Zápcha v tehotenstve

Zápcha v tehotenstve. Čo pomáha na silnú a bolestivú zápchu

Tehotenstvo je sprevádzané mnohými emóciami – radosť, očakávanie, obavy a starosti. Okrem emocionálnych výkyvov nastávajú aj hormonálne zmeny, ktoré majú výrazný vplyv na látkovú výmenu a ženské zažívacie orgány. Prirodzené pohyby tráviaceho ústrojenstva sú znížené, spomalenie črevnej peristaltiky je príčinou zápchy v tehotenstve. Avšak podieľa sa na nej aj rastúca maternica, ktorá pomaly tlačí na črevá a konečník.

Publikované: 21.07.2023
Aktualizované: 21.07.2023
Obsah článku:

Zápcha (obstipácia) je jedným z nepríjemnejších príznakov tehotenstva. Stretne sa s ňou takmer každá tehotná žena, dokonca aj tie, ktoré pred tehotenstvom žiadne problémy s trávením nemali. Aké sú príčiny zápchy a čo pomáha na zápchu v tehotenstve?

Príčiny zápchy v tehotenstve

So zápchou sa môžete stretnúť už v prvom trimestri, častejšie sa však objavuje v neskorších štádiách tehotenstva. Hlavnou príčinou je tlak vyvíjajúceho sa plodu na žalúdok, črevá a konečník. Rastúca maternica vytesňuje črevo, mení jeho polohu a to nefunguje normálne. Spomalením črevnej peristaltiky sa zo stravy vstrebáva viac vody, preto je stolica hustejšia ako obyčajne. Zápchu môže spôsobovať taktiež znížená sekrécia žalúdka a zvýšená produkcia progesterónu, ktorý pôsobí na svalovinu maternice aj na stenu hrubého čreva. Jeho funkcia je tak narušená.

Počas tehotenstva dochádza často k zmene jedálnička, ženy sa často snažia žiť zdravšie, avšak niekedy sa prejavia tehotenské chute a jedlá, ktorým sa predtým vyhýbali, začnú zrazu konzumovať. Ak je zmena v stravovaní príliš výrazná, môže negatívne ovplyvniť trávenie.

Nepriaznivo na tehotenstvo vplýva psychické napätie, výkyvy nálad, ale aj nedostatočný príjem tekutín a nedostatok pohybu. Všetko z toho môže vyvolať zápchu.

Príčiny zápchy v tehotenstve

Zápcha v tehotenstve – prejavy

Niekto navštívi toaletu raz denne, niekto dva razy denne, niekto chodí na veľkú len raz za 2-3 dni bez toho, aby mal nejaké ťažkosti. Prejavy zápchy sú individuálne u každej tehotnej ženy, niekedy sa stolica nemusí dostaviť niekoľko dní a neznamená to, že ide o zápchu. Dôležité je najmä to, ako sa žena cíti a či pociťuje výrazný rozdiel oproti vyprázdňovaniu pred tehotenstvom.

Typickými príznakmi zápchy sú menej časté vyprázdňovanie, tvrdá stolica v menšom množstve, pocity neúplneho vyprázdnenia sa a nafukovania.

Čo na zápchu v tehotenstve

Pri zápche si, samozrejme, môžete pomôcť liekmi, ak sú počas tehotenstva povolené, ale vzhľadom na to, že vo vás rastie nový život, mali by ste ako prvé zvoliť menej invazívne prostriedky. Najprv je podstatné zmeniť stravovanie, dopriať si dostatok pohybu a až ako posledné riešenie by ste mali siahnuť po liekoch.

Čo na zápchu v tehotenstve

Jedálny lístok pri zápche

Strava úzko súvisí s trávením a nielen v tehotenstve dokáže správna výživa pomôcť pri mnohých ťažkostiach. Tehotné ženy by do svojho jedálnička mali zaradiť látky, ktoré podporujú pohyb čriev a pomáhajú s vyprázdňovaním. Samozrejme, vynechať by mali látky, ktoré zápchu a nafukovanie spôsobujú. Prvým krokom k liečbe, ale aj prevencii zápchy je zvýšenie príjmu vlákniny. Jej denný príjem by mal byť 30 g. Vyššia spotreba ovocia, zeleniny a pravidelná konzumácia celozrnných výrobkov sú pri zvýšení obsahu vlákniny v strave nápomocné. Správne množstvo vlákniny priaznivo vplýva na tuhosť stolice, skracuje prechod prijatej potravy črevom a zlepšuje činnosť čriev – priaznivo tak vplýva na zápchu v tehotenstve.

Vyprázdňovanie uľahčujú polievky, surová zelenina a ovocie (najmä jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne, hrozno, datle a figy), kyslá kapusta, šťava z kyslej kapusty, sušené ovocie, pohánka, ovsené vločky, obilniny, chudé mäso, hydina aj ryby, chlieb obsahujúci otruby. Vyhýbať sa treba vyprážaným a mastným jedlám, sladkým aj slaným pokrmom, bielej ryži, bielemu pečivu, cibuli, cesnaku, špenátu, čokoláde a káve.

Počas tehotenstva je nutnosťou prijímať dostatok tekutín, odporúča sa vypiť cca 2 litre denne. Jedlo si treba rozdeliť na menšie porcie a konzumovať ho častejšie, 4-5x denne. Čas medzi jednotlivými jedlami by nemal presiahnuť 4 hodiny. Jesť treba pomaly, jedlo by ste mali dôkladne požuť a často prehĺtať, tak sa potom ľahšie spracuje v črevách.

Dostatok pohybu

Nedostatok pohybu spôsobuje okrem iného spomalenie trávenia, teda môže byť príčinou zápchy. Cvičenie pre tehotné je spôsobom, ako sa zbaviť bolestí chrbta, zadku a nôh, zostať v dobrej kondícii až do pôrodu a tiež cestou, ako rozhýbať črevá. Cvičiť môžete v každom trimestri, samozrejme, cviky treba prispôsobiť zdravotnému stavu. Vhodná je joga, pilates, chôdza, plávanie alebo skupinové cvičenia pre tehotné.

Pohyb na zápchu v tehotenstve

Lieky na zápchu

Ak zmena stravy ani pohyb nepomohli, nepokúšajte sa o svojpomocné vyriešenie zápchy liekmi. O ich užívaní sa vždy poraďte s lekárom, keďže mnohé obsahujú látky, ktoré síce prispievajú k posilneniu steny hrubého čreva, avšak i k napätiu maternice. To môže mať za následok vyvolanie kontrakcií a predčasného pôrodu.

V tehotenstve sú vhodné glycerínové čípky, pretože pôsobia iba lokálne na črevo a napätie maternice neovplyvňujú. Obsahujú glycerol, ktorý je odpoveďou na otázku „ako zmäkčiť stolicu“. Ide o šetrné laxatívum, ktoré na seba viaže vodu, zmäkčuje objem stolice, zanecháva olejový film na stenách čreva, ktorý zvyšuje kĺzavosť stolice. O používaní glycerínových čípkov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, on vám môže vhodný produkt aj predpísať.

Na tlačenie na stolicu v tehotenstve radšej zabudnite

Problémy s vyprázdňovaním môžu v tehotenstve predstavovať väčší problém ako len občasné ťažkosti so stolicou. V hrubom čreve sa nachádzajú baktérie a rôzne mikroorganizmy, pri spomalenej peristaltike až úplnom zastavení stolice môže dochádzať k vzniku zápalov. Občasné silné zatlačenie na stolicu nepredstavuje problém, ak tlačíte na stolicu pravidelne, môže dôjsť k poškodeniu črevnej steny a konečníka. Dlhotrvajúca tvrdá stolica môže mať za následok hemoroidy, v horšom prípade predčasný pôrod. Poškodenie konečníka spôsobuje bolesť, čo vedie často k nevedomému odďaľovaniu vykonania potreby. To celý stav zhoršuje, pretože keď už sa konečne odhodláte ísť na veľkú potrebu, pri úpornom tlačení môže dôjsť k odtoku plodovej vody, vyvolaniu kontrakcií a predčasnému pôrodu.

Tlačenie na stolicu v tehotenstve

Zápcha v tehotenstve – skúsenosti

Budúce mamičky majú so zápchou v tehotenstve bohaté skúsenosti. Odporúčajú najmä pohyb a niektoré potraviny, ktoré u nich črevá rozhýbali. Pri pohybe je vhodné pohupovanie v bokoch, ráno môže pomôcť voda s citrónom, teplá voda nalačno alebo ovocné šťavy. Viacerým tehuľkám pri zápche pomohli hrušky, kyslá kapusta alebo šťava z nej, taktiež konzumácia bielych jogurtov s vlákninou. Osvedčilo sa i psyllium, sušené slivky, glycerínové čípky alebo sirup Duphalac, ktorý je vhodný pre tehotné aj dojčiace ženy.

Zápcha v tehotenstve skúsenosti Modrykoniik

Zápcha v tehotenstve diskusia Modrykoniik

Najčastejšie otázky – FAQ

Zápcha je v tehotenstve častým problémom, stretáva sa s ňou množstvo tehuliek. Dlhodobá zápcha a tvrdá stolica môžu spôsobiť problémy, preto treba problémy s vyprázdňovaním riešiť hneď ako sa u vás objavia. Aké sú vaše skúsenosti so zápchou v tehotenstve? Chcete sa nás v súvislosti s tou témou niečo opýtať? Napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma.

Zápchu neodporúčame riešiť klystírom. Črevá sa vďaka nemu síce ľahšie vyprázdnia, ale môže dôjsť k nerovnováhe elektrolytov (dehydratácii) a poškodeniu čreva s následným krvácaním. Klystír môže vyvolať pôrod, teplá voda, ktorá prúdi do čriev, totiž otepľuje maternicu. Nejde preto o vhodnú voľbu na riešenie zápchy v tehotenstve.

Áno, pravidelnou konzumáciou jogurtu sa môžete problémom so zápchou vyhnúť. Vhodné sú jogurty so živými kultúrami, pridať do nich môžete ovsené vločky a ľanové semienka.

Vplyv na zápchu počas gravidity môžu mať aj vitamíny pre tehotné. Najmä zvýšené dávky železa sa môžu prejaviť problémami s vyprázdňovaním.

V tehotenstve ich používanie nie je vhodné. Povoleným voľnopredajným doplnkom je lokálne pôsobiaci glycerol – glycerínové čípky. Po zavedení do konečníka sa čípky vplyvom tepla roztopia a vytvoria na stenách čreva olejový film, ktorý zvýši kĺzavosť stolice a uľahčí vyprázdňovanie. Na zápchu sa často používa aj sirup Duphalac s obsahom sacharidu laktulóza, ktorý zmäkčuje stolicu a prispieva k rýchlejšiemu vyprázdňovaniu čreva. O užívaní akéhokoľvek zvoleného voľnopredajného produktu sa radšej poraďte so svojím lekárom.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92%)