21. týždeň tehotenstva

21. týždeň tehotenstva – ultrazvuk, veľkosť plodu a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

Tehotenstvo sa už preklenulo do druhej polovice a od poslednej menštruácie ubehlo už 21 týždňov. Nachádzate sa takmer na konci 5. mesiaca. Do predpokladaného termínu pôrodu ostáva ešte 19 týždňov. Bábätko je čoraz väčšie a väčšie. Má vlastný biorytmus, fázy spánku a bdenia. Dieťatko už môže mať jemné vlásky, trénuje si mimiku tváre, hýbe rukami i nohami, čo už môže cítiť aj samotná žena. Jeho sluch sa rozvinul a takisto má chuťové poháriky, ktoré dokážu čiastočne rozlišovať chute. To, čo zjete vy, tak cíti aj bábätko. Mozog neustále rastie a lebka je tvorená len nezrastenými platničkami. Priberáte na váhe? Je už vidno tehotenské bruško? Je možné, že vás trápia rôzne pocity a myšlienky ohľadom zdravia dieťatka či pôrodu. Možno máte tráviace problémy a pociťujete, akési tvrdnutie bruška. Ako sa žena cíti v 21. tt?

Publikované: 01.12.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Každý týždeň so sebou prináša počas tehotenstva rôzne zmeny. Čarovné je zároveň to, že u každej ženy prebieha tehotenstvo inak. Určite sa teda neporovnávajte. Dokonca ani vaše prvé tehotenstvo nemôžete porovnávať s druhým, pretože mohlo prebiehať úplne inak. Dôležitý je zdravý vývoj plodu. To potvrdí aj morfologický ultrazvuk, ktorý sa vykonáva medzi 18. – 22. týždňom tehotenstva. Ako sa vyvíja plod v 21. týždni tehotenstva?

Vývoj bábätka v 21. týždni tehotenstva – reaguje na zvuky a poznáva chute

Bábätko v tomto období v brušku prespí 12 až 16 hodín. V brušku má ešte stále dostatok miesta, preto sa rado presúva, otáča, mení polohu a často sa dotýka stien maternice. Tieto pohyby už mnohokrát môže vnímať aj samotná mamička. Pribúdajú tukové vrstvy i svalstvo. Bábätko už vníma zvuky. Ak sa mu prihovárate a hladíte bruško, môže sa stať, že bude reagovať dotykom steny maternice. Začína vnímať aj svetlo, očné viečka sa pomaličky začínajú rozlepovať. Aktívne prehĺta plodovú vodu a začína vnímať jej chute. Primárne sladkastú chuť, ale takisto špecifické chute, ktoré sú ovplyvnené tým, čo zjete vy. Z vody získava predovšetkým cukry. Plodová voda, ktorú prehĺta, prechádza obličkami i tráviacim traktom, ktoré tak aktivizuje.

Plod sa od 21. týždňa stáva životaschopným. Významným vývojovým krokom je funkcia kostnej drene. Červené krvinky už nevyrába primárne pečeň, ale aktívna je práve kostná dreň, ktorá obsahuje kmeňové bunky pre tvorbu červených i bielych krviniek. Produkciou bielych krviniek sa začína vyvíjať imunitný systém. Permanentným vývojom si prechádza i mozog. Genitálie sú už kompletne vyvinuté a pokračuje vývoj reprodukčného systému, aby bolo v správny čas možné, že sa mamička stane aj „babičkou“.

21. týždeň tehotenstva tabuľka

21. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a ultrazvuk v druhom trimestri

Na dĺžku má plod od hlavičky po päty približne 27 cm. Hmotnosť mohla vzrásť na približne 360 až 400 g. Dieťatko už je väčšie ako placenta. Nárast hmotnosti je jasným signálom toho, že dieťa v raste prosperuje a dostáva sa mu skrz placentu potrebné množstvo živín. Chrupavky si stále odoberajú vápnik a postupne tvrdnú a kostnatejú. Končatiny sú v pomere k telu primerane dlhé. Možno si už všimnúť jemné, krátke vlásky alebo rastúce obočie. Na koncoch prštekov sú už nechtové ložiská pokryté jemnými nechtami.

Čakať vás môže tehotenská poradňa, v rámci ktorej lekár skontroluje váš zdravotný stav a vykoná rutinné vyšetrenia. Túto poradňu do 34. týždňa budete navštevovať každých 4 až 6 týždňov. Medzi 18.-19. až 22. týždňom tehotenstva možno dostanete termín na druhý veľký tehotenský skríning, tzv. veľký alebo morfologický ultrazvuk. Okrem detailného ultrazvuku, ktorého cieľom je poskytnúť rodičom čo najviac informácií ohľadom kondície plodu, odhaliť prípadné dedičné ochorenia alebo vývojové poruchy, ženu čaká odber krvi a moču. Ak lekár uzná za vhodné, odporučiť môže ženu na vyšetrenie aj ďalším špecialistom. V prípade podozrenia na chyby vo vývoji plodu sa vykoná kontrolné sonografické vyšetrenie u iného špecialistu a lekár môže nariadiť vykonanie amniocentézy alebo iné testy či vyšetrenia, ktoré podozrenie potvrdia alebo vyvrátia.

21. týždeň tehotenstva – koľko pribrať?

Ako spomíname vyššie, dieťatko už je väčšie ako placenta, vážiť môže okolo 400 g. Maternica sa zväčšuje a zvyšuje sa aj objem plodovej vody. Už len tieto signály značia, že žena už zrejme nejaké to kilo v tehotenstve pribrala. To, koľko pribrať v 21. týždni tehotenstva, vám môžu napovedať tabuľky. Optimálne by sa mal nárast hmotnosti pohybovať na úrovni 3,5 až 7,2 kg. Tieto údaje však berte veľmi orientačne, pretože každá žena naberá kilogramy v tehotenstve inak. Vo všeobecnosti sa hovorí o optimálnom náraste okolo 300 až 500 g týždenne. Niektoré ženy priberú tehotenské kilogramy nárazovo, iné postupne, niektoré hlavne v začiatkoch 2. trimestra, iné jeho koncom. Je to veľmi individuálne. Tabuľkovo by ste na konci druhého trimestra, teda koncom 6. mesiaca, mali pribrať 5 až 7 kg.

U žien v tomto období vzrastá chuť do jedla a objavujú sa aj špecifické tehotenské chute. Dôležité je dodržiavať vyváženú stravu a dávať si pozor na niektoré nevhodné potraviny. V dôsledku priberania sa nenechajte zaskočiť tým, že sa objavia strie. Primárne na bruchu, bokoch, prsiach či zadku. Častejšie môžu byť aj tráviace ťažkosti, nafukovanie, plynatosť alebo nepríjemné pálenie záhy. Spomalené trávenie môže zapríčiniť zápchu a objavujú sa hemoroidy. V dôsledku zvýšeného prekrvenia organizmu, ale aj narastajúcej hmotnosti sa môžu objavovať opuchy nôh. Z ďalších typických príznakov sú bežné výkyvy nálad či kŕče v nohách. Občas sa objaví zábudlivosť a zhoršiť sa môže i spánok.

21. týždeň tehotenstva veľkosť plodu

21. týždeň a bolesti v podbrušku

Bolesti v tehotenstve nie sú ničím netypické. Samozrejme, opatrnosť je vždy na mieste a dôležité je rozlišovať typické a akútne bolesti. Medzi tie „tehotenské“ zaručene patrí bolesť v podbrušku, ktorá je témou počas celého tehotenstva. Ak však nie je bolesť sprevádzaná inými príznakmi – krvácaním, vystreľujúcou bolesťou do chrbta a pod., nie je dôvod na prehnané obavy. Zvyčajne za bolesť v podbrušku zodpovedajú sťahy maternice. Bolesť je ostrá a ťahavá. Maternica sa totiž v dôsledku rastu plodu naťahuje a naťahovanie väzív spôsobuje bolesť, ktorú ženy pociťujú v podbruší a slabinách.

Občasné intenzívne bolesti hlavy trápia mnohé mamičky celé tehotenstvo. Typické sú aj bolesti kĺbov, panvy alebo chrbta. Narastajúca hmotnosť a vplyv hormónov (relaxín) spôsobujú uvoľňovanie napätia vo svaloch. Aj preto sa už pri bežnej chôdzi rýchlejšie unavíte. Zvykne sa vyskytovať zvýšená dýchavičnosť. V 2. trimestri sa môžu objaviť falošné kontrakcie, ktoré maternicu pripravujú na pôrod. Zvykne sa vtedy objaviť aj typické tvrdnutie bruška.

Necítim pohyby v brušku v 21. tt

Trepot motýlích krídiel, bublinky, žblnkotanie, kopkanie, hladenie alebo pukanie. Ste v 21. týždni tehotenstva a necítite pohyby bábätka? Verte, že nie ste prvá ani posledná. Ženy sa často trápia, že u nich nevidno tehotenské bruško alebo sa ešte neobjavili pohyby bábätka. Najhoršie je porovnávať sa s ostatnými tehotnými ženami.

Prečo ešte necítite prvé pohyby? Dôvodom môže byť poloha placenty, ktorá sa umiestnila na prednú stenu maternice a pohyby sú tak veľmi tlmené. Neskôr pohyby vnímajú tiež ženy s nadváhou u ktorých maternicu oddeľuje hrubšia vrstva tuku a tkaniva. Vo všeobecnosti ženy prvorodičky evidujú prvé pohyby až okolo 20. – 22. tt. Ak sa však pohyby neobjavia ani do 24. týždňa, je vhodné navštíviť lekára a vykonať diagnostické vyšetrenie.

Existujú dokonca spôsoby, ako stimulovať bábätko k tomu, aby sa rozhýbalo. Samozrejme, v niektorých fázach nemusia tieto rady fungovať. Plod nemusí byť totiž v správnej polohe alebo môže jeho prejavy eliminovať poloha placenty. Takisto je prirodzené, že ak je vo fáze spánku, ktorá tvorí 14 až 16 hodín z jeho dňa, pohyb ťažko zaznamenáte. Ako povzbudiť bábätko k pohybu v brušku?

  • Napite sa studenej vody.
  • Bábätko sa spravidla hýbe vtedy, ak je tehotná žena v pokojovej polohe. Počas chôdze totiž hojdanie bábätko uspáva. Zaujmite polohu na ľavom boku.
  • Prihovárajte sa bábätku a hladkajte si bruško.
  • Napite sa sladkého čaju alebo džúsu. Cukor môže dieťa povzbudiť k vyššej aktivite.

21. týždeň tehotenstva vývoj plodu

21. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Vo fórach a diskusiách ženy často hľadajú podporu v prípade komplikácií či ťažkostí. Napríklad aj v prípade potratu. Tento okamih v živote ženy nikdy nič nevymaže a bolestivé obdobie zjemní len čas. Viaceré ženy však odporúčajú nevzdávať sa a snažiť sa o vytúžené bábätko. Hoci sa väčšina potratov udeje do 12. týždňa ani neskoršie týždne nie sú zárukou udržania tehotenstvo. Dôvodov, prečo to tak je, je naozaj mnoho. Ženy sa často obracajú na fóra v dôsledku problémov počas tehotenstva. Viaceré ženy avizujú, že pociťujú tvrdnutie brucha a napätie v podbrušku. Ide o sťahy maternice a cvičné kontrakcie. Častou dilemou sú pohyby bábätka, ktoré niektoré ženy ešte v tomto termíne necítia. Viaceré diskutujúce však konštatovali, že pohyby začali cítiť až okolo 22. či 23. týždňa. Pamätajte, každé tehotenstvo je iné.

21. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

21. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

21. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Nachádzate sa aj vy ako budúca rodička v 21. týždni tehotenstva? Ste už mamičkou a spomínate si na toto obdobie? Či máte otázky alebo máte poznatky o priebehu tehotenstva v 21. tt, zapojte sa do diskusie pod článkom. Budeme radi, ak sa skúsené mamičky zapoja a podelia sa o svoje príbehy, skúsenosti, radosti, starosti a poskytnú aj zaujímavé rady, tipy či odporúčania. Aké príznaky ste v 21. týždni tehotenstva mali? Ako u vás prebiehal druhý veľký ultrazvuk? Prekvapilo vás niečo v 21. týždni tehotenstva? Cítili ste už pohyby bábätka a rástlo vám bruško? Komentovať pod článkom môžete bez potreby registrácie.

21. týždeň tehotenstva je 5. mesiac v rámci druhého trimestra.

V tomto období sa už zákonite nemeria temenokostrčová dĺžka plodu, ale meria sa súčet hlavičky, trupu a dolných končatín. Veľkosť plodu v 21. týždni tehotenstva je približne 25,6 až 27 cm. Jeho váha je približne 340 až 400 g.

Áno, je možné, že v 21. týždni tehotenstva dostanete termín na druhý veľký tehotenský skríning – morfologický ultrazvuk. Podstatou ultrazvuku je detailný monitoring bábätka a zisťovanie prípadných porúch vo vývoji. Okrem toho sú vykonané tehotnej žene aj laboratórne vyšetrenia, odber krvi, moču, meranie tlaku, váhy a pod. V prípade podozrenia na poruchy vo vývoji lekár ženu pošle na sono k ďalšiemu špecialistovi, aby sa podozrenie vyvrátilo alebo potvrdilo.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91%)