Zápal močových ciest v tehotenstve

Zápal močových ciest v tehotenstve – príznaky a liečba

Telo ženy je v tehotenstve vystavované veľkému množstvu zmien. Hoci je tehotenstvo pre ženu krásnym obdobím, je tiež plné príznakov, ktoré môžu žene život komplikovať. Tieto zmeny a prípadné komplikácie súvisia aj s močovým ústrojenstvom. Močový trakt sa taktiež prispôsobuje zmenám organizmu, ktorý sa nastavuje pre potreby plodu a ženy. To vysvetľuje, prečo žena počas tehotenstva pociťuje zvýšenú potrebu močenia, objavujú sa úniky moču a iné príznaky. Močové ústrojenstvo je v tehotenstve náchylnejšie na výskyt infekcií a zápalov močových ciest. Ako zápal močových ciest v tehotenstve liečiť? Je časté močenie v tehotenstve príznakom zápalu či infekcie močových ciest?

Publikované: 22.08.2023
Aktualizované: 22.08.2023
Obsah článku:

V tehotenstve sa ženské telo vystavuje zvýšenému riziku infekcií močových ciest, pretože hormonálne a fyzické zmeny môžu ovplyvniť štandardné fungovanie močového traktu. Toto zvýšené riziko zapríčiňuje aj oslabený imunitný systém, ktorého schopnosť brániť sa infekciám je v období tehotenstva nižšia. Infekcie a zápaly močových ciest sa, bohužiaľ, vyskytujú v tehotenstve relatívne často. Tieto stavy sú dobre liečiteľné, avšak za žiadnych okolností netreba príznaky podceňovať či ignorovať. Zanedbanie zápalu môže viesť k jeho rozšíreniu do ďalších častí močových ciest alebo až do obličiek, čo predstavuje závažný stav. Tehotná žena si musí uvedomiť, že každá infekcia alebo prebiehajúci zápal môžu negatívne ovplyvniť tehotenstvo i zdravie plodu.

Močové ústrojenstvo ženy v tehotenstve

Viaceré fyziologické a hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom priamo korelujú so zmenami v močovom ústrojenstve tehotnej ženy. Cieľom týchto zmien je podporiť rastúci plod, zabezpečiť jeho výživu a zároveň z tela efektívne vylučovať odpadové látky.

Jednou z hlavných zmien, ktorá ovplyvňuje aj činnosť močového traktu je, že dochádza k zvyšovaniu objemu krvi a jej cirkulácii v organizme ženy. Obličky, ktoré z tela odstraňujú odpadové látky, sa zväčšujú a sú prirodzene viac prekrvované. Tým, že sa zvyšuje objem krvi v tele tehotnej ženy, vyšší prietok tiež vo veľkej miere zvyšuje aktivitu obličiek. Aj z tohto dôvodu sa v priebehu prvého trimestra tehotenstva objavuje zvýšená potreba močenia.

Rastúca maternica a plod pôsobia fyzicky na močový mechúr a vytvárajú naň tlak. Tento fyziologický fakt spôsobí, že zväčšený močový mechúr je citlivejší a vyvoláva tak u ženy nutkavú potrebu močiť. Prirodzene, do úvahy treba brať taktiež hormonálne zmeny, ktoré vplývajú na činnosť močového ústrojenstva. V prvom rade je to progesterón, ktorý spôsobuje rozširovanie močovej rúry. I z tohto dôvodu je vyššie riziko, že môžu škodlivé baktérie preniknúť do močového mechúra. Oslabený imunitný systém následne nedokáže včas efektívne ochrániť močový trakt pred infekciami. Práve vtedy je tu riziko vzniku zápalu močových ciest alebo v horšom prípade zápalu obličky.

Močové ústrojenstvo ženy v tehotenstve

Zápal močových ciest v tehotenstve

Pocity rezania pri močení alebo pálivá bolesť? Pre mnoho žien, ktoré už zápal močových ciest v živote prekonali, táto indikácia predstavuje jasný príznak, že tam dole niečo nie je v poriadku. Faktom je, že zápal močových ciest je spôsobený najčastejšie bakteriálnou infekciou, ktorá sa do močového ústrojenstva dostane. Samotný zápalový proces je odpoveďou organizmu na infekciu.

V dôsledku infekcie močových ciest môže zápal vzniknúť v močovej trubici, ktorá vedie moč z obličiek do močového mechúra alebo v časti, kde krátka močová trubica distribuuje moč z močového mechúra von z nášho tela. Takisto môže vzniknúť zápal priamo v močovom mechúre (cystitída). Najzávažnejší stav predstavuje zápal obličiek (pyelonefritída). Takýto stav je spravidla sprevádzaný zvýšenou telesnou teplotou nad 37,5 °C a ďalšími príznakmi, ako bolesť obličky v tehotenstve, nevoľnosťou, zvracaním či bolesťou spodných krížov na jednej strane. Zvyčajne k infekcii obličky dochádza, ak sa infekcia a následný zápal močových ciest alebo močového mechúra dlhšie ignorujú, prípadné sú neliečené.

Výnimočný nie je ani opakovaný zápal močových ciest v tehotenstve. Niektoré ženy totiž trpia infekciami močových ciest viac, čo môže zapríčiňovať častejšie zápalové odpovede v močovom ústrojenstve. Je potrebné si však uvedomiť, že každý zápalový proces v tele ženy, zvlášť v tehotenstve, so sebou nesie určité riziká. Opakované infekcie močových ciest je potrebné odborne liečiť. Najčastejšie lekár predpíše profylaktické antibiotiká.

Infekcia močových ciest – uroinfekcia

Infekcia močových ciest je všeobecným termínom, ktorý zahŕňa samotnú infekciu močových ciest, močového mechúra (cystitídu) a infekciu obličiek (pyelonefritídu). Hlavným rozdielom medzi termínmi infekcia močových ciest a zápal močových ciest je, že pri uroinfekcii môžu byť postihnuté nielen močové cesty a mechúr, ale aj obličky. Infekcia obličiek môže byť vážnejšia a vyžaduje si dôkladnejšie a intenzívnejšie liečenie, pretože môže spôsobiť závažné komplikácie. Oba stavy sa môžu prejaviť podobnými až rovnakými príznakmi.

Samotná infekcia môže v tehotenstve vzniknúť primárne v močových cestách – ako prvotná infekcia môže napadnúť ostatné časti močového traktu a tak sa rozšíriť. V druhom prípade sa infekcia môže preniesť z vonkajšieho prostredia cez močovú rúru do mechúra a následne sa tiež rozšíriť. Faktom je, že aj sexuálny styk počas gravidity môže zvyšovať riziko výskytu infekcií a zápalových ochorení. Baktérie sa totiž môžu prostredníctvom konečníka dostať až do mechúra. Pri správnej hygiene pred a po sexe sa však podľa odborníkov obávať nemusíte.

Infekcia močových ciest – uroinfekcia

Príznaky zápalu močových ciest

Príznaky zápalu močových ciest sú ženám zvyčajne dobre známe. Nezriedkavé sú prípady, keď zápal močových ciest prebieha v tele ženy relatívne dlho a bezpríznakovo. Z toho dôvodu sa pravidelne kontroluje v gravidite moč u každej ženy. Rozborom moču sa zistí, či sú v moči prítomné baktérie. Ktoré z príznakov zápalu močových ciest sú najčastejšie?

  • Časté a nutkavé pocity na močenie,
  • pálivá a rezavá bolesť pri močení,
  • zmenená farba moču – moč je zakalený,
  • intenzívny močovinový zápach,
  • bolesť v podbruší,
  • pocit plného močového mechúra aj po vymočení,
  • krv v moči (pri silnejších a akútnejších formách zápalu).

Riziká pre matku a dieťa

Viacero žien vníma infekcie a zápaly močových ciest ako niečo bežné. Je však potrebné si uvedomiť, že opakované zápaly močových ciest v tehotenstve predstavujú riziko nielen pre ich zdravie, ale ohrozujú aj samotný plod. Je preukázané, že časté zápaly močového ústrojenstva alebo orgánov v malej panve, môžu zapríčiniť predčasný odtok plodovej vody, predčasný pôrod alebo sa môže infekcia preniesť skrz placentu do organizmu dieťaťa. V neposlednom rade príznaky tehotnej žene spôsobujú nepohodlie a vystavujú ju zbytočnému stresu.

Liečba antibiotikami, pitný režim a prevencia

Žena, ktorá vníma príznaky indikujúce možný zápal alebo infekciu močových ciest, by sa rozhodne nemala spoliehať na to, že ju vyliečia len sedacie kúpele, brusnice alebo urologické čaje, z ktorých mnohé v tehotenstve nie sú vhodné z dôvodu obsahu nevhodných byliniek. Vhodnejší je harmančekový, repíkový alebo žihľavový čaj, ktorého konzumáciou podporíte čistenie ľadvín. Ak sú príznaky prítomné viac ako 24 hodín, najlepšou možnosťou je navštíviť vášho lekára. Ak sa preukáže pozitívny nález v moči, lekár stanoví vhodnú terapiu. Najčastejšie ide o antibiotickú liečbu vhodnými a bezpečnými antibiotikami pre tehotné ženy. Antibiotická liečba trvá približne 10 až 14 dní. Po liečbe lekár opakovaným rozborom moču kontroluje prípadnú prítomnosť baktérií. Veľmi dôležité je zvýšenie príjmu tekutín a podporenie aktivity obličiek. Efektívne sa tak vylučujú odpadové látky z tela.

Zápal močových ciest v tehotenstve liečba

Prevencia proti vzniku zápalu močových ciest

A aká je prevencia proti vzniku zápalu močových ciest? V prvom rade je to dostatočný pitný režim. Je potrebné, aby obličky pravidelne z tela dostávali von odpadové látky a zároveň, aby moč v mechúre nebol dlho koncentrovaný. Týmto spôsobom sa totiž vytvára prostredie pre množenie škodlivých baktérií a vznik infekcií. Tehotné ženy by sa pri nutkaní na močenie mali ísť vyprázdniť a moč nezadržiavať. Dbajte tiež na pravidelnú intímnu hygienu po veľkej aj malej potrebe. Po veľkej potrebe by ste sa vždy mali utierať spredu dozadu a nie naopak. Taktiež si umývajte oblasť genitálií pred aj po sexe. To isté platí pre vášho partnera. Uprednostňujte sprchu namiesto kúpeľa.

Odporúča sa tiež konzumácia brusníc, ktoré obsahujú proantokyanidíny. Tie účinne znižujú schopnosť niektorých baktérií udržať sa močovom trakte. Sú tak ľahšie vylučované. Majú vyšší obsah organických kyselín a tým eliminujú možnosť množenia baktérií. Vhodné sú tak rôzne doplnky stravy, ktoré obsahujú výťažok z brusníc. Všeobecne sa odporúča i užívanie probiotík, ktoré obsahujú pre telo prospešné baktérie a starajú sa o žalúdočnú mikroflóru. Pozitívny vplyv majú okrem iného na vaginálne prostredie.

Zápal močových ciest v tehotenstve – skúsenosti

So zápalom močových ciest v tehotenstve sa ženy stretávajú veľmi často. Jasným dôkazom toho sú aj diskusné príspevky mnohých žien. Viaceré ženy tento zdravotný problém postihol v začiatkoch alebo ku koncu tehotenstva. Zápal močových ciest v prvom trimestri nie je nič nezvyčajné. Ženy sa zhodujú v tom, že zápal je potrebné preliečiť lekárom predpísanými antibiotikami, inak hrozí rozšírenie zápalu alebo jeho opakovaný výskyt. Niektoré ženy odporúčajú konzumovať brusnice, nealkoholické pivo alebo brusnicový čaj. Urologický čaj často považujú za nevhodný pre obsah nevhodných byliniek. Viaceré diskutujúce ženy sa antibiotickej liečby boja. Ďalšie aktérky diskusie odporúčajú zvýšiť pitný režim a obmedziť príjem kyslých potravín. Najčastejšie ženy udávajú ako príznaky pálenie pri močení, bolesť v podbrušku alebo tmavý moč.

Zápal močových ciest v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Trápia vás problémy s častými zápalmi močových ciest v tehotenstve? V našom článku sa venujeme tejto problematike a okrem faktických informácií vám prinášame aj viaceré možnosti liečby. V každom prípade je dôležité infekcie a zápaly močových ciest nepodceňovať a vyhľadať lekársku pomoc. V tehotenstve totiž každý zápalový proces a infekcia predstavujú riziko. Ak máte skúsenosti s liečbou zápalu močových ciest alebo iné praktické tipy, rady a odporúčania, budeme radi za vaše komentáre. Vďaka nim možno poradíte ostatným tehotným ženám, ktoré sa o túto tému zaujímajú.

Najčastejšie sa zápal močových ciest prejavuje typickými príznakmi ako časté nutkanie močiť, pálivou bolesťou alebo rezaním pri močení, zmenenou farbou moču (zakalený moč), zápachom moču, bolesťou v podbrušku a v niektorých prípadoch sa môže v moči objaviť tiež krv. Je dôležité mať na pamäti, že zápal močových ciest počas tehotenstva môže byť v niektorých prípadoch asymptomatický, čo znamená, že sa nemusia objaviť žiadne zrejmé príznaky.

Zapáchajúci moč v tehotenstve môže byť jedným z príznakov infekcie alebo zápalu močových ciest. Zápach moču môže byť spôsobený aj nedostatočným pitným režimom, vtedy je moč v mechúre dlho koncentrovaný. Je vyššie riziko tvorby infekcie. Zápach moču môže ovplyvniť aj konzumácia niektorých potravín.

Niektoré byliny alebo prípravky používané na liečbu močových ciest môžu mať stimulačný účinok na maternicu alebo môžu byť kontraindikované počas tehotenstva. Preto je dôležité dôkladne overiť všetky zložky urologického čaju. Mnohé urologické čaje obsahujú minimálne jednu bylinu, ktorej konzumácia sa v tehotenstve neodporúča. Omnoho lepšie je dodržiavať pitný režim a siahnuť napríklad po žihľavovom, repíkovom alebo harmančekovom čaji.

Existujú účinné lieky na zápal močových ciest v tehotenstve, ktoré predpisuje lekár a stanovuje potrebnú terapiu. Ide o antibiotiká bezpečné pre tehotnú ženu i plod. Antibiotická liečba by mala trvať 10 až 14 dní. Čistenie ľadvín podporíte dostatočným príjmom tekutín. Nápomocný môže byť príjem žihľavového, brusnicového alebo harmančekového čaju. Podporiť môžete organizmus aj užívaním probiotík.

Sedací kúpeľ môže pri zápale močových ciest priniesť pocit úľavy. Sedací kúpeľ by mal trvať aspoň 20 minút. Ideálne je použiť byliny ako repík, harmanček alebo brezové lístie. Je dôležité mať na pamäti, že sedacie kúpele nie sú liečbou samy osebe a nemôžu vyliečiť infekciu močových ciest. Majú len upokojujúci efekt, aby odstránili nepohodlie.


Komentáre
Maca 08.Mar.2024
Ahojte baby chcem sa opýtať som tehotná 30tt v moči mám krv doktorka mi nič na to nepredpisala mal niekto podobný problém?

Odpovedať

Mirka 09.Mar.2024

krv v moči nie je sranda v tehotenstve. kamoške ked to zistili tak ju rozháňali po vyšetreniach pretože krv v moči je pre dieťa veľmi nebezpečné, hrozí zápal a aj veľké komplikácie. Treba sa na to informovať aj u obvodnej aj na gynde

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(90%)