7. týždeň tehotenstva

7. týždeň tehotenstva – príznaky, bolesti v podbrušku, veľkosť plodu. Ktorý je to mesiac?

V tomto týždni dochádza k ďalším dôležitým krokom vo vývoji embrya. V predošlých týždňoch sa započal vývoj dôležitých orgánov, vrátane mozgu a miechy. V 7. týždni tehotenstva sa embryo rýchlo vyvíja a rastie. Ultrazvuk už dokáže odhaliť aj detaily ako oči, viečka či dokonca ústa. Budúca rodička na sebe môže pozorovať ďalšie zmeny, ktoré bude zároveň aj cítiť. Bruško v 7. tt síce ešte nevidno, no maternica svoju veľkosť zdvojnásobila. Tehotenstvo je veľmi individuálne, preto aj rôzne symptómy môžu mať odlišnú intenzitu. Je však stále možné, že príznaky stále nemáte žiadne. Čo sa deje v tele ženy v 7. týždni tehotenstva? Je čas absolvovať v 7. týždni tehotenstva sono? V koľkom mesiaci je aktuálne žena?

Publikované: 02.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Je dosť pravdepodobné, že práve 5 týždňov od oplodnenia sa dostanete k svojmu lekárovi na vyšetrenie, aby oficiálne potvrdil vaše tehotenstvo. Dokonca možno budete prvýkrát vidieť bábätko na ultrazvuku a počuť tlkot jeho srdiečka. Bábätko v maternici rastie veľmi rýchlo a z týždňa na týždeň sa jeho veľkosť znásobuje. To vplýva i na samotnú ženu. Dokonca sa môže objaviť prírastok na váhe v stovkách gramov. Od tehotenského bruška ste však ešte ďaleko a obzeranie v zrkadle teda ešte odložte. U niektorých žien sú samozrejmosťou typické príznaky tehotenstva, iné majú to šťastie, že sa na nich žiadne významné symptómy nepodpisujú. A ako sa bábätko vyvíja?

7. týždeň tehotenstva – vývoj bábätka a rastový špurt

Embryo (dieťatko) sa dostáva do obdobia rýchleho rastu. Niektorí lekári ho označujú ako rastový špurt. V počiatkoch vývoja a delenia buniek sa embryo skladalo z desiatok, neskôr stoviek a tisícov buniek. V tejto fáze sa skladá z vyše milióna buniek. Na začiatku 7. tt môže mať CRL (pozn. viac o CRL v článku 6. týždeň tehotenstva) okolo 6 mm, no na jeho konci pokojne aj 15 mm. Veľkosťou s dá prirovnať k bobuľke hrozna či černice. Najväčšia je hlavička. Mozog embrya rastie v tejto fáze veľmi rýchlo a výrazne sa formuje čelová oblasť. Dieťatku teraz v priemere pribúda 250-tisíc mozgových buniek, a to v priebehu jednej minúty. Neurálna trubica, kde sa nachádza miecha a mozog, je už definitívne uzatvorená.

Jasno odlíšiteľné už sú očká, ktoré môžu prekrývať rastúce viečka. Dutinky pre uši a nos sú už ultrazvukom tiež rozpoznateľné. To isté platí pre ústa a jazyk, ktoré sa začínajú vyvíjať. Končatiny sú síce maličké, no viditeľné a ich poloha je jasne rozpoznateľná. Enormne dôležité je, že sa začínajú formovať dôležité sústavy. Pre vyživovanie plodu je nevyhnutný vývoj tráviaceho systému, začínajú sa vyvíjať orgány ako pankreas, pažerák, žalúdok či slepé črevo. Ďalej vznikajú v tomto týždni aj základy pohlavných orgánov. Významnejšie sa formuje pečeň alebo párové orgány, ako pľúca a obličky. Sformovala sa taktiež pupočná šnúra, ktorá už má vyvinutú distribučnú sieť od rastúcej placenty k dieťatku.

Obehový systém začína byť efektívnejší a tlkot srdiečka je už väčšinou možné počuť na ultrazvuku. Srdiečko má rytmus približne 150 až 180 úderov/min. Možno vás zarazí, že „dieťatko sa už hýbe“. Ku koncu 7. týždňa tehotenstva môže embryo hýbať končatinami. Tieto mikro pohyby takého malého plodu, samozrejme, nemôže tehotná žena cítiť. Začínajú sa na končatinách vyvíjať malé výrastky, ktoré sú základom pre prsty.

7. týždeň tehtoenstva vývoj embrya

Ultrazvuk v 7. týždni tehotenstva – telíčko a placenta

Plodový obal je už dobre vyvinutý a v ňom sa začína hromadiť plodová voda. Embryo sa začína podobať viac tvarom ľudského tela. Hlavička je oproti telu neprimerane veľká, čo je však v poriadku vzhľadom na rýchly rast mozgu. Ak sa práve v 7. týždni tehotenstva vyberiete na prvý ultrazvuk, okrem hlavičky bude jasne rozpoznateľné aj telíčko a končatiny. Chvostík, z ktorého sa postupne začne tvoriť chrbtová časť, sa ďalej zmenšuje. Jasne vidno žĺtkový vak, cievy rastúcej placenty a pupočnú šnúru. Počuť na ultrazvuku môžete srdiečko a takisto, ak budete mať šťastie, možno vám lekár ukáže pohyby embrya.

Ak ide o vašu prvú „tehotenskú“ návštevu u gynekológa, prídete nalačno, lekár potvrdí vaše tehotenstvo ultrazvukom (pozn. lekár vylúči mimomaternicové tehotenstvo a potvrdí prípadnú viacpočetnú graviditu), resp. vaginálnou sondou a podstúpite aj základné vyšetrenia. Odbery krvi, moču, zmeria sa vám tlak, lekár bude zisťovať vašu anamnézu, zdravotný stav, prípadné alergie, ochorenia, ktoré ste prekonali a laboratórnymi testami bude monitorovať hladinu protilátok voči vážnym ochoreniam. Lekárovi povedzte, kedy ste mali poslednú menštruáciu a aj to, kedy približne mohlo dôjsť k oplodneniu. Odporučí prípadné ďalšie vyšetrenia a dohodne si s vami termín ďalšej poradne. Termín pôrodu sa stanoví ešte len približne a bude sa upresňovať. Viesť si začnete tehotenskú knižku.

7. týždeň tehotenstva – príznaky a pocity

Aké má žena v 7. týždni tehotenstva pocity? Aké príznaky sa naplno prejavujú? Niektoré ženy by sa mohli domnievať, že ak dieťatko tak rastie, tehotenské bruško je témou, no faktom je, že bruško ešte niekoľko týždňov neuvidíte. Zväčšila sa však maternica, ktorá je viac prekrvená. Je dokonca možné, že niekoľko sto gramov vám na váhe pribudne (pozn. ak nezvraciate a nemáte ranné nevoľnosti, naopak môže dôjsť aj k úbytku na hmotnosti).

Ak ide o tehotenské príznaky, nie je vôbec výnimočné, že sú ženy, ktoré nepociťujú ešte ani v 7. týždni tehotenstva žiadne príznaky. Tým môžu niektoré budúce mamičky závidieť, pretože inak sú úplne bežné príznaky, ako časté močenie, plynatosť, zápcha, hnačka, nadúvanie, bolesti hlavy, pálenie záhy, citlivejší čuch, kovová chuť v ústach, únava a takisto citlivosť či podráždenosť. Niektoré ženy majú tiež problémy s pribúdajúcim akné a mastnou pleťou. Typické sú ranné nevoľnosti, väčšia chuť do jedla alebo naopak averzia voči niektorým surovinám. Zväčšujú sa prsia, pokojne aj o jedno číslo, bradavky tmavnú a sú citlivejšie. Za mnohé zmeny sú, prirodzene, zodpovedné tehotenské hormóny.

U niektorých žien sa objavujú v 7. týždni tehotenstva bolesti v podbrušku. Avšak v 1. trimestri sú relatívne bežné a netreba sa okamžite obávať. Maternica rastie, je viac prekrvená a občasné naťahovanie väzív môže spôsobiť slabé kŕče. Ak sa k bolesti pridá intenzívne krvácanie, závrate alebo zvracanie, môže ísť o potrat, preto je potrebné navštíviť okamžite lekára alebo pohotovosť.

7. týždeň tehotenstva tabuľka

Vaginálny výtok a hlienová zátka

U tehotných žien sa v tomto období môže meniť vaginálny výtok. Dôvodom je, že sa začína vytvárať hlienová zátka. Počas tehotenstva je totiž organizmus žien omnoho náchylnejší na rôzne infekcie močových ciest, kvasinkové infekcie a následný vznik zápalov. Typickým príznakom sú svrbenie, pálenie či bolesť pri cikaní, ale aj zmena výtoku.

Spozorovať môžete v tomto období zvýšenú intenzitu vaginálneho výtoku mliečnej farby bez zápachu. Nazýva sa leukorea a je úplne normálny. Jeho produkcia stúpa preto, že sa začína tvoriť hlienová zátka, ktorá sa hromadí v krčku maternice. Postupne tam tento hlien vytvára akúsi bariéru, ktorej úlohou je zabrániť baktériám dostať sa do maternice a k plodu.

Ak sa výtok zmení na zelenkavý, tmavožltý, tmavohnedý a bude zapáchajúci, ide pravdepodobne o infekciu a je potrebné navštíviť lekára. Krvácanie by už v tomto období nemalo byť prítomné. Slabé krvácanie sa ešte môže objaviť v čase predpokladanej menštruácie alebo po pohlavnom styku. Ak je však špinenie a krvácanie pravidelné a sprevádzajú ho aj iné príznaky ako bolesti, kŕče či závrate, môže ísť o komplikáciu.

7. týždeň tehotenstva – skúsenosti

A čo mamičky v 7. týždni tehotenstva riešia najčastejšie? Primárnou témou sú príznaky tehotenstva. Tie sú u všetkých žien veľmi individuálne. Častým prípadom je, že ženy trpia zápchou, majú nafúknuté brucho a pociťujú bolesti či kŕče brucha. Ide o jeden z typických príznakov. Viaceré ženy odporúčajú probiotiká pre tehotné alebo konzumovať mliečne výrobky. V diskusiách však jedna z tehotných žien riešila, že v 7. týždni tehotenstva na sono vyšetrení nebolo vidno plod, ale len žĺtkový vak a malú dutinku. Viaceré ženy konštatovali, že na kontrole u gynekológa bolo plod u nich vidno až okolo 8. tt – 9. tt a počuť tlkot srdiečka až okolo 10. tt. Takisto sa niektorým ženám zdalo, že intenzívne príznaky ustúpili, čo takisto nebolo zlým znamením a tehotenstvo bolo v poriadku.

7. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

7. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Aké máte v 7. týždni tehotenstva pocity? Aké príznaky tehotenstva ste v tomto štádiu zaznamenali? Pociťujete nevoľnosť alebo chodíte častejšie močiť? Absolvovali ste už v 7. týždni ultrazvuk? Museli ste s lekárom riešiť nejaké komplikácie? Budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti s priebehom tehotenstva v tejto fáze podelíte aj v diskusii dole pod článkom. Nie je potrebná žiadna registrácia. Ostatným budúcim mamičkám, tehotným ženám a čitateľkám môžu vaše názory, poznatky a odporúčania veľmi pomôcť vyrovnať sa s aktuálnymi otázkami.

Áno, v tomto období je vhodné, aby žena absolvovala svoju prvú návštevu u gynekológa a podstúpila úvodné tehotenské vyšetrenia. Cieľom je, aby lekár potvrdil klinické tehotenstvo, kedy bude možné ultrazvukom pozorovať embryo v maternici. Väčšinou sa dá na ultrazvuku pozorovať viditeľný plodový vačok s embryom a počuť tlkot srdca. V lepšom prípade môže ultrazvuk jasne ukázať hlavičku, telo a chvostík, ktorý bude tvoriť neskôr chrbticu.

Veľkosť plodu je od začiatku po koniec 7. týždňa tehotenstva približne 6 až 15 mm od temena po kostrč. Prirovnať ho možno k bobuľke hrozna či černici. Hmotnosť je okolo 1 gramu. Približne od konca 6. týždňa tehotenstva prebieha tzv. rastový špurt.

Špinenie v 7. týždni tehotenstva ešte nie je dôvodom na paniku. V prvom trimestri sú stopy krvi alebo slabšie bolesti v podbrušku relatívne bežné. Hoci si mnohé mamičky tento jav spájajú s potratom či mimomaternicovým tehotenstvom, nie je dôvod sa okamžite znervózňovať. Spozornieť treba, ak je krvácanie intenzívnejšie a trvá dlhšie, prípadne je zapáchajúce a spája sa so silnejšími kŕčmi či zvýšenou teplotou. Ak ste mali pohlavný styk, špinenie či stopy krvi môžu byť spôsobené podráždením krčka maternice.

Ak sa žena nachádza v 7. týždni tehotenstva, ide o druhú polovicu 2. mesiaca v prvom trimestri.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92.2%)