2. týždeň tehotenstva

2. týždeň tehotenstva – príznaky, bruško, veľkosť plodu. Ísť na ultrazvuk?

V nadväznosti na 1. týždeň tehotenstva stále platí, že ani v tomto období nemožno hovoriť o tehotenstve ako takom. Žena totiž stále nie je tehotná. V tomto období sa u žien zvyčajne končí menštruácia (menštruačné krvácanie) a začína okno plodnosti, ktorého súčasťou je aj samotná ovulácia. Práve počas ovulácie môže dôjsť k oplodneniu vajíčka spermiou muža. Napriek tomu, že v tehotenskej knižke – denníku bude spätne zapísaný 2. týždeň tehotenstva, fakticky ešte tehotenstvo u ženy nie je prítomné. V tele zdravej ženy však prebiehajú zmeny, ktoré maximalizujú šancu na otehotnenie, čo potvrdzuje aj zvýšená hormonálna aktivita. Procesy, ktoré v ženskom tele prebiehajú sú predpokladom práve preto, aby mohlo k otehotneniu dôjsť. Aké špecifiká so sebou prináša 2. týždeň „tehotenstva“?

Publikované: 26.10.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Tak ako pri 1. týždni aj ten 2. týždeň v rámci tehotenstva u ženy lekár – gynekológ určuje spätne. Je to preto, že v tomto termíne ešte v skutočnosti tehotenstvo neprebieha. Lekár vychádza z metodiky, pri ktorej je prvým dňom tehotenstva prvý deň poslednej menštruácie. V 2. týždni tehotenstva teda cyklus ženy prechádza do najdôležitejšej fázy, v ktorej nastáva ovulácia. Teraz môže dôjsť k splynutiu dominantného vajíčka ženy a spermie muža. V zásade to tak znamená, že partneri by sa mali intenzívne snažiť o počatie práve v tomto období.

2. týždeň tehotenstva – ovulácia

Telo sa v tejto fáze naďalej pripravuje na najdôležitejšiu časť menštruačného cyklu, ovuláciu, počas ktorej je najvyššia pravdepodobnosť, že dôjde k oplodneniu vajíčka spermiou, začne proces migrácie a následného uhniezďovania oplodneného vajíčka v maternici. Počas prvého týždňa maternica pripravuje samotné prostredie pre potenciálne oplodnené vajíčko (prebieha menštruácia – 1. fáza menštruačného cyklu).

V druhom týždni prebieha folikulárna fáza menštruačného cyklu (2. fáza), počas ktorej dochádza k zväčšovaniu sliznice maternice a dozrievajú folikuly s vajíčkami vo vaječníku (pozn. počas jedného cyklu dozrievajú folikuly spravidla len v jednom, pravom alebo ľavom vaječníku a následne pri ďalšom cykle sa vaječníky vystriedajú). Všetko majú na svedomí hormóny (FSH – folikulostimulačný hormón, estrogén, LH – luteinizačný hormón). Folikul predstavuje akýsi obal s tekutinou, v ktorom vajíčko dozrieva. Vyvrcholením tejto fázy je približne 14. deň cyklu, vtedy dochádza k prasknutiu folikulu a vajíčko je tak uvoľnené do vajcovodu, kde sa môže stretnúť s dominantou spermiou muža a môže dôjsť k jeho oplodneniu. Avšak životnosť vajíčka je len 12 až 24 hodín (pozn. podľa niektorých zdrojov až 48 hodín), čo je relatívne krátka doba, počas ktorej môže byť oplodnené najplodnejšou spermiou.

Vo väčšine prípadov u žien platí, že dochádza len k jednej ovulácii počas jedného menštruačného cyklu. Existujú však výnimky, kedy môže dôjsť napríklad k dvom ovuláciám v rámci cyklu. Druhá ovulácia sa zvyčajne dostaví zväčša 48 hodín po prvej. V takomto prípade sa zvyšuje šanca na dvojvaječné tehotenstvo, ak sú vypudené vajíčka oplodnené dvoma spermiami.

2. týždeň tehotenstva tabuľka

Plodné dni a oplodnenie

Odborníci odporúčajú, že ak žena plánuje otehotnieť, je vhodné pohlavný styk naplánovať počas plodných dní. Ideálne teda počas obdobia ovulácie. Za najplodnejšie dni sa považuje približne stred cyklu. Ideálne je teda naplánovať si pohlavný styk približne 4 dni pred očakávanou ovuláciou až 1 deň po ovulačnej fáze (pozn. 10. až 15. deň cyklu). V tomto období je pri nechránenom pohlavnom styku najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia. Spermie muža dokážu v tele ženy prežiť až 72 hodín, niektoré novodobé štúdie hovoria dokonca až o 5 dňoch.

Samozrejme, deň ovulácie určovaný stredom cyklu nie je u každej ženy presne stanovený. Telo každej ženy je individuálne a špecifiká má aj samotný cyklus. Ak máte napríklad nepravidelný menštruačný cyklus, pohlavný styk realizuje častejšie, napr. medzi 10. – 18. dňom. Výrazne sa tak zvyšuje šanca na to, že spermie sa v tele ženy počas ovulačnej fázy udržia a oplodnia vajíčko. Počas ovulácie organizmus ženy produkuje hustejší hlien (tzv. mucus), ktorého konzistencia sa v priebehu ovulácie mení. Práve tento hlien napomáha spermiám k prežitiu a zabezpečuje ich lepší pohyb.

Oplodnenému vajíčku sa hovorí zygota. Potom, čo bolo spermiou oplodnené, začína proces migrácie cez vajcovody k maternici. Táto migračná fáza trvá približne 7 dní, pričom k definitívnemu uhniezdeniu dochádza v priemere na 13. až 14. deň po oplodnení. Krátko po oplodnení sa odohráva delenie vajíčka na dve a kopíruje svoje DNA (23 chromozómov od matky a 23 chromozómov od otca). Vzniká blastomér s 8 bunkami, následne sa opäť delí a vzniká 16 buniek. Ďalším delením vzniká trofoblast, z ktorého sa delí placenta a následne aj morula, ktorá má 64 buniek. Postupne sa mení na blastocystu, ktorá má oddelenú vonkajšiu vrstvu a vnútorný obsah. Práve blastocysta prichádza k sliznici maternice a začína samotné uhniezďovanie.

Ako viem, kedy mám ovuláciu?

Ovulácia u ženy prichádza približne uprostred riadneho 28-dňového menštruačného cyklu. Žena by tak mala poznať vlastné telo, cyklus a jeho symptómy. Počas ovulácie žena môže na svojom tele pozorovať určité zmeny. Lekárska prax ukazuje, že aj keď má žena pravidelný cyklus, ovulovať môže v každý cyklus vždy v iný deň. V priemere však pôjde o obdobie okolo stredu cyklu. Vo všeobecnosti platí, že žena ovuluje najčastejšie na 12. až 16. deň cyklu.

Žena môže počas ovulácie na svojom tele pozorovať určité príznaky. Typická je zvýšená produkcia vaginálneho hlienu (tzv. mucus). Hlien sa tvorí v krčku maternice. Pred ovuláciou býva tekutý, lepkavý a bezfarebný. Bližšie k vrcholu ovulácie má konzistenciu pripomínajúcu vaječný bielok, hustne a spermiám uľahčuje cestu k vajíčku. Jeho objem sa zvyšuje smerom k vrcholu plodnosti. U malého percenta žien sa objavuje mierne špinenie. Objavuje sa bolesť prsníkov, citlivé bradavky, vzostup sexuálneho libida, citlivejší je čuch a objavuje sa aj lokálna bolesť v podbruší, zvyčajne na jednej strane (vo vaječníku). Nápomocné môžu byť pre zistenie ovulácie ovulačné testy, ktoré viete zakúpiť v lekárni.

2. týždeň tehotenstva – ovulácia

2. týždeň tehotenstva – príznaky

V tomto čase určite neočakávajte žiadne prvé príznaky tehotenstva. Ani robenie si tehotenského testu vám v tomto období ešte žiadnu relevantnú odpoveď neposkytne. Ak teda došlo k úspešnému oplodneniu, vajíčko úspešne doputovalo k maternici, uhniezdilo sa, tehotenské hormóny sa v tele postupne hromadia. Približne okolo 3. – 4. týždňa tehotenstva sa môže stať, že sa ďalšia menštruácia nedostaví a je možné vyskúšať tehotenský test, ktorý môže ukázať vzhľadom na hladinu tehotenských hormónov (hCG) pozitívny výsledok a potvrdiť tak (neoficiálne) vaše tehotenstvo. Následne sa témou stávajú ďalšie príznaky tehotenstva.

Najčastejšie otázky – FAQ

Viete, čo sa deje s vaším telom v tomto období? Napriek tomu, že žena prakticky ešte nie je 2. týždni tehotná, odohrávajú sa tie najdôležitejšie procesy, ktoré smerujú k tomu, že dôjde k úspešnému oplodneniu. 2. týždeň tehotenstva stanovuje lekár spätne. Dôležité je vedieť, že ženské telo sa v tomto období pripravuje na oplodnenie. Ak sa tak stane a oplodnenie je úspešné, dochádza k uhniezďovaniu oplodneného vajíčka v maternici a až následne je možné konštatovať, že tehotenstvo prebieha. Máte nejaké otázky alebo zaujímavé poznatky či postrehy? Podeľte sa o svoje skúsenosti a názory a pomôžte tak ostatným ženám či mamičkám. Zapojte sa do diskusie pod článkom.

Bruško v 2. týždni tehotenstva nie je prítomné, pretože v tomto období sa ešte bábätko ani plod nevyvíjajú. Žena ešte prakticky nie je tehotná.

Nie, ultrazvuk v 2. týždni tehotenstva nemá z hľadiska priebehu tehotenstva význam, pretože žena ešte nie je tehotná. Žena môže podstúpiť vyšetrenie ultrazvukom za účelom folikulometrie, ktorou je možné čo najpresnejšie zistiť, kedy dôjde k ovulácii. Sleduje sa rast folikulov vo vaječníkoch, a to minimálne každé 2 až 3 dni.

Ak partneri plánujú počatie dieťaťa, najlepší čas na pohlavný styk predstavuje obdobie 4 dni pred očakávaným vrcholom ovulácie a 1 deň po vrchole ovulačnej fázy. Niektoré zdroje hovoria o 4 dňoch pred a 4 dňoch po, pričom styk je vhodné realizovať častejšie, napr. každé 2 dni. Pravidelnosť nechráneného styku však nemusí šancu na oplodnenie zvýšiť, ak je styk zle načasovaný a ovulácia už prebehla alebo je ešte dlhší čas pred ňou.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.2%)