Bublinkové sliny u bábätka – čo to znamená?

Bublinkové sliny u bábätka – čo to znamená?

Publikované: 03.07.2024
Aktualizované: 03.07.2024

Keď sa malé bábätká naučia niečo nové, a teda nadobudnú ďalšiu, pre ne špeciálnu „schopnosť“, majú tendenciu to neustále opakovať. Inak to nie je ani v prípade bublinkových slín, ktoré je možné pozorovať približne vo štvrtom až siedmom mesiaci života dieťaťa. Ak sa teda v okolí úst bábätka objavia sliny v tvare malých bubliniek, netreba sa hneď zľaknúť. Ide totiž o úplne nevinné experimentovanie ústami, ktoré je typické pre deti v danom veku.

Bublinkové sliny sa objavujú v dôsledku brblania, čo možno v prípade malých bábätiek považovať za prvé pokusy o rozprávanie. Samozrejme, nedá sa hovoriť o rozprávaní v pravom slova zmysle. Ide skôr o snahy vydať prvé zvuky, ktoré sa v nadchádzajúcom období stanú jediným spôsobom komunikácie malého dieťaťa so svojím okolím. Vzniknuté slinky rozhodne netreba neustále utierať, pretože takýmto konaním môže rodič dieťatku nechtiac naznačiť, že jeho pokusy o verbálnu komunikáciu nie sú vítané. V precvičovaní jemnej motoriky, tvárového svalstva a hlasiviek je potrebné dieťa viditeľne podporovať. Deti najviac poteší, ak sa k nim rodičia vo fúkaní slinových bubliniek pripoja.

Nadmerná produkcia slín však môže súvisieť aj s rastúcimi zúbkami, pričom prvé prichádzajú už v šiestom mesiaci života dieťaťa. V podstate ide však o jednu a tú istú situáciu. Rast zubov totiž spôsobí upriamenie pozornosti bábätka práve na túto oblasť tela, čo ho prijme skúšať nové veci, ktoré bez zvýšeného množstva slín a zúbkov nedokázalo robiť. Okrem pokračujúceho fyzického vývoja sú bublinkové sliny aj znamením prehlbovania sociálnych zručností bábätka.

Ako prispievatelia na diskusných fórach uviedli, kým bábätko nevytvára bublinkové sliny v dôsledku vypitia nejakej zmesi vody a prostriedku na umývanie riadu, tak je všetko v poriadku. Ide o činnosť typickú pre všetky deti v určitom veku. „Bublinkovanie“ za pomoci slín je pre bábätko zábavka, pomocou ktorej sa spoznáva, komunikuje s okolím, a zároveň nevedomky spríjemňuje deň svojej rodine a známym.

Bublinkové sliny u bábätka – čo to znamená? skúsenosti Modrykonik

Bublinkové sliny u bábätka – čo to znamená? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)