33. týždeň tehotenstva

33. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, priberanie a pohyby. Čo znamená tvrdnutie brucha?

Začínate mať pocit, že už chcete mať všetko súvisiace s tehotenstvom za sebou? To značí len jedno. Termín pôrodu sa blíži. Ak ste práve v 33. týždni, podľa predpokladaného termínu ostáva do pôrodu okolo 7 týždňov. Napriek tomu, že sa to nezdá, ubehlo už 31. týždňov od oplodnenia. Dieťatko je už teraz veľké ako väčšia dyňa alebo ananás. Ženu môžu teraz trápiť častejšie cvičné kontrakcie, pohyb už môže byť pre väčšie bruško náročnejší a spánok môže byť čoraz ťažší. Kŕče v nohách, bolesti chrbta, brnenie v prstoch a mnohé iné príznaky. Pozor tiež na príliš veľké opuchy končatín či tváre. Trávenie je spomalené, čo vyvoláva rôzne problémy so zažívaním. Bábätko reaguje na podnety, jeho mozog rastie, tráviaci systém je funkčný a vytvára si aj vlastné imunitné látky.

Publikované: 17.01.2024
Aktualizované: 17.01.2024
Obsah článku:

Fáza vývoja u bábätka sa blíži do finále. Dieťatko je už takmer hotovým novorodencom, ktorý príde na svet. Stále priberá na hmotnosti a takisto rastie do dĺžky. Objem plodovej vody je na maxime, no miesta v maternici má už dieťatko menej. Reaguje na hlasy a vníma aj svetlo a tmu. Stále väčšinu času prespí, pričom je čiastočne aktívna aj REM fáza, čo značí, že dieťa dokáže snívať. Mamička musí počítať s viacerými symptómami, ktoré dokážu posledné týždne či mesiace znepríjemňovať. Ako vyzerá bábätko v brušku a v akej je polohe? Aké príznaky tehotenstva ženy v 33. týždni pociťujú najviac?

Vývoj bábätka v 33. týždni tehotenstva – trénuje zmysly a vytvára si imunitu

Mohlo by sa zdať, že bábätko už čaká len na okamih, keď uzrie svetlo sveta. Faktom však je, že bábätko sa stále vyvíja. Drobec v brušku častejšie žmurká, hýbe rukami a končatinami. Vníma všetkými zmyslami, vrátane chute a čuchu. Cmúľa si prstík a trénuje sací reflex. V 33. týždni vníma svetlo a tmu. Vníma zvuky a reaguje na hlasy alebo známe melódie. Mozog a nervová sústava už dokážu mať nad väčšinou systémov kontrolu vďaka neustále vznikajúcim neurónovým prepojeniam.

Prehĺta plodovú vodu, čím výrazne napomáha vývoju dýchacieho systému a vývinu samotných pľúc, aby boli schopné dýchať mimo maternice. Strieda fázy spánku a bdenia. Počas spánku zažíva aj REM fázu, počas ktorej môže snívať. Spánkové cykly môžu mať veľmi špecifické časové rámce a vôbec sa nemusia zhodovať (väčšinou ani nezhodujú) so spánkovými rituálmi mamičky. Okrem toho, že mamička zásobuje dieťatko protilátkami cez placentu, organizmus malého dieťaťa si čiastočne dokáže vyvíjať vlastnú imunitu. V pečeni sa ukladá železo, kosti si berú vápnik, aby dokázali spevnieť. Lebka ostáva najviac flexibilná, aby dokázala prejsť pôrodnými cestami.

33. týždeň tehotenstva tabuľka

33. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu a váha

Dieťatko je v tomto týždni ekvivalentom ananásu alebo veľkej dyne. Veľkosť plodu, resp. bábätka je v 33. týždni 41 až 44 cm. Váha dieťaťa môže dosahovať 1,8 až 2 kg. Nasledujúce týždne bude omnoho rýchlejšie priberať na váhe než rásť. Má už viac tukových zásob a pomaličky guľatie. Tým, že v brušku má čoraz menej priestoru, ukladá sa do klbka a možno už zmenilo aj polohu a hlavičkou smeruje dole. Ak sa tak ešte nestalo, približne do 36. týždňa ešte bábätko môže zmeniť polohu niekoľkokrát.

V tomto období máte za sebou tretí veľký ultrazvuk a detailné skríningové vyšetrenia. Absolvovali ste aj flowmetriu – meranie prietokov krvi v kľúčových artériách, vyšetrenie na Rh faktor a takisto orálny glukózovo-tolerančný test na tehotenskú cukrovku. Čakať vás teda teraz môže štandardná tehotenská poradňa, ktorú teraz absolvujete raz za mesiac a lekár pozorne monitoruje stav krčka maternice, ozvy bábätka a množstvo ďalších sprievodných príznakov. Tehotná žena by lekára mala informovať o všetkých príznakoch či problémoch, ktoré na sebe vníma či pozoruje.

33. týždeň tehotenstva – priberanie a pohyby dieťaťa

Ženské telo teraz pracuje na plné obrátky. Veď dieťatko je vo finálnej fáze vývoja. Nejde už o malý plod, ale o „novorodenca“, ktorý sa čoskoro chystá na svet. Bábätko má stále tendenciu hľadať si optimálnu polohu. Môže sa viackrát otáčať, kopať či búchať, pričom budúca mamička tieto pohyby vníma veľmi intenzívne, keďže bábätko je už naozaj veľké.

Koľko ste v tehotenstve pribrali kilogramov? Podľa tabuliek by ste v 33. týždni mali mať na váhe +9,1 kg, minimálne +5,6 kg a maximálne +14,7 kg. Prax je však iná a mnoho mamičiek mohlo pribrať viac alebo menej. Dôležitý je vývoj plodu a nie samotná hmotnosť, ktorá je číslom na váhe. Prírastok na váhe sleduje taktiež váš lekár. Treba si uvedomiť, že samotná hmotnosť je tvorená nielen váhou, ktorú ste pribrali v podobe tuku, hmotnosť je tvorená váhou bábätka, placenty, plodovej vody, maternice a podobne. S priberaním súvisia ďalšie príznaky, ako vznikajúce strie, svrbenie pokožky alebo opuchy končatín.

Ženy v tomto období uvádzajú, že ich trápia problémy s väčšou dýchavičnosťou, vracajú sa im nepríjemné nevoľnosti, znásobuje sa náladovosť, zvyšuje sa precitlivenosť, prítomné byť môžu obavy z pôrodu či zo starostlivosti o bábätko po pôrode, čo má vplyv na psychickú rovnováhu.

Ak sa u vás opuchy objavujú príliš často, pritom neustupujú, sú sprevádzané bolesťami hlavy, zhoršeným alebo rozmazaným videním, nevoľnosťou a bolesťami brucha, problémom môže byť vysoký tlak a vznik preeklampsie. Takýto neliečený stav môže mať na svedomí vyvolanie problémov s funkčnosťou vnútorných orgánov. Vznik preeklampsie môže byť aj predzvesťou poruchy funkcie placenty. Za vznikom preekampsie môžu byť aj iné chronické ochorenia matky. Príznaky možnej preeklampsie sleduje lekár pri každej tehotenskej poradni.

3. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Tehotenské príznaky v 33. tt – tvrdnutie brucha a bolesť v podbrušku

Tvrdnutie brucha je spôsobované hlavne cvičnými kontrakciami, ktoré môžu byť v tomto období omnoho častejšie. Dôležité je vedieť rozoznať falošné a pravé pôrodné kontrakcie. Bolesť chrbta, hlavy alebo kŕče v nohách. Prítomné môže byť nepríjemné brnenie v rukách či prstoch. To však môže byť dôsledkom karpálneho tunela. V dôsledku uvoľňovania väzív (pozn. relaxín) môže dochádzať k občasným bolestiam v spodnej panve. Pôrodné cesty sa pripravujú na pôrod.

Zvýšený je prietok krvi v organizme a niektoré ženy môžu v intímnych partiách pozorovať, že samotné pysky sú zdurené až opuchnuté. Maternica a bábätko tlačia svojou váhou na orgány a aj na spodnú dutú žilu, preto je prekrvovanie organizmu v dolnej časti tela spomalené, zadržiava sa tu voda a môže to mať na svedomí opuchy v nohách, kŕče alebo syndróm nepokojných nôh. Pod tlakom je i močový mechúr, čo zapríčiňuje časté nutkanie na močenie a takisto sa môže objaviť samovoľný únik moču. Ženy majú problémy so spánkom, nevedia si nájsť vhodnú polohu a neustále prítomné sú tráviace problémy. Medzi časté príznaky patria takisto návaly tepla, citlivejší čuch, nechutenstvo alebo vaginálne infekcie a zápaly močového ústrojenstva.


33. týždeň tehotenstva – skúsenosti

Čím je pôrod bližšie, tým viac obáv u žien prevláda. Týkajú sa rôznych príznakov, ktoré tehotné ženy vnímajú. dokazujú to aj príspevky v diskusných fórach. Sú ženy, ktoré riešia s ostatnými diskutujúcimi obavy z pôrodu a následnej starostlivosti o bábätko. Viaceré ženy budúce mamičky upokojujú a avizujú, že všetko podstatné sa dozvedia od pôrodných sestier a všetko pôjde prirodzene. Dôležité je nebáť sa pýtať. Dôležité je myslieť na bábätko, ale aj na seba a nadbytočné obavy je potrebné odbúrať. Vhodnou voľbou môže byť včasná predpôrodná príprava a štúdium praktickej literatúry. Niektoré mamičky sa obávajú nízkej hmotnosti bábätka v 33. týždni. Alebo sa zaujímajú o polohu bábätka. Výnimkou nie sú ani predčasné pôrody v 33. tt, pričom sa mamičky pýtajú hlavne na skúsenosti mamičiek, ktoré rodili predčasne.

33. týždeň tehotenstva skúsenosti

33. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

33. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Tehotenstvo je veľmi komplikovanou a komplexnou záležitosťou v živote každej tehotnej ženy. Prináša so sebou množstvo otázok a informácií, s ktorými sa žena stretáva po prvýkrát. Zaujíma vás niečo ohľadom priebehu tehotenstva v tomto štádiu? Neváhajte sa pýtať. Patríte k mamičkám, ktoré už majú tehotenstvo sa sebou? Spomínate si na vlastné tehotenstvo a možno aj obdobie 33. tt? Budeme radi, ak svojimi poznatkami a praktickými skúsenosťami prispejete do diskusie pod článkom a pomôžete tak možno ja ostatným tehotným ženám. Vaše rady, tipy a odporúčania môžu byť veľkým prínosom. Do diskusie sa môžete zapojiť bez registrácie.

Žena, ktorej tehotenstvo sa nachádza v 33. týždni je v ôsmom mesiaci gravidity. Ido tretí trimester a od oplodnenia uplynulo už 31 týždňov a do pôrodu ostáva na základe stanoveného termínu približne 7 týždňov.

V 33. tt dieťa v brušku váži približne 1 800 až 2 000 g. Dĺžka tela od hlavičky po päty súčasne dosahuje okolo 41 až 44 cm.

Ak dieťatko príde na svet v 33. týždni tehotenstva, ide o predčasne narodené dieťa, ktoré sa nachádza v ľahko alebo hranične nezrelom štádiu. Stále ide o rizikový stav, hoci na základe štatistík už majú takéto deti 99 % šancu na prežite, a to bez väčších komplikácií. V niektorých prípadoch je potrebná pľúcna ventilácia alebo podporné dýchanie (dýchacia maska). Dieťatko sa prísne monitoruje, je uložené v inkubátore a v prípade potreby je mu podávaný surfaktant, aby dokázalo dýchať samostatne. Takto narodené dieťa zvyčajne rovesníkov vo vývoji dobehne veľmi rýchlo.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(91%)