Káva v tehotenstve

Káva v tehotenstve. Klasická alebo bezkofeinová raňajková melta?

Niektoré nastávajúce mamičky sa káve vyhýbajú a vylúčili ju hneď po pozitívnom tehotenskom teste. Iné si ju doprajú aj počas tehotenstva bez toho, aby sa to nejako prejavilo na ich zdravotnom stave alebo zdravotnom stave bábätka.

Publikované: 15.06.2023
Aktualizované: 12.12.2023
Obsah článku:

Kedysi bola káva počas tehotenstva striktne zakázaná, dnes už jej pitie jednoznačne zakázané nie je. Je vhodná klasická káva počas tehotenstva alebo radšej uprednostniť bezkofeínovú verziu? Zvoliť radšej náhrady ako Melta, Caro, čakanková alebo raňajková káva?

Káva v tehotenstve

Najmä milovníčky kávy sa desia predstavy, že budú musieť kofeínový nápoj zo svojho jedálnička vyradiť hneď na niekoľko mesiacov. Nie je prekvapením, že sa názory odborníkov na škodlivosť kofeínu v tehotenstve rôznia – jedni ho odporúčajú úplne vyradiť, iní ho odporúčajú len obmedziť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2019 vyhlásila za bezpečnú dennú dávku kofeínu počas tehotenstva do 300 mg, Americká asociácia pôrodníkov a gynekológov (ACOG) tvrdí, že bezpečná denná dávka je 200 mg kofeínu.

Kofeín v tehotenstve

S kofeínom to v tehotenstve, samozrejme, netreba preháňať, avšak úplne vyhýbať sa mu nemusíte. Jedna až dve šálky kávy vám ani dieťatku neublížia. Niektorým budúcim mamičkám v tehotenstve klesá tlak, preto sú 1-2 šálky kávy denne odporúčané aj lekármi. Ani v prípade, že u vás tehotenstvo prebieha v poriadku, si nemusíte konzumáciu kávy vyčítať. Dôležité je len si denný príjem kofeínu ustrážiť.

Kofeín sa nenachádza len v káve, ale aj v čiernom a zelenom čaji, energetických nápojoch či v čokoláde. Množstvo kofeínu v káve sa líši podľa druhu kávy, ale aj podľa jej prípravy. Napr. v espresse (300 ml šálka) sa nachádza 30 – 50 mg, v instantnej káve (240 ml šálka) je to 63 mg,v prekvapkávanej káve 95 – 165 mg. V sypanom čiernom čaji (240 ml šálka) nájdete 25 – 48 mg kofeínu a v rovnakom množstve zeleného čaju 25 – 60 mg kofeínu. Ak obľubujete kolu, v jednom 240 ml pohári prijmete 24 – 46 mg kofeínu (podľa zvoleného kolového nápoja), v 250 ml energetického nápoja 28 – 87 mg a v klasickej 100-gramovej čokoláde 11 – 71 mg kofeínu. Malé množstvo kofeínu je zvyčajne prítomné aj v bezkofeínových verziách nápojov (instantná káva bez kofeínu obsahuje 2 mg, čierny čaj bez kofeínu 2 – 5 mg, espresso bez kofeínu 0 mg).

Kofeín v tehotenstve

Akú kávu v tehotenstve?

Rozmýšľate nad tým, či je pre vás vhodnejšia mletá alebo instantná káva? Praví kávičkári instantnú kávu za pravú kávu nepovažujú a neodporúčajú ju piť. Instatntná káva je obľúbená pre jej rýchlu prípravu, dlhšiu životnosť a nižšiu hmotnosť, problémom však je, spotrebiteľ nevie, akú kávu presne pije, nie je zrejmé, aký je jej pôvod, odroda, spracovanie atď.

Instantná káva musí prejsť procesom instantizácie (dehydratácie). A to buď lyofilizáciou (sušenie mrazom), alebo sušením rozprašovaním. Druhý spôsob je využívanejší, pretože je rýchlejší a lacnejší, avšak dochádza pri ňom k strate množstva aromatických látok a kofeínu. Úbytok výrobcovia nahrádzajú zlúčeninami, preto nemožno instantnú kávu považovať za prírodný produkt.

Nie je káva ako káva, ak chcete piť kávu aj počas tehotenstva, mali by ste zvoliť mletú kávu pred rozpustnou, najlepšou voľbou je zrnková s najlepšou arómou a bez veľkého množstva prídavných látok. Rýchlo ju pomeliete a pripravíte (ak už nie v automatickom alebo pákovom kávovare, tak v lacnejšom moka alebo french press kávovare).

Bezkofeinová káva v tehotenstve

Vhodnou voľbou nielen pre ženy, ktoré počas tehotenstva trpia na vysoký tlak, ale aj pre ženy, ktoré sa chcú počas tehotenstva kofeínu vyhnúť, sú bezkofeínové varianty. Dostupné sú instantné, mleté aj zrnkové kávy bez kofeínu. Ak si zvolíte kvalitnú mletú alebo zrnkovú bezkofeínovú kávu, ani nezbadáte rozdiel v chuti. S takouto kávou si môžete pripraviť všetky svoje obľúbené nápoje bez toho, aby ste sa museli obávať zmeny chuti a konzistencie nápoja.

Bezkofeínová káva v tehotenstve

Melta, Caro, raňajková alebo čakanková káva v tehotenstve

Pokiaľ sa počas tehotenstva nechcete vzdať kávy, ale klasickej káve sa chcete vyhnúť a Decaf verzie vám nechutia, môžete zvoliť rôzne iné náhrady. K najobľúbenejším sa radí obilninová káva, známa tiež ako melta alebo inka. Pri pravidelnej konzumácii pôsobí pozitívne na trávenie. V tehotenstve je vhodný taktiež pšeničný rozpustný nápoj Caro, ktorý je obľúbený pre svoju jemnú chuť. Výborný vplyv na zdravie má i čakanková káva, ľudovo nazývaná cigorka. Namiesto klasickej si môžete dopriať Raňajkovú kávu. Tento instantný kávový nápoj odporúčame konzumovať v menšej miere, pretože sa v ňom nachádza veľa glukózového sirupu, cukru a kokosového tuku. Všetky náhrady sú však počas tehotenstva povolené a bezpečné.

Káva počas tehotenstva – skúsenosti

Aj v diskusiách sa ženy zhodli na tom, že káva počas tehotenstva je vhodná. Dokonca im ju poradil lekár/lekárka, samozrejme, v menšom množstve ako pred tehotenstvom, teda 1 až 2 šálky denne. V prípade zalievanej kávy je vhodné dávať namiesto 2 kávových lyžičiek mletej kávy len jednu. Niektoré budúce mamičky pili počas tehotenstva raňajkovú kávu, Caro alebo Meltu. Viacerým sa stalo, že im káva nechutila, hoci boli predtým na nej závislé, preto zvolili radšej jej náhradu, prípadne Defac verziu.

Káva počas tehotenstva – skúsenosti Modrykonik

Káva počas tehotenstva – diskusia Modrykonik

Najčastejšie otázky – FAQ

Káva je počas tehotenstva vhodná, avšak v menšom množstve. Koľko si jej môžete dopriať počas tehotenstva? Je vhodná dekofeínová káva v tehotenstve a aké sú náhrady kávy? Na všetky dôležité otázky sme sa vám snažili odpovedať v článku, ak máte nejaké ďalšie otázky, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie. Svojimi skúsenosťami môžete pomôcť ďalším nastávajúcim mamičkám.

Odporúčané je množstvo 1-2 šálky kávy denne. Ide o max. 200 až 300 mg kofeínu denne.

Vzhľadom na to, že pokusy boli vykonávané iba na zvieratách, nemožno 100-percentne povedať, že zvýšené množstvo kofeínu môže spôsobiť poškodenie plodu alebo potrat u ľudí. Avšak pri pokusoch na zvieratách sa ukázalo, že kofeín môže spôsobiť poškodenie plodu, potrat alebo predčasný pôrod. Preto odporúčame neprekračovať odporúčanú dennú dávku kofeínu.

Maximálna dávka kofeínu počas dojčenia je rovnaká ako v tehotenstve, teda 200 až 300 mg. Asi 1 % kofeínu sa totiž dostane do materského mlieka a môže narušiť spánkový režim bábätka.

Počas tehotenstva si môžete dopriať oboje, avšak v obmedzenom množstve. V našom článku o potravinách, čo nejesť počas tehotenstva, sa dozviete, ktoré čaje a druhy káv sú vhodné a aj v akom množstve.


Komentáre
Stanislava Gruberová 10.Jul.2023
Ženy, jedna lyžička nesky, pol lyžičky cukru, mlieko. Tieto práškové kávy okolo kávových zŕn len chodia, takže toho kofeínu tam až tak veľa nebude. Takáto jedna či dve kávy denne nikomu ani vám, ani bábätku neublížia v tehotenstve. :-) Nemajte stresy.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(93%)