Je kofeín v tehotenstve nebezpečný?

Je kofeín v tehotenstve nebezpečný?

Publikované: 03.07.2023

Káva alebo kofeín počas tehotenstva predstavujú pre mnohé budúce mamičky veľkého strašiaka. Šálka kávy každé ráno bola doteraz rituálom, no počas tehotenstva sa ho musia zrazu zbaviť. Je to skutočne tak? Je kofeín v tehotenstve taký nebezpečný?

stravovacích návykoch počas tehotenstva musí žena urobiť určité zmeny, niečo treba obmedziť, niečo úplne vylúčiť a naopak, príjem niektorých potravín je vhodné zvýšiť. A ako je to s pitím kávy v tehotenstve a celkovo s účinkami kofeínu? Je potrebné sa stať na 9 mesiacov „abstinentom“? Názory expertov, lekárov a výskumníkov sú neraz mierne odlišné. V jednom však panuje zhoda, káva počas tehotenstva nemusí byť úplné tabu.

Vedecká obec sa dlhodobo zaoberá vplyvmi kávy na organizmus človeka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovila bezpečnú dennú dávku kofeínu na maximálne 300 mg. Americká asociácia pôrodníkov a gynekológov stanovila hranicu nižšie na približne 200 mg kofeínu denne. Reálne sa teda bezpečná hladina kofeínu môže pohybovať niekde medzi 150 až 300 mg kofeínu v dennej dávke. Je pomerne náročné určiť, koľko káv denne to značí, pretože na trhu sú dostupné rôzne kvalitné mleté či instantné kávy. Obsah kofeínu sa môže diametrálne odlišovať. Vo všeobecnosti 1 či 2 šálky denne počas tehotenstva nepredstavujú žiadne riziko pre tehotnú ženu ani bábätko v brušku.

Kofeín však neobsahuje len káva. Taký čierny alebo zelený čaj obsahuje teín, čo je iný názov pre kofeín v súvislosti s čajovými lístkami. Ak 30 ml espresso obsahuje približne 30 až 50 mg kofeínu, 240 ml šálka čierneho sypaného čaju obsahuje približne 25 až 50 mg teínu (kofeínu). Čo to znamená? K dávke kofeínu pripočítajte čaje, čokoládu alebo kolu. V žiadnom prípade neprijímajte kofeín vo forme energetických nápojov. Nebezpečenstvo príjmu kofeínu spočíva teda primárne vtedy, ak by ste pravidelne prijímali vyššiu ako odporúčanú dávku.

Kofeín je stimulant a zvyšuje krvný tlak, čo sa môže prejaviť aj vyšším srdcovým tepom. Vysoký tlak v tehotenstve nie je žiaduci. V tehotenstve, ale aj mimo neho, môže zvýšený príjem kofeínu spôsobiť nespavosť alebo nepravidelný spánkový režim. Kofeín je takisto močopudný, čo je pre tehotnú ženu nepríjemné. Najväčším rizikom prekročenia dávky kofeínu je, že sa dokáže vstrebávať cez placentu. Dieťa však nedokáže kofeín spracovať.

Pri testovaní na zvieratách bolo preukázané, že nadmerný príjem kofeínu môže zapríčiniť negatívne metabolické zmeny plodu, nižšiu pôrodnú hmotnosť, predčasný pôrod alebo spontánny potrat. Nové výskumy, napríklad pozorovacia štúdia profesora Jacka E. Jamesa, poukazujú na to, že je vhodné prijať najviac 200 mg kofeínu denne, pričom stanoviť s istotou bezpečné množstvo nie je možné a odporúčajú pravidelný príjem kofeínu v tehotenstve výrazne obmedziť. Ak sa zároveň pýtate na kávu počas dojčenia, platí to isté, čo počas tehotenstva. Dôležité je neprekračovať dennú dávku kofeínu, aby sa do materského mlieka nedostalo väčšie množstvo.

Ak hľadáte náhradu za kávu a nechcete zbytočne riskovať, že by vám alebo vášmu bábätku prekročená hladina kofeínu mohla uškodiť, siahnuť môžete po bezkofeínovej káve alebo pšeničnom kávovom nápoji Caro.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)