročné ustriehnuť, preto okrem vyváženej stravy netreba zabúdať ani na výživové doplnky pre tehotné s obsahom komplexu vitamínov a minerálov. Tie sú základom správneho vývoja bábätka a vplývajú tiež na zdravie a psychickú pohodu budúcej mamičky. Podľa recenzií sú veľmi obľúbené prípravky Femibion, LadeeVitaJamieson Prenatal alebo vitamíny a minerály Elasti-Q. Vo všetkých prípadoch ide o prípravky s veľkým množstvom vitamínov a minerálov. Ak telu nebude chýbať žiadna dôležitá látka a bábätko dostane to, čo potrebuje, malo by tehotenstvo prebehnúť bez problémov. Pri výbere tehotenských vitamínov sa môžete spoľahnúť na recenzie žien, ktoré ich užívali v 1., 2. či 3. trimestri, a názor lekára, ktorý vám odporučí produkty s komplexným zložením. Zaistíte tak vitamíny pre seba i bábätko, ktoré dokážu nahradiť ďalšie výživové doplnky, napr. vitamíny na vlasy pre tehotné.

Prírodné vitamíny pre tehotné

Vitamíny v tehotenstve – skúsenosti

Najpodstatnejším vitamínom počas tehotenstva je podľa mamičiek kyselina listová. Ako uviedli, najlepšie sú prírodné vitamíny, ale treba si dať urobiť krvné testy a zistiť, ktorý vitamín či minerál práve vám chýba. Viaceré mamičky svoju stravu doplnili o vitamíny B a C, užívali magnézium aj omega-3. Odporúčajú užívať napr. výživové doplnky Femibion 1 a potom 2 či Ladeevita. Niektoré vitamíny neodpporúčajú vôbec, predovšetkým ak máte vyváženú stravu.

Vitamíny pre tehotné skúsenosti Modrykonik

Vitamíny pre tehotné diskusia Modrykonik

Vitamíny pre tehotné skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Treba v tehotenstve užívať vitamíny alebo stačí vyvážená strava? Aké vitamíny a minerály sú v tehotenstve dôležité? Výživové doplnky určené pre tehotné obsahujú komplex vitamínov a minerálov, preto má v prípade, že nezískate všetky potrebné zložky zo stravy, zmysel ich užívať. V článku sme vám prezradili, ktoré vitamíny sú dôležité pre vývoj plodu a v akom množstve ich užívať. Ak máte ďalšie otázky alebo sa chcete podeliť o svoje skúsenosti, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

V 1. trimestri sú zvýšené nároky na prísun železa a kyseliny listovej, pre ranné nevoľnosti a nechutenstvo sú odporúčané výživové doplnky. V 2. trimestri je potrebné navýšiť príjem vápnika, horčíka, jódu a železa, v 3. trimestri sú zvýšené nároky plodu na príjem vápnika, horčíka, vitamínu D, chýbať by nemal ani vitamín C, zinok a omega-3 mastné kyseliny.

Vitamín E rozpustný v tukoch sa podieľa na génovej expresii a imunitných funkciách, je teda dôležitý pre správne fungovanie tela. Napriek tomu sa veľmi neodporúča užívať ho v doplnkovej forme. Dostatok ho budúca mamička získava v strave.

Áno, dostupné sú aj výživové doplnky určené na skvalitnenie vlasov budúcej mamičky. Zvyčajne obsahujú vitamíny B a kyselinu listovú, vitamín C, D, E, vápnik, železo a zinok. Ak sa pre ne rozhodnete, porovnajte si ich zloženie s výživovými doplnkami, ktoré už užívate, tehotenské vitamíny totiž môžu nahradiť vitamíny na vlasy pre tehotné.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.4%)