6. týždeň tehotenstva

6. týždeň tehotenstva – bolesti v podbrušku, príznaky, bruško. Čas na ultrazvuk?

Krok po kroku, týždeň po týždni. Tehotenstvo napreduje. Niektoré ženy už naplno pociťujú ranné nevoľnosti, iné začínajú vnímať jemné príznaky a sú aj také, ktoré ešte nevedia, že sú tehotné. 4. týždeň od oplodnenia a 6 týždňov od poslednej menštruácie však znamená, že v tele ženy sa dejú väčšie a väčšie „zázraky“. Vývoj embrya (bábätka) napreduje a začínajú sa formovať základy pre vývin všetkých orgánov, sústav a prepojení, aby rodiaci sa život mohol začať fungovať. Práve v tomto období by ste mali svojho gynekológa informovať o možnom tehotenstve a ak budete mať to šťastie na voľný termín, čaká vás aj prvé lekárske vyšetrenie. Ako vyzerá bábätko v 6. týždni tehotenstva? Aké príznaky tehotná žena pociťuje?

Publikované: 01.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Žena sa aktuálne nachádza uprostred 2. mesiaca svojho tehotenstva. Cesta k vytúženému dieťatku v náručí je teda ešte poriadne dlhá. Dieťatko už má vyvinuté jednoduché srdiečko, ktoré poháňa obehovú sústavu a pri ultrasonografickom vyšetrení už dokonca možno budete počuť tlkot srdca. Počiatky tehotenstva sú veľmi dôležité, pretože sa v tele ženy odohráva množstvo procesov, ktoré rozhodujú o tom, či sa tehotenstvo udrží. Príznaky tehotenstva začínajú byť u viacerých žien výraznejšie. Potrebné je však sledovať aj prípadné komplikácie. Ako sa vyvíja tehotenstvo v 6. týždni?

6. týždeň tehotenstva – vývoj bábätka a tlkot srdiečka

Embryo má aktuálne veľkosť okolo 3 až 6 mm. Ide o ekvivalent zrnka ryže alebo šošovice. Približne od polovice 6. týždňa je možné merať hodnoty CRL, hoci ešte tvar embrya ani zďaleka nepripomína ľudské telo. Niektorí lekári zaznamenávajú CRL hodnoty až od 8. tt. Plod rastie z týždňa na týždeň rýchlejšie a formujú sa základy pre všetky dôležité orgány a systémy v organizme. Z vizuálneho pohľadu sa najviac vyvíja hlavička embrya, ktorá má viditeľné dutinky pre uši, oči a nos. V spodnej časti sa nachádza tzv. chvostík, z ktorého sa bude tvarovať chrbtica.

Nervová trubica by sa v priebehu tohto týždňa mala uzavrieť, aby sa mohli vyvíjať miecha aj mozog. Rozvíjajú sa aj základy pohybového aparátu. Končatiny sa v tomto týždni začínajú veľmi pomaly tvarovať. To isté platí pre niektoré kosti. Telo embrya už pokrýva veľmi tenká koža. Sonografom v tejto fáze možno vidieť len malý žĺtkový vak, v ktorom sa mihotá embryo. Pri vyšetrení sa môžete dočkať prekvapivého zvuku, ktorým môže byť tlkot srdiečka. Stále nejde o typické srdce, ale len jednoduché mikrosrdiečko, ktoré má frekvenciu úderov približne 110 až 150 úderov za minútu. Dôležité je tiež, že sa pupočná šnúra spája s placentou, aby mohlo prebiehať okysličovanie a vyživovanie plodu. Zatiaľ je obehový systém napojený na chorionické klky na stene maternice.

Formovať sa začínajú aj iné významné orgány. Obličky, pečeň či pľúca. Takisto sa začínajú vyvíjať hrudník a rebrá. To je jasný signál začiatkov močového, reprodukčného a tráviaceho systému. V tomto období je plod mimoriadne náchylný na vznik defektov či genetických mutácií. Preto je dôležité, aby sa tehotná žena vyhýbala všetkým škodlivým faktorom od alkoholu a fajčenia až po nadmerný stres.

Čo je to CRL a ako súvisí s vývojom bábätka? Tento údaj nájdete aj vo svojej tehotenskej knižke, ktorú dostanete po prvej návšteve lekára. CRL je skratka z anglických slovíčok crown – rump – length. Ide o meranie rozmerov plodu od temena hlavičky bábätka až po kostrč. Tento parameter sa udáva v milimetroch a určuje ho lekár pravidelne pri každom ultrazvukovom vyšetrení až do približne 20. – 21. týždňa tehotenstva. Normy CRL (rozmery embrya – plodu) sú stanovené po jednotlivých týždňoch, no ide o orientačné hodnoty, a preto pri odchýlkach nie je dôvod na paniku. Počíta sa s rozdielom aj dvoch týždňov. Toto meranie je určujúce z hľadiska stanovenia predpokladaného termínu pôrodu, zisťujú sa prípadné problémy v raste plodu a takisto, ak žena čaká viac detí, môže sa sledovať, či sa súčasne vyvíjajú plody rovnako.

Prvé sono a návšteva gynekológa

Od 6. týždňa tehotenstva je témou vyšetrenie u vášho gynekológa. Ak máte tehotenstvo potvrdené tehotenským testom (pozn. aspoň dva pozitívne tehotenské testy) a máte pádny dôvod domnievať sa, že môžete byť tehotná, rezervujte si termín u svojho lekára. Väčšinou sa ženy dostanú ku gynekológovi okolo 6. až 10. týždňa tehotenstva. Nemajte teda obavy, ak sa práve v 6. tt k lekárovi nedostanete. Výnimkou je, ak máte podozrenie na určité komplikácie.

Pri návšteve u gynekológa vás čaká skupina vyšetrení. Základom je potvrdenie tehotenstva. V 6. týždni tehotenstva lekár vykoná ultrasonografické vyšetrenie, ktorým potvrdí doteraz len biochemické tehotenstvo, ktoré sa v tomto okamihu stáva klinickým. V počiatkoch tehotenstva sa využíva na monitorovanie plodu vaginálna sonda cez pošvu (vaginálny ultrazvuk). Dôležité je, aby bolo embryo uhniezdené v maternici a nie vajcovode alebo v inom nevhodnom priestore. Išlo by tak o mimomaternicové tehotenstvo, ktoré je neudržateľné. Určuje sa aj to, či nejde o viacpočetné tehotenstvo. Od tohto momentu si budete viesť tehotenskú knižku. Ďalej bude lekára pri rozhovore zaujímať to, kedy ste mali poslednú menštruáciu a kedy približne došlo k oplodneniu. Lekár stanoví termín pôrodu, ktorý sa bude ešte v ďalších týždňoch upresňovať.

Lekár sa bude zaujímať aj o vašu rodinnú anamnézu a váš aktuálny zdravotný stav. Pýtať sa bude gynekológ na to, aké ste doteraz prekonali ochorenia, aké lieky beriete, či máte alergie alebo iné zdravotné komplikácie. Aj to, aké príznaky tehotenstva pociťujete. Vykonajú sa kompletné laboratórne testy, odber krvi i moču. Vykoná sa kompletný rozbor krvi pre zistenie krvnej skupiny a Rh faktora (+/-), ale aj za účelom zistenia prítomnosti rôznych protilátok v krvi voči určitým ochoreniam (syfilis, HIV, toxoplazmóza, rubeola, chlamýdie, žltačka či zápalové ochorenia). Vyšetruje sa tiež hladina hormónov v krvi. Zmerajú vám krvný tlak a vašu výšku a váhu. Prípadné ďalšie vyšetrenia u zubára, neurológa, interného lekára či iného špecialistu určuje gynekológ. Súčasne si s vami váš lekár dohodne ďalšie stretnutia a vyšetrenia.

6. týždeň tehotenstva sono

Ako si vypočítať termín pôrodu? Je dôležité povedať, že samotný termín pôrodu predstavuje orientačný údaj. Vypočítate ho jednoducho tak, že od prvého dňa vašej poslednej menštruácie odpočítate 3 mesiace. K tomuto číslu pripočítate 7 dní (výpočet platí pre 28-dňový cyklus). Dostupné sú tiež online kalkulačky pre výpočet termínu pôrodu. Najpresnejšie však termín vášho pôrodu stanoví váš lekár.

6. týždeň tehotenstva – príznaky

Telo ženy si po strane fyzickej i psychickej prechádza „hormonálnou búrkou“. Všetky procesy, ktoré sa odohrávajú vo vašom tele, však majú svoj význam. Práve vďaka nastupujúcim príznakom si možno naplno uvedomíte, že sa nachádzate v druhom stave. Príznaky tehotenstva v 6. týždni sú veľmi individuálne. Opäť platí, že oproti predošlému týždňu môžu byť prejavy intenzívnejšie. Mnohé príznaky ešte ženy pripisujú predmenštruačnému syndrómu.

Nastupuje pocit nutkavej potreby močenia. Častejšie močenie zapríčiňuje viac prekrvená placenta, ktorá tlačí na mechúr a zároveň obličky sú viac vyťažené. Ranné nevoľnosti a únava sú zapríčinené prudkými hormonálnymi zmenami a zvýšením objemu krvi v organizme. Prsia sú citlivé a väčšie. Bradavky tmavnú a začínajú byť zdurené. Objaviť sa môže nepríjemné pálenie záhy, ktoré je pre prvý trimester príznačné. Typické sú príznaky, ako nadúvanie, nafukovanie, zápchy, hemoroidy, bolesti hlavy alebo tiež nechutenstvo voči niektorým jedlám. Rastúce bruško ani pohyby v brušku ešte rozhodne nezaznamenáte.

Veľmi dôležitý je pitný režim, vyvážená strava a vhodné sú tiež prechádzky alebo nenáročné cvičenie. Je dôležité počúvať svoje telo. Ak sa cítite unavená, doprajte si odpočinok, nestresujte sa. Ak ide o sex v 6. týždni tehotenstva, niet sa čoho obávať, sex nijakým spôsobom priebehu tehotenstva neškodí. Prekrvením panvovej oblasti sa dokonca u niektorých žien zvyšuje libido – apetít na sex.

Špinenie a výtok v 6. týždni

Zaznamenať môžu ženy v 6. týždni tehotenstva výtok, špinenie, resp. slabé krvácanie. Ide o normálny jav. Tkanivá maternice sa prekrvujú a občasné stopy krvi neznamenajú žiadny problém. To isté platí o občasných bolestiach v podbrušku. Dôvodom je naťahovanie maternice a jej rast. Tkanivá sa naťahujú a spôsobujú občasné kŕče. Ak je však krvácanie intenzívnejšie, trvá viac ako dva dni a sprevádzanú je silnými kŕčmi, zvýšenou teplotou či hnačkami, navštívte okamžite svojho lekára. Môže ísť o potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo.

6. týždeň tehotenstva tabuľka

6. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Tehotné diskutujúce v diskusiách a fórach často komunikujú tému prípadných komplikácií počas 6. týždňa tehotenstva. Ide napríklad o bolesti v podbrušku či kŕče. Väčšina žien ostatné diskutujúce upokojuje, že ide o efekt rastu maternice a nejde o nič vážne. Samozrejme, ak nejde o intenzívnu bolesť sprevádzanú silnejším krvácaním. Jedna z diskutujúcich tiež riešila prípad, že lekár v 6. tt nevidel v maternici embryo a dutinka (gestačný vak) maternice bola prázdna. Dôvodom podľa skúseností iných mamičiek je, že zárodok je ešte príliš malý a nie je možné ho ultrazvukom identifikovať. Preto sa odporúča potenciálne tehotným ženám počkať na prvé vyšetrenie aspoň do 8. tt. Tehotenstvo môže potvrdiť aj rastúca hodnota hCG. V 6 týždni tehotenstva je už na úrovni 1 080 – 56 500 mIU/ml.

6. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

6. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako ste prežívali alebo prežívate 6. týždeň tehotenstva vy? Pociťovali ste nejaké príznaky tehotenstva alebo ste nemali v 6. týždni tehotenstva žiadne príznaky? Absolvovali ste už svoj prvý ultrazvuk? Zaznamenali ste nejaké komplikácie alebo vás niečo prekvapilo? Podeľte sa s nami a ďalšími čitateľmi o svoje skúsenosti, názory a príbehy. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a radami, postrehmi a odporúčaniami môžete významne pomôcť a poradiť ostatným tehotným ženám – budúcim mamičkám. Stačí, ak pridáte svoj komentár pod článok. Žiadna registrácia nie je potrebná.

V tomto období je už vhodná návšteva gynekológa, pričom sa uskutoční ultrazvukové vyšetrenie – sono pre klinické potvrdenie tehotenstva. Lekár skontroluje miesto uhniezdenia, aby sa vylúčilo mimomaternicové tehotenstvo. V 6. týždni už by mal byť viditeľný plodový vak i maličké embryo. Väčšina žien absolvuje prvé vyšetrenie u gynekológa medzi 6. až 10. týždňom tehotenstva.

Stále platí, že sa nájdu aj ženy, ktoré ešte ani v 6. týždni nevedia o tom, že sú tehotné. Napovedať by už mnohé mala meškajúca menštruácia, no zatiaľ čo jedna žena pociťuje všetky prvé príznaky tehotenstva, druhá vníma príznaky totožné s PMS – predmenštruačným syndrómom a tehotenstvo nevníma ako možnosť.

Nie, tehotenské bruško ešte v tomto období nerastie napriek tomu, že sa maternica viac prekrvuje a zväčšuje. Vizuálne väčšie bruško býva skôr spôsobené nafukovaním alebo nadúvaním.

6. týždeň tehotenstva je polovica v rámci druhého mesiaca tehotenstva v prvom trimestri.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92.4%)