Probiotiká pre tehotné ženy

Probiotiká pre tehotné ženy. V tehotenstve sú najlepšie prírodné

V spojení s užívaním probiotík sa vždy hovorí o ich pozitívnych účinkoch a benefitoch pre ľudský organizmus. Samotné probiotiká nepatria výhradne k doplnkom výživy, ktoré musia v danom okamihu riešiť konkrétny problém a často má ich užívanie preventívny charakter. Základom pre ich želané účinky je dlhodobé užívanie. A sú vlastne vhodné probiotiká pre tehotné ženy? Sú a tehotnej žene probiotiká poskytnú široké spektrum benefitov. Vhodné je ich užívanie počas tehotenstva i počas dojčenia. Majú pozitívny vplyv na mamičku i dieťa, pôsobia na trávenie (hnačky, zápchy), budujú imunitu, zmierňujú príznaky alergie a majú vplyv aj na výskyt infekcií či niektorých ochorení. Pomáhajú probiotiká na črevá? Aké probiotiká v tehotenstve užívať? Sú efektívne probiotiká na hnačku v tehotenstve?

Publikované: 04.08.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Nielen v poslednej dobe sa probiotiká stávajú čoraz populárnejším výživovým doplnkom. Prax i výskumy poukazujú na množstvo pozitívnych účinkov, ktoré na ľudský organizmus majú. Ich užívanie počas gravidity je úplne bezpečné, čo preukázali aj renomované štúdie. Napriek tomu, že ich dokážeme prijímať aj z bežnej stravy, pre rôzne zmeny stravovacích návykov nemusí byť ich zastúpenie dostatočné. Práve preto predstavujú probiotické preparáty vhodný doplnok stravy. Probiotiká ako také sú živé baktérie, ktoré priaznivo pôsobia primárne v našom tráviacom trakte. Svojimi účinkami neovplyvňujú len trávenie, ale aj ďalšie procesy v našom organizme. Sú v tehotenstve nielen vhodným, ale tiež žiaducim výživovým doplnkom.

Čo sú to probiotiká?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, konkrétne baktérie alebo kvasinky, ktoré majú veľký význam pre fungovanie nášho organizmu, najmä pre tráviaci systém. Tieto mikroorganizmy sa prirodzene nachádzajú v našom tráviacom trakte, črevách a pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu črevného mikrobiómu, teda komplexu baktérií žijúcich v našom tele. Práve v črevách a tráviacom trakte sa nachádza väčšina imunitných buniek, ktoré zabezpečujú našu imunitu. V prípade nedostatku týchto organizmov v tráviacom trakte nefunguje trávenie správne a tým sa zhoršuje aj naša imunita.

Probiotiká, živé baktérie a mikroorganizmy, resp. probiotické kultúry sa delia do viacerých skupín a kmeňov. Najčastejšie používané probiotiká patria do kmeňov Laktobacily (Lactobacillus rhamnosus, plantarum), Bifidobaktérie (Bifidobacterium longum, bifidum), Enterobaktérie či Escherichia. Existuje však mnoho ďalších účinných kmeňov a rodov s rôznymi prospešnými účinkami. Probiotiká sú bohato zastúpené v mnohých potravinách, ktoré je možné zaradiť do nášho jedálnička. Takisto sú však probiotiká dostupné vo forme tabliet, kapsúl alebo práškov ako voľnopredajné výživové doplnky.

Čo sú to probiotiká?

Pozitívne účinky probiotík

Vo všeobecnosti sú dlhodobo známe viaceré pozitívne účinky probiotík na ľudský organizmus. Dlhodobé užívanie má preventívny charakter a nepredstavuje pre organizmus žiadne riziká. Samozrejme, dávkovanie je potrebné prispôsobiť podľa charakteristík vybraného produktu. To, ako dlho užívať probiotiká, je individuálne v závislosti od potrieb daného organizmu.

  • Napomáhajú k zlepšeniu trávenia a prispievajú k obnove črevného mikrobiómu – črevnej mikroflóry.
  • Pozitívne ovplyvňujú kondíciu imunitných buniek, z ktorých mnohé sa nachádzajú v tráviacom trakte.
  • Sú veľmi nápomocné pri tráviacich ťažkostiach, napr. infekčných hnačkách, ktoré sú zapríčinené vírusovým – parazitickým ochorením.
  • Prispievajú k efektívnejšiemu vstrebávaniu živín, vitamínov a minerálov – horčík, vápnik, železo.
  • Zmierňujú prejavy alergických reakcií alebo napomáhajú tráveniu v prípade intolerancie na laktózu.
  • Prispievajú k znižovaniu množstva cholesterolu v krvnom obehu.

Probiotiká je vhodné užívať nielen vtedy, ak máte náhle problémy s trávením alebo chcete posilniť imunitu. Často sú predpisované probiotiká k antibiotikám, aby obnovovali prospešné baktérie a mikroorganizmy v tráviacom trakte, ktoré môžu antibiotiká spolu so škodlivými baktériami svojím pôsobením likvidovať. Udržujú tak pre telo podstatnú rovnováhu mikrobiómu. Pozitívny vplyv môžu mať aj vtedy, keď je človek vystavený nadmernému stresu a tlaku. Živé baktérie dokážu odbúravať žalúdočnú „nervozitu“ a podporujú obranyschopnosť.

Výhody užívania probiotík pre tehotné

Užívanie probiotík v tehotenstve je bezpečné. Viacero lekárov ženám odporúča užívanie probiotík v tehotenstve aj preventívne. Podobne, ako je to s užívaním kyseliny listovej či vhodných vitamínových doplnkov. V tehotenstve si telo ženy prechádza mnohými hormonálnymi i fyziologickými zmenami, ktoré ovplyvňujú viaceré biochemické procesy v tele. To súvisí s hladinou hormónov, trávením i imunitou. Probiotiká nepôsobia priaznivo len na zdravie budúcej mamičky, ale takisto na vývoj plodu. Preukázali to už mnohé štúdie. V konečnom dôsledku, pozitívne účinky pri užívaní probiotík majú preventívny charakter a vďaka tomu dokážu eliminovať niektoré negatívne prejavy v tehotenstve. Pôsobia probiotiká na hnačku, črevá a aké sú ich výhody v tehotenstve?

  • Napomáhajú správnemu tráveniu a zmierňujú tráviace ťažkosti – zápchy, hnačky či nechutenstvo.
  • Pôsobením probiotických kultúr dokážu znížiť hladinu cukru v krvi nalačno.
  • Pozitívne vplývajú aj na vaginálnu mikroflóru – probiotiká znižujú riziko výskytu bakteriálnej vaginózy a kvasinkových infekcií.
  • Vplývajú na znižovanie výskytu gestačného diabetu v tehotenstve alebo vzniku preeklampsie.
  • Podporujú rozvoj a zdravie črevného mikrobiómu u tehotnej ženy i u dieťatka.
  • Podporujú zdravý imunitný systém tehotnej ženy i plodu.
  • Znižujú riziko vzniku následných ochorení u dieťaťa – srdcovocievne choroby, obezita či cukrovka.
  • Preventívne pôsobia proti zápalu prsníkov počas dojčenia.

Podľa výskumov a štúdií môžu tiež znižovať riziko výskytu alergických reakcií u dieťaťa. Takisto sa znižuje riziko výskytu atopickej deramtitídy a ekzémov u novorodenca. Ženy, ktoré užívali probiotiká počas tehotenstva a pokračovali v užívaní počas dojčenia, mali omnoho lepšie trávenie a nemali také problémy so zažívaním (probiotiká sú účinne proti nafukovaniu, hnačke i zápche). Prítomnosť probiotických kultúr v materskom mlieku prispieva k rozvoju črevného mikrobiómu u dieťaťa a budovaniu jeho lepšej obranyschopnosti.

Výhody užívania probiotík pre tehotné

Aké probiotiká v tehotenstva užívať?

Pri výbere probiotík pre tehotné ženy je najlepšie sa poradiť s lekárom alebo si nechajte poradiť farmaceutmi v lekárni. Nie všetky tieto produkty sú pre tehotné ženy vhodné. Ideálne je siahnuť po overených a odskúšaných produktoch, ktoré odporúčajú odborníci a majú s nimi skúsenosť aj tehotné ženy, resp. mamičky. Najčastejšiu formu probiotík predstavujú tabletky, kapsuly či kvapky, no výnimočne natrafíte tiež na práškovú rozpustnú podobu probiotík.

Najlepšie probiotiká pre ženy v tehotenstve sú také, ktoré obsahujú vhodné kmene živých baktérií. Existujú probiotické produkty, ktoré obsahujú výhradne probiotické kultúry, no takisto sú produkty, ktoré obsahujú ďalšie prospešné zložky (minerály, vitamíny, extrakty) pre telo a organizmus tehotnej ženy. Pri výbere sa môžete orientačne riadiť číslom CFU – Colony Forming Units (napr. 0,5 – 20 miliárd), ktoré udáva množstvo životaschopných baktérií v jednej dávke. Ak teda probiotiká obsahujú 9 miliárd baktérií a zastupujú 9 kmeňov, na jeden kmeň pripadá približne 1 miliarda baktérií. Samotné kmene nám určujú rozmanitosť týchto mikroorganizmov obsiahnutých v produkte. Taktiež vsaďte skôr na produkty overeného výrobcu. My vám na základe skúseností tehotných žien odporúčame nasledovné produkty:

Potraviny s vysokým obsahom probiotík

V bežnej strave naše telo dokáže prijať určité množstvo probiotík. Niekedy v našej strave nie sú zastúpené v dostatočnej miere, čo môže mať na svedomí hlavne tráviace ťažkosti. Sú však potraviny, ktoré nám umožňujú prijímať probiotické kultúry prirodzeným spôsobom. Tu je niekoľko tipov na potraviny s vysokým obsahom probiotík:

  • acidofilné mlieko,
  • jogurty,
  • kefír,
  • kvasené uhorky,
  • kyslá kapusta,
  • mäkké zrejúce syry (mozzarella, cheddar, gouda),
  • bryndza,
  • jablčný ocot,
  • droždie,
  • tempeh,
  • kombucha.

V tehotenstve sa neodporúča konzumovať príliš veľké množstvá rovnakých potravín. Odporúčanie znie, všetko s mierou, pričom pre zabezpečenie dostatočného podielu probiotík v organizme je potrebné skonzumovať väčšie množstvo takýchto potravín. Preto býva niekedy problém s ich dostatočným množstvom v našej žalúdočnej mikroflóre. Práve preto je doplnok výživy často optimálnou voľbou, ako si pomôcť a nezaťažiť pritom žalúdok. Dbajte však o rôznorodý jedálniček a zdravú stravu počas tehotenstva.

Potraviny s vysokým obsahom probiotík

Ako užívať probiotiká a dávkovanie

Ak máte vybrané vhodné probiotiká, samotné dávkovanie vždy udáva výrobca. Dennú dávku by ste nikdy nemali prekračovať. Dodržiavajte teda pokyny uvedené výrobcom na obale. V prípade zdravotných komplikácií alebo tráviacich ťažkostí je vhodné poradiť sa o ich užívaní s lekárom. V niektorých prípadoch môže byť dávkovanie upravené lekárom podľa špecifických potrieb.

Aby samotné probiotické kmene živých baktérií mali možnosť pozitívne pôsobiť na organizmus tehotnej ženy, dôležité je ich dlhodobé a pravidelné užívanie. To platí v tehotenstve i mimo neho. Vhodné je pri dlhodobom užívaní prestriedať probiotické kmene, napríklad zmenou produktu.

Kedy užívať probiotiká? Probiotiká sa neodporúčajú na lačný žalúdok. Preto je lepšie, ak probiotické baktérie prijímate spolu s jedlom alebo tesne pred ním. Vďaka tomu majú probiotické kmene zdroje živín potrebné pre život a ďalšie rozmnožovanie. Tabletky či kapsuly nezabudnite zapiť dostatočným množstvom vody.

Probiotiká v tehotenstve – skúsenosti

Tehotné ženy riešia užívanie probiotík hlavne v súvislosti s tráviacimi ťažkosťami, prípadne ako prostriedok na budovanie lepšej imunity. Ženy tiež jednohlasne konštatujú, že užívanie probiotík v tehotenstve je maximálne bezpečné a viacero lekárov ich ženám odporúča užívať dlhodobo. Niektoré ženy začali s užívaním v začiatkoch tehotenstva, iné ešte pred počatím. Problémom z dlhodobého hľadiska nie sú ani tabletkové formy probiotík. Podľa diskutujúcich je dôležité siahnuť po probiotikách, ktoré sú odskúšané a overené.

Probiotiká pre tehotné ženy skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Patríte aj vy k budúcim mamičkám alebo tehotným ženám, ktoré sa zaujímajú o vhodné výživové doplnky a môžu byť prínosom pre zdravie ženy i zdravie vášho bábätka? V takom prípade reč nie je len o kyseline listovej, ale tiež o probiotikách pre tehotné. V našom článku si môžete prečítať, čo to probiotiká sú a tiež to, aké sú ich pozitívne účinky na ľudský organizmu. Dočítate sa i to, aké benefity má ich užívanie pre tehotné ženy. Čo prinášajú probiotiká v strave? Prečo sa odporúča brať probiotiká k antibiotikám? Budeme veľmi radi za vaše názory, rady, odporúčania a osobné skúsenosti s braním probiotík v období tehotenstva. Napíšte ich do sekcie komentárov pod článok.

Pre správny účinok probiotík je potrebné ich užívanie pravidelne a dlhodobo. Dávkovanie vždy stanovuje výrobca a dennú dávku nikdy neprekračujte, kým lekár dávkovanie neupraví podľa špecifických potrieb inak. Užívať by ste ich mali spolu s jedlom alebo tesne pred ním. Nikdy neužívajte probiotiká nalačno. Užívať ich môžete počas tehotenstva i pri dojčení. Pre matku i dieťa sú úplne bezpečné.

Ideálne je užívať probiotiká s jedlom alebo tesne pred jedlom, pričom je potrebné ich zapiť dostatočným množstvom vody. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že probiotické baktérie budú mať dostatočný zdroj živín, ktoré potrebujú na prežitie a rozmnožovanie. Dlhodobé užívanie nalačno môže v niektorých prípadoch vyvolať zvýšenú aktivitu žalúdka a nýsledný diskomfort.

Pre niektoré situácie môže byť odporúčané užívať probiotiká iba na krátkodobé obdobie, napríklad po antibiotikách, aby sa obnovila rovnováha črevnej mikroflóry. V iných prípadoch môžu byť súčasťou dlhodobého zdravotného režimu. V prípade plánovanej gravidity je vhodné zaradiť probiotiká ako doplnok stravy ešte pred tehotenstvom. Ak je žena tehotná, vzhľadom na hormonálne a ďalšie zmeny je vhodné probiotiká užívať čo najskôr, aby ich efekt mohol počas ďalších štádií gravidity nastúpiť.

Antibiotiká v tehotenstve sú vo všeobecnej rovine nevhodným liečivom a ich nasadenie sa využíva len v dôvodných prípadoch, ktoré posúdi lekár. Keď užívate antibiotiká, tieto lieky nielenže ničia patogénne baktérie, ktoré spôsobujú infekcie, ale môžu mať aj negatívny vplyv na prospešné baktérie v našom tráviacom trakte (nerovnováha mikrobiómu). V tomto kontexte môžu probiotiká pomôcť tým, že poskytujú doplnok prospešných baktérií, ktoré sa môžu stratiť počas užívania antibiotík. Probiotiká môžu obnoviť rovnováhu mikrobiómu a pomôcť znížiť riziko vzniku nežiaducich účinkov.

Existuje viacero kmeňov probiotických baktérií a kvasiniek ktoré majú svoje špecifické účinky. Za najznámejšie a najúčinnejšie sú považované baktérie Bifitobacterium longum, Bifidobacterium breve, Bifidum Bifidobacterium, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus paracasei.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90.8%)