31. týždeň tehotenstva

31. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa, veľkosť plodu a bolesti v podbrušku

Bábätko sa v brušku ďalej vyvíja a rastie. Bruško naďalej rastie aj mamičke a pribúdajú nejaké tie kilogramy. Pohyby bábätka sú zreteľné, no aktivita sa môže meniť a pohyby môžu byť viac či menej intenzívne. V 31. tt je už malý novorodenec obalený väčšou vrstvou tuku. Dokáže vnímať mnohé podnety. Jeho zmysly sú veľmi vnímavé. Dieťatko reaguje na hlasy, zmenu teploty či chuť plodovej vody. U budúcich mamičiek sa objavujú bolesti chrbta, kĺbov v oblasti bedier, opuchy nôh, časté sú tráviace ťažkosti a nezvyčajné nie sú ani falošné kontrakcie – poslíčkovia. Ako vyzerá bábätko v brušku? Čakajú mamičku nejaké plánované vyšetrenia?

Publikované: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024
Obsah článku:

V tejto fáze tehotenstva možno skutočne hovoriť o tom, že ženu čaká posledných niekoľko týždňov do pôrodu. Mamičky prežívajú 31. týždeň rôzne. Niektoré sa strachujú a majú obavy z blížiaceho sa pôrodu alebo ich trápia rôzne príznaky, iné sú pokojné a snažia sa dať všetkému prirodzený priebeh. Negatívne myšlienky treba dať bokom a aj napriek nie vždy príjemným príznakom si tehotenstvo a pobyt bábätka v brušku užívať. Nepotrvá to už dlho. Ako sa malý, čoskoro novorodenec, v brušku vyvíja? Koľko váži? Prečo ženám v tomto období tvrdne bruško?

Vývoj bábätka v 31. týždni tehotenstva – takmer hotový novorodenec

Hovorí sa, že približne v tomto týždni dochádza u bábätka k úplnému rozvoju všetkých zmyslov. Samozrejme, v rámci možností, ktoré bábätko pri pobyte v maternici má. Vďaka zmyslom dieťatko preberá informácie, ktoré zabezpečujú aj zdokonaľovanie mozgu a pamäte, tvoria sa nové mozgové bunky a neurónové spojenia. Dieťatko dokáže v brušku reagovať na hlasy, hluk, dokonca pohyby čriev. V plodovej vode dokáže rozlišovať chute a vône. Očká sú väčšinu času zatvorené, no zreničky sa pri otváraní rozširujú a zužujú, takže reagujú na svetlo. Pomaly oči žmurkajú, tvárou robí grimasy, cmúľa si prsty a chytá si nohy či pupočnú šnúru. Výskumy preukázateľne potvrdzujú, že dieťa v brušku na vonkajšie na podnety reaguje, pretože sa mení frekvencia jeho srdcovej činnosti.

Faktom je, že jeho pohybové aktivity mamičky môžu pomerne intenzívne cítiť. Nedostatok miesta však môže spôsobiť, že pohybov je už menej, no o to viac môžu byť niektoré výpady dôraznejšie. Bábätko sa už môže v tomto období nachádzať v polohe hlavičkou smerom dolu. Polohy stále môže meniť, napriek stiesnenému priestoru. Kosti si naďalej ukladajú vápnik, kostná dreň produkuje červené krvinky, obehový systém zlepšuje svoju funkčnosť. Lanugo už z telíčka opadáva (jemné ochlpenie) a vlásky dieťatka hustnú. Pľúca ešte nie sú pripravené na bezproblémové samostatné dýchanie. Stále sa produkuje surfaktant, od ktorého závisí, aby nedošlo pri dýchaní mimo maternice ku kolapsu.

31. týždeň tehotenstva tabuľka

31. týždeň tehotenstva – váha dieťaťa a video, ako vyzerá

Dieťatko v brušku váži približne 1 500 až 1 700 g. Telíčko je dlhé od hlavičky po pätičky približne 40 – 41 cm. Stále si dieťa ukladá podkožný tuk a pohybmi spevňuje svoje svalstvo a kosti. Vizuálna celková zrelosť je už takmer taká, ako bude pri pôrode. Stále však dozrievajú vnútorné orgány. Paradoxne, váha dieťaťa nijakým spôsobom nevypovedá o jeho zrelosti. Vývinové normy pravidelne sleduje gynekológ počas pravidelných návštev, ktoré absolvujete. Jedna z nich vás možno čaká aj v tomto týždni.

Medzi 30. až 32. týždňom pravdepodobne dostanete termín na veľké skríningové vyšetrenie. V poradí už tretie. Toto vyšetrenie je rovnako dôležité ako predošlé dva skríningy. Detailne sa totiž monitoruje vývin plodu, jeho poloha, veľkosť hlavičky, bruška, dĺžka tela, no sleduje sa i poloha placenty, objem plodovej vody, rovnako tak sa monitorujú srdcové ozvy. Dôležitý je stav krčka maternice. Vykonáva sa aj flowmetria, čo je meranie prietokov v dôležitých artériách.

31. týždeň tehotenstva – váha a priberanie

Aké číslo ti ukazuje váha? Koľko kilogramov si už pribrala? Zaručene týmto otázkam čelíte aj vy. Či už sa vás na to pýta okolie alebo ostatné mamičky, pamätajte, že porovnávať prírastky na váhe určite nemožno. Priberanie je veľmi individuálne. No je možné, že niektoré mamičky už pribrali 12 či 13 kg. Optimálne by na základe tabuliek mala žena pribrať +8,1 kg a minimálne +4,7 kg. Z praxe je zrejmé, že mnohé ženy, ktoré v doterajších týždňoch príliš nepribrali, priberajú práve na prelome druhého a tretieho trimestra. Pamätajte, že veľkú časť z celkového prírastku na váhe netvorí len to, čo priberiete v rámci tukovej vrstvy. Celkový nárast váhy tvoria aj nasledovné veličiny:

  • Bábätko = 2,7 – 3,6 kg
  • Plodová voda = 0,8 – 1 kg
  • Placenta = 0,5 – 1,5 kg
  • Maternica = 0,9 – 2 kg
  • Krv = 1,2 – 2 kg
  • Prsia a prsné žľazy = 0,4 – 1,2 kg
  • Ďalšie telesné tekutiny = 0,9 – 2,5 kg
  • Tukové zásoby = 2,5 – 5,5 kg

Dbajte na vyváženú a zdravú stravu. Nezabúdajte organizmus zásobiť dostatkom vitamínov a minerálov – železo, vápnik, horčík a iné. Medzi časté prejavy tehotenstva rozhodne patria problémy so zažívaním, ako zápcha, plynatosť, nadúvanie, pálenie záhy, tvorba hemoroidov alebo časté močenie v dôsledku nadmerného tlaku na močový mechúr. Nečudujte sa ani neželanému úniku moču. Nosiť môžete hygienické inkontinenčné vložky. Práve zväčšujúca maternica vytvára tlak na ostatné orgány, a to vplýva i na funkciu čriev. Objavuje sa zvýšená dýchavičnosť, opuchy nôh alebo syndróm nepokojných nôh. V súvislosti s priberaním sa objavia aj pre ženy často nepríjemné strie. Tie sú však prirodzenou reakciou napnutej kože.

31. týždeň tehotenstva veľkosť plodu


Symptómy v 31. tt – bolesti v podbrušku a problémy so spánkom

V 3. trimestri je častá u žien bolesť bedrových kĺbov, členkov, hlavy, ale takisto bolesť chrbta, ktorý je zaťažený kilami navyše. Pre spevnenie chrbta a panvovej časti by ste už počas tehotenstva mali vykonávať pohybové aktivity a cvičenia – Kegelove cviky, pilates, strečing alebo plávanie. Ak vám to telo umožňuje, nevyhýbajte sa prechádzkam. Zároveň, ak vám to telo dovolí a lekár nezakáže z konkrétnych príčin, intímne chvíle v podobe sexu si pokojne doprajte. Po väčšej námahe si vyložte nohy vyššie a doprajte si zaslúžený oddych.

Bolesti v podbrušku, ak nejde o pichľavú a tupú bolesť sprevádzanú závratmi, vaginálnym výtokom, nevoľnosťou či inými príznakmi, ktoré môžu signalizovať problém, zvyčajne značia prítomnosť falošných kontrakcií. Poslíčkovia sú stálicou mnohých tehotenstiev, objaviť sa môžu už v prvom trimestri a následne na konci druhého – v priebehu tretieho trimestra. Tieto kontrakcie sú nepravidelné a ani náhodou nie sú také bolestivé ako skutočné. Predstavujú pre maternicu tréning na pôrod. Prsia máte naliate, bradavky sú výrazne tmavšie a môže z nich vytekať mledzivo – kolostrum. Prvá strava bábätka po pôrode.

31. týždeň tehotenstva vitamíny

31. týždeň tehotenstva – skúsenosti

V diskusiách tehotné ženy riešia prevažne rôzne prejavy tehotenstva a prípadné situácie, ktoré ich zaskočia. Niektoré budúce rodičky sa obávajú zníženia frekvencie pohybov bábätka. Niektoré ženy odporúčajú návštevu lekára, iné konštatujú, že bábätko má často lenivšie dni a je menej aktívne. Zároveň má dieťatko menej miesta, preto nemusí polohu meniť tak často. Iné prípady pojednávajú o dĺžke krčka maternice. Čo môže signalizovať jeho otváranie. Diskutujúce konzultujú aj veľkosť bábätka. Práve v tomto týždni bolo bábätko oproti tabuľkám väčšie, čo však spravidla neznamená nič zlé. Je zrejmé, že dieťatko môže mať vo výsledku vyššiu pôrodnú hmotnosť.

31. týždeň tehotenstva skúsenosti Modrykonik

31. týždeň tehotenstva diskusia Modrykonik

31. týždeň tehotenstva diskusia
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

31. týždeň tehotenstva značí, že do pôrodu už ostáva niečo viac ako 2 mesiace. Ako sa tehotná žena v tomto štádiu tehotenstva cíti? Aké symptómy pociťuje? Ako vníma pohyby bábätka a koľko pribrala kilogramov? Dieťatko sa ďalej vyvíja a pripravuje na okamih, keď urobí prvý nádych mimo maternice. Aká je vaša skúsenosť s tehotenstvom v tomto štádiu? Aké ste mali pocity? Objavili sa u vás nejaké komplikácie? Ako dopadol veľký ultrazvuk číslo tri? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a dáte nám vedieť o svojich zážitkoch, príbehoch a skúsenostiach s týmto obdobím tehotenstva. Ak máte otázky, neváhajte sa pýtať.

31. týždeň je koniec 7. mesiaca v treťom trimestri. Od oplodnenia ubehlo 29 týždňov a do pôrodu ostáva posledných 9 týždňov. Na konci tohto mesiaca sa tehotenstvo prehupne do 8. mesiaca.

Váha dieťaťa v 31. týždni tehotenstva sa pohybuje na úrovni 1 500 až 1 700 g. Dĺžka od hlavy po päty je okolo 40 – 41 cm.

Pôjde o predčasný pôrod pred predpokladaným termínom, čo so sebou prináša viaceré riziká. Príčiny predčasného pôrodu môžu byť rôzne. Aj v tomto týždni je v prípade predčasného pôrodu považované dieťa za extrémne nezrelé, pretože mnohé orgány ešte nie sú vyvinuté. Predčasniatko si vyžaduje špecializovanú lekársku starostlivosť, pomoc s dýchaním a pobyt v inkubátore. Úspešnosť prežitia detí narodených predčasne v 31. týždni je až 95 %.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo po týždňoch

Vaše hodnotenie:
(92.4%)