11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška, pohyby a bolesti v podbrušku. Ktorý je to mesiac?

Tehotenstvo prechádza do fázy, v ktorej sa môžu objaviť silné nevoľnosti. Zároveň si iné mamičky vydýchnu, že silné príznaky odznievajú. Plod v brušku rastie ako z „plodovej vody“ a budúca mamička si na sebe môže začať všímať ďalšie príznaky. Viac či menej intenzívne. Bábätko sa už podobá na malého človiečika a aktívne sa vyvíja, dokonca sa výdatne pohybuje. Pohyby bábätka v 11. týždni tehotenstva však ešte cítiť nebudete. Budete už poznať v 11. týždni tehotenstva pohlavie bábätka? Aké vyšetrenia podstúpite? Môžete už pozorovať tehotenské bruško? Viac sa dočítate v nasledujúcich odsekoch.

Publikované: 09.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Fáza embrya už bola ukončená v minulom týždni a plod sa za ten čas opäť vyvinul a narástol. V 11. týždni tehotenstva sa žena nachádza v polovici 3. mesiaca a prvého trimestra. Navzdory nepríjemným príznakom, ktoré sa môžu objaviť, možno sa potešíte z krásnych a silných vlasov či odolných nechtov. Hormóny okrem vyvolania nevoľnosti majú aj pozitívne účinky. Tehotenské bruško ešte nie je základným poznávacím znakom, no prsia už môžu byť viditeľne pevnejšie, väčšie a zároveň citlivejšie. Ako sa vyvíja bábätko?

Vývoj bábätka v 11. týždni tehotenstva

Len približne 9 týždňov od oplodnenia má už bábätko veľkosť figy alebo väčšej jahody. Nastupuje fáza intenzívneho rastu a dozrievania, plod začína aktivizovať rôzne procesy nevyhnutné pre jeho život v brušku. Srdiečko je čoraz dokonalejšie a obehový systém pracuje efektívnejšie. Teraz má frekvenciu približne 120 až 160 úderov za minútu. Hlavička stále predstavuje polovičku tela plodu. Mozog už dokáže vysielať nervové signály do svalov a mozgové bunky sa tvoria veľmi rýchlo. Dieťa je pohyblivé a aktívne, no jeho pohyby ešte žena cítiť nebude.

Aktívny je už prehĺtací a dýchací reflex. Otvára ústa, zíva si a dokonca štikúta. Dieťa aktivuje svoje obličky tým, že pravidelne prehĺta plodovú vodu. Obličky už začínajú tekutinu spracúvať a tvoriť moč, ktorý dieťa vylučuje do plodovej vody. Obličky si však v tele ešte hľadajú svoje miesto a stále sa vyvíjajú. Prehĺtaním plodovej vody dieťa zapája aj svalstvo a pľúca. Posilňuje sa bránica a ďalej sa vyvíjajú črevá, ktoré si ešte v tele takisto hľadajú miesto. Dieťatko už dokáže tráviť vodu a glukózu.

Vývojom prechádza aj tvár. Základ nosa už má priechodné otvory. Do konca týždňa už by mal nos vyčnievať. Očné viečka sa začínajú spájať, formujú sa oči, podnebie aj pery. Čeľusť si v ústach vytvára priestor pre neskorší rast mliečnych zubov. Uši sú už v pokročilom štádiu vývoja. Kosti a chrupavky začínajú hlavne v ohybných oblastiach tvrdnúť a spevňovať. Končatiny, ruky a nohy, už majú vyvinuté prsty a lôžka pre nechty už obsahujú jemné nechty. Na hrudníku sú viditeľné bradavky a pod kožou sa začína vyvíjať celá sieť ciev a tepien.

11. týždeň tehotenstva tabuľka

11. týždeň tehotenstva – pohyby a pohlavie na ultrazvuku

Veľkosť plodu, resp. CRL parameter (temeno-kostrčová dĺžka) sa v 11. týždni tehotenstva pohybuje v rozmedzí 40 až 54 mm. Hmotnosť sa už bude pohybovať okolo 7 až 10 g. Plod je stále veľmi malý. Napriek tomu, že v tomto období je pomerne aktívny, kotrmelce, kopkanie ani iné pohybové kreácie malého plodu ešte žena neucíti. Pohyb telíčka v plodovej vode je však veľmi dôležitý pre stimulovanie svalstva a pohybového aparátu.

Je už možné rozlíšiť v 11. týždni tehotenstva pohlavie bábätka? Je to pomerne individuálne, no vonkajšie genitálie sa objavujú koncom 11. týždňa. Ak teda absolvujete ultrazvuk na prelome 11. – 12. týždňa, je dosť možné, že externé genitálie už budú vo vývoji a lekár či lekárka vám bude schopný na základe pohlavného hrbolčeka povedať, aké je pohlavie bábätka. Zvyčajne sa s istotou pohlavie potvrdí v priebehu 14. až 20. týždňa.

Ak ste už prvotné vyšetrenia u gynekológa absolvovali a tehotenstvo vám bolo potvrdené, tehotenskú poradňu by ste mali pravidelne absolvovať každé 4 týždne, ak lekár nestanoví inak. Pri pravidelnej návšteve sa vykoná odber krvi, skontroluje prírastok na váhe, zmeria sa krvný tlak, vyšetrí moč a ultrazvukom sa skontrolujú rozmery (CRL) a aktivita plodu (takisto tlkot srdca).

Počas opakovanej návštevy v tomto období medzi 11. – 14. týždňom žena podstúpi prvotrimestriálny kombinovaný skríning, počas ktorého sa okrem UTZ vyšetrenia vykonáva krvný rozbor na prípadné chromozómové odchýlky, ktoré môžu poukázať na prípadný nesprávny vývoj plodu, napr. prítomnosť Downovho syndrómu. U mamičiek nad 35 rokov alebo v prípade iných adekvátnych indikácií sa môžu vykonať aj iné doplnkové testy. Ak ide o vašu prvú návštevu u gynekológa, čakajú vás všetky potrebné vyšetrenia, ktorých priebeh opisujeme v predošlých týždňoch. V 11. týždni tehotenstva absolvujete taktiež ultrazvuk pre potvrdenie tehotenstva. Všetky potrebné údaje a informácie lekár poznačí do vašej tehotenskej knižky.

11. týždeň tehotenstva – veľkosť bruška a príznaky

Ako vyzerá v 11. týždni tehotenstva bruško? Rastie maternica i plod, tehotenské bruško je však v 11. týždni tehotenstva ešte veľmi slabým poznávacím znakom. U žien, ktoré už sa sebou tehotenstvo majú sa môže výraznejšie objaviť vyklenutie v podbrušku. To isté platí, ak ste tehotná v 11. týždni tehotenstva s dvojičkami. Štandardne väčšie bruško môže byť spôsobené zhoršenou peristaltikou čriev a spomaleným trávením. Hovoriť však možno o prírastku váhy, a to od niekoľko stoviek gramov až do 2,5 kg. Výraznejšie by ste mali pozorovať väčšie prsia, ktoré sú už pomerne citlivé a niektoré ženy uvádzajú až bolestivé na dotyk.

Veľmi intenzívna môže byť tehotenská únava. Prítomná je averzia voči rôznym jedlám, „vlčí hlad“, pálenie záhy, závraty alebo bolesti hlavy. Tým, že telom preteká väčší objem krvi, výraznejšie môže kolísať krvný tlak. Prítomné je aj častejšie močenie a takisto biely vaginálny výtok, ktorého pôvodcom je tvorba hlienovej zátky. Objaviť sa môžu pigmentové škvrny na pokožke, najčastejšie na tvári, rukách alebo hrudníku. Zvýšená prítomnosť estrogénu zasa napomáha k pevnejším a zdravším vlasom či nechtom. Typické sú bolesti hlavy alebo bolesti v podbrušku z dôvodu rastu maternice a naťahovania jej väzív, či problémy so spánkom.

Hypermesis gravidarum vs ranná nevoľnosť

Ranná nevoľnosť je známym tehotenským príznakom, ktorý sa týka 80 % tehotenstiev. Pocit nevoľnosti, zvracanie, slabosť, zvýšené slinenie, citlivý čuch – tieto príznaky sú vyvolané hormonálnymi zmenami a mnoho žien sa s nimi stretáva hlavne ráno po zobudení alebo počas noci.

Ak je však nevoľnosť natoľko silná, že ňou žena trpí nielen ráno a počas noci, ale aj počas celého dňa, hovoriť možno o hypermesis gravidarum. Zatiaľ čo ranná nevoľnosť je relatívne neškodná a spôsobuje len čiastočný diskomfort, extrémna nevoľnosť môže byť nebezpečná. Niektoré ženy sa s hypermesis gravidarum stretávajú počas prvých týždňov. U iných žien nastupuje neskôr. Sprevádzaná je častým zvracaním 3- až 4-krát do dňa, pretrváva celodenne, nevymizne ani po zvracaní a trvá celé týždne či mesiace. Hrozí strata vedomia, dehydratácia, strata chuti do jedla a odliv živín a tekutín v dôsledku častého zvracania. V niektorých prípadoch si takýto ťažký priebeh nevoľnosti vyžaduje hospitalizáciu a doplnenie živín infúziou.

11. týždeň tehotenstva veľkosť plodu

11. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Viacero žien na fórach sa obáva potratu, pretože práve obdobie do 12. týždňa tehotenstva je pomerne citlivé. Hoci sa riziko potratu s pribúdajúcimi týždňami znižuje. Najčastejšie sa tak diskutujúce obracajú na ostatné mamičky s pocitom strachu z potratu. Ženy konštatujú, že často ide len o psychiku a obavy sú prirodzené, no súčasne je potrebné myslieť pozitívne. V jednom z fór žena riešila výskyt bledoružového výtoku, ktorý už pre tento týždeň tehotenstva nie je typický. Preto jej viacero diskutujúcich odporučilo návštevu pohotovosti. Na niektorých fórach sa zas rieši výskyt bolestí v tehotenstve.

11. týždeň tehotenstva – skúsenosti Modrykonik

11. týždeň tehotenstva – skúsenosti Modrykonik

11. týždeň tehotenstva – diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Tehotenstvo je krásne obdobie, ktoré so sebou týždeň čo týždeň prináša rôzne zmeny. Plod sa rýchlo vyvíja a ženy sa stretávajú s radom rôznych príznakov. Mali ste už v 11. týždni tehotenstva bruško? Ako ste vnímali príznaky, ako pálenie záhy alebo nutkanie na močenie? Mali ste v 11. tt problém s ťažkým priebehom nevoľnosti? Aké boli vaše pocity z tehotenstva? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a prispejete svojím názorom. Skúsenosti, rady, tipy a odporúčania, ktoré skúsenejšie mamičky majú, môžu významne pomôcť ostatným tehotným ženám a budúcim mamičkám. Ak máte otázky, neváhajte sa spýtať v rámci diskusie. Registrácia nie je potrebná.

11. týždeň tehotenstva je polovica 3. mesiaca v rámci prvého trimestra.

Pôvod bolestí v podbrušku v 11. týždni tehotenstva je najčastejšie vo zväčšujúcej sa maternici, ktorej svalové vlákna sa naťahujú. Maternica prispôsobuje veľkosti plodu. Nepríjemné kŕče teda môžu byť zapríčinené svalovými sťahmi maternice. Takisto môžu byť dôvodom nepríjemných kŕčov zažívacie ťažkosti, nafukovanie či nadúvanie. V prípade, že sú kŕče sprevádzané bolesťou v chrbtici, krvácaním alebo závratmi, navštívte lekára alebo sa ponáhľajte na pohotovosť, môže ísť totiž o potrat.

S pribúdajúcimi týždňami tehotenstva riziko spontánneho potratu výrazne klesá. Dokazujú to aj štatistiky v 11. týždni tehotenstva – z celkového počtu prípadov sa v tomto období udeje len 5 až 7 %. Za spontánny potrat sa považuje strata plodu pred ukončeným 20. týždňom tehotenstva. Hoci sa za najrizikovejšie obdobie výskytu spontánneho potratu považuje prvých 12 týždňov tehotenstva, najrizikovejšie sú práve prvé týždne, približne do 6. týždňa.

Ide o veľmi individuálny príznak tehotenstva. Maternica sa z týždňa na týždeň zväčšuje a prispôsobuje plodu. Tehotenské bruško pre mnohé ženy znamená zlom vo vnímaní gravidity. Sú ženy, ktoré v 11. týždni rady ukazujú vykúkajúce bruško a pýšia sa ním. Niekedy však dôvodom väčšieho bruška je len nafukovanie a spomalené trávenie. Na druhej strane ženy, ktoré už za sebou pôrod majú alebo ide o viacpočetné tehotenstvo, môžu mať bruško mierne vyklenuté. Rozhodne však ešte nejde o významne rozpoznateľný znak.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92.8%)