Ovčie kiahne: aké sú prvé príznaky? Priebeh, liečba a starostlivosť o vyrážky

Publikované: 09.05.2024
Aktualizované: 16.05.2024

Ovčie kiahne je názov pre ochorenie spôsobené vírusom Varicella zoster. Je vysoko-infekčné a postihuje najmä jedincov v detskom veku. Aké sú príznaky, priebeh a správna starostlivosť o vyrážky?

Prenos, infekčnosť a inkubačná doba

Ovčie kiahne môžu postihnúť človeka v akomkoľvek veku, no najčastejšie sú postihnutí jedinci vo veku do 10 rokov.

Náš organizmus si dokáže po prvom prekonaní tejto infekcie vybudovať celoživotnú imunitu. Preto ak ste kiahne už prekonali, s najväčšou pravdepodobnosťou ich znovu nedostanete.

Celkovo sa priebeh ovčích kiahní v detstve považuje za menej komplikovaný a rizikový než u dospelých jedincov.

Vírus sa prenáša kvapôčkami (vzduchom), priamym kontaktom a  kontaminovanými predmetmi. Infekčná je najmä  tekutina vo vnútri pľuzgierikov.

Inkubačná doba, a teda čas odkedy sa objavia prvé príznaky po kontakte s vírusom, je približne 10 – 21 dní. Priemer je však 14 dní. Príznaky sú po prepuknutí infekcie pomerne rýchlo viditeľné a rozpoznateľné.

Najvyššia miera infekčnosti nakazeného jedinca začína 2 dni pred prvým výskytom prvých kožných vyrážok. Jedinec nie je infekčný až po tom, čo všetky pľuzgieriky zmiznú a vytvoria sa suché chrasty. Ochorenie tak môže do úplného vymiznutia chrást trvať aj 3 týždne.

Infekčnosť ochorenia trvá približne dva týždne. V tomto období je potrebné dodržiavať karanténu.

Ovčie kiahne a typický kožný exantém (vírus viracella zoster).
Zdroj foto: Canva

Príznaky a priebeh ochorenia

Časté prvé a nešpecifické prejavy:

  • Zvýšená teplota
  • Horúčka, zimnica
  • Nevoľnosť, nechutenstvo
  • Bolesť hlavy
  • Zvýšená únava a slabosť

Po prvých všeobecných príznakoch nastupuje typický príznak pre ovčie kiahne, a to charakteristické kožné vyrážky.

Na tele sa objavia svrbivé červené vyrážky, ktoré sa po niekoľkých hodinách až dňoch premieňajú na malé pľuzgieriky naplnené žltobledou tekutinou.

Po fáze pľuzgiera sa vyrážka mení na chrastu. Primárne sa vyrážky objavujú na trupe trup, tvári či končatinách. Môžu sa vyskytnúť i na viečkach, ústach či nose.

Kiahne pokryjú celé telo v počte približne 250 – 500 ks. Pľuzgiere sa nachádzajú v jednom čase v rôznych štádiách a počas choroby pribúdajú nové a naopak iné miznú.

Príznaky a prejavy:

  • Charakteristická vyrážka po celom tele
  • Bolesť hlavy
  • Svalová slabosť a únava
  • Zdurené lymfatické uzliny
  • Zvýšená telesná teplota, horúčka
  • Nechutenstvo
  • Nevoľnosť, hnačka

Diagnostika

K diagnostike ovčích kiahní nie sú zvyčajne potrebné špeciálne vyšetrovacie metódy.

Diagnostika spočíva primárne v anamnéze a posúdení klinických príznakov, nakoľko je typická prítomnosť kožného exantému.

Pri prípadných pochybnostiach sa vykonáva odber krvi alebo kultivácia vírusu, pričom dôkazom je prítomnosť vírusu v tekutine pľuzgieru.

Dôležité je odlíšenie kiahní od iných ochorení.

Ovčie kiahne verzus pravé kiahne

Okrem ovčích kiahní existujú aj tkzvn. pravé kiahne (virus variola). Rozdiel spočíva najmä v ich liečiteľnosti. Na pravé kiahne bolo v minulosti povinné očkovanie v detskom veku, vďaka ktorému pravé kiahne úplne vymizli.

Ovčie kiahne verzus osýpky

Osýpky spôsobuje iný vírus zvaný Virus morbilli. Pri osýpkach sú prítomné červené kožné vyrážky, ktoré odznejú v rovnakom poradí a čase, v akom vznikli.

Prítomné sú i šedasté škvrny v ústnej dutine. Ochorenie je však zriedkavé vďaka očkovaniu v skorom veku.

Ovčie kiahne: kožný výsev na trupe a aplikácia antiseptického prípravku.
Zdroj foto: Canva

Liečba a starostlivosť o vyrážky

Ovčie kiahne sú spôsobené vírusom, takže antibiotická liečba nie je indikovaná. Terapia je symptomatická, a teda spočíva v liečbe príznakov.

Pri horúčke a bolesti sa užíva anitpyretikum (paracetamol). Lieky s obsahom ibuprofénu sa pri ovčích kiahňach neodporúčajú.

Ak sú kožné vyrážky príliš svrbivé, je možné užívať antihistaminiká doporučené lekárom, ktoré tlmia nežiadúce kožné reakcie. Vhodný je i chladivý gél proti svrbeniu.

Dôležitý je pokojový režim a dostatočný pitný režim. Vhodné je dopĺňanie vitamínu B, CD.

Od svrbenia kože môže mierne uľaviť vlažná sprcha. Nie je však vhodné kúpanie ani príliš horúca voda. Po sprche je odporúčané nedráždivé osušenie prikladaním uteráka.

Na vyrážky nie je vhodné dávať množstvo púdru a krému, ako sa kedysi zvyklo. Vyrážky pod veľkou nepriedušnou vrstvou masti či púdru môžu mokvať a prežívať dlhšie.

V súčasnosti sa odporúčajú ľahké prípravky s vysušujúcim antiseptickým protizápalovým účinkom. V neskoršej fázy prípravky s hojivým pôsobením.

Príkladom je zinková masť, ktorá sa maže sa na už prasknuté pľuzgieriky pokryté chrastou. Ďalej napríklad prípravok s panthenolom, aloe-vera či tea-tree olej. Je však vhodné poradiť sa s lekárnikom.

Lokálne liečivá je ideálne vhodné aplikovať vatovou tyčinkou. Pľuzgiere nevytláčajte ani neprepichujte.

Proti vzniku jaziev je následne odporučený hojivý regeneračný krém na jazvy a podporu hojenia kože.

Ak na koži po prekonaných kiahňach zostanú jazvičky, používajte v exteriéri krém s SPF ochranným faktorom.

Priebeh ochorenia je nepríjemný, no vo väčšine prípadov mierny. Pri neliečení a nepozorovaní zdravotného stavu môžu zriedkavo nastať zdravotné komplikácie, ako je dehydratácia, respiračné obtiaže, pneumónia či druhotná bakteriálna infekcia.

Buďte preto ostražití a v prípade zhoršenia stavu kontaktuje lekára. Najprv telefonicky a následný postup podľa pokynov.

Aplikácia protizápalového prípravku na postihnuté miesta na koži.
Zdroj foto: Canva

Prevencia a očkovanie

Ak ste ovčie kiahne prekonali alebo ste očkovaní, riziko nákazy je minimálne.

Nakoľko je ochorenie vysoko-nákazlivé, prevencia pred ovčími kiahňami spočíva v očkovaní (vakcinácii) očkovaní dieťaťa v 10. – 18. mesiaci života, no i v dospelosti. Vakcína je dostupná, bezpečná a účinná.

Vakcína sa môže aplikovať jedincovi, ktorý ochorenie ešte neprekonal, a to i v krátkom čase po kontakte s nakazenou osobou.

Avšak ani vakcinácia plne nezaručí, že sa u očkovaného kiahne neobjavia, no minimálne zníži závažnosť priebehu a prípadné komplikácie.

Očkovanie sa odporúča ženám, ktoré v detstve tento vírus neprekonali a plánujú v budúcnosti tehotenstvo. Vakcinácia je potrebná minimálne tri mesiace pred otehotnením.

Ak dostane ovčie kiahne tehotná žena, ochorenie môže spôsobiť poškodenie plodu (fyzické i mentálne poruchy).

Použité zdroje 

  • Medicinapropraxi – Plané neštovice a jejich možné komplikace
  • Medicalnewstoday – What you need to know about chickenpox
  • Solen – Plané neštovice – očkovat, či neočkovat?


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)