10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, príznaky, veľkosť bruška a bolesti v podbrušku

Z embrya, ktoré sa spočiatku skladalo len z niekoľkých desiatok buniek, sa stáva plod, ktorý tvoria miliardy aktívnych buniek. Oficiálne sa končí embryonálna fáza vývoja. Začína fetálna fáza a najdôležitejšie orgány začínajú postupne spúšťať svoje procesy. Plod už je veľký ako jahoda a aktívne sa hýbe. Stále je však príliš malý na to, aby mohla žena tieto pohyby cítiť. Srdce už má 2 komory a 2 predsiene. V prípade tehotnej ženy môžu príznaky v 10. týždni tehotenstva vrcholiť, nastupovať alebo môžu miznúť. Odteraz bude plod primárne rásť, a to všetkými smermi. Priberať však môže začať aj budúca mamička. Na váhe sa môže objaviť navyše niekoľko stoviek gramov až niekoľko kilogramov. Ako sa vyvíja bábätko v 10. tt? Ktoré príznaky tehotenstva sú najintenzívnejšie?

Publikované: 08.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Budúca mamička možno práve teraz zažíva náročné okamihy a zisťuje, že tehotenstvo má aj nepríjemné stránky. Nadmerná únava, problémy s trávením, kŕče, časté močenie, nafukovanie a podráždenosť. Mnoho mamičiek opisuje, že posledné týždne 3. trimestra boli tie náročnejšie. Ženské telo si prechádza výraznými zmenami. Rovnako ako plod. Jeho maličké telíčko začínajú tvoriť prvé kostrové bunky. Chrupavky sa tvarujú a formujú oblasti kolien a členkov. Kĺby na nohách a rukách už zvládajú ohyb. Plod posilňuje a neustále sa hýbe. Mnohé orgány už sú funkčné a pripravené plniť svoj ďalší účel. Čo dôležité deje v 10. týždni tehotenstva?

Vývoj bábätka v 10. týždni tehotenstva – embryo sa stáva plodom

Viac ako miliarda buniek a ich vývoj zapríčinili, že embryogenéza je na konci a z embrya sa stáva plod. Započalo fetálne štádium, počas ktorého bude plod dozrievať, rásť a zdokonaľovať svoje funkcie. Všetky potrebné základy pre funkčnosť orgánov a sústav už sú vybudované. Plod má približne veľkosť jahody. Hlavička je stále nesúmerne veľká oproti telu. Mozog si naďalej vytvára státisíce nových neurónových spojení každú minútu. Ako vyzerá plod? Očká sú stále napol zatvorené, prekrývajú ich viečka. Vytvorené sú časti očí – šošovky, dúhovky rohovky a sietnice. Oči budú ešte dlho zatvorené. Uši nadobúdajú svoj tvar. Nos je ešte neforemný, no nosné dierky sú už jasne vytvarované.

V čeľusti sa tvoria základy pre mliečne zuby. Tie, samozrejme, nebudú rásť v brušku. Na opačnej strane tela sa chvostík na konci chrbtice úplne vytráca. Aj preto už plod vyzerá ako miniatúra človiečika. Prsty na končatinách sa predlžujú a dokonca sa môžu objavovať puzdra na nechty a ich začiatok. Tvoria sa prvé kostrové bunky v oblasti paží. Ohyb kĺbov je už funkčný, no spevňovanie telíčka ešte len prebieha. Pohyby, ktoré vykonáva ešte mamička nemôže cítiť.

Žalúdok produkuje tráviace kyseliny. Pečeň tvorí červené krvinky a črevá sa už presunuli z pupočnej šnúry do žalúdka. Dieťatko cez obličky filtruje plodovú vodu, ktorú následne vylúči spolu s toxínmi ako moč. Dôležité je, že srdiečko má už 2 komory a 2 predsiene. Dokáže už prečerpávať krv a má frekvenciu okolo 160 až 180 úderov za minútu. Zaujímavá je tiež pokožka, cez ktorú vidno jednotlivé cievy smerujúce k orgánom. Formovať sa začínajú genitálie. Primárne tie vnútorné, vonkajšie ešte nevidno. Ak má byť potomkom chlapec, začína sa v jeho semenníkoch produkovať testosterón a anti-mullerian, čo sú hormóny, ktoré neskôr zabezpečia rast externých pohlavných orgánov.

10. týždeň tehotenstva tabuľka

Vedeli ste, že lekári na základe pravidelných pozorovaní na ultrazvuku dokážu do 18. týždňa tehotenstva určiť dominantnú ruku plodu – pravák alebo ľavák? Pozorovaním sa zistilo, že väčšina detí následne nezmení preferenciu pravej alebo ľavej ruky ani v neskoršom období. Napriek tomu, že zdanlivo mozog nedeterminuje túto preferenciu ako vedomú, predpokladá sa, že dieťa vykonáva pohyby rúk smerom k tvári či stenám maternice cielene. Častým javom pri dvojičkách je, že sa v určitom období začne jednou rukou naťahovať za súrodencom. Nie je však stále zrejmé, či pohyb rúk vedie k zmenám v mozgu ohľadom pravorukosti alebo ľavorukosti, alebo práve mozog zapríčiňuje rozdiely v pohyboch.

10. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a ultrazvuk

Je čas absolvovať v 10. týždni tehotenstva ultrazvuk? Je to takmer ideálny termín prvej návštevy gynekológa. Väčšina žien absolvuje prvé prenatálne vyšetrenie okolo 8. až 14. tt. Niektoré ženy teda možno majú vstupné vyšetrenie za sebou a čaká ich kontrola a ďalšie vyšetrenia. Ak ste však u vášho gynekológa na prvej tehotenskej kontrole, účelom je potvrdiť tehotenstvo a na základe veľkosti plodu, CRL – temeno-kostrčovej dĺžky, stanoviť štádium tehotenstva. Skontrolovať treba polohu plodu i placenty. Plod má v tomto období rozmery jahody. V priebehu 10. týždňa tehotenstva je veľkosť plodu 30 až 50 mm a hmotnosť sa pohybuje od 2,6 do 4 g.

Tehotenstvo lekár potvrdí vyšetrením za pomoci transvaginálnej sondy alebo ultrasonografického vyšetrenia. Čakajú vás komplexné laboratórne odbery krvi i moču. Zisťuje sa hladina hCG hormónu, krvná skupina i Rh faktor, sledujú sa protilátky na určité nebezpečné ochorenia a mnoho ďalších markerov. V moči sa pozoruje obsah bielkovín. Lekára bude zaujímať vaša rodinná anamnéza, ochorenia, ktoré ste prekonali, aké sú vaše príznaky či pocity. Zmeria sa vaša váha, výška i krvný tlak. Založenú budete mať vlastnú tehotenskú knižku. Ak ste na kontrole, ide o štandardné postupy – premeria sa CRL plodu, srdcová aktivita, vykoná sa odber krvi i moču a takisto kontrolný ultrazvuk. V tomto týždni je už možné vykonať aj veľký ultrazvuk, napríklad 3D alebo 4D.

10. týždeň tehotenstva – príznaky a veľkosť bruška

Téma veľkosti tehotenského bruška je v 10. týždni tehotenstva veľmi špecifická, no môže byť aktuálna. V mnohých fórach a diskusiách už ženy avizujú, že práve v tomto období začali rastúce bruško vnímať. Vizuálne prejavy rastúceho tehotenského bruška sú vždy závislé od typu postavy a stavby tela. Rast a tvar bruška ovplyvňuje i viacpočetné tehotenstvo alebo počet tehotenstiev, ktoré už má žena za sebou. Vtedy sa môže bruško objaviť skôr. Preto ide o veľmi individuálny príznak. Bruško môže byť často nafúknuté v dôsledku pomalšieho trávenia a nadúvania. Navonok nemusí byť teda ešte vôbec nič vidno. Je však faktom, že u mnohých žien sa začne objavovať menšie vyklenutie v podbruší. V 10. týždni tehotenstva bruško rastie hlavne z dôvodu zväčšujúcej sa maternice. Všimnúť si rozdiel môžete napríklad pri nosení užšieho – tesnejšieho oblečenia.

Ak nemáte príliš intenzívne nevoľnosti, je vysoko pravdepodobné, že ste na váhe pribrali od 400 do 2 300 g. Okrem vyklenujúceho sa bruška sa zväčšujú prsia, sú citlivejšie na dotyk a viditeľné sú žilky, čo je znakom ich zvýšeného prekrvenia. Celkový objem krvi v ženskom tele sa totiž zvyšuje a vydutejšie žily si môžete všimnúť aj na rukách. Pomerne intenzívna je stále únava a pocity slabosti. Placenta ešte neprevzala svoju úlohu a organizmus sa teda značne vyčerpáva. Pretrvávať môžu viac či menej silné ranné nevoľnosti.

Pretrvávajú ešte výkyvy nálad, ale aj tehotenské chute – žena má chuť na jedlo, no vzápätí jej prestane chutiť. Stretnúť sa stále môžete s mliečnym hustejším výtokom z pošvy. Prebieha tvorba hlienovej zátky. Prekvapiť vás môžu takisto problémy so spánkom v tehotenstve alebo až nečakane živé sny.

10. týždeň tehotenstva – embryo sa stáva plodom

Kŕče a bolesť v podbrušku v 10. týždni

V 10. týždni tehotenstva bolesti v podbrušku alebo ostré kŕče môžu ženu pomerne prekvapiť. Ženy často opisujú, že pociťujú prudké kŕče pripomínajúce tie menštruačné. Dôvodom je rast maternice. Samotná maternica je sval, ktorá sa zväčšovaním prispôsobuje veľkosti plodu. Ostrá bolesť je spôsobená naťahovaním svalových vlákien. Takéto kŕče sú však nepravidelné a nesprevádza ich žiadny iný symptóm. Ak by bola bolesť sprevádzaná krvácaním alebo by prichádzala v pravidelných intervaloch, navštívte svojho lekára/lekárku.

Bolesti hlavy a pálenie záhy

Kombinácia únavy, bolestí, hormonálnych zmien, hladu alebo smädu môžu zapríčiniť bolesť hlavy. Objaviť sa môže kolísanie tlaku, závraty alebo pocity na omdletie. Takáto bolesť hlavy dokáže dlho pretrvávať a byť veľmi nepríjemná. Dôležité je zvýšiť príjem tekutín, dopriať si vyváženú stravu, radšej v menších dávkach, no častejšie a poriadny oddych a relax. Potrápiť môže pálenie záhy. Doprajte si prechádzku na čerstvom vzduchu alebo zaraďte na program dňa nenáročné cvičenie. Vhodné je tiež zvýšiť príjem vitamínov aj v podobe doplnkov výživy. O užívaní liečiv na bolesť hlavy sa vždy poraďte s lekárom.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako zvládate 10. týždeň tehotenstva vy? Aké príznaky pociťujete? Máte už pôrod dávno za sebou a spomínate si na 10. týždeň tehotenstva? Ako ste sa cítili v tomto štádiu tehotenstva? Budeme radi, ak nám dáte vedieť o svojich pocitoch, radostiach i obavách. Pociťovali ste bolesti v 10. týždni tehotenstva? Zapojte sa do diskusie pod článkom. Vašimi názormi, radami, odporúčaniami a trikmi môžete poradiť a pomôcť ostatným budúcim mamičkám. Komentovať môžete bez zbytočnej registrácie.

Už pred 10. týždňom tehotenstva sa ženy môžu stretnúť s výraznejšími bolesťami v podbrušku. Ženy často opisujú ostré kŕče alebo až pichľavú bolesť, ktorá pripomína tú menštruačnú. Dôvodom tejto bolesti je maternica, ktorá sa zväčšuje a jej svalové vlákna sa naťahujú. Maternica sa prispôsobuje v predstihu rastúcemu bábätku. Ak ide o viacpočetné tehotenstvo, bolesti môžu byť ešte o niečo intenzívnejšie.

Tehotenstvo sa v 10. týždni nachádza v prvej časti 3. mesiaca. Stále ide o 1. trimester tehotenstva.

S pribúdajúcimi týždňami sa riziko spontánneho potratu znižuje. Do 10. týždňa tehotenstva sa štatisticky častejšie objavuje zamĺknutý potrat. To však neznamená, že k nemu dôjde práve v 10. tt. Štatisticky dochádza k 80 % potratov v prvom trimestri, ide totiž o najrizikovejšie týždne tehotenstva, kedy je plod veľmi zraniteľný. Pre ženu je dôležité, aby sa s touto skutočnosťou dokázala psychicky vyrovnať, poradiť sa s lekárom, partnerom či psychológom. Väčšina lekárov odporúča opätovne začať sa snažiť s pauzou aspoň 3 mesiace od potratu. Niektoré zdroje uvádzajú aspoň pol roka.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.4%)