24. týždeň tehotenstva

24. týždeň tehotenstva – veľkosť plodu, pohyby bábätka, ultrazvuk a video

Veľké množstvo tehotných žien sa v tomto období sústredí na výraznejšie zmeny, ktoré na sebe pozorujú. Plod sa v tomto období stáva oficiálne „životaschopným“. Bábätko sa čoraz viac podobá na novorodenca, naberá na sile a priberá na hmotnosti relatívne rýchlym tempom. Niektoré ženy už intenzívnejšie cítia pohyby bábätka a vidno u nich dosť výrazne zaguľatené tehotenské bruško. Hoci je druhá polovica 6. mesiaca spravidla ešte príjemným obdobím, niektoré ženy už pociťujú príznaky pokročilejšieho štádia gravidity – bolesti bedier, kĺbov alebo krížov. V tomto období vám môže lekár stanoviť termín na vyšetrenie hladiny cukru v krvi z dôvodu prípadného výskytu tehotenskej cukrovky.

Publikované: 15.12.2023
Aktualizované: 15.12.2023
Obsah článku:

V 24. týždni tehotenstva, teda v polovici 6. mesiaca vás čaká, ideálne, ešte 16. týždňov do pôrodu. V tomto období už má dieťa rapídne vyššiu šancu na prežitie aj v prípade predčasného pôrodu. Ak do tohto obdobia prebiehal vývoj v poriadku, dá sa očakávať, že dieťatko bude napredovať v ďalšom raste a vývoji bez väčších ťažkostí. Ako prebieha vývin bábätka v 24. týždni? Je vhodné podstúpiť 3D ultrazvuk? Čo je to OGTT vyšetrenie?

Vývoj bábätka v 24. týždni tehotenstva

Z týždňa na týždeň bábätko rastie, ukladá si podkožný tuk, orgány zlepšujú svoje funkcie a svaly i kosti sa spevňujú. Na tvári sú už mihalnice, obočie či jemné vlásky, očné viečka sa už odlepujú a dieťa reaguje na intenzívne svetlo, ktoré preniká do maternice. Na rukách sú už nechty na úrovni končekov prstov. Pokožka má stále tmavoružovú farbu a je priehľadná. Tuk ešte nemá takú vrstvu. Svaly sa zdokonaľujú hlavne vďaka pohybu v plodovej vode. Ešte stále má viac ako dosť miesta na svoju „gymnastiku“. Aj preto nie všetky akrobatické pohyby tehotná žena ucíti.

Srdiečko má stále vyššiu frekvenciu, 120 až 160 úderov za minútu. Pľúca sa formujú vďaka prehĺtaniu plodovej vody. Mamička môže ucítiť štikútku, ktorú dieťatko môže v brušku dostať. Dieťatko má svoje fázy a v brušku má obdobie spánku – oddychu a naopak kratší čas, keď je aktívne. Paradoxne, aktívne je hlavne vtedy, keď je žena v pokoji.

Bábätko reaguje na všetky okolité zvuky, prihováranie sa mamičky či otecka k brušku, no dokáže vnímať aj hudbu. Mozog si naďalej tvorí rôzne neurónové prepojenia a všetky systémy v jeho organizme sa vďaka tomu zdokonaľujú. Slezina aj pečeň už dobre pracujú.

24. týždeň tehotenstva tabuľka

24. týždeň tehotenstva – video, 3D ultrazvuk a váha bábätka

Každá mamička je zvedavá na to, ako sa dieťatko v brušku vyvíja a rastie. V 24. týždni je už váha bábätka niekde medzi 540 až 680 g. Na dĺžku má od hlavičky po päty 29 – 32 cm. Samotná hmotnosť vzrastá hlavne preto, že dochádza k vývinu kostí, svalstva a rastu orgánov. Vďaka ukladaniu podkožného tuku sa koža na niektorých miestach začína napínať.

Ak má žena túžbu vidieť svoje bábätko detailnejšie, môže absolvovať 3D alebo 4D ultrazvuk. Obdobie od 24. do 30. týždňa je pre toto vyšetrenie ideálne. Žena však musí počítať s tým, že tieto formy ultrazvukov zdravotné poisťovne nepreplácajú. Takéto ultrazvukové vyšetrenia zvyčajne vykonávajú súkromné kliniky. Cena je preto veľmi individuálna. Žena môže mať vďaka 3D ultrazvuku krásny a pamätný obrázok/obrázky z toho, ako dieťatko v brušku vyzerá v tomto období. Pri 4D ultrazvuku môže získať žena dokonca ako pamiatku video. Oproti klasickému ultrazvuku sú zábery násobne detailnejšie.

V tomto období môže mať tehotná žena na programe aj štandardnú tehotenskú poradňu, ktorú podstupuje opakovane každých 4 až 6 týždňov. V tomto období by tehotná žena mala podstúpiť glukózovo-tolerančný test. Podstatu a priebeh tohto vyšetrenia opisujeme nižšie.

Tehotenská cukrovka a OGTT test

Približne v 2 až 5 % tehotenstiev je prítomná gestačná cukrovka – diabetes mellitus. Ide o metabolické ochorenie, ktoré spôsobuje, že metabolizmus nedokáže reagovať na hladinu cukru v krvi, pretože nevie produkovať inzulín (hormón). V prípade, že existujú určité rizikové faktory na vznik cukrovky v tehotenstve, lekár môže vyšetrenie naplánovať ešte v priebehu 1. trimestra (do 14. tt). Tehotenská cukrovka je len tá, ktorá vzniká výhradne v tehotenstve. Tento typ diabetu spravidla odznieva krátko po pôrode, resp. v období šestonedelia.

Najčastejšie tehotenskú cukrovku spôsobuje genetická predispozícia, no šancu na výskyt v období gravidity zvyšujú aj rôzne rizikové faktory – obezita, vek nad 30 rokov, vyšší krvný tlak, výskyt opakovaných potratov, predošlý pôrod s pôrodnou hmotnosťou dieťaťa nad 4 kg a ďalšie. Počas tehotenstva môže byť pre ženu náročné spozorovať príznaky, pretože sú veľmi podobné tehotenským príznakom a splývajú.

Aj z tohto dôvodu je vhodné, aby žena podstúpila kontrolnú diagnostiku. Ide o laboratórne vyšetrenie, ktoré spočíva v odbere krvi a teste tolerancie na glukózový roztok, tzv. OGTT. Test vykonáva spravidla diabetológ, no v niektorých prípadoch aj gynekológ. OGTT – orálny glukózovo-tolerančný test si vyžaduje, aby žena pred týmto vyšetrením nejedla aspoň 8 hodín. Dôležitý je príjem tekutín. OGTT test prebieha v troch fázach. Spočíva v odbere krvi nalačno, pričom ak hladina cukru presiahne hodnotu 5,1 mmol/l, pristupuje sa zvyčajne k opakovanému odberu o niekoľko dní. Ak je aj tu hodnota nalačno vyššia, potvrdená je tehotenská cukrovka. Pri OGTT teste lekár žene podá glukózový preparát a v priebehu 2 hodín sa žene dvakrát testuje krv a sleduje sa hraničná hodnota glykémie v krvi (pozn. po 1 hodine a po 2 hodinách). Na základe konkrétnych hodnôt je možné stanoviť diagnózu.


24. týždeň tehotenstva – pohyby bábätka v brušku

Mnoho žien ku koncu druhého trimestra začína aktívne vnímať pohyby svojho bábätka v brušku. Nie je to pravidlom, no dieťatko v tomto období silnie, vyvíja sa a začína byť v niektorých fázach dňa aktívnejšie. Pociťovať môžete kopkanie alebo budete cítiť prudkejšie pohyby, kotrmelce. Dieťa má v maternici na pohyb ešte stále dosť miesta. Bruško už má väčšinou zaguľatený tvar, no to, aké je veľké, je veľmi individuálne. Vplýva na to prírastok na váhe, výška i typ postavy. Hlavne u prvorodičiek býva bruško aj v tomto období ešte menšie. Podľa tabuliek by žena mala optimálne pribrať 5 kg, maximálne 8,6 kg a minimálne by žena mala mať na váhe o 1,8 kg viac oproti štartovacej váhe.

Objavujú sa opuchy končatín, kŕče v nohách, mravenčenie v prstoch a takisto môže začať tehotná žena registrovať bolesti kĺbov alebo bedier. Záťaž na organizmus je vyššia aj napriek tomu, že bruško nie je ešte tak obmedzujúcim elementom. Ideálnym riešením je kombinácia pohybu a oddychu. Telo zadržiava väčšie množstvo tekutín. Pokožka však môže mať sklon k vysušovaniu a svrbeniu, preto je vhodné ju hydratovať pravidelným krémovaním. Niektoré ženy opisujú červené svrbiace dlane. O všetkých príznakoch povedzte svojmu lekárovi.

Typickým príznakom je napríklad aj rozmazané videnie spôsobené hormónmi. Pozor však na nedostatok železa alebo kolísanie tlaku, ktoré môže zapríčiňovať aj závrate. V prípade problémov s tlakom radšej navštívte svojho lekára. Už štandardom sú tráviace ťažkosti, výskyt hemoroidov, návaly tepla či bolesti hlavy. Prijímajte dostatok tekutín a doprajte si pravidelné porcie výživnej stravy. Nezabúdajte na príjem vitamínov, ktoré váš organizmus potrebuje.

24. týždeň tehotenstva veľkosť bruška

Strie, falošné kontrakcie a neželané chĺpky

Priberanie do bokov, narastajúce bruško alebo naliate prsia. Tehotenské príznaky, ktoré so sebou prinášajú aj stopy v podobe strií. Objavovať sa môže začať ochlpenie na miestach, kde sa doteraz nevyskytovalo – okolie bradaviek alebo na tvári. Na tvári sa môžu objaviť aj pigmentové škvrny – chloazma.

Žena môže zaznamenať zvýšené množstvo vaginálneho výtoku. Ten je spôsobený hormonálnou aktivitou, pretože vstup do pošvy chráni hlienová zátka. Tento výtok je mliečny až číry a bez zápachu. Nie zriedkavé býva tvrdnutie bruška z dôvodu svalových sťahov maternice. Môžu to byť práve falošné kontrakcie (Braxton-Hicksove). Sú nepravidelné a žene spôsobujú nepohodlie či miernu bolesť. Objaviť sa môžu hlavne po fyzickej námahe, napr. aj po sexe či cvičení. Ak však pociťujete pravidelné bolesti a tlak na oblasť panvy, prípadne sa objaví vaginálne krvácanie, okamžite choďte do nemocnice, mohlo by ísť o predčasný pôrod.

Pôrod v 24. týždni?

24. týždeň sa považuje za hraničný termín, kedy má dieťatko po predčasnom pôrode vyššiu šancu na prežitie, hoci v tomto období ešte stále nedokáže bez zásahu lekárov prežiť mimo maternice. Bez lekárskej pomoci nie je možné, aby takto predčasne narodené dieťa prežilo. Bábätko, ktoré sa narodí skôr ako v 28. gestačnom týždni je považované za extrémne nezrelé. Nemá ešte dovyvinuté pľúca či ostatné orgány a nemá na tele ani dostatok tuku.

Takéto deti sú považované za fetálne, teda majú extrémne nízku pôrodnú váhu od 600 do 750 g. Čím je pôrodná hmotnosť nižšia a čím viac predčasne je dieťa narodené, tým je vyššie riziko úmrtnosti alebo výskytu trvalých zdravotných ťažkostí či chronických ochorení. Po pôrode je potrebná okamžitá starostlivosť, pomoc s dýchaním a monitorovanie životných funkcií v inkubátore. Približne 42 až 59 % predčasne narodených detí v 24. týždni má šancu na prežitie.

24. týždeň tehotenstva veľkosť plodu

24. týždeň tehotenstva – skúsenosti

S čím sa stretávajú ženy v 24. týždni tehotenstva? Na základe diskusií a fór ženy riešia hlavne tehotenské príznaky. Napríklad, že dieťa je v 24. týždni veľmi aktívne, bruško sa napína a žena pociťuje tvrdnutie. V niektorých prípadoch dokonca ženám určité pohyby spôsobujú bolesť. Časté sú však aj opačné prípady, keď ženy v 24. týždni ešte pohyb necítia alebo sa zľaknú, pretože pohyb dlhšie cítili a následne nastala dlhá odmlka. Ženy odporúčajú vyvolať pohyb bábätka pohárom studenej vody, teplou sprchou alebo konzumáciou sladkého. Viaceré ženy hovoria, že až okolo 28. týždňa reálne pocítili intenzívnejšie pohyby bábätka. Takisto ženy riešia veľkosť bruška. Najviac negatívne a smutné sú prípady, keď došlo z konkrétnych príčin k ukončeniu tehotenstva. Ženy sa tak často obracajú na ostatné diskutujúce, ktoré si niečím podobným prešli.

24. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

24. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

24. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

24. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Čo sa deje v 24. týždni tehotenstva? Prečo sa robí test na tehotenskú cukrovku a ako prebieha? Môžem v 24. týždni tehotenstva pociťovať kontrakcie? Koľko kilogramov by som mala pribrať? Mnohé tehotné ženy sa zaujímajú o odpovede na tieto a ďalšie otázky. Ako ste sa v tomto období cítili vy? Aké tehotenské bruško ste mali a trápili vás nejaké intenzívne príznaky? V diskusii pod článkom môžete aj vy ostatným tehuľkám poradiť, aké sú vaše osobné skúsenosti s týmto obdobím v tehotenstve. Ak ste prvorodička a máte otázky, neváhajte sa pýtať v diskusii. Skúsené mamičky vám ochotne poradia.

Ak je tehotná žena v 24. týždni tehotenstva, práve sa nachádza v polovici 6. mesiaca a ostávajú jej dva týždne do konca 2. trimestra.

Čakať vás môže štandardná tehotenská poradňa, ktoré absolvujete každých 4 až 6 týždňov. Štandardne ultrazvuk v tomto období nie je realizovaný. Kontrolný ultrazvuk môže byť naplánovaný v prípade, ak má žena nejaké ťažkosti alebo má na to lekár adekvátnu indikáciu. Vhodné je v tomto období podstúpiť napríklad 3D alebo 4D ultrazvuk. Medzi 24. až 28. týždňom (prípadne aj skôr) by žena mala absolvovať orálny glukózovo-tolerančný test – OGTT, ktorého úlohou je zistiť, aké sú hladiny cukru v krvi tehotnej ženy a ako dokáže jej metabolizmus hladinu cukru v krvi regulovať.

Na základe tabuliek je veľkosť plodu 29 – 32 cm a váha bábätka v 24. týždni sa pohybuje okolo 590 až 680 g.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(90.8%)